YDS NEDİR, NASIL GEÇİLİR?yds


Merhaba arkadaşlar YDS sınavını duymuşsunuzdur. YDS siz yüksek lisansa başlarken de aslında istenir ama çoğu üniversite bunu zorunlu koşmaz.

PEKİ NEDEN GEREKLİ?
Madem mecbur değil hocam neden lazım derseniz. Siz yüksek lisans başvurusunda bulunurken adaylardan YDS sınav sonucu belgesi olanlar bu belgeyi zorunlu olmasa da gönderirler. YDS belgesi/puanı olan adaylar sıralamada aldıkları ekstra puanlarla ön sıralara çıkmaktalar ve sizin ALES ve not ortalamanız kadar ortalaması olmasada YDS ile öne geçebilen adaylar olabilir.

YÜKSEK LİSANS BAŞVURUMU NE KADAR ETKİLER?
YDS puanı üniversitelere göre değişmekle beraber %10 oranında yaklaşık ortalama puanınıza katkı sağlar. Her ne kadar ALES ve not ortalamanız da onemli olsa da YDS den gelecek % ilk işinize yarayabilir. Hatta YDS puanınız 10-20 dahi olsa hesaplamaya katılır.

YDS YE GİRMELİMİYİM?
Evet YDS ye kesinlikle girmelisiniz. Çünkü sizden çok yüksek puanlar şu aşamada istenmiyor, barajı yok dolayısı ile sadece sınava dahi girseniz yeter ne alırsanız o kardır. Çalışmaya zamanım yok sonraya bırakayım demeyin hem deneyimlemiş sınavı görmüş olursunuz hemde bir kaç puan önde yüksek lisans tercihinizin sıralamalarına girersiniz.

YDS NERELERDE GEÇERLİ?
-Yüksek lisans programlarına başvuracak lisans mezunu adaylar için, burda dikkat ediniz 3. ve 4. sınıf öğrencileride girip puanlarını saklayabilirler girme hakları vardır.

-Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları,

-Doktora başvuruları,

-Dil tazminatı (kamu personelleri),

-Süre sınırı olmaksızın Akademik kadro başvuruları..


YDS GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?
Evet YDS ye girdiniz, bu puanı 5 yıl süre ile kullanabilirsiniz.

YDS NEDİR?
İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda iki defa yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı dır. YDS de 80 soru sorarlar ve 180 dakika zaman verirler. Bu zaman çok gibi gelsede size yetiremediğiniz sınavlar olacak.
Yds puan seviyeleri;
A 90-100
B 80-89
C 70-79
D 60-69
E 50-59 şeklinde belirlenmiş olup, Akademik kadro ilanlarında 55 (genellikle), doktora başvurularında 55 (veya daha fazlası bölüme göre değişir) istenir. Yüksek lisans başvuruları üstteki yazıda bahsettiğimiz gibi alt limit yoktur.

YDS NASIL GEÇİLİR?
Bu konu biraz karmaşık yabancı dil sonuçta ve herkezin tarzı farklıdır. Ben kendimce önerilerde bulunayım size, bu sınavı geçmenin yolu soru tarzlarını iyi anlamak ve buna göre çalışmak bence. İngilizceyi sular seller gibi bilmeniz bu sınavdan iyi puan almanız anlamına gelmez. Nasıl ki türke konuşuyoruz ülkece ama KPSS den türkçe netimiz full değil değil mi?

Kelime dağarcığı eskiden çok önemli değildi belki ama artık kelime dağarcığınızı geliştirmek çok önemli. Sık sık deneme çözmeli hatalarınızı görmelisiniz, kelimeleri ezberlemek yerine sık sık metin okuyarak kelimeleri anlamları ile özdeşleştirmeli ezber değil öğrenme tekniği kullanmalısınız.

YDS için vaktiniz olduğunda mutlaka ama mutlaka profesyonel destek almalısınız, ben aslında bunu çok sık söylemem tek başınıza çalışın halledin derim ama burda bunu söylemek durumundayım. Platformu yada kursu siz belirleyin ama eğer isterseniz iletişim kurup bizim hangi kaynaklardan çalıştığımızı sorabilirsiniz. Burdan yazmak istemedim.


Sonuç olarak YDS ye neye çalıştığınızı bilmeden zaman ayırıp uğraşmanız boşuna olacak veya çok zamanınızı alacaktır. Geçilmez mi geçilir hemde çok kolay geçilir siz yaparsınız. Yılmadan girersiniz.

Bir başka söylemek istediğim konu ise YDS ye girdiniz olmadı tekrar gireceksiniz burda şöyle bir durum oluşuyor çalışmalarınızı tamamladığınızda E-YDS sık yapılan bir sınav olduğu için kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman E-YDS ye de girebilirsiniz.

E-YDS hakkında detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz, lütfen yorum yapmayı bloga abone olmayı ve aklınızdaki soruları çekinmeden sormayı unutmayın.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder