ATAMALARDA TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ATAMALARDA TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sağlık bakanlığı atama


güncelleme şubat 2020

Atamalarınızı yaparken bazı arkadaşlarım memleketlerini, bazıları hayal ettikleri şehirleri veya hastaneleri, bazılarınız eğitiminize devam edebileceğiniz imkanların olduğu bölgeleri vs. gibi seçimler yapmak isteyebilirsiniz.

Ben puanlarınızla ilgili değerlendirme yapmayacağım sadece bazı fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum katılırsanız değerlendirebilirsiniz?

--Puanım az nereleri yazmalıyım? 

.......diyenleriniz konuyla ilgili araştırmalara başlayıp az puanla kapatan yerleri seçmeye yönelmeniz normal bir davranış, fakat unutmayalım ki puanının az olduğunu düşünen herkes sizin gibi düşünebilir. Bu sebeple yüksek puanla kapatmış olan bir hastane yeni alımlarda sizin gibi düşünenlerce tercih edilmediğinden sondan bir iki kişisini düşük puanla kabul ederken siz ben neden yazmadım diyebilirsiniz?

Atamalarda net olarak şu hastane şu puan diye bir şey olmadığını, sadece o hastaneyi tercih edenler arasında yarıştığınızı ve bunu ön görmenizin mümkün olmadığını unutmayın ve şansınızı denemeye çalışın lütfen.


--Bir diğer konuda şu ki, eğer yüksek lisans düşünüyorsanız!!!!


..... her ne kadar eğitim durumu tayininin yolu açılmış olsa dahi eğitim almayı düşündüğünüz iller ve çevresine odaklanmanız sonradan yer değiştirme veya düzen değiştirme gibi dertlerinizi ortadan kaldıracaktır.


-- Devlet hastanesi mi üniversite hastanesi mi kısmına gelince, 


..........evet üniversite hastanesi sizi daha çok geliştirebilir buna inanıyor olabilirsiniz. Elbette doğruluk payı var ve saha ufkunuz ve beceri gelişiminiz için oldukça önemli. Fakat burada şunu da unutmayın, izin durumunuz az olacak, aldığınız maaş az olacak, çalışma koşullarınız daha ağır olacak, bunları göze alıyorsanız üniversite hastanelerine yönelebilir siniz.

Ancak maaşı dolgun çalışma saatleri daha esnek, nöbetleri serbest, hasta sayısı az, döner sermayesi fazla olsun diyorsanız da devlet hastaneleri tam size göre.

Şu da bir gerçek ki, kamu hastanelerine bağlı üniversite hastaneleri de hatırı sayılır derecede iyidir çalışmak için.

--Ve gelelim en önemli konuya, şu an için bir fikriniz yok ise ve ilerde yer değiştiririm diyorsanız ki, yer değiştirmek bizim meslekte çok meşakkatlidir. 


Size tavsiyem tercihe birinci bölgelerden başlayın puanınıza göre 2-3-4- bölgelere doğru kayın. Peki neden, şu sebepten eğer ilerde tayin isterim diyorsanız alt bölge tayini en kolay tayindir. Yani bir üst bölgede çalışan sağlık personeli bir alt bölgeye daha rahat geçiş yapabilmektedir.

Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım mesela ilk atamanız puanınız güzel, memlekette çalışmak istiyorsunuz ama puanı feda etmek de içinizden gelmiyor ve memleketiniz 4 bölgede; o zaman 1-2-3 bölgelerden güzel bir yer yazıp daha sonrasında kolayca memleketinize geçiş imkanı bulabilirsiniz.hepinize gönlünüzce atanmanızı diliyorum sevgiyle kalın. Bonus; Aralık 2020; 12000 sağlık çalışanları atama kılavuzu ve merak edilen sorular

Yorumlar

 1. merhabalar 11488. sırada yer alıyorum ve lisans alımı 5950. Acaba atanma şansım var mıdır? Ve TSM' ler sizce tercih edilmeli mi? Ve de bu 1., 2. bölgeler sırasıyla hangileri oluyor, bilgi verirseniz sevinir. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atanma şansınız var elbette. Blogda atama taban puanları var arama yerine yazıp o konuyu inceleyin. Tsm yazılır artık hastaneler döner vermediği veya çok az verdiği için tsm ler de çalışmak için ideal bence. Bölge gruplarda gene blogda var aratarak o konuya da bakabilirsiniz

   Sil
 2. Merhabalar hocam, ortaöğretim hemşire mezunuyum geçen atama 81.75 ile kapatmıştı. Puanım 80.73 sizce atanabilir miyim? Taşra mı yoksa merkezî alımı çok yapan yerleri mi tercih etmeliyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sayıda tercih hakkın var, puanın güzel. Tercihlerini istediğin yerlerden başlayarak yap, taşra da yazabilirsin merkezi yerler cazibesini kaybediyor artık. Gönlünce olsun her şey ben ne desem boş.

   Sil
 3. Att yim puanım 75.5 en son alımlarda 76.9 ile kapattı 120 kişi alınacak şansım varmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az gibi görünüyor ama neden olmasın vardır elbette

   Sil
 4. mrb hocam ..tibbi laboratuar 83.5 puanim siralamam 1400 lerde atanir miyim sizce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam umarım, aslında puanın güzel ama buna net cevap verebilmek çok zor sende biliyorsun. Son girdiğin KPSS den bu yana kaç kişi almış aldığı kişilerden kaç tanesi sıralaması 1400 altında imiş bunlara bakarak belki çıkarılır ama.... bu tür sorularınızı mediforum.net de sorun daha detaylı bilgi alırsınız.

   Sil
 5. benim sıralamam lisans 71 puan 20bin. ilk atamada tutmayacagını bılıyorum ama tercih yapıcam 2.atamada şans var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şans her zaman vardır, ama kesinlik hiçbir zaman yoktur

   Sil
 6. İyi günler özel bir ünide hemşireliğe yatay geçiş düşünüyorum 4yıl sonra atama sayısında azalma söz konusu olabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atama sayısı azalmaz ancak mezun sayısındaki artışa bağlı biraz zorlaşabilir.

   Sil
 7. Hocam merhabalar. Ben ortaöğretim hemşireyim. 2020 kpss puanım 85.2 sıralamam 2618. Şu an hali hazırda bir alım yok. 2 3 ay içinde olabilirmiş. Sizce bu ilk alımda şansım nedir ve tercih yaparken neye dikkat etmeliyim şimdiden teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puanın güzel, sıralaman da güzel ancak ortaöğretim alım sayısı az olduğundan bir şey söylemek zor. Bu konu alım sayıları belirlendikten sonra yoruma açılır.

   Sil
 8. bu yıl lisanstan mezun oldum. 2020 KPSS sınavından 65 aldım ve branş sıralamamda önümde 35959 kişi var önümüzde ki atamalarda atanma ihtimalim sizce nasıl ? Kpss 2022 hazırlanmalı mıyım bu süre zarfında özel hastanede çalışmalı mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel hastanelerde başla eğer imkan var ise, puanın biraz düşük. Eğer paraya ihtiyacın var ise özelde başlayıp bu puanla geç de olsa atanmayı bekleyebilirsin. Ama kesin değil elbette. Diğer yandan paraya ihtiyacın yok, ailenin yanında isen kpss ye tekrar hazırlanmalısın.

   Sil
 9. İyi günler sıralamam 27bin 68 puan aldım 2022 ye kadar atanabilir miyim. Tekrar kpss çalışmalı mıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şansın var ama az. Ben olsam çalışırdım tekrar. Atanmak istediğin yerler ve atanmak istediğin döneme bağlı. Gözde bir yere atanmak istiyorsan ve ilk alımlarda istiyorsan bu olmaz. Ancak sonrakilerde olur diyorsan ve her yer olur diyorsan biraz şansın var.

   Sil
 10. iyi günler lisans hemşirelik mezunuyum. 2 bin sıralamam. atama şansım var mı mı yoksa tekrar kpss çalışmaya başlamalı mıyım?

  YanıtlaSil
 11. Merhaba lisans ebelik mezunuyum. Kpss den 63 puan aldım sıralamam 5541 atanabilme şansım var mı sizce?

  YanıtlaSil
 12. Orta öğretim hemşirelik bölümü mezunuyum puanım 85.71 siralamam 2320 atanma şansım nedir birde 2018 puanı ile atanan ama 2020 kpssye girenler oldu onlarda yerleşti puanları boşa çıktı şimdi bizim önümüzden kaç kişi gitmiştir teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Puanın ve sıralaman çok güzel ancak ortaöğretim alımları giderek azalıyor. Bu dönem azalmaz ise muhtemelen atanırsın.

   Sil
 13. Merhaba lisans hemsirelik mezunuyum 2020/14 alımlarında 5950kisi atandı benim puanım 74.126 sıralamam 13157 atanabilir miyim

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder