Hemşire olmak; yeni hemşireler için gerçekler

hemşire olmak

Sizlere daha önce benzeri birçok yazı yazdım. Mesleğe yeni başlayan hemşirelerin bilmesi gereken 10 madde başlıklı yazımızda genel olarak şunları yapmalısınız dedik.


Ama bu yazımızda sizlere hiçbir kitapta yazmayan ve sadece deneyimle öğrenebileceğiniz gerçeklerden bahsedeceğim. Evet biraz acı ama gerçek, bakalım hemşire olmak hayal ettiğiniz gibi mi?

Yeni hemşire olmayı veya hemşirelik öğrencisi olmayı düşünenler olarak size bir yazı daha hazırladık. Bu kez de konumuz hemşire olduktan sonra sizi bekleyen şeyler. Bunları maddeler halinde sıraladık.


Deneyimli hemşireler bu konu hakkında aynen şunu söylüyor ''keşke mesleğimin başında bunları biliyor olsaydım''. Evet siz şanslısınız ki bunları artık biliyor olacaksınız ve mesleğinizi ve mesleki kariyerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.


1. Çalışma saatleriniz kağıt üzerinde olduğu yada sizin hayal ettiğiniz ve hatta insanların 1 gün çalış 3 gün yat demesinden farklı olacak.


Hayal ettiğiniz şu olabilir haftada iki gün nöbete giderim 16 saat, birde mesai yaparım tamam. Ancak, nöbet değişimlerini hesaba kattığınızda, her nöbetten önce ve sonra önemli hastaların devri, işe başlama ve bırakma sürelerinizi etkileyecek. Ve haftada dört gün izinli mi olacaksınız? Unutun gitsin. Çoğu zaman boş günleriniz olabilmesi için çabalayacaksınız. En iyi ihtimalle bile fazla saatler çalışmanız kaçınılmaz olacak.

Bazı zamanlar fazla mesai ücreti bile istemiyorum yeter diyeceksiniz. Hesap ettiğiniz o boş günler ise uyumak ile geçecek.


2. Görevleriniz çok geniş ve genişlemeye devam ediyor.


“Hemşirelik” tanımı, ortaya çıktığından beri yeni görev tanımları ekleniyor, hatta bazen bu görevler aldığınız tıbbi eğitimi bile aşıyor. Ayrıca, hemşire olmanın yanında garson, kahya, avukat, arabulucu, elektrikçi, temizlikçi ve danışman gibi görevleri de gerçekleştirmek zorunda kalacaksınız. 

Mesleğiniz dışında yapmak zorunda olduğunuz onca şeyin mesleğinizi yapmayı nasıl da engellediğini ve zorlaştırdığını gördüğünüzde hayrete düşeceksiniz. Ama merak etmeyin bunlar sizi daha iyi bir hemşire yapacak.


3. Hafızanızı kullanmanız zirve yapacak.Organize çalışacaksınız, hasta nerede yatıyor, neyi vardı, hangi saatte kimin bulguları alınacak, bu kanlar kimin, reçete kime yazılmıştı, hasta ilaçlarını içtimi, hastanın alerjisi varmıydı..........

Ayrıca kullandığınız teknoljik aletler ve her geçen gün yenisinin eklenmesi. İlaç etkileşimleri, hangi ilaç hangisi ile karışır karışmaz ve ayrıca sorulan tüm sorulara sizden yanıt beklenmesi.

4. Hatalarınız olacak


Olmayacak demek isterdim. Ama olacak, aklına takılacak bazen uyku uyutmayacak, acaba hata yaptım mı şüphesi dahi kafanı kurcalayacak.

İlk zamanlar belkide oturup ağlayacaksın. Ama yapacak bir şey yok, hatalarınızdan ders alıp daha iyi bir hemşire olacaksınız. Yine de ilaçlar çok dikkat edin, en kötüsü onlar!!

5. En zor şey ile nasıl baş edeceğinizi öğreneceksiniz.Ölüm!!.. Okul size bunu asla öğretemez. Birinci, ikinci.....belki yüzüncü ölüme tanıklık edeceksiniz.

Hiçbiri bir öncekinden daha kolay olmayacak ve hepsi farklı trajik bir hikayeye sahip olacak.

6. Saçma bir mizah anlayışı geliştireceksiniz


Eğer sahip değilseniz, yakında olacak. Siz ve iş arkadaşlarınız, kendinizi bir hemşire olmadan önce hiç yapmadığınız hatta iğrenç bulduğunuz şakalar yapacaksınız.


7. Telefona bağlı olacaksınız.


Nöbet için aradılar mı? Nöbetten çıktım bir şey oldu da arandım mı? Unuttuğum bir şey mi oldu? sürekli telefonunuz açık olacak. Gece bile.

Hastanede iken, doktoru ararsın, eczaneyi, üst servisi, teknisyeni, temizlik personelini, hasta bakıcıyı...... sürekli telefon.


8. Vücudunuz dayak yemiş gibi hissettirecek.


Bu olacak, yorulacaksınız ama insan gibi değil. Hemen hemen her vardiyadan sonra. Yaşlandıkça ve daha fazla kariyerinizde geliştikçe, daha da artacak. 

Varislerin olacak genç yaşta, dikkat edin bu yüzden çok ayakta kalmayın, fırsat buldukça oturun. Varis ile ilgili sorunlar çıkınca varis çorabı kullanmaya başlayın. Kendini ihmal etmeyin.


9. Arkadaşlarınız ve aileniz en önemli hastalarınız olacak.Telefonla arayıp muayene ettir diyecekler, sonucumu al, sıramı öne al, MR çektir, buram ağrıyor ne olabilir ki, kanka bana rapor al.....................

Bunca hastanıza yardım ederken, sevdiklerinize etmemek olmaz diyeceksiniz. Rica minnet uğraşacaksınız ama tabi bunlar güzel şeyler.

10. Maaşınız olması gerektiği kadar yüksek olmayacak.


Aldığınız maaş ile çektiklerinizi karşılaştıracaksınız, yeterli olmadığını anlayacaksınız.

Sonra fazla mesai ve ekstra fırsatlarınız olacak, dayanamayıp yapmak zorunda kalacaksınız ve döngü tekrar başlayacak. Çok daha fazla yorulacaksınız.


11. Programınız olamayacak.


Tatilleri unutun. Yılbaşı, bayram, hafta sonu illa biri size denk gelecek, kaçınılmaz. Hayatta plan yapamayacaksınız, her an aranabilir olacaksınız. GEnelde tatillerde çalışan olacaksınız.

İnsanlar çalışırken de muhtemelen yalnız başına dizi izler veya uyursunuz.

12. İkinci aileniz iş arkadaşlarınız olacak.


Gece gündüz vakit geçirince, birbirinize çok şey anlatacak bağ kuracak aile olacaksınız. İş arkadaşlarınızla kutlamalar yapacak, bayramı seyranı beraber geçireceksiniz.

13. Yemek yemek hayal olacak.


Hani anlatılır ya kahvaltı saatlerce, yok öyle bir şey ağzınıza iki lokma atar devam edersiniz. Göreceğiniz onca şeyden sonra ya yemek yemek istemeyecek yada saatini kaçıracaksınız yoğunluktan.

Oturup etraflıca yemek yemeyeceksiniz, hep hızlı hızlı.


14. Tahammülün anlamını öğreneceksiniz.


Hemşirelik sizin bu mesleği ne kadar istediğinize bağlı olarak yapılabilir. Yoksa yapılmaz. Takdir edilmeyen, teşekkür edilmeyen, hakkının karşılığı maaşı almayan bir mesleği kim yapmak ister?

Sadece gönülden isteyenler, eğer bu mesleği gerçekten istiyorsanız yapabilirsiniz. Hemşirelik herkese göre bir meslek değildir. Memurluk hiç değildir.

----
Sevgili arkadaşlarım, meslektaşlarım, öğrencilerim umarım bana kızmıyorsunuz dur. Umarım çok fazla içinizi karartmaz yazdıklarım. Eğer yanlışınız var hocam diyeniniz var ise lütfen buyurun yorum yazın tartışalım. Ben mesleğin içinde uzun yıllar çalışmış biriyim. Yani sizden biriyim, bir koltukta oturarak sizin sorunlarınızı görmeye çalışan değil, içinizde aynı sorunlar ile mücadele eden biriyim.


Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, bu mesleği bu kadar zorluğuna rağmen hakkıyla yapan meslektaşlarımı gönülden tebrik ediyorum, bu mesleği bu kadar zor olmasına rağmen okuyan ve katılmak için can atan öğrenci arkadaşlarımı da gözlerinden öpüyorum.....

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder