OKUL HEMŞİRELİĞİ VE ATANMA HAKKINDAGüncelleme 09/2020


HER OKULA BİR HEMŞİRE HABERLERİ

Arkadaşlar son zamanlarda çıkan haberlerden dolayı yazımı güncelleme isteği oluştu. Gördüğünüz gibi yıllar önce konuyla ilgili açıklamamızı yapmışız ve bu günlerde Sağlık bakanının da ağzından konuyu duyduk.

Öncelikle yazımı aynen paylaşan haber sitelerine yaptıkları emek hırsızlığından dolayı sitemlerimi iletmek istiyorum, çünkü çok az kadro ile orjinal yazılar hazırlamaya çalışan bizler belki onlarca çalışanı olan, yazarı olan büyük sitelerin gelip yazımızı aynen çalması inanılır gibi değil.


Her neyse, okul hemşireliği konusunda gene her yerde okumanın artırılması amacıyla 60 bin 90 bin atama yapılacak okullara adı altında başlıklar açıp içini okuduğunuzda boş boş aynı yazıları görmek gerçekten artık bıktırdı.

Bu açıklamaları kendi kendilerine ülkedeki okul sayısını felan çıkarıp yapıyorlar, hiçbir dayanağı olmadan anlamadıkları konularda atıp tutuyorlar.

Şimdi Sağlık bakanımız Milli eğitimle aralarında konuyu değerlendirdiklerini okulların sağlık personellerine ihtiyacı olduğu konusunda fikir birliği yaptıklarını açıkladılar. Özet olarak şu an ki bilgi bundan ibaret.

Mevcut durumda atamalar milli eğitim bakanlığına bağlı yapılıyordu ve Kpss den girip milli eğitim bakanlığına bağlı memur oluyor idik.

Şimdi açıklanan durumda Sağlık bakanlığı alımları biz yapacağız ve atanan hemşireler her iki bakanlığa da bağlı olacak deniliyor.

Burada bizim için değişen bir durum yok tekrar kpss ile atama yapılacak ancak değişen durum şu; kurum değişikliği ile okullara geçebilen mevcut çalışan hemşireler, kurum içi atama ile de okullara geçebileceklerdir.

Bunun yanında alınacak hemşirelerin herhangi bir eğitime veya sertifikasyona ihtiyaçları olacak mı henüz belli değil.

Ayrıca halihazırda bazı okullarda hemşire çalışan var zaten ve bu alımlar birden bire bütün okullara yapılacağını sanmıyoruz. Kademe kademe belirli kriterler oluşturularak yapılır.

Yazımın devamı genel okul hemşireliği hakkındadır.


UYGULAMA 2020’YE YETİŞİR


Çalışmaların aralıksız sürdüğünü ve projenin 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde hayata geçeceğini belirten Bakan Koca, “Planlamayı Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki arkadaşlarla birlikte yapıyoruz. Uygulama için en fazla 1 yıl var. O kadar süreceğini bile düşünmüyorum. Önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetişir.”

Ama hala bir ses seda yok, araya pandemi de girdi gelişmeleri takip ediyoruz.

BİZE KONUYLA ALAKALI SORULARDA GELİYOR;


Öncelikle sorular şunlar;
- Okul hemşiresi ne yapar?
-Okul hemşiresi nasıl atanır?
-Okul hemşiresinin maaşı nedir?
-Kimler okul hemşiresi olabilir?
-Okullar tatil olunca ne yapacak bir okul hemşiresi?
-Okul hemşiresi hangi bakanlığa bağlıdır?
-Okul hemşireliğini bırakmak istese hemşireliğe geçebilirmi?

Çok uzun yaaa, tamam başlıyoruz ama baştan söyleyeyim benim yazımda kalıplaşmış tanım cümlelerine çok yer vermiyorum biliyorsunuz zaten, kabaca durumu özetleyeceğiz sadece;


Okul hemşiresi ne yapar?

Okul hemşiresi yeni birsürü kanunlar felan çıkmış her okulda okul hemşiresi olması yönünde ancak tam uygulanmıyormu yada yavaş yavaş mı hayata geçiyor çok yakın olduğum bir konu olmadığı için bilgim yok. Şunu söyleyebilirim sadece yatılı okullarda olsun fen liselerinde olsun okul hemşiresi olarak çalışanlar var arkadaşlar. Peki ne yapacaksınız tabiki bir görev tanımınız var kısaca şunları yapıyorsunuz, acil yaralanmalarda ilk müdahale, öğrenci ve personelin sağlık kayıtları, çocukların sağlıkla ilgili bilgilendirilmesine katkıda bulunmak (işte ağız sağlığı , tuvalet sağlığı, el yıkama.....), okulun kantinini dahi denetliyorsunuz evet, okulun sağlık açısından geliştirilmesi (tuvaletleri denetlersiniz, koku, çevre düzeni vs..), psikolojik sorunlarla ilgilenip öğrenci aile idare ve sağlık kurumu arası bağı kontrol edeceksiniz. Yani benzeri şeyler kolay eğlenceli ama sorumluluk isteyen bir iş. Bence güzel.
Mesai usulü çalışacaksınız tatillerde tatil, nöbet yok ama tabiki döner sermayenizde olmayacak sadece memur maaşınız olacak. Bir odanız olacak, aslına bakarsanız çok idealist bir meslek yani nasıl ifade edeyim kendi işinizi sonuna kadar yapacaksınız, çocuklar mesela atıyorum bazı önemli haftalarda okulun panosuna sağlıkla ilgili afişler hazırlayacaksınız duyarlılık yaratacaksınız, işte kızılay haftası mesela çocuklara kan vermeyi ve kızılayın önemini anlatacaksınız. Çok güzel değil mi?


Okul hemşiresi nasıl atanır?

Gelelim atanmanıza lisans mezunu hemşiresiniz kpss ye girdiniz atamaları bekliyorsunuz zaten, okul hemşiresini sağlık bakanlığı almıyor arkadaşlar evet siz memur alımlarda milli eğitim bakanlığının kadrolarındaki hemşire alımlarına başvuracaksınız.
Peki ben çalışıyorum tekrar mı kpss ye gireceğim? Hayır girmene gerek yok sende şansın az olsada kurumlar arası geçişi deneyebilirsin böyle bir şansında var tabiki hali hazırda çalışan hemşire arkadaşlarımız için.

Yeni yapılan açıklama ile Sağlık bakanlığı kendi bünyesinde atama yapılacak diyor.


Okul hemşiresinin maaşı nedir?

Bu konuda maaşınızdan eksik olan kısım döner sermaye oluyor, 1000 tl kadar acilde çalışan arkadaşlardan az , 600 tl kadar serviste çalışan arkadaşlardan daha az alacaksınız ama rahat mı meslek rahat bunu göze alabilirsiniz bence.

Kimler okul hemşiresi olabilir?

Hemşirelik mezunu arkadaşlar, ve hali hazırda çalışıyor olan lisans mezunu arkadaşlar okul hemşiresi olabilir, yeni atanacaklar milli eğitim bakanlığının kadrolarına başvuracak, çalışan arkadaşlar ise kurumlar arası geçişe başvuracaklar.

Okullar tatil olunca?

Okullar tatilken memur statüsünde olduğunuz için kanunen okul boşta olsa görev yerinizde olmanız gerekiyor ama tabiki idare bu konuda küçük toleranslar sağlayabilir:) tamamen onlara kalmış.

Okul hemşireliği milli eğitim bakanlığına bağlı memurdur arkadaşlar. Son açıklamalar Sağlık bakanlığının alım yapacağı ve hemşirenin iki bakanlığa karşı da sorumlu olacağı yönünde.


Okul hemşireliğini bırakmak isterseniz de ya tekrar kpss ye girip atamalara katılacaksınız veya gene kurumlar arası geçiş yaparak hemşireliğe dönebilecek siniz.

Umarım faydalı olmuştur yazı diğer branşlar hakkında yazılarımla döneceğim sevgiyle kalın:)


Eylül 2020 güncellemesi


Arkadaşlar yayınlanan yönetmelik ile, yurtlarda hemşire görevlendirilmesi zorunlu hale geldi..

Detaylar için tıklayın.

Yorumlar

 1. Merhaba ben çalışan bir hemşireyim görevlendirme ile nasıl okul hemşireliği icin geçiş yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İl sağlık müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir.

   Sil
 2. Merhaba. Okul pansiyonu hemşiresi için çalışma saatleri nedir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yatılıda olsa mesai saatlerinde çalışıyorsunuz. Nöbet olmuyor ama sözleşmeli alınacaksanız yada yeni alımlarda düzenleme yapılarak alım yapılırsa durum değişebilir.

   Sil
 3. Mrb lar kolay gelsin.Okul benzerliğiyle ilgili sertifikaları verilmeye başlandı
  Yanılmıyorsam şuanda selçuk üniversitesi veriyor.Bu sertifikayı almanin bize ne kadar faydası olur yani boşuna parayla almıs olurmuyuz yada ilerde işimize yarar mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon okul benzerleriyle dediğim yer okul hemşireliğiyle ilgili sertifika demek istedim

   Sil
  2. Pardon Okul benzerliğiyle yanlış olmuş Okul hemşireliğiyle ilgili sertifika demek istedim

   Sil
  3. şu an için sertifikanın bir anlamı yok. Belki bazı özel okullar bu sertifika ile hemşire alabilir bünyelerine ama aldıktan sonra bu sertifika gerekli mi değil. Yani sertifika olmaksızın okul hemşireliği de yapılabilir.

   Sil
  4. Size nasil ulaşa bilirim?

   Sil
  5. iletişim bölümünde bilgiler var

   Sil
 4. Lise mezunu hemşire okul hemşiresi olabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz net olarak belirli olmayan bir durum anlattıklarımız. Yani alımları ne şekilde yaparlar bilmiyoruz, bu konudaki tahminimiz ise muhtemelen lise mezunu olmaz veya çok az olur.

   Sil
 5. İki bakanlığa bağlı olmasini sebebi yazın birinde kışın birindemi çalışacak acaba

  YanıtlaSil
 6. Emekli olan hemşireler okul hemşireliği yapabilirmi

  YanıtlaSil
 7. Yurtdışında ebe mezunu denklik belgesi olan kişi okul hemşiresi olabilir mi ?

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, üniversite hastanesinde çalışan hemşireler de kurumlar arası geçiş yapabilecek mi aceba? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okul hemşireliğinin durumu netleştiğinde netleşir bu detaylar.

   Sil
 9. Merhabalar.memuriyetten istifa edip geri dönmek isteyenler için nasıl olacak? Normalde saglık bakanlıgı yılda bir kez ya da 2 kez acık5an atama yapıp takrar alım yapiyordu.açıktan atama da tercih yapabilir miyiz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. henüz kim nasıl ne kadar hangi yolla alacak belli değil

   Sil
 10. Bu ebelikte hemşirelikte kpssde üniversite önemli mi yoksa sadece kpss puanımız mı etkili oluyor

  YanıtlaSil
 11. Merhaba. Ben lisans ebelik mezunuyum. Acaba bizlerden başvurabilir miyiz ?

  YanıtlaSil
 12. Selçuk üniversitesi hemşirelik fakültesinden mezunum yaşadığım şehrindeki sağlık müdürlüğüne gittiğimde alımlar hakkında bilgilerinin olmadıklarının söylediler acaba alım her şehir için farklı mı oluyor? Sürekli MEB e giderek kontrol mu etmeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir alım olursa duyarsınız zaten sağa sola gidip sormanıza gerek yok ki , elbette kimsenin bilgisi yoktur.

   Sil
 13. merhaba ben 4.sinif hemşirelik okuyorum lisanskpss 2020 ye girdim ordan tercih edebilir miyim acaba yoksa sertifika mi almalıyım önce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz alımlar belli değil, sertifika diye bir şey şu an yok. Şu an tek alım kpss ile olan MEB in kendi aldığı varsa odur. Sertifika felan almayın şimdi.

   Sil
 14. atamalar sadece lisans mezunları için mi geçerli,ortaöğretim mezunu hemşireler başvuru yapamayacak mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz kimler ne şekilde atanacak belirlenmedi. Yapabilirler bence.

   Sil
 15. Ortaöğretim ve lisans hemşirelik mezunu mu alırlar sadece acaba ? Ben lisede acil tıp teknisyenliği okudum , önlisans diyaliz bölümü mezunuyum. Okul Hemşireliği sertifikası almak istiyorum ama atama yapılırken sertifika alanlardan da yaparlar mı bilmiyorum bilginiz var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an için hayır, kesinlikle okul hemşireliği sertifikasına para vermeyin. Bunlar bu haberler ile ortaya çıkan kurslar. Kursa gerek yok... Hemşire dışı alım yapılacağını sanmam ama net değil bu şu an.

   Sil
 16. Hemşire ebe yardımcıları bu şekilde atama olmaz dimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olacağını sanmıyorum , protokoller imzalandı edildi ancak henüz kimleri nasıl alacaklarını açıklamadılar.

   Sil
 17. Merhaba, ikinci dönem okullara hemşire alımına başlanır mı sizce ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. henüz bilgi yok malesef ama anlaşma yaptılar bır ara kaldı, ancak pandemıden dolayı belki bir umut tekrar gündeme gelebilir.

   Sil
 18. Şuan okul sağlığı hemşireliği sertifikası almak mantıklı mı sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence mantıksız, okullar ne şartlarca alacaklar belli değil, benim görüşüme göre sertifika sorulmayacaktır.

   Sil
 19. Merhaba milli eğitimde okul Hemşiresi ne kadar maaş alıyor acaba?

  YanıtlaSil
 20. Merhaba şuan okullarda çalışan hemsire varmi?.yoksa bir ilkmi olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var elbette, MEB e bağlılar yaygınlaştırmak isteniyor.

   Sil
 21. Merhaba ben tıbbi laboratuvar mezunuyum okul hemsireligi yapabilir miyim

  YanıtlaSil

 22. Şuan okul hemşiresi olarak çalışanlar ne kadar maaş alıyor acaba

  YanıtlaSil
 23. Bizler lisans hemşiresi olarak halk sağlığı dersinin stajında okullarda görev yaptık ve az çok okulda nasıl bir görev yapacağımızı biliyoruz. Ben baktığımda lisans hemşire, att ya da paramedik gibi sağlıkçılar okul hemşiresi olabiliyormuş güya (devlet okullarından bahsediyorum). Açıkçası herkes gördüğü eğitim kadar görev yapmalı. Peki sizce bu bilgi doğru mu yani paramedik okuyanlar da okul hemşiresi olabilecek mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz öyle bir bilgi resmi olarak yok. Ha devlet der ki acil müdahale için okullara 112 istasyonu benzeri bir yer kuracağım ve içine paramedik koyacağım derse olur. Ama yapmak istedikleri sadece tıbbi müdahale değil, çocukların ilaç kontrolü, temizlik vb alışkanlık eğitimleri ve okuldaki hijyenik koşulların sorumluluğu gibi konular ise hemşire koyup yapabilirler bunu. Paramedik de bunları yapar mı? yapar ama hemşireliğin alanına daha uygun bunlar. Bu bizim görüşümüz ne derler ne düşünürler bilemeyiz. Özellikle salgın döneminde hala okulların sağlık çalışanı olmadan yürütülmesi bence eksiklik. Atama bekleyen çok sayıda arkadaşımızın da olduğunu düşünürsek. Bir şekilde sağlık çalışanı okullarda olmalı artık

   Sil
 24. Merhabalar oğlum 2018 hemşire yardımcılığı mezunu ve hala bu bölümden atama yok okullara hemşire yardımcıları da alnacakmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okullar için hemşire yardımcılığından henüz bahsedilmedi

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder