YAŞLI, OBEZ ve ÇOCUKLARDA IV DAMAR YOLU AÇMAK İÇİN İPUÇLARI
damar yolu

Çok Kırılgan Damarlara IV Ket Takma


Mükemmel bir damaryolu hemşiresi doğarken yada işe başladığınızda bir gecede olan bir beceri değildir. Damar yolu açmak zamanla kazanılan bir sanattır.

Olabileceğiniz en iyi IV damar yolu açan hemşire olmak istiyorsanız, zorlu birçok damar yolunda başarılı olmanız gerekecek . Bu zorluklardan biri, kırılgan damarlar ve ince, kuru bir cilde sahip hastadır.

Ne demek kırılgan damar?


Belirli bir veni IV kateterin geçmesi için fazla kırılgan yapan birçok faktör vardır. Bunların arasında yaşlanma, güneşin UV ışınlarına maruz kalma, yasa dışı ilaç kullanımı, yetersiz beslenme, antikoagülan ve kortikosteroidler gibi belirli ilaçların uzun süreli kullanımı gibi sebepler vardır. Bu da zor bir yapıda olan damar ile karşımıza çıkar, hele bir de acil bir durum var ise tamamdır.


Kırılgan damarlı hastalarla karşılaştığımız an bu risk faktörlerini hızlıca gözden geçirmeliyiz. IV ket yerleştirmeyi mümkün kılmanın etkili yolları vardır. İster acemi ister uzman olun, kırılgan damarların IV ket yerleşimi zordur.

Ancak bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olmak için, kırılgan damarlara IV yerleştirmeyi basitleştiren ipuçlarını listeledim:


1. Mümkün ise turnike kullanmayın


Evet size farklı gelmiş olabilir ama genede kullanmak zorunda iseniz çok hafifçe sıkın. Bu hastalar genellikle yaşlı olduklarından damarları zaten görünür. Turnike ise daha fazla şişmelerine hematom veya cilt hasarına neden olduğu gibi işimizi de kolaylaştırmaz.

2. Mevcut en küçük kateteri kullanın.


Kullanılacak kateterin büyüklüğü genelde hastanın alacağı spesifik tedaviye bağlı olacaktır. Bununla birlikte, hastanın kırılgan damarları olduğundan, sağlık uzmanlarının olası hasarı önlemek için en küçük boyutu seçmeleri gerekir.

Standart olarak, kırılgan damarları olan hasta, IV tedavisi için yalnızca sarı veya mavi ket kullanılacaktır, siz mümkün mertebe sarı kullanmayı tercih edin.


3. “Eğimli”, “düşük açılı” ve “yavaş ama kesin” bir yaklaşım kullanın.


IV yerleştirme işlemine geçmeden önce, ilk olarak kullanılacak uygun iğne-cilt açısını belirleyin ve veni stabilize etmek cildi aşağıdaki deriden yardım alarak sıkılaştırın.

Daha sonra, konik yukarı yaklaşımı kullanarak, iğneyi damarın üzerine yavaşça yerleştirin, özellikle damarlar dilate edilirse ve cilt yüzeyinden kolayca görülebiliyorsa, deri ile en az 10-20 açı (veya neredeyse düz) yapın . Hastanın damarlarında ek zarar ve hasara yol açmamak için dikkatli olmalısınız.

Küçük açının sebebi zaten yüzeye çok yakın olan damarın arka kısmından iğneyle çıkmamanız içindir, kete kan gelir gelmez iğneyi geri çekip iğne olmadan ilerleyin.


4. Hastanın durumunu iyileştirmek için eğitim verin.


Nemlendiricilerin kullanımı, aşırı güneş ışığına maruz kalmamak, protein bakımından zengin dengeli bir diyet yemek ve yeterli sıvı alımı, bir hemşirenin hastalarına verebileceği yararlı bilgilerden sadece birkaçıdır.

Kırılgan damarları olan hastalar için IV yerleştirme çok göz korkutucu bir görev gibi görünmektedir, ancak uygulama ve deneyim ile başa çıkılabilir.Obez / Ödemli Hastalara IV Ket Takma?


Obez ya da ödemli hastalar en deneyimli hemşirelerin bile damar yolu açarken korktukları hasta tipleridir.

Hem yağ dokuları hem de birikmiş vücut sıvıları, özellikle IV yerleştirmenin temel tekniklerini öğrenmeye yeni başlayanlar için ek bir yük getirmektedir. Ancak, diğer tüm görevlerde olduğu gibi, bir hemşirenin bu tür bir zorluğun üstesinden nasıl geleceğini öğrenmesi mümkündür.

Nasıl? Yeni bilgi ve tekniklere açık olarak. Obez veya ödemli hastalara da başarılı bir IV yerleştirme stratejileri vardır :


1. Sıcak kompres kullanın


Sıcaklık, tıpkı soğuğun vazokonstriksiyonu arttırdığı gibi doğal vazodilasyonu destekler. Başka bir deyişle, bu damarları açmak ve dolgunlaştırmak için sıcaklığa ihtiyacınız var. 

IV yerleştirme işleminden önce, 10 ila 15 dakika sıcak kompres uygulayabilirsiniz.


2. Birden fazla turnike kullanın


Damarları belirginleştirmek için, en proksimal eklemden açacağınız bölgeye doğru distal olarak ilerleyen turnikeler uygulayın. Bu aynı zamanda ödemli veya fazla dokuyu oradan uzak tutar.


3. Palpasyon tekniklerini kullanın


Ödem veya yağ dokusu doğru damarı bulma işlemini biraz zorlaştırabilir. Ancak hem yağ hem ödemli dokuların her ikisi de sıkıştırılabilir olduğundan, IV yerleştirme için mükemmel noktayı bulmak ve palpe etmek için parmak basıncını kullanabilirsiniz. 

4. Daha uzun kanül ve aydınlatıcı bir ekipman kullanın


Ek dokuların varlığından dolayı, standart IV kateterlerden daha uzun olan kateterleri kullanmanız gerekir. Daha kolay bir IV yerleştirmesi için, bir hemşire damarların büyüklüğünü bulmak ve belirlemek için ışık tutabilir.

IV kateterinin düzgün şekilde yerleştirildiğinden emin olun, çünkü yerinden çıktıktan sonra, infiltrasyon ve venöz staz gibi birçok komplikasyon olabilir.

5. Anatomiyi bilin


Eğer başarısız olursanız, yüzeysel damarları bulabilir ve IV uygulama amaçları için kullanabilirsiniz. Anatomik damarlardan bazıları, el bileğinin baş kısmında (kişi kol saati taktıysa daha belirgindir), elin arkası ve ön kolun iç yüzeyinde bulunur. Bu damarların bulunduğu bölgeler kolun diğer kısımlarına göre daha az yağ veya dokuya sahiptir, ancak IV yerleştirme sırasında çok dikkatli olunmazsa, ciddi sinir yaralanmaları oluşabilir.


Çocuk ve Bebeklere IV Ket Nasıl Takılır?


Pediatrik hastalar için IV deneyim çok farklıdır, hemşireler için de bir hayli zordur. Üstelik yapamadığınızda gelen tepkiler de hiç hoş olmayan tarzdadır.

Ağrısız bir delinme elde etmek neredeyse imkansızdır, ancak bu güvenli ve düzgün bir şekilde yapamayacağınız anlamına gelmez.

Pediatrik hastalarda IV takılmasını daha az stresli hale getirmenin en etkili yolları;

1. Çocuğun gelişim evresi


Her çocuk, her yaş aralığı için belirli bir gelişim gösterir. Bu nedenle, bir hemşire çocuğun gelişimsel yaşını dikkate almalıdır. Bu, doğru IV yerleştirme bölgesini, kullanılacak kateterin boyutunu belirleyecektir.

2. Özel alan


Bir çocuk için, hastane “güvenli bir yer” dir ve bu alanda acı verici bir işlem yapmak, kendi küçük dünyasını darmadağın etmektir.

Her hastanın kendi özel ihtiyaçları vardır. Genç hastalar söz konusu olduğunda saygı duyulmalıdır. Kural olarak, ağrılı prosedürler hastanın odasının dışında veya bu amaç için belirlenmiş özel bir tedavi odasında yapılmalıdır.

3. Mümkün olduğu kadar kısıtlama uygulamaktan kaçının


IV yerleştirme başlı başına travmatize edici bir deneyimdir, bu nedenle çocuğun bu işlem sırasında sınırlandırılması sadece hastanın psikolojik durumunu tehlikeye sokacaktır.

Bu nedenle, hastanın vücut hareketlerini kontrol etmek için sıkı kısıtlama prosedürlerinin kullanılmasına izin verilmemelidir. Gerekli görülürse, ebeveynlerin yardımıyla “sarılma tekniği” gibi daha az invazif kısıtlama prosedürlerinin kullanılması genç hastaya daha fazla sıcaklık ve ek duygusal destek sağlayacaktır.

4. Yaratıcı dikkat dağıtma biçimlerini kullanın


Bir hemşirenin IV yerleştirme yapmak üzere olan bir çocuğun dikkatini dağıtmasının çeşitli yolları vardır.

Uzmanlara göre, hastanın sayı sayması, IV yerleştirme devam ederken şarkı söylemesi, özellikle okul öncesi veya okul çağı çocuklar için etkili bulunmuştur. 

Ayrıca tablet veya telefonlar da bu yöntem için kullanılabilir.

5. Hastanızın boyutuna uygun bir turnike kullanın


Çocuklarda damarları genişletmek için, hasta boyutuna uygun bir turnike kullanın ve onu amaçlanan bölgeye birkaç cm yukarı yerleştirin. 

Turnike kırmızı veya morumsu cilt  gösterecek kadar sıkı olmamalıdır. Turnike rahatsızlığını hafifletmek için onu çocuğun elbisesi üzerine bağlayabilirsiniz. 

Bazı durumlarda, özellikle prematüre yenidoğanlarda, turnike kullanmadan erişebilecek damarları görebilecek veya hissedebileceksiniz.


6. Yaşa uygun bölge seçin


Pediatrik hastalar arasında IV yerleştirme için en iyi bölgeyi seçmek, en zor iştir. 


Kafa derisi damarları yenidoğanlarda erişmesi kolay ve en uygun olanıdır; ancak bunu yapmak aile açısından çok dramatize olabilir.

El ve ayak damarları her yaştan çocuklar için uygundur, ancak ayak damarlarını sadece henüz yürümeyen çocuklarda kullanmaya çalışın. Mümkünse, bir çocuğun başparmak emme gibi alışkanlıklarda kullandığı elde bir damar seçmemeye çalışın.
Ön kol veya üst kol tüm çocuklar için uygundur, ancak damarların subkutan yağ altında saklanabileceği bebeklerde ve küçük çocuklarda, erişimi zor olabilir. 


Kol damarları daha büyük boyutlu kateter kullanmanıza ve çocuğun el hareketliliğine izin verir.

7. Ebeveynlerin çocukları ile birlikte olmalarına izin verin.


Özellikle 7 yaş ve altı olanlar  bir ebeveynin varlığı ile kaygılarını önemli ölçüde azaltırlar. Daha büyük çocuklar, ek destek sağlama açısından ebeveynleri yanlarında olması iyidir.

Bu nedenle hemşireler, ebeveynlerin bu acı prosedürüne katılımlarını asla göz ardı etmemelidir.


8. Yanlış beklentiler vermeyin


Çocuk ne kadar küçükse, işlemden hemen önce vermeniz gereken bilgi miktarı o kadar azdır.

Ancak burada bilgi vermeniz gereken ebeveynlerdir. İşleme başlamadan önce canının yanacağı, damar yolunun olmayabileceği, damarın patlayabileceği, tekrar başka yerlerden denemek zorunda kalabileceğiniz konularında bilgi vermeniz ve samimi olmanız yararlı olacaktır.

Pediatrik hastalar özellikle bebekler için damar yolu açmak zordur. Dikkatli olmanızda fayda var. Epitoin gibi kasa zarar verecek ilaçlar kullanılacak sa damar yolunun tam olduğundan iyi sabitlendiğinden emin olun. Ayrıca aileye durumla ilgili bilgi verin. Damar dışına kaçmalar ciddi yaralanmalara sebep olabilir, özellikle epitoin türü ilaçlar için.
Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder