Lisans Hemşireler için Kpss mi Akademik Kariyer mi?

Hemşirelik okuyan arkadaşların kpss hakkında sordukları sorular var. Hem alese hazırlanıp yüksek kisans doktora ve akademik planlar yapıp hemde kpss ye çalışmak arasında kaldıgınızı varsayıyorum.Devlet memuru olmayı ertelemek isteyip bir an önce akademik kariyerinize odaklanmak isteyebilirsiniz. Hakkınız var buna ama bu şekilde yapmak size hem çevre baskısına neden olacak hemde atanan arkadaşlarınıza bakıp acaba yanlış mı yaptım diyebilecek veya akademik süreçte maddi manevi sıkıntılar yaşatabilecektir.


Peki ne yapmanız gerekiyor??

Bu süreçte yapabileceğiniz en güzel şey kpss hazırlanmaktır. Bu hazırlık sizi aynı zamanda ALES'e de hazırlar. Bundan daha önce bahsetmiştim sanırım hemfikir olmuşuzdur artık.

Gelelim sonrasına KPSS'den güzel bir puan alıp atanan kişi akademik kariyerinde bence öne geçmiş sayılır.

Peki ne alakası var ?

Şöyle söyleyeyim atanmak size maddi bir güç verecektir. Bu güç akademik çalışmanızda size fazlasıyla fayda sağlayacak ve kafanızdaki meslek sahibi olma yani para kazanmaya başlama olayını sileceksiniz aksi taktirde sizi hem içgüdüleriniz hem çevreniz bu yönde rahat bırakmayacaktır.


Burda bir diğer soru da hem çalışıp hem okumak olurmu?


Tabiki olur bizim avantajımız şu çalışma hayatımızda nöbet sistemi olduğu için rahat bir şekilde mesai saatlerini ayarlayabiliriz. Örneğin cuma 16-08 çalışıp pazar 8-8 çalışan bir hemşire hafta boyunca izinli sayılabilir. Şimdi bu yasal mı yada artık 8-8 nobetler kalktı diyebilirsiniz ama şu an hala öğrenci arkadaşlara yardımcı olmak adına bu şekilde çalışılabiliyor. Yani hem çalışır hem olursunuz.


Peki çalıştığım yerle okuduğum yeri nasıl yakın seçerim ?

Haklısınız onu şu şekilde çözeceksiniz atama yapılırken okumak istediğiniz üniversiteleri bir kenara yazacaksınız ve genelde birbirine yakın yerler seçmek durumundasınız. Daha sonra tercihlerinizi gelecekte yüksek lisans yapmak istediğiniz yerlere yakın yapacaksınız.

Bunu yaparken Samsun'da okumak istiyorsan Samsun Amasya, Çorum, Tokat, Yozgat tercih edeceksin ve yüksek lisans içinde Samsun, Yozgat, Çorum gibi yerleri sonradan seçebilirsin.

Dolayısı ile gidip gelmek kolaylaşır icabında üniversitenin olduğu yerde kalır nöbetlere gel git dahi yapabilirsiniz.

Yüksek lisans in sadece bir yılı gidip gelmekle geçecek, diğer yıllar tez yazacaksınız. O yüzden bir yıl dişinizi sıkarsınız.

Özelde çalışırım amaaan demeyin özel sektör size bu denli izin imkanı sunmadığı gibi maddi olarak da katkısı az olur.

Aklınızdan şunu da çıkartın şimdiden; işte hocalar bana yardımcı olur memurum çalışıyorum derim filan demeyin. Yüksek lisans da kimse size tolerans göstermez.


Memuriyetin bir diğer artısı ise şu; yüksek lisans sonrası akademik başvurularda sizden çalışma yılı isterler mesela alanında beş yıl çalışmış olmak gibi, buda yüksek lisansı yaparken de sizin o seviyeye gelmenizi sağlar.


Ve yüksek lisans bölümünüze uygun bir serviste çalışmayı tercih edin. Mesela acil tıp üzerine yüksek düşünüyorsanız acil serviste çalışın.


Özetle Kpss ve devlet memurluğu şart.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder