HEMŞİRELİK KARİYER GÜNLÜKLERİ-1

HEMŞİRELİK KARİYER GÜNLÜKLERİ-1

Kariyer


Merhaba arkadaşlar hemşirelikte kariyer günlükleri adı altında yeni yazı dizisine başlayacağız.


Bu yazı dizisinin amacı sağlık personeli arkadaşlarımızın lise ön lisans düzeyinden başlayarak lisans, lisansüstü, doktora, uzmanlık gibi dallarda yapılan hemşirelik adı altında kariyer planlarını toplu bir şekilde yazmak.

Liseden başlayan hemşirelik mesleği sürecine doktora yaparak ya da akademik personel olarak veya bir hastanede uzman hemşire olarak, baş hemşire olarak, eğitim hemşiresi olarak, bir okulda okul hemşiresi olarak, diyaliz hemşiresi olarak ve daha bir sürü alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.


Kariyer planlayan arkadaşların izleyiciye yolları toplu bir şekilde paylaşmaya çalışacağız. Bu ilk yazımız olduğu için burada amacımızı ve lise düzeyinde hemşirelik okuyan arkadaşlarımızın neler yapabileceklerini paylaşmaya çalışacağız.

Bundan sonraki yazı dizilerinde üzerine koyarak devam edeceğiz. Bu yazıların gelişimini ve nelerden bahsedeceğimizi sizin yorumlarınız ve sizden gelen geri bildirimler doğrultusunda yönlendireceğiz. 

Hemşirelik Mesleği

Öncelikle hemşirelik veya genel anlamda sağlık personeli olmak bir özveri, merhamet, insanlık gibi değerleri içinde barındıran bir meslek mensubu olmaktır. Eğer çok erken yaşlarda bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız varsa yapabilir miyim yapamaz mıyım konusunda tereddütleri varsa bu yazıyı okumalılar.

Bu mesleğin güzel taraflarını düşünebilirler bir insana yardım etmek yaralı olduğunda, zor zamanlarında, ağrısı olduğunda, sancısı olduğunda yanında olmak onları mutlu etmek onlara güler yüzlü yaklaşmak. Bunlar sizi mutlu ediyorsa sağlık personeli olarak mesleğinizi devam etmeniz de sizi mutlu edecektir.

Bu mesleğin özünde insanlara yardım etmek vardır. Son zamanlarda artan sağlıkta şiddet olayları gözünüzü korkutabilir. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı riskler vardır ki bu riskleri de göz önüne alarak devletin şu anda sağlıkta yıpranma olayını gündeme getirmiş ve 1 yıla 60 gün yıpranma payı olarak hak tanınmıştır.

Hemşire Olmaya Karar Vermek

Hemşirelik mesleğine karar verirken içinizdeki insanlara yardım etme duygusunu dinlemeniz gerekiyor. Sadece maddi anlamda bu meslek yapılacak gibi değil, sağlık personeli olmak diğer mesleklerden farklıdır. Hata kabul etmeyen bir meslekte çalışacaksınız, insanlar yeri gelecek size sinirlenecek, kızacak, bağıracak çağıracak belki de şiddet uygulayacak. Bu durumlar genellikle insanların stres altında olduğu iletişim faktörünün devre dışı kaldığı bir anlık olaylardır. 


Her kesim insanla muhatap olacaksınız, gece gündüz işinizin başında olacaksınız, ailenizden eşinizden çocuklarınızdan ayırdığınız vakti işinizi harcayacaksınız. 

Üzerine giydiğiniz forma diğer memur sektörlerindeki gibi takım elbise ya da şık bir elbise olmayacak, üzerinize sürdünüz parfümün kokusu geçecek ve bunun farkına bile varmazsınız. Saçınız bozulacak, ojeleriniz çıkacak ve siz hala vardiyanızı doldurmamış olacaksınız.

Bu tür durumlar için kendinize vakit bile ayıramayacaksınız, belki sürekli yorgun bitkin psikolojikmen yıpranmış olacaksınız. Bütün bunların karşılığında alacağınız şey sadece bir insanın size minnet dolu gözlerle bakması olacak .

Yazımı yazarken bunlara çok fazla değinmeyecektim ama mesleği seçerken yapabilir miyim yapamaz mıyım konusunda tereddütte olan arkadaşlara yıllarca çalışmış biri olarak gözlemlerimi aktarmaya çalıştım.

Anlatacak daha bir sürü şey var ama nereden başlayacağımı veya nerede bitireceğimi bilemiyorum o yüzden konuma devam edeceğim. Sözün yeri geldiğinde de gene meslekle ilgili deneyimlerimizden bahsedeceğiz.

Sağlık personeli olmak zordur. Önceki yıllarda ataması çok kolay idi herkes kısa yoldan memur olurum hemen işe başlarım adı altında sağlık personeli olmayı seçerdi. Son zamanlarda atamalarda zorlaşmış durumda.

Profesyonel Hemşirelik

Devletimizin bazı politikaları ile branşlaşan bir meslek haline gelmeye başladık. Daha önceki yıllarda doktora yardım eden yardımcı sağlık personeli niteliğinde olan meslekler şu anda kendine özgü işlemleri yapabilen, kariyeri olan branşları olan, lisans lisansüstü doktora düzeyinde kendinizi geliştirebileceğimiz bir meslek haline gelmiş bulunmakta.


Dolayısıyla kendini geliştirmek isteyen herkes için bir şeyler var bu meslekte. Şöyle bir örnek vermek istiyorum durumu çok iyi olan ailelerin çocukları genelde bu mesleği seçmez. Mesela maddi durumu iyi olan bir aile çocuğunu işletme iktisat gibi bölümlere yönlendirirken maddi durumu iyi olmayan aileler çocuklarını hemen memur olsun hemen para kazanmaya başlasın diye sağlık personeli mesleğine yönlendiriyorlar.

Yani benim düşüncem genel olarak bizim meslek grubundaki okuyan arkadaşlarımız daha çok hemen iş bulmak hemen maddi kazanç elde etmek amacıyla başlıyorlar. Tabi gün geçtikçe bu durum değişiyor ve artık kariyeri olan söz sahibi olan meslek haline geliyor.

Hemşirelik mesleği uluslararası geçerliliği olan tüm dünyada aynı şekilde icra edilen ve kabul gören insanlara yardım ve hizmet eden bir meslektir. Böyle olunca tüm dünyanın bazı ülkelerinde aşırı derecede hemşire açığı veya sağlık personeli açığı bulunmaktadır.

Eğer yurt dışında çalışma gibi bir projeniz var ise hizmet sektörü olduğu için gayet kolay yurt dışında da iş bulabileceğiniz bir meslek. Diğer türlü bir mühendis, bir öğretmen, bir hakim, bir savcı yurt dışında iş bulacaksa çok zorlanır. Çünkü yurt dışındaki gelişmiş ülkelerin en iyi yaptığı meslekler bunlar biz bu insanların düzeyine gelip kendimizi yurt dışındaki birimlere kabul ettirmek için çok çalışmamız gerekiyor ama sağlık personeli hizmet sektörü olduğu için daha kolay kabul ettirilebilir bir meslek haline gelir.

Hemşire Maaşları

Sağlık personel maaşları normal bir memur maaşından biraz daha yüksektir. Eğer imkanınız var ise gece nöbetleri, fazla mesailer ile gelirinizi arttırmanız mümkün. 

Bugün bir hemşire yaklaşık 2500 tl maaş alır, üzerine 1000 tl sabit ek ödeme alır, üzerine çalıştığı birime göre döner sermaye üstü alır 300-500, üzerine varsa fazla mesai ücreti alır.

Lise Hemşirelik

Lise hayatından itibaren hemşirelik okumak konusunda tereddütlerim var. Yani bir hemşire lisesi'ne gitmek ne derece gerekli ve doğru tartışılır. Çünkü artık lise mezunu hemşireler yardımcı hemşire statüsünde olup atamaları çok azdır. Dolayısı ile mesleği icra etmeniz için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer üniversite sınavına girecekseniz lise hemşirelik bölümünde olmanız veya olmamanız çok büyük etki göstermeyecektir.


O yüzden lise tercih yaparken bence normal liseleri yönelmeniz daha doğru olur diye düşünüyorum. Çünkü belki lise hayatınızda farklı başarılara erişecek ve o süreçte farklı bir meslek grubunun size daha uygun olduğunu düşüneceksiniz. Eğer böyle bir durum oluşursa üniversite sınavına girmişken bütün meslekleri için eşit şekilde şansınız olur.

Tabi hemşirelik lisesinde okuyanların da bu şansı var ama aldıkları eğitim itibariyle diğer yarıştıkları kişilerden biraz daha fazla çalışmaları gerekecektir. Şimdilik anlatacaklarım bu kadar Eğer bu yazı dizisi hoşunuza giderse bu şekilde devam edip lisans, lisansüstü ya da mevcut mezun kişilerin atanmak için neler yapmaları gerektiğini. Kariyerlerini geliştirmek adına sertifika eğitim KPSS ALES İngilizce sınavları gibi sınavlara nasıl hazırlanmalı gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Devam edecek...

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder