YÜKSEK LİSANS BİLİM SINAVIMerhaba arkadaşlar;

Gelen sorular üzerine bir makale yazmak istedim.

Bugünkü konumuz yüksek lisans bilim sınavı, hemşirelik yüksek lisans bilim sınavı, bilim sınavı nedir?, Bilim sınavında ne sorulur?, Bilim sınavı yazılı mı sözlü mü olur? gibi konuları ele almaya çalışacağım.

Muhtemelen bahsetmişimdir ama toparlama ve güncelleme adına tekrar yazıyorum.

 Ben bir konu açarken şöyle genel bir araştırma yapmadan edemem;

Herkes bu konuda birşeyler karalamış, elbette doğru yanları var hepsinin ama yüksek lisans bilim sınavına girecek bir hemşire arkadaşıma net bilgiler tam olarak sağlanmamış.

Bu konuyu ele almadan önce üniversitelerin bilim sınavı konusunda yazıları var mı ona da baktım ama yok.

Çünkü yüksek lisans ve doktora giriş sınavı da denilen bu bilim sınavını her üniversite yapmadığı gibi fazla bilgi de vermezler, yani kpss gibi ales gibi bir sınav formatı yok bunun.


Bilim sınavı nedir?

Bilim sınavı yüksek lisans ve doktora bölümlerine kayıt olmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav, bu sınavın sonucu ALES ve not ortalamanız veya YDS puanınız gibi yüzdelik olarak sıralamanızı etkileyebilecek bir sınavdır.

Bunu dediğim gibi bazı üniversiteler yapmayabilir. Ayrıca kontenjanı az olan ve başvuru sayısı fazla olan bir bölüm bilim sınavı yapıyorsa eğer oldukça başarılı olmanız gereken bir sınavdır.

Bilim sınavında ne sorulur?

Bilim sınavı tabi ki başvuru yapacağınız bölüm ile alakalı soruları içerir. Bu bölüm eğer genel bir bölüm ise sorular daha genel, eğer bir özel dal bölümü ise sorular daha özel gelir.

Örnek verelim;

- Hemşirelik alanında yüksek lisans başvurusu yaptınız, alanınız giriş yaptıktan sonra seçilecek ve bilim sınavına gireceksiniz.

Hemşirelik ile ilgili genel sorular size yöneltilecektir.

- Acil hemşireliği yüksek lisans başvurusu yaptınız ve bilim sınavına gireceksiniz, sorularınız acil alanından gelecektir.

Gene sorular hemşirelik alanından olacak ancak ne soracaklar kestirmeniz zor olacaktır; bu konuda size hocalarınızın geçmişi yardımcı olabilir.

Örneğin a üniversitesi hemşirelik bölümü yüksek lisans bilim sınavına gireceksiniz. Sınavınıza girecek hocalar veya bölüm hocaları hakkında bilgi edinin.

Bunu internette üniversitenin web sayfasından yapabilirsiniz. Burada hocanın son yayınları, ilgili bilim dalı, araştırmaları gibi bir çok bilgi vardır. Örneğin hocanın son araştırmalarına bakın yayınlarına bakın. Burada sizin dalınız ile ilgili bir çalışması varsa bu çalışmayı ve konularını bilin.

Dal hemşireliği ise bölümünüz bu dal ile ilgili konuları ve hocalarınızın çalışmalarını gene bilin. Hocalarınız hemşirelik kökenli ise hemşirelik teorilerini bilin.

Tıp kökenli hocalarınız var ise tıbbi önemli konuları bilin, örneğin acil hemşireliği için acil ilaçlarını, cpr'ı, anrenalin dozunu bilin.. gibi.

Bilim sınavı zor mu?

Bilim sınavında aslında korkmanız gereken bir durum yok. Nedeni şu ki; siz yüksek lisans öğrencisi olmaya öğrenmeye gelmiş bir öğrencisiniz. Sizden yüksek lisans yeterlilik veya doktora yeterlilik gibi soruları cevaplamanızı istemeyeceklerdir.

Daha genel derine inmeyen sorular soracaklardır. Bu sınavda başarılı olmanızın önemi başvuru sayısı ile orantılıdır. Yani çok başvuru varsa elemeniz gereken kişi sayısı çok ise aynı doğrultuda başarılı olmanız gerekecektir.

Bilim sınavı formatı nedir?

Bilim sınavı yazılı olur. Sözlü bilim sınavı görmedim değil gördüm. Ya yazılı sonrası sözlü bir sınav yaparlar ya da direk sözlü bir bilim sınavı da yapabilirler.

Kafanız karışmaması adına bu sınav genelde yazılı olur diyebilirim.


Bilim sınavının detaylarını öğrenmenin bir diğer yolu da; başvuru yaptığınız üniversitenin lisansüstü yönetmeliğini bulun internetten, bulamaz iseniz arayın isteyin. Burada gene sınavla ilgili ipuçları olabilir.

Özet

Özet olarak ne kadar araştırırsanız araştırın bunlardan başka bilgi bulmanız mümkün değil. Bilim sınavı her bölüme göre değişecektir. Hatta aynı bölüm aynı hocalar bile her defasında farklı yaklaşım sergileyecektir.

Kendinize güvenin, bilmiyorsanız bilmiyorum diyin. Öğrenmeye açık, hevesli, kendine güvenen biri olun.

Hocalarınıza gerek sınav günü giyiminiz gerek konuşma ve tavırlarınız ile saygılı olduğunuzu gösterin.

Son olarak; mediforum.net bu konularda eşsiz bir fırsat. Konu açın ben şuraya başvurdum diyin. Oranın öğrencilerinden bilgi isteyin.

Yüksek lisans yapmış yapacak olanlar ile bilgi alışverişi sağlayın. Sorular sorun, sorulara yanıt verin.

Bu konu ile ilgili forum bölümü için tıklayın.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder