SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI KURSLAR


SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI KURS PROGRAMLARI

eğitim sertifika hemşire
SAĞLIK BAKANLIĞI EĞİTİM
Sağlık bakanlığında çalışan bir hemşire siniz ve kurs yada eğitim alarak kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Ama nereden nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Buyurun size bu konu hakkındaki yazımız.

Eğer Sağlık bakanlığı haricinde bir yerden kurs eğitim almış iseniz bunu tescil ettirmeniz çok zor, bakanlık her kurumu tanımayabilir. Zaten tanıdığı ve yeterlilik verdiği bir kurumun ilanını kendi sitesinde yayınlar dolayısı ile bizim şu an anlatacaklarımız Sağlık bakanlığının tescilli kursları.

Sağlık bakanlığının onaylı sertifikaları bütün özel hastanelerce tanınır ayrıca ulusla arası geçerliliği de vardır. Bu kursların tek olumsuz yanı almanız için sağlık bakanlığında çalışıyor olmanız gerektiği.

Eğer sağlık bakanlığında çalışıyorsanız Sağlık Bakanlığının sertifikalı eğitim programlarına başvuru yapabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Aldığınız bütün sertifikalar Sağlık Bakanlığınca Tescil edilir ve siz bir işlem yapmadan bakanlığın bilgi sistemine eklenir.

Eğer daha önce aldığınız ve bakanlıkça kabul edilip edilmediğini bilmediğiniz sertifikanız var ise bunu da tescil ettirmeniz mümkün. Bunu yaparken sertifika sürenizin dolmadığından emin olun, Siz belgenizi kuruma verirsiniz onlar denklik işlemlerini hallederler ve eğer denklik verilirse sertifikanız sicilinize eklenir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?


Sağlık Bakanlığının kabul ettiği sertifikalı eğitim kursları gene Sağlık Bakanlığı sitesinde duyurulur. Başvurularınızı yaparken Sağlık Bakanlığının ilgili duyurusunda belirtilen formu doldurarak gene ilgili duyuru da ki kişi ile iletişime geçip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bazı sertifika programlarında kurumunuzun onayı da gerekmektedir böyle durumlarda başvuru formunu doldurup başhemşirenin yanına gidebilir durumu anlatıp onaylamasını isteyebilirsiniz. Eğer çok fazla başvuru yoksa onaylayacaktır muhtemelen ama aynı anda birçok kişinin başvurduğu bir sertifika programı için onay sürecinde zorluklar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca bu sertifika programına neden katılmak istediğinizi açıkça belirtmeniz gerekir. Örneğin başhemşireye gidip ben bu programa başvurdum onayınız gerekiyor derseniz zorluk yaşayabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce gidip konuşmanız böyle bir başvuru böyle bir kurs olduğunu ve bu kursa katılmak istediğinizi, neden katılmak istediğinizi, amacınız, size katacakları ve hatta siz bu kursu aldıktan sonra sizin kuruma sağlayacağınız faydaları anlatmanızda yarar var.

Daha sonra başhemşirenin de onayını alıp başvurumuzu yapmak üzere işlemlere başlayabilirsiniz Unutmayın ki kurum çalışanı iseniz amirlerinizin izni olmadan böyle bir programa katılmanız güç olacaktır. Aynı zamanda amirlerinizin desteğini arkanıza almanız size kolaylıklar sağlayacaktır.

Kursa katılmak da ki bir diğer husus da hangi birimde çalışıyor iseniz o birimle ilgili bir kurs almak istemeniz doğrultusunda amirleriniz size daha iyi yardımcı olacaktır. Yoğun bakımda çalışan bir hemşirenin yoğun bakım kursu almak istemesi ne hiç bir amir karşı çıkmayacaktır.

Zaten bu kursları kendileri de takip ediyor ve eğer yoğun bakımdan hiçbir hemşire kursa katılmak istemiyor ise size teklif götürüyorlar. Büyük hastanelerde başvuru sıklığı ve sayısı çok olduğu için bütün hemşireleri gözetlemek ve idare etmek zor olur. Bundan dolayı uzun süredir orada çalışan ve çalışmalarını o hastanede devam ettirecek olan hemşirelere öncelik vermeleri doğaldır. Siz sertifikayı aldıktan sonra kurumdan ayrılacaksınız bu hastanenin hiçbir işine yaramayacaktır. Ayrıca kurumda kendi hemşirelerinin sertifika ettirmek istiyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyordur.

Anlattığım bütün konular sizin sertifika programına başvurunuzun onaylanmamasının bir sebebi olabilir o yüzden başvuru yapmadan önce bütün bunları gözden geçirip amiriniz ile konuşmanız başvurunuzun kabul edilmesi adına elzemdir.

Başvurular önceden de söylediğim gibi Sağlık Bakanlığı Eğitim Sertifikasyon ve tescil Hizmetleri Daire Başkanlığı sitesinde duyurulmaktadır. Başvuru formunu doldurup amirlerinize onaylattıktan sonra ilgili duyuruda bulunan adrese başvuru formunu göndermeniz gerekmektedir.

Daha sonra sertifika programına katılacak asil ve yedek adaylar bakanlıkça tekrar duyurulur. Bu duyuru yapılırken eğer siz gidecekler arasında iseniz bakanlık kurumunuza bir yazı gönderir. Bu yazıda sizin sertifika programına kabul edildiğiniz ve gerekli yol yemek barınma masraflarını ve kurs boyunca görevli olmanız gerektiğini belirtiler.

Böylelikle Sağlık Bakanlığı sertifika eğitim programına katılmış olursunuz ve gideceğiniz yerde yol, barınma masraflarınız hastane tarafından karşılanır.

Bu tür sertifikalı eğitim programları olduğu zaman size sitemiz üzerinden duyuru yapmaya çalışacağız sertifika programına başvurmak isteyen hemşire arkadaşlarımız dilerlerse bizimle iletişime geçip nasıl bir yol izlemek izlemeleri gerektiğini tekrar tartışabiliriz.

Bazı arkadaşlarımız bu sertifika programlarının yandaşlar tarafından kullanıldığını kendilerine izin verilmediğini yazmışlar. Biz bunu katılmak istemiyoruz. Eğer böyle bir durum var ise muhtemelen belirttiğimiz sebeplerden dolayıdır. Kendilerinin yılmamasını eğer bir eğitim almak istiyor iseler tekrar tekrar başvurmalarını ve amirleri ile görüşüp durumu anlatmaları gerekiyor.

Görüşleriniz ve anlamadığınız yerler ve hatta eklemek istedikleriniz olursa lütfen bizimle iletişime geçin size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Güncel duyuruları buradan takip edebilirsiniz.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder