YÜKSEK LİSANS YAPAN veya YAPMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

YÜKSEK LİSANS YAPARKEN BAŞARILI OLABİLMENİZ İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER


hemşirelik yüksek lisans

Bu yazımızda sizlere hemşirelik yüksek lisans programında neler yapabileceğiniz konusunda biraz bilgi vereceğim.

Bu bilgiler yüksek lisans programlarında başarılı olmanızı sağlayacak ipuçları içermektedir.

Bir yüksek lisans bölümüne kaydolmak yada okumaya karar vermek gözünüzü çok korkutan bir olay olabilir. Bu bir yük olarak karşınıza çıkıyor olabilir.

Belirli bir yaş, evlilik belkide çocuk sahibi oldunuz veya olmayı planlıyorsunuz ayrıca yoğun hemşirelik mesleği de zaten zamanınızın çoğunu alıyor.

Bütün bunların arasına birde günün birkaç saatini akademik çalışmalara yada okula ayırmak zorunda kalmanız gerçekten göz korkutucu.


Öncelikle hangi bölümü seçeceğiniz bile başlı başına bir sorun olabiliyor bazen. Biz burada sizin için bazı yazılar yazarak bu sorunları ve korkularınızı aydınlatmaya çalışıyoruz. 

1- Hangi Bölüm

Bu konuda çok fazla soru alıyoruz. Tabi ki bu sorun Ülkemizde bulunan eğitim anlamındaki soru işaretlerinden de kaynaklanıyor. Uzman hemşire istihdamı dahi tam oturmamışken birsürü bölüm açılıyor ve hatta bölümlerden bazılar o kadar çok öğrenci alıyor ki bu kadar mezun okuldan sonra ne oluyor diye insan kendine sormadan edemiyor. 

Bizler mevcut sistem ve ilerisinin analizini yapmaya çalışarak size bazı bilgiler vermeye çalışıyoruz. Hangi bölümü seçmeliyim, hangi alanda yüksek lisans yapmalıyım yazımızı okumanız da fayda var.

Yukarıda belirttiğim yazımızda size faydalı olabilecek bölümleri açıklamaları ile yazdım.


2- Zaman

Zaman konusu şöyle bir sorun oluşturuyor, çoğu ilde veya çoğu hemşirenin çalıştığı yere yakın yerlerde bölüm açılmayabiliyor. Dolayısı ile sizler okumak için kilometrelerce yol gitmeyi göze almak zorunda kalıyorsunuz.

Zaten olmayan zamanınızı bir de yollarda harcamak zorunda kalıyorsunuz. Bölüm şartlarında da genelde örgün ve devam zorunluluğu isteniyor.


Bu konuda şunu söylemek istiyorum ki, her üniversite devam zorunluluğu istese dahi çoğu zaman size bu konuda yardımcı oluyorlar. Gözünüz korkmasın haftada üç veya iki hatta bazı zamanlar bir güne dahi düşürebileceğiniz eğitimler oluyor.

Ayrıca dişinizi sıktığınız zaman bir sene sonra eğitimin örgün kısmı bitmiş oluyor ve tez aşamasına geliyorsunuz. Bunu da açıktan eğitim alıyor muş gibi yapabilmeniz mümkün.

Tabi ki bu yazdıklarım bir kanuna tabi olay değildir, sizin iletişim ve şansınıza kalmıştır ve eminim yardımcı olacaklardır. Sizin yapmanız gereken istekli bir öğrenci olmak.


3- Maddi Durum

Her ne kadar örgün öğrenime bir ücret ödemiyor olsanız dahi. Bazı maddi harcamalarınız olacaktır. Örneğin yol masrafı dahi hayli fazla olabiliyor.

Okul için çalıştığınız kurumda belki fazla mesai yapıyordunuz ve artık zamanınız olmadığından bunu da yapamayacak ve ekstra bir maliyet altına girmiş olacaksınız.

Tez yazma döneminde de ufak tefek harcamalarınız olacak, her ne kadar küçük harcamalar olsa da toplandığında eğitim hayatınız boyunca hesapta olmayan çoğu gideriniz ekstra maliyet oluşturacak size.

Eğer maddi durumdan dolayı eğitime başlayamayan var ise bunu da öğrenim kredisi ile çözebilmeniz mümkün. Şöyle ki, devlet yüksek lisans yapanlar için ortalama 1000 tl aylık öğrenim kredisi veriyor.

Normal öğrenciler gibi KYK ya başvurup alabildiğiniz bu krediyi öğrenim bittikten bir kaç yıl sonra ödüyorsunuz ve bu gayet düşük faizli kredi sayesinde eğitim masraflarınız fazlasıyla karşılanıyor.


Bu arada geliriniz ne olursa olsun bu krediyi alma hakkınız var.

4- Öncelikleriniz

Eğitime başlamadan önce bunları gözden geçirmeniz iyi olur. Tayin olayları, evlilik, çocuk planı vesaire gibi önceliklerinizi giderdikten sonra eğitime başlamanız daha rahat olacaktır.

5- Aile

Ailenize bu durumdan bahsetmelisiniz, hem sorumlu olduğunuz kişilerin desteğini almak hoşunuza gider hemde bu yola beraber çıktığınız aileniz ile planlama yapabilirsiniz. Eşiniz ile maddi durumları ve gelecek planlarınızı gözden geçirebilirsiniz.


6- Okul 

Eğitim çok gözünüzü korkutmasın, aynı lisans eğitimi gibi belki daha kolay bile gelebilir size. Burada asıl sizin ihtiyacınız olan zaman olacak. Bol bol makale okuyacaksınız, bilgisayar ile haşır neşir olacaksınız. Lisansüstü eğitim bir nevi ileri araştırmadır.


7- Beklenti

Beklentilerinizi düşük tutun, hemen her şey bir anda olacak diye beklemeyin. Diplomanızı alsanız dahi belirli kuralların ve edinimlerin gerçekleşmesi zaman alacaktır. Bu olaylar moralinizi bozmasın ve bildiğiniz inandığınız eğitim yolundan şaşmayın.

Evet siyasi yada torpil anlamda bir yerlere gelmek zor diye etrafınızdan duyabilir veya düşünebilirsiniz. Aman okusam ne olacak boş ver demeyin. Siz daima elinden geleni yapan bilgili, ileri düzey, uzman bir meslek insanı olun er yada geç hak ettiğiniz yer sizi bulacaktır. Siz onu aramakla zaman harcamayın.


----

Umarım bu yola çıkmış ve çıkacak arkadaşlarımız için yardımcı olan bir yazı olmuştur.Yorumlar

 1. Yuksek lisans için bilim sınavına gireceğim daha önce giren kişiler yardımcı olabilir mi neler soruyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi bölüm için gireceksiniz.

   Sitede bu konu ile ilgili yazı var ama, forum kısmına konu açarsanız giren arkadaşlar yardımcı olacaktır. mediforum.net adresinden veya sitemizdeki forum u tıklayarak ulaşabilirsiniz.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder