e-YDS NEDİR? NASIL GİRİLİR?


e-YDS 2020

e-YDS 2020 İngilizce alanında, Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakikadır. Adaylar, saat 13.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. 

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3050, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 olacaktır. 

Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. 

Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır. e-YDS, ÖSYM'nin YDS sınavını elektronik ortama taşımış hali.


Merhaba arkadaşlar hepiniz YDS sınavını duymuşsunuzdur dur. Bu sınav zor gelir bize ve kimi zaman sadece bu sınav dan yeterince not alamadığımız için doktora yada akademik personelliğe başvuruda bulunamıyoruz. Dolayısı ile halletmemiz gereken bir sınav.

Öncelikle duymuş olabileceğiniz durumlardan bahsedeyim ki, bu yazıda ne bulacaksınız bilin.
- Derler ki e-YDS iyi güzel de kayıt olması çok zormuş belirli bir kontenjan varmış; bu konuyu konuşacağız ve sizin yüzlerce aday dan önce kayıt yapmanızı sağlayacağız.
- e-YDS güzel ama sadece belirli illerde varmış nasıl gidip bulacağız ayrıca ekstra masraf; bu konuyu da konuşalım.
- Ayrıca diğer sınavdan farklılıklarını, sınav merkezinin imkanlarını ve bu sınava girmeye değer mi değmez mi?

e-YDS NE ZAMAN YAPILIR?

Sınav her ay yapılır.
2018 e-YDS sınav ve başvuru tarihleri şu şekildedir;

17.10.2018-01.11.2018 tarihleri arasında kayıt yaptırabileceğiniz sınav 10.11.2018 de
14-29.11.2018 tarihleri arasında kayıt yaptırabileceğiniz sınav 08.12.2018 tarihinde yapılacaktır.
2019 yılında da yine her ay sınav yapılacak ve Ocak sınavının kayıtları Aralık ayında alınacaktır.

e-YDS'YE KAÇ KEZ GİREBİLİRİM?

e-YDS sınavı için herhangi bir sınırlama mevcut değildir. İstediğiniz zaman istediğiniz YDS/e-YDS sınavına girebilirsiziniz. Sınav ve tekrar kısıtlaması yoktur.

e-YDS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Sınav ücreti 260 tl dir. Süresi ise 3 saattir ve 14:45 de başlar.


YDS/e-YDS AYNI MIDIR?

Evet bu iki sınav eşdeğerdir. Her iki sınavdan da alınan haklar eşittir.

e-YDS NEREDE YAPILIR?

Sınav Ankara, İstanbul ve İzmir deki e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

e-YDS YE NASIL BAŞVURULUR?

Evet arkadaşlar en çok sıkıntı yaşanan konu sanırım burası, yukarıda başvuru tarihlerini belirttim, kayıt yaptırırken yapmanız gereken sınav ücretini yatırmak öncelikle çünkü kontenjan kadar sınav ücreti alıyorlar sonra sınav ücreti ödeme olayı sonlandırılıyor bu işlem genelde 10-20 dk içinde bitiyor, yani kayıt yaptırma olayı tamamen bu süre içerisinde neredeyse.
Bu yüzden ilk kayıt günü kredi kartınızla beraber hazır olmanız gerekmektedir, ücreti ÖSYM'nin bin ödemeler sayfasından yatıracaksınız, kredi kartınızın online ödemelere açık olduğundan emin olun o sırada zaman kaybetmek istemezsiniz.

ÖSYM sayfasını kayıt başlamadan açıp beklemeyin, sayfayı açın kayıtlar ve ödemeler sayfasını bir inceleyin ne nerde emin olun sonra kapatın ve tam saat 14:00 da kayıt başladığı gün ve saatte sayfayı açın. Olurda erken açmış iseniz yenile demeyin sayfayı kapatıp tekrar açın hemen. Bu şekilde herşey hazır bir şekilde kayıtlamaya başlarsanız kesinlikle kaydınızı kaçırmazsınız.

e-YDS ÖRNEK SINAV?

ÖSYM bu konuda adaylar için ÖSYM sitesinde örmek bir sınav yayınlamakta bu sınava dilediğinizde girip e- sınav konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz, önceden bir deneyimlemek yararınıza olacaktır.
Sınav 80 sorudan oluşmaktadır. Sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama konularında sorular sorulmakta ve sınavdaki kaynaklar (paragraf) yurtdışından edinilmektedir.

SINAV MERKEZİ NEREDE?

İzmir, İstanbul ve Ankara'daki merkezlerden birini seciyorsunuz, genelde Ankara'nın kontenjanı daha fazla olduğundan Ankara'da sınava girmek veya kayıt aşamasında İstanbul'u seçemeden kontenjanı dolan adaylar Ankara için şansını denemeliler bence.

Ankara daki sınav merkezi Havaalanına çok yakın, ve sınav öğleden sonra olduğu için sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ayrıca sınav giriş belgelerinizde QR kodlu bir alan olacaktır, bu alanı QR kod okuyucu programları ile cep telefonunuzdan okuttuğunuz taktirde sınav yerine nasıl kolaylıkla gidebileceğinizi anlatan plan telefonunuza gelecektir.

SINAV HAKKINDA?

Gerekli bilgileri edindik, şimdi sınav konusunda konuşacak olursak; Ankara'da sınav merkezini bulmak zor değil en kötü ihtimalle taksi tutarsınız, merkezden gelecek olursanız havaalanına giden her hangi bir araç sizi bırakabilir çünkü merkez havaalanı yolu üzerinde. Uçak la gelmek isteyenler için ise havaalanından merkeze giden herhangi bir araç işinizi görecektir.

Sınav merkezi yakınında petrol ofisi gibi yerlerde birşeyler satın alabilirsiniz su ufak tefek yiyecekler vb gibi zira fazla kafe yok. Geniş bir otopark alanı var araçla gidenlerin zorlanacağını sanmıyorum.


Gelelim sınav merkezine; yanınızda eşya götürmek zorunda kalmışsanız girişte emanet kasaları var bir şekilde eşyalarınızı güvenle bırakabileceğiniz çözümler sunulmuş. Sınav merkezine daha elektronik şekilde yüz okuma tarama gibi daha teknolojik şekilde giriyorsunuz.

İçerde kocaman salonlar var ve oturacağınız bilgisayar size ayrılmış etrafı çok basık olmayacak şekilde insanlardan arındırılmış şekilde gayet ferah. Sınava başlarken size bilgi ekranı geliyor adımları takip ederek fotoğrafınızı çekiyorsunuz verilen şifrelerle sınav oturumunuzu açıyorsunuz. Bilgisayardan sınavınızı yapıyorsunuz istediğiniz suya geri gelebiliyor cevabı değiştirebiliyor veya boş bırakabiliyor, kontrol etmek istediğiniz soruları işaretleyebiliyorsunuz.

Normal sınavdan daha ferah bir ortamda daha alışkın olduğumuz bilgisayar ile sınava girmek bence diğerlerinden daha kolay. Bu sınavdaki soruları orluk dercesine göre normal YDS den ayırmak zor olur ancak bence daha kolay yapabileceğiniz bir sınav ve süresiz girme hakkınız olduğu için şansınızı birkaç kez deneyerek dilediğiniz puanı alma şansınız artacaktır.

e-YDS sınavına girin mutlaka. Bu arada bugün 10. ayın sınavı yapıldı kontenjanlar Ankara'da 3000, İstanbul'da 432, İzmir'de 112 kişi idi.

YDS sınavı hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hepinize başarılar, umarım bütün sorularınıza cevap olan bir yazı olmuştur, lütfen aklınıza takılan başka sorular varsa yorum yapınız.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder