HEMŞİRELİĞİ ZOR BİR MESLEK YAPAN 16 NEDENBir hemşiresiniz, bir hemşire olmak istiyorsunuz veya hemşire olan birini tanıyorsunuz. Hemşirelikle bağlantınız ne olursa olsun, hepimizi hayatta tutmak için her gün uğraşan bu mesleğin ne kadar zor olduğunu söylemek için bu yazıyı yazıyorum. İşte hemşirelik mesleğini bu kadar zor yapan 22 neden.


Hemşirelerin Her Zaman Kendilerine Güvenleri Olmalı


1. Bazen bir hasta için ölüm kalım meselesi olan durumlarda karar vermek zorunda kalabilirler. Bu an birden bire gelir ve hazırlıklı olmak için zamanları dahi olmaz.


2. Bir başka servis veya bölüme bir günlüğüne (neredeyse hiç bir şey bilmiyorlar) transfer edilebilirler ve 20 yıldır olduğu gibi davranmaları beklenir.

Hemşirelerin Ansiklopedik Bilgisi ve Yıldız Bellekleri Vardır


3. Unutuldukları bir şey için doktor tarafından baskı görürler, ancak bir vardiya boyunca kafalarında tuttukları 1001 şey için asla teşekkür almazlar.

4. 18.000'den fazla ilacı bilmek için her şeyi bilmek zorundalar: etiyoloji, sınıflandırma, kontrendikasyonlar, dozaj, alerjiler, vb.

5. Laboratuar sonuçlarında veya testlerde belirsiz anormallikler varsa, gecenin ortasına bir doktoru arayıp aramayacağına karar vermelidirler.

6. Yaşları ne olursa olsun, çoğu zaman yeni yazılım sistemlerini sıfırdan öğrenmeleri istenir.

7. Nabızlarınızı 15 saniye içinde parmaklarını ve saatlerini kullanarak alabilirler.

Hemşireler Çevresindeki Herkesin Gözbağı…

8. Kateterlerinizi değiştirirken veya serumunuzu takarken bir yandan da ailesinden hasta olan birinin durumunu merak etmek zorunda kalabilirler.

9. Bir seferde birden fazla hasta için bakım yapmak zorunda kalabilirler ve aynı zamanda araba anahtarlarını nereye koyduğunu da hatırlarlar

10. Yemek yemek istediklerinde ve yemekhane saatini kaçırdıklarında dışarıdan sağlıksız ve hızlı atıştırmalıklar yemek zorunda kalırlar.

11. Genellikle gece herkes uyurken çalışmak zorundadırlar.

12. Bazen hastalarını yarım saatliğine bile bırakamazlar, yemek molasında dahi kendilerini suçlu hissederler.

13. Günde 16+ saat bazen 24 saat çalışırlar.

14. Sürekli vücut sıvıları, kan veya leke içeren ortamlarda çalışırlar.

15. Hastalarının isimlerini, oda numaralarını ve tanılarını bilmek zorundadırlar.

16. Doktorların “el yazısı” nı okumayı öğrenmek zorundadırlar.Hemşire olmak zor. Yaptığınız her şey için teşekkür ederim. Eğer bu yazıyı okuyor ve hemşire değilseniz gördüğünüz ilk hemşireye teşekkür edin!Yorumlar

  1. Tüm hemsirelerimize sayısız teşekkürler onlara kolayliklar diliyorum hemşirelik çok zor zanaat vesselam bir hemşire annesi olarak...

    YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder