YÜKSEK LİSANS SEÇİM KILAVUZU

Hangi alanda yüksek lisans yapacağım sorusu en çok sorulanlardan ve belki de aklınıza en çok takılanlardan. Bu yazımızda yüksek lisans tercihinizi beraber yapmaya çalışacağız.

Yüksek lisans kılavuzu-vizyon-misyon-değerler


Eğer okumak isterseniz kendi yüksek lisans serüvenimi buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyan hemşireleri veya sağlık çalışanlarını üçe ayırdım.

1- Lise, ön lisans mezunu olanlar

2- Lisans öğrencileri

3- Lisans mezunu çalışanlar.

Bu üç kişi de yüksek lisans düşünebilir, planlayabilir ve okuyabilir ama izledikleri yollar farklıdır.


A. Yüksek Lisans Neden Yapılmalı?

Klavuzun ilk maddesi yüksek lisans neden yapmanız gerektiğini düşünmek olsun. Bir seçim yapmak nedenlerini ortaya koymak ile başlar. Yani siz okuyacağınız bölümü seçmek için neden okumak istediğinizi öncelikle bir kenara not etmeli sonra bölüm tercihi yapmalısınız.

Hemşirelikte yüksek lisans neden yapmalıyım? yazımızı okumanızda fayda var.

Bazen de evet yüksek lisans yapmak iyi olabilir ama neden yapmak istediğimi ve nereden başlayacağımı bilemiyorum diyebilirsiniz. Bu konuda sizler için yazılar yazdık ama toplu bir halde olmadığı için hepsini bir arada bulmak oldukça zor oluyordu.

Yine size tercihinizde yol gösterecek ve neden yüksek lisans yapmanız gerektiğini anlatacak, yüksek lisans yapmak istiyorum adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Her meslek sahibinin olduğu gibi sizinde bir kariyer planınız mutlaka olmalı. Mesleki kariyer planı yapmak burada size bunu nasıl oluşturacağınızdan bahsettik. Yüksek lisans bu planın bir parçasıdır zaten.

Uzman hemşirelik yüksek lisansın getirilerinden dir. Uzman hemşirelik nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Başhemşire ve sorumlu hemşire olmak için de yüksek lisansın faydası vardır.

Eğer yüksek lisans yapmaya karar verdi iseniz klavuzu okumaya devam edebilirsiniz.


B. Yüksek Lisans Ön Hazırlığı


     B.1. Lise ve ön lisans mezunu olanlar; 


Öncelikle Lisans tamamlama yoluyla veya yeniden üniversiteye örgün olarak giderek lisans derecelerini almalılar.

Çalışan arkadaşlar lisans tamamlama yoluna gidebilirler. Detaylı bilgi için Sağlıkta Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır yazımızı okuyunuz.

     B.2. Lisans öğrencileri; 


Lisans öğrenimleri boyunca Yüksek lisans için gerekli olan sınavlara hazırlanmalılar. Bunu yaparken de mesleğe başlamak adına olan KPSS sınavını ihmal etmemeliler.

Lisans hemşireler için KPSS mi yoksa Akademik kariyer planı mı? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca atama tercihinizi yaparken il seçiminizi de yüksek lisans yapacağınızı aklınızda bulundurarak yapmanızda fayda var. Geliş gidiş yapmanızın kolay olacağı, planladığınız yüksek lisans bölümünün olduğu ve çevre iller tercih için önemlidir.


     B.3. Lisans mezunu çalışanlar; 


Çalışan hemşireler yüksek lisans yapmak istediklerine akıllarına daha fazla soru geliyor. Hem öğrencilikten kopma hemde ülkenin çeşitli yerlerinde işe başlamaları, bunun yanında aile kurma çoluk çocuk işin içine girdiğinde yüksek lisans artık hayal oluyor.

Bu durumu nasıl planlamalısınız? Öncelikle Lisans okurken hazırlık yapmaya başlayanlar bu konuda şanslılar. Yüksek lisans yapmak istedikleri bölümün olduğu yakın bir ile atandılar, ALES puanları hazır, YDS ile ilgililer.

Sizler atandınız bu tür hazırlıklar yapmadınız ama yüksek lisans yapmak istiyorsunuz. Öncelikle sizin için önemli olan tayin düşünürseniz öğrenim durumu tayini?

Yüksek lisans öğrenim durumu tayini yazımızı okuyun.


     B.4. Yüksek lisans yapmak için gerekli sınavlar;


ALES sınavı olmaz ise olmaz sınavlardan. ALES sınavı nedir nasıl başarılı olunur?

YDS sınavı bazı bölümlerde artık gerekli olmaya başladı, şart olmayan bölümler de de ek puan sağlama ihtimali yüksek. YDS sınavı nedir nasıl başarılı olunur?

e-YDS sınavı da YDS ile aynı geçerliliğe sahip ve gerek yıl içinde çok sayıda yapılması gerek bazı insanlara daha kolay gelmesi açısından önemli bir sınav. e-YDS nedir nasıl başarılı olunur?

Tüm bunların yanı sıra yüksek lisansa başlamak için ne gerekli?

C. Yüksek lisans tercihi nasıl olmalı?


Evet gerekli hazırlığı yaptınız ve okumak için hazırsınız, peki hangi bölümü tercih etmelisiniz?

Hangi alanı seçmeliyim? bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

     C.1. Tezli yüksek lisans mı? Tezsiz yüksek lisans mı?


Alan seçiminde bir de bu yönde bir karar vermeniz gerekebilir. Çalışan hemşireler özellikle uzaktan olması, ALES istemiyor olması ve kolay olması gibi nedenler ile tezsiz yüksek lisans tercih etmeye yönelebiliyorlar.

Bu konuda özel üniversitelerde aktif reklamlar yaptıkları için insanlar daha kolay bilgiye ulaşabiliyor ve tezsiz yüksek lisans yapmak isteyebiliyorlar. Ancak gerek doktora ya devam etmek, gerek ise uzmanlık alınabilecek bölümlerde tezsiz olanı bulmanın zor olması, mezun sayısının fazla olması, akademik tercihlerde tezli istenmesi gibi durumlardan dolayı tezsiz yüksek lisans yerine tezli yüksek lisans tercih edilmesi daha mantıklıdır.


Ayrıca Tezli yüksek lisans tecrübe yerine geçer? 

     C.2. Gözde alanlar nelerdir;


Gözde alanlar diye bir bölüm koyduk ama bu sürekli değişebilir. Ama dikkat edilmesi gereken şudur; bir bölüm ne kadar hemşirelikle iç içe ona bakmalısınız. Kendinize şunu sorun ben yüksek lisans yaptım ve uzman hemşire oldum ayrıca akademik kariyer düşünüyorum. Okuduğum bölüm bana bu konuda nasıl yardımcı olur.

Örneğin hemşirelikte yönetim yüksek lisans okudunuz; akademik anlamda hemşirelik öğrencilerine verebileceğiniz bir ana ders var mı bu konuda? Peki hastanede uzman hemşirelik yapabileceğiniz yani takım kaptanı olabileceğiniz bir alanı var mı? bunların cevapları yeterlidir.

Başka bir örnek Cerrahi hemşireliği; hastanede cerrahi servislerinde takım kaptanı olabilir misiniz? Peki hemşirelik bölümlerinde böyle bir ana ders var mı?

Konuyu anladığınızı umuyorum. Şimdi sizlere bir kaç önemli hemşirelik bölümünden bahsedeyim;

İç hastalıkları hemşireliği, Cerrahi hemşireliği, Yoğun bakım hemşireliği, Acil hemşireliği... bunlar hakkında detaylı bilgilere üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

     C.3. Doktora düşünenler;


Eğer yüksek lisanstan sonra ben kariyerime doktora yaparak devam ederim diyorsanız, bölüm tercihinizi de buna göre yapabilirsiniz. Doktora düşünenler için yüksek lisans tercihi adlı yazımız yararlı olacaktır.

D. Yüksek lisansa başvurmak;


Hazırlıklar tamam, bölüm seçimi de tamam. Bu bölümde yüksek lisans başvuruları nasıl olmalı ondan bahsedelim.

     D.1. Alımları takip etmek;


Alımları takip etmek zordur. Çünkü her üniversite farklı zamanlarda ilan verir. Kendinize takip etmek için bir site bulun. Bizim sitemiz yüksek lisans ilanlarını duyuruyor. Avantajlı tarafı ise onca ilan arasından sağlık bilimleri ile ilgili olanlar ayıklanarak ekleniyor. Dolayısı ile ilgi alanınız filtrelenmiş oluyor.

Yüksek lisans duyuruları kısmından duyuruları takip edebilirsiniz.


     D.2. Tercih yapacağınız üniversite ve bölümleri önceden belirlemek; 


Bu oldukça etkili bir yöntemdir, hangi ilde okumayı düşünüyorsanız bu il veya yaşadığınız ilin çevresindeki iller. Kendi yaşam tarzınıza göre bu illeri belirleyin.

Belirlediğiniz illerdeki yüksek lisans bölümlerini bulun bir kenara not edin ve bunlar arasından size uygun olanı için geçmiş dönem nasıl alım yaptığına bakın. Neler istiyor ALES, YDS? buna göre hem hazırlıklarınızı yaparsınız hem de tercih dönemlerinde belirli bir yeri takip ediyor olursunuz.

Örneğin Karadeniz teknik üniversitesi yüksek lisans ilanı konumuzdaki bölüm ve katılım şartlarına bakabilirsiniz. Eğer bu çevrede yaşıyorsanız bu şartları ve bölümleri not alıp buna göre hazırlığınızı yapmalısınız.

     D.3. Mülakatlar;


Başvuru yaptığınız zaman bazı üniversiteler sizi mülakata çağıracaklar, bu konuda çok soru geliyor. Detaylı bilgi için Yüksek lisans başvurularındaki mülakat ve sınavlar yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

E. Özet;


Yüksek lisans ne kadar sürede tamamlanır;

Yüksek lisansı ne kadar sürede tamamlamak zorundayım yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yüksek lisans yapan ve yapacaklara tavsiyeler adlı yazımızda genel anlamda size yardımcı olacaktır.

Bu yazımız bir kılavuz niteliğinde size yüksek lisans ile ilgili yazdığımız tüm yazılardan oluşan bir rehber olarak sunulmuştur.

Bu rehber yeni yazılar eklendikçe güncellenecek, ve sizlere daha faydalı hale getirilecek. Ayrıca her yıl üniversitelerin alım koşullarındaki değişikliğe göre yeniden düzenlenecektir.

Kılavuzda olmasını istediğiniz konuları yorum ve mesaj yolu ile bize iletebilirsiniz.


Umarım faydalı olmuştur.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder