HANGİ ALANI SEÇMELİYİM? YÜKSEK LİSANSIMI HANGİ BOLÜMDE YAPMALIYIM?

SORU CEVAP: Yeni mezunum, hemşirelikte yüksek lisans yapmak istiyorum, hangi alanda yüksek lisans yapmam daha iyi olur? Karar verirken nelere dikkat etmeliyim?

yüksek lisansGelişen sektör, gelişen meslek üyeleri

Hemşirelik mesleği, gelişen ve yeni kanunlara çok açık olan bir meslek. Ne demek yeni kanun? Uluslararası bağlamda hemşirelik ile ülkemizdeki hemşirelik arasında farklar var. Bu farkların olması, Avrupa uyum sürecinde bizim mesleğimiz ile ilgili çok fazla yeniliği ön plana çıkarıyor.

Bugün haberleri izlerken, yeni havalimanı ile birlikte sağlık turizminde önemli gelişmeler olacağından bahsedildiğini gördüm. İyi veya kötü bunun analizini yapmıyorum ama sağlık sektörü kendini sürekli yeniliyor.

Yeni hastalıklar, beraberinde yeni tedaviler getiriyor. Teknoloji ile birlikte uzayan yaşam süresi, bakım gerektiren insanların artmasına da sebep oluyor. Küresel anlamda gelişen teknolojilerin kullanımı ile sağlık turizmi diye sektörler ortaya çıkıyor.

Gördüğünüz gibi sürekli bir gelişimden bahsettim, dolayısı ile bu sektörün elemanları olarak bizimde gelişmemiz gerekiyor. Bahsettiğim tüm bu alanlar ile yeni iş kolları açılacak olduğu aşikar, ve kendini geliştirmiş bir meslek sahibine her zaman ihtiyaç vardır.

Eğitim ve Bakış Açısı

Sahip olduğunuz eğitim bir yerde size olan bakış açısını değiştirecektir. Hemşirelikte yüksek lisans yapmak istiyor olmanız dahi size olan bakışı değiştirmeye yeter. 

Uzaktan Eğitimler ve Kalite

Bugün lisans tamamlama adı altında hemşireleri lisans mezunu yapmak için uğraş vermekteler. Yaş şartı aranmadan aramıza katılan hemşirelik lisansiyerleri gün geçtikçe artmakta. Bu tabi ki güzel bir gelişme olabilir?? ama herkesin aldığı eğitim eşit mi?

Lisans mezunu olmak demek açıktan, uzaktan veya örgün yaş sınırlaması olmadan şu an bütün meslektaşlarımızın sahip olabileceği bir hemşirelik derecesi demek. Dolayısı ile biz bu konunun doğruluğunu elbette tartışmıyoruz ama yanlışlık olduğunu da hissetmiyor değiliz.

Gelelim bize ne yapacağız o zaman elimizden daha çok okumak geliyor sadece, eğer farklı bir eğitime sahip yada kendinizi geliştirmiş olmayı ispatlamak istiyorsanız yüksek lisans artık kaçınılmazdır.

Bununda farklı varyasyonları var mı? Evet uzaktan, tezsiz ALES siz YDS siz tertemiz adrese teslim diplomalar var. Tek tesellimiz her bölümde olmaması. Kim bilir ileride her bölümde olabilir bunlar.

Yüksek lisans yapmak mantıklı mı? O kadar sene git gel araştır stres yaşa e ne geçecek elinize? değer mi yarın bir gün birisi 3-5 bin verip diplomanızın aynısına sahip olacak sa.

Karar Verirken...

Eveeet, o zaman biraz daha ilerisini düşünerek hareket etmemiz gerekecek o zaman. Yüksek lisans diplomasına sahip olmayı değil ilerisini düşüneceğiz.

Doktora, akademik kariyer, uzmanlık elimizde şimdilik bunlar var ve bunlara sahip olamayan kesim o paralı uzaktan diploma sahibi olan kesim.

Biz buradan yürüyeceğiz eğitim hayatımıza ki ilerde elimizdeki diplomanın bir farkı, bir değeri olsun.

Sağlık yönetimi, sağlık kurumları işletmeciliği gibi hemşirenin işi olmayan konulardan uzak durun, ki artık yeterince mezun verdiler etrafımız bunlarla doldu taştı.

Uzmanlık...

Uzman hemşire olabilmek kısaca şudur; hastanede servisi olan bir bölümde yüksek lisans yapan kişi o servisin uzman hemşiresi olur.Kafanız çok karışmasın diye bu örneği verdim bu örnek size yeter kafanızı karıştırmayın.

Kural-1: Yüksek lisans hastanede bölümü olan bir alanda yapılacak.

Tezsiz yüksek lisans da uzmanlık verebilir, alanınızda yüksek lisans yapmış olmak şartı var kanunda şimdilik. Eğer alanınızda ise yapılabilir ancak tezli yapmak her zaman avantajdır.

Kural-2: Yüksek lisans tezli yapılacak.

Hangi alanlarda boşluk var bilmiyorum ama, uzaktan eğitim veren bir yüksek lisans alanında boşluk kalmamıştır bunu biliyorum. Kontenjanı 100 leri bulan ve hemen hemen her 5 ilin birinde açılan yüksek lisans bölümlerinde boşluk kalmamıştır.

Kural-3: ALES şartı olmayan, uzaktan eğitim veren, ve her yerde bölümü açık olan yüksek lisans bölümlerinden uzak dur.

Yurt dışında hemşireler uzmanlaşıyorlar. Bu olay yavaş yavaş ülkemizde de olacak ve olmak zorunda. Buda bizi kural 1 e götürüyor tekrar.Siz bağımsız bir meslek icra etmek istiyorsanız, uzmanlaşmanız gerekir. Birileri altında emir almadan ezilmeden çalışmak istiyorsanız bilmek zorundasınız. Sizi çalışırken oradan oraya sürmek, yerinizi değiştirmek gibi tehditleri almak istemiyorsanız gene uzman olmak zorundasınız.

Bu uzmanlık ben hemşirelik esaslarında yüksek lisans yaptım beni cerrahi servise veremezsin ile olmayacak. Bunu anlamanız gerek, uzman hemşire cerrahi hemşireliği tezli yüksek lisans yapmış bir hemşireden olur. Der ki beni başka servise veremezsiniz. Diğer örnekteki hemşire neyin uzmanlığını yapacak hastanede, ilk hemşirenin doğuşunu mu anlatacak meslektaşlarına.

Çalışma hayatında bir söz sahibi hak sahibi olmak istiyorsanız ve bunu bileğinizin hakkıyla kazanmak istiyorsanız uzman hemşire olmak zorundasınız.

Elbette haksız yere yok yere bir yere gelen insanlar olacak, bizi ilgilendirmez. Hatta biz şunu düşünmeliyiz ne yaptık ki biz bu durumdan şikayet edelim. Sen bir uzman hemşire isen bu durumdan şikayetçi olabilirsin. Diğer türlü böyle bir hakkı kendinde görmemelisin.

Konu çok dağıldı belki ama özetle;

ALES sınavına güzelce hazırlanmanız ve 65 üzeri puanlar almanız gerekiyor. İmkanınız var ise YDS sınavına da girip puanınızı almanız süper olur.

Bir bölüm seçerken de uzmanlık yapacağınız bölüm seçmeye özen gösterin.

İlerde doktora yaparım diyerek doktora programı olan bölümler seçmeye çalışın.

Bir alan seçerken tekrar söylüyorum özel olsun, önüne gelen herkesi alan bölümler olmasın, belirli kriterleri olsun ve siz bu kriterlere sahip olun ki önce yapmanız gereken bu.

Acil tıp
Cerrahi hemşireliği
Kadın doğum
Ameliyathane hemşireliği
Psikiyatri hemşireliği
Ortopedi hemşireliği
Çocuk hastalıkları hemşireliği

Boşluk olan, uzmanlık veren, zevkli bölümlerdir.


Güncelleme 2020


Arkadaşlar yazımız güncelliğini koruyor. Bunun yanında çok önceden yazdığımız bu yazıda öngörülerimizin ne kadar değerli olduğu şu günlerde ortaya çıkmıştır.

Güncel hali ile tezli yüksek lisans akademisyenlikte hala önemini korumaktadır. Uzmanlık konusunda alanda yüksek lisans elbette önemini korumaktadır. Alan dediğimiz iç hastalıkları, çocuk, acil, kadın doğum gibi hastanede servisi olan alanlardır.

Bunun yanında hala hemşirelikte yönetim gibi bölümler açılmakta ve bir yığın mağdur mezun vermeye devam etmektedir. Lütfen bunlara dikkat edin emek ve paranızı boşa harcamayın..

Yorumlar

  1. Çocuk sağlığı ve hastalıklarında yüksek lisans yapıyorum beni istemediğim galde başka bir kliniğe verdiler klinikte çalışan arkadaşlarımızın yüksek lisansa bakış açısında değişmesi lazım umarım birgün bu bakış açısı değişir

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Yasadığınız durum için çok üzgünüm ama malesef bazı meslektaşlarımız bu durumda. Ama uzmanlığınızı aldığınızda da bu tür bir sorunla karsılasmayacaksınız emınım. Şu durumda dahi uzmanlıgını okudugunuz bolumde kalmanız calısmalarınız acısından önem arz etmekte aslında yardımcı olabılecegımız bır durum varsa iletişim kurabılırız

      Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ayşe hanım neden kapalı olsun. Akademisyen alan bölümlerin çoğu bitirilen dalı belirtmez. Yüksek lisans yapmış olmak der ama cerrahi hemşireliği gerek uzmanlık alanı olsun gerek akademisyenlik alanı olsun oldukça güzel bir bölümdür.

      Sil
    2. Bölümlerin çoğu bitirilen dalı belirtmez demişsiniz ama aksine ilanların hemen hemen hepsinde ''.....hemşireliği yüksek lisans-dr. yapıyor olmak'' gibi şartları görüyorum. Hemşirelikte yüksek lisans yapmış olmak gibi genel bir şarta rastlamadım hepsi uzmanlık alanı belirtiyor.Bu sebeple soruyorum.

      Sil
    3. Var efendim yorumunuzu silmişşiniz ama. HEmşirelik alanında yüksek lisans yapmış olmak diye genel şart koyanlar da var.

      Sil
  3. Merhaba.ameliyat hemsiresiyim.cerrshi hemsireligi yuksek tezsiz yapmak istiyorum.cogu yer acmiyor.tezsiz yaptigimd uzmsn hemsire unvani alabiliyormuyum?aile danismanligi yuksek lisans yapsam uzman hemsire olabiliyormuyum?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. tezli diye bir ibare henüz uok olabilirsiniz ama aile danışmanlığı y lisans yaptığınız zaman aile danışmanlığında çalışan bir hemşire iseniz uzman olursunuz. Yani alanınızın uzmanı olursunuz.

      Sil
  4. Merhabalar ben halk sağlığı alanında yüksek lisans yapmak istiyorum ama sizin önerdiğiniz listede göremedim sizce iyi bir alan degil mi

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba halk sağlığı bölümü ile ilgili yazımız var sitede aratıp bulabilirsiniz. Öneri kısmına gelince; güzel bölüm uzmanlık veriyor ancak çok fazla mezunu var diye eklemedik. Tabi ki sevdiğiniz bir bölümse gerek akademik anlamda gerek sahada güzel işler yapılabilecek bir bölüm kendisi.

      Sil
  5. Akademik anlamda en çok hangi bölümlerde ihtiyaç var? Ve kalabalık olan bir bölümde yüksek lisans yapmak insanın akademik hayata geçme şansını azaltır mı?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. azaltır, rakibiniz çok olduğundan . İhtiyaç şu bölümde demek zor. Bazı bölümler sadece yüksek lisans yapmış olmanızı da kabul ediyor çünkü

      Sil
  6. Meslek esaslarında doluluk boşluk ne durumda bilginiz var mı?

    YanıtlayınSil
  7. Biz burda uzmanlıktan akademik kariyerden yüksek lisanstan doktoradan bahsederken bakanlığın hâlâ inatla ve fazlasıyla lise hemşire almasını aklım almıyor. Her şeyden hevesim kaçıyor. Bazen diyorum ki biz enayi miyiz 4 sene lisans okuduk adamlar liseyi bitirip aynı unvanı aldılar diye. Çok üzgünüm.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Emin ol çoğu hemşire şuan öyle süresiz 4bli bir hemşire olarak gercekten öle

      Sil
  8. Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile doğum ve kadın sağlığı hastalıkları tezli yüksek lisans gruplarından öneriniz nedir? Klinikte ve akademide doluluk olarak? Şimdiden teşekkürler.

    YanıtlayınSil
  9. Merhaba. Derste bir hocamız sağlık yönetiminde yüksek lisans yaparak hastanelerin yönetim kadrosuna veya sağlık bakanlığına geçebileceğimizi söylemişti. Sizin düşünceniz nedir?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. zor o bölümü okumak kesin geçersiniz anlamına gelmediği gibi bu saydığın yerlerde o bölüm mezunu olmayanlarda çalışabiliyor şu durumda.

      Sil
  10. Peki bu yuksek lisan hangi üniversitenin açtığını nereden takip edebiliriz ben psikaytri yada çocuk sağlığı hemşiresi alanında yapmak istiyorum da ..

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. En sağlıklısı şu, gitmek istediğin illerdeki üniversiteleri belirleyin. Bölüm ve il olarak bunların sayısını 2-3 'e indirebilirsiniz diye düşünüyorum.

      Daha sonra bu üniversitelerin önceki yıl ilanlarına bakarak öğrenci alımına ne zaman çıktıklarını not edin.

      Daha sonra bu tarihin birer hafta öncesi ve sonrasında iki günde bir ilanlarını takip edin. En sağlıklısı budur.

      Sil
  11. Merhaba ben hemşirelik birinci sınıf öğrencisiyim doktora yapmayı düşünüyorum sizce alese ve YDS ye 1. Sınıftan giriyim mi

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Girebilirsin. Ancak biraz erken. Bence imkanın var ise okurken sürekli gir, en yüksek aldığın puanı kullanırsın.

      Sil
  12. tezsiz yüksek lisans yaparsak uzman hemşire olamaz mıyız?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Olabilirsiniz. Alanınızda yüksek lisans yaparsanız olursunuz ama tezli olması güzel olur. İlerisi için

      Sil
  13. Merhaba hemşirelik 2.sinif okuyorum .Kariyer anlamda kendimi yukseltmek icin ekstra ne okuyabilirim

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Yüksek lisans ve doktora yapman en mantıklısı olur.

      Sil
  14. Iyi günler,
    Kadın doğumun önü açık mı? Ben araştırma görevlisi olmak istiyorum.Fikrinizi almak istiyorum

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. her bölümün önü açıktır, elbette sana bağlı her şey. Kadın doğum ise oldukça gözde bir bölüm

      Sil
  15. Merhaba iç hastalıklarında yüksek lisans yapmak istiyorum ama mezunu çok mu? Önerdiğiniz bölümde yok da

    YanıtlayınSil
  16. Foruma yazalım bu konuyu, yardımcı olalım.

    YanıtlayınSil
  17. Merhabalar ☺️ Saü hemşirelik mezunuyum. 6 yıl alanda çalıştım. Şuan sağlık hizmetleri öğretmeni olarak atandım. Hem sağlık hem de eğitim alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Öneriniz olursa çok sevinirim ��

    YanıtlayınSil
  18. Akademik alanda çalışmak için hangi bölumlerin alımı daha fazla olur bende hemşirelik mezunuyum aynı zamanda iş güvenliği uzmanıyım ve sosyal hizmetler okuyorum bu bolumlerimide aktifleştircek ve akademik alanda yer edinebilmemi artıracak bi alanda yüksek lisans yapmak istiyorum ama bu konuda bi bilgim yok ve rehberlige ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. cerrahi, dahiliye, acil güzeldir ama akademisyenlik için alımların ülkemizde sorunlu olduğunu biliyoruz. Ne bitirirseniz bitirin üniversite sizi alacaksa alır, almayacaksa almaz durumundayız su an malesef.

      Sil
  19. Merhaba,
    Ben lisansimi ve yuksek lisansimi Amerika da okudum. Kadin hastaliklari ve ebelik uzerine Master yaptim. Burada hemsireler yuksek lisans yapinca "Nurse Practitioner" unvani aliyorlar. Ayni doktor gibi hasta gorup, teshis koyup, recete yazabiliyoruz. Turkiye ye donus yaparsam bunun bir denkligi var mi? Simdiden tesekkurler.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Hayır bizde bu şekilde bir uygulama henüz yok, dolayısı ile anlattığınız durumun denkliği de yok.

      Sil
  20. Merhaba hemşirelik öğrencisiyim,aldığımız her dersten yüksek lisans yapabiliyor muyuz örneğin psikoloji?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Evet hemen hemen her ana dersten yapabiliyorsunuz, psikiyatri hemşireliği yüksek lisans yapılabilir.

      Sil
  21. hemşirelik dışında bir bölümde uzmanlık yapabilir miyiz?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Yaparsınız ama hemşire kadrosunda iken pek işinize yaramaz

      Sil
  22. merhaba ben sağlık yönetimi veya iş sağlığı güvenliği acıktan okumayı düşünüyorum hemşirelik yükseklisans olur mu bu bölümlerden yükseklisansa geçiş var mıdır? TEŞEKKÜRLER.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bunları okuyarak lisans tamamlama yapıyorsan tamamladıktan sonra yuksek lisansa geçebilirsin. Eğer zaten lisans isen geçersin direk.

      Sil
  23. Merhaba ben hemşirelik esasları ve halk sağlığı arasında kararsız kaldım ..unıversıtede hoca olablmek için sizce hngısının onu açık

    YanıtlayınSil
  24. Merhaba
    Ben de yüksek lisans alanlarında kararsızım su an. Bulunduğum ilde ve komşu illerde başvurabileceğim esaslar ve anatomi var. Benim ameliyathane hemşireliği (6yil) cerrahi servisi (3yil) ve sağlık ocağı (1 yıl) tecrübem var. Kendimi yakın hissettiğim alanlar anatomi ve cerrahi. O yüzden bölümün geleceğini de düşünerek hangi bölüm daha isabetli olur. Anatomi vs esaslar.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bölümün geleceği derken sizin bölümden ne istediğiniz önemli. Akademisyenlık mı uzman hemşirelik mi ne istiyorsunuz. Esaslarda ve anatomide uzmanlık alamazsınız. Öyle bir alan yok hastanede çünkü. Akademik anlamda da esaslar ağır basar.

      Sil
  25. Merhaba
    Ben de yüksek lisans alanlarında kararsızım su an. Bulunduğum ilde ve komşu illerde başvurabileceğim esaslar ve anatomi var. Benim ameliyathane hemşireliği (6yil) cerrahi servisi (3yil) ve sağlık ocağı (1 yıl) tecrübem var. Kendimi yakın hissettiğim alanlar anatomi ve cerrahi. O yüzden bölümün geleceğini de düşünerek hangi bölüm daha isabetli olur. Anatomi vs esaslar.

    YanıtlayınSil
  26. Merhaba ben ebelik lisans öğrencisiyim, sizce hangi alanda yüksek lisans yaparsam akademik anlamda avantaj sağlarım?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba hocam ebelik alanında çok tecrübe ve bilgi sahibi değilim ancak yukarıdaki makaleler ile paralel bir düşünce ile hareket edebilirsiniz.

      Sil
  27. Merhaba iyi günler bende yüksek lisansa başvuru yapmayı düşünüyorum ama bölüm olarak halk sağlığı ,iç hastalıkları ve cerrah alanında kararsız kaldım akademik olarak dönüşünüyorum hangi bölümün önü açık yardımcı olur musunuz

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. İç hastalıkları ve cerrahi alanların daha önü açıktır.

      Sil
  28. Merhaba ben hemşirelik dalinda yüksek lisans yapmayı düşünüyorum da. Kadın sağlıği ve pskiyatri arasinda kaldim sizce hangisi daha iyi olur

    YanıtlayınSil
  29. Merhaba ben hemşirelik mezunuyum yüksek lisans düşünüyrm psikaytri,halk sağlığı ve dahiliyeden hangisini seçmem daha iyi olur akademisyenlik için.

    YanıtlayınSil
  30. Merhaba, ebelik bölümünden mezunum ve psikiyatri hemşireliği alanın da yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu şartlarda alan bir üniversite biliyor musunuz?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. hocam hiç duymadım. Rastlarsam mutlaka yayınlarım

      Sil
  31. Merhaba .hemşirelik mezunuyum.Tıp tarihi ve etiği kazandım çok kararsızım şuan onu mu okuyayaım yoksa tekrar tercih mi yapayım .nasil bir bölüm lütfen yardımcı olur musunuz ?
    Fiziyolji yüksek lisansı düşünüyorum iyi mi ? Teşekkürler

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bu bölümler aslında hemşireliğe özgü bölümler değil evet hemşire de alıyor ancak okuduğunuzda uzmanlık alamazsınız. Alanımız değil. Olur da bu alan mezunu bir akademisyen ilanı olursa girersiniz ama çok zor

      Sil
  32. merhabalar, yüksek lisansta halk sağlığı ve psikiyatri hemşireliği arasında kararsız kaldım. Akademisyenlik düşünüyorum ancak bi kadroya yerleşememe gibi durumumuz var. Böyle oluncada klinikte okul hemşireliğini seviyorum, şuanda da iş yeri hemşireliği yapıyorum. Toplumda koruyucu sağlık alanında çalışmak, eğitimler düzenlemek, danışmanlık tarzı şeyler ilgi alanım. Ruh sağlığı ve halk sağlığıda bazı noktalarda kesişiyor. Teorikte lisans eğitimimde halk sağlığı biraz sıkıcı bi dersti ama klinik keyifliydi. Ruh sağlığında da teorik keyifliydi, hastaneyi sevemesemde huzurevinde yaptığımız etkinlikler ve psikolojik anlamda insanlara dokunmak güzel hissettirdi. Lisans olarak psikoloji okumak isterdim eskiden ama olmadı. Sürekli hastanede yoğun tempo çalışmak bana göre değil ben hem aktif rol almak ve bir şeyleri yönlendirip etkili olmak istiyorum hemde sahadan çok uzaklaşmak istemiyorum. Sanırım kafa karışıklığımı açıklayabildim:D:D bana ne önerirsin.

    YanıtlayınSil
  33. Halk sağlığı oku, sahada kalırsın ama hastadan çok sağlıklı insanların sağlığını korumak ile ilgili çalışırsın.

    YanıtlayınSil
  34. Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Kan bankacılığı ve transfüzyonunda genellikle sertifika programları oluyor. Bu alanda yüksek lisans var mı ve eğer varsa avantajları neler olur? Tercih edilebilecek bir alan mıdır?

    YanıtlayınSil
  35. Merhaba
    Ben hemşirelik 1.sınıf öğrencisiyim yüksek lisans yapmak istiyorum lisans okurken yüksek lisans yapabilir miyim
    Bir de yüksek lisans okuduktan sonra hemen başhemşire olabilir miyim yoksa birkaç yıl tecrübe mi gerekiyor

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Hem lisans hem yüksek lisans olmaz. Yüksek lisans yapan herkes başhemşire olmaz.

      Sil
  36. Merhaba
    Yüksek lisans yapacağımda hangi şehir ve üniversitelerinde var nasıl öğrenebilirim

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Hemen hemen çoğu üniversitede var. Üniversitelerin kendi sitelerine gireceksiniz, sağlık bilimleri enstitüsü var mı bakacaksınız var ise o bölümde bilgiler vardır. Tek tek bakacaksınız

      Sil
  37. Merhaba
    Yüksek lisans okusak okuyacağımız üniversitede burslu okuyabilme şansımız var mı
    Burslu okuyabilme şansımız varsa nasıl ?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Burslu özel üniversitelerde vardır. Devlet üniversitesinde burs almak için farklı kurumlar var.

      Sil
  38. Merhabalar, yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Psikiyatri hemşireliği düşünüyordum ama cok istek var, kime sorsam psikiyatri hemşireliği istiyor. Ben de çocuk sağlığı, psikiyatri hangisinin önü açık diye sorcaktım. Teşekkürler sayfanz çok güzel.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Önü açıklık konusunda bir yorum yapamıyorum, yapıyorum aslında da yaptığım yorum şu oluyor hastanede birimi olan bir bölüm okuyun. Sizin söylediğiniz iki bölümde bence güzel. Açıklık konusunu akademisyenlik adına soruyorsanız. Akademisyenlik de de farklı konular devreye giriyor. Hiç alakasız bir bölümden mezun olan da akademisyen olabiliyor durumu biliyorsunuz. Bu yüzden sevdiğiniz birini okuyun derim.

      Sil
  39. Psikiyatri hemşireliği yüksek lisans yapıyorum.. Ama meslek olarak hala sınırlılıklarımız var malesef. Mesela içim rahat bir şekilde bana genel bireylere psikolojik destek verebilmeliyim.. Yönetmelikte üstü kapalı olsa da bu ifadelere yer var ama malesef net bir şey söylenmediği için kendimizi yetkili göremiyoruz.. Ama inanın klinik psikoloji ile ortak derslerimiz vardı ve psikiyatri hemşireleri stajlarda, sahada o kadar aktifti ki, bizleri psikolog sanmışlardı diyebilirim.. Ama mezun olduğunuzda yetkinlik olarak malesef ve malesef açık ara fark oluşuyor.

    YanıtlayınSil
  40. Haklısınız hocam,maalesef yetkinlik alanı dar çoğu dersimiz ortak.Ben de bu yüzden mesleğimden bişeyler katmak istiyorum.Bu yüzden cerrahi ya da çocuk sağlığını düşünüyorum.Hangisini önerirsiniz?

    YanıtlayınSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder