DOKTORA DÜŞÜNEN HEMŞİRELER İÇİN YÜKSEK LİSANS TERCİHLERİ NASIL OLMALI?


hemşirelik yüksek lisans doktora

Merhaba arkadaşlar bugün size farklı bir konudan bahsetmek istiyorum . Daha önce de hangi alanda yüksek lisans yapmanız gerektiği ile ilgili yazılar yazmıştım. Bugün farklı bir konuda çokça gelen sorulardan biri olan doktora düşünen biri hangi alanda yüksek lisans yapmalı konusuna değineceğim.


Yüksek lisans yaparken hemen hepimiz çok istekli oluyoruz ve bir an önce kabul edilmek başlamak e okumak istiyoruz. Yüksek lisans bize ne kazandırır bu konudaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Hemen başlamak istediğimiz için de ileride karşımıza çıkacak bazı detayları atlıyor olabiliriz.

Eğer yüksek lisans yapmak için nereden başlayacağını bilemeyen arkadaşlar var ise şuradan bilgi alabilirler.

Bunlardan bir tanesi de doktora yapmak; evet şu dönemde doktora belki size uzak görünebilir yüksek lisans yapsam yeterli ilerisi için erken şu an diye de düşünüyor olabilirsiniz.

Doktora konusunda uzun uzun yazarız konuşuruz ama şu an doktora düşünme ihtimalinize karşı doğru yüksek lisans tercihiniz nasıl olmalı bu konuya bir bakalım.


Doktora Nedir?

Kabaca yüksek lisans öğreniminden sonra bir üst öğrenim de doktora dır. Doktora yapmak için size gerekli olan yüksek lisans diplomasıdır. Bazı bölümler lisans diploması ile direk doktora programına alım yaparlar ancak şartları daha ağırdır.

Hemşirelik Doktora

Hemşireler için çeşitli doktora programları var halen de açılmakta ve her dönem güncellenmektedir. Acil hemşireliği, cerrahi hastalıklar hemşireliği, kadın doğum hemşireliği, hemşirelik gibi dallarda doktora programları mevcut.

Bizim size tercih etmenizi söylediğimiz yüksek lisans bölümlerinde zaten sorun yok, örneğin bir acil hemşireliği yüksek lisansında doktora için sorun yaşamazsınız.

Çoğu tezli yüksek lisans bölümlerinde de aynı durum geçerlidir. 


Doktora Ne Kazandırır?

Yüksek lisans yapmak devlet de çalışan hemşirelerin uzman olabilmesi gibi kazanımları var yani uzman hemşirelik için yüksek lisans yapmak gerekiyor.

Doktora da şimdiye kadar bir kazanım olmadı yani uzman hemşiresiniz ve doktora yaptınız size sadece derece kadro ilerlemesi verirler. Başka diğer kazanımlar devam eder ama yeni bir durum oluşmaz.


Ama bunun yanında daha önemli işlerde çalışabilirsiniz. Doktora yapmış olan bir hemşirenin de önemli görevler almasını engellemezler diye düşünüyorum.

Doktora Düşünenler için Yüksek Lisans Tercihi

Evet ön bilgeleri verdiğimize göre asıl konumuza gelebiliriz. Doktora da yaparım ben ilerde diyerek yüksek lisans yapmayı düşünen siz değerli meslektaşlarım yüksek lisans tercihinizi yaparken şunları göz önünde bulundurun;

- Doktora bölümleri tezli yüksek lisans şartı ister,

- Bazı doktora bölümleri ilgili alanda tezli yüksek lisans şartı ister, örneğin cerrahi hastalıkları hemşireliği doktora programı sizden cerrahi hastalıkları hemşireliği tezli yüksek lisans yapmış olmanızı ister.

Bu durumda sevdiğiniz ve yönelmeyi düşündüğünüz alan ile ilgili yüksek lisans tercihi yaparsanız ilerlemeniz de kolay olur.

- Yüksek lisans yaptığınız bölümün doktora devamı var mı ? bunu araştırmanız yerinde olacaktır. Mesela Samsunda acil hemşireliği yüksek lisans var ve aynı bölümde acil hemşireliği doktora bölümü de açık durumda, eğer şartlar sağlanırsa aynı yerde doktoraya devam etmeniz çok olası.

- Çoğu doktora bölümü ise şunu yapar; çocuk sağlığı hemşireliği doktora programı açar ve çocuk sağlığı hemşireliği tezli yüksek lisans bölümü mezunlarını almak için böyle bir şart koyar ve aynı zamanda diğer hemşirelik yüksek lisans bölümü mezunları için bilimsel hazırlık adı altında dersler alarak kabul eder.

Yani şartlardaki bölümden yüksek lisans diplomanız yok ise bu yolla başvuru yaparsınız. Ama dediğim gibi bunlar üniversitelerin ilana çıkış şekli ile alakalı ve bunu şimdiden bilmek zor. 

Her ne olursa olsun tezli ve işlevsel bir birimin yüksek lisansını yapmak size doktora kapılarını açacaktır. Nedir bu işlevsel birimler; çocuk sağlığı, halk sağlığı, acil hemşireliği, kadın doğum hemşireliği, cerrahi hemşirelik gibi daha aklıma gelmeyen ama hastanede mevcut birimlerin yüksek lisansı her zaman avantajlı diye düşünüyorum.


İlerde direk doktora yapmak isteyenler için bir yazı paylaşacağım. Sevgiyle kalın.

Bu arada soru sorun yazılarımızı hazırlarken sizin merak ettiklerinizi, ihtiyaç duyduklarınızı yazalım, önemli olan sizlerin ihtiyacı olan şeyler üzerine yazmak yoksa hiçbir anlamı olmaz.
Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder