HEMŞİRELİKTE DOKTORA YAPMAK

HEMŞİRELİKTE DOKTORA YAPMAKGüncelleme; 17.07. 2021

Hemşirelik yüksek lisans olarak sorduğunu sorulara sürekli cevap vermeye çalışıyoruz. Bu soru ve cevaplara buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Bizler siz değerli meslektaşlarımızın  eğitimi, atanması, çalışma şartları ve sorunları açısından sürekli yazılar yazmaya araştırmalar yapmaya çalışıyoruz.

Sizlerden de yaşadığınız sorunlar ve çözümler için yazılar göndermenizi istedik çok gelmiyor ama gelenler hem bizi hem okurlarımızı bilgilendiriyor.

Şöyle düşünelim, yazılarımız biz kafamıza göre hazırlandığında kimsenin işine yaramaz ancak sizler ile beraber sorunlara yönelik yazılar hazırlayıp meslektaşlarımızı bilgilendirir bilinçlendirirsek çok daha güzel olur.

Gelelim şimdiki sorumuza meslektaşlarımız diyor ki doktora yapmak nasıl olur?

Öncelikle geçen haberlerde bir yazı okudum İlk doktor ünvanı alan hemşire yazı içeriğinde bu ünvanı nasıl aldığı yazmıyordu ama Doktora bitirmiş olması muhtemel.

Şimdilik elle tutulur bir uzman hemşirelik var buda yönetmelik ile tescillenmiş durumda. Yönetmelik alanlarında lisansüstü eğitim yapıp diplomaları tescil edilen hemşireler uzman olur diyor. Yani yüksek lisans veya doktora yapmak yeterli, doktora yapanlar da şu olur denmiyor ama.


Neden Doktora?


Hemşirelik için yüksek lisans uzmanlık olayı için yeterli ancak doktor ünvanı alabilmek için akademik personel olmanız gerekebilir. Zira değişen hemşirelik yönetmeliğinde doktora yapan hemşireler için veya doktorluk için bir açıklama yok.

Doktorluk dediğimiz zaten hekimlik değil Doktor hemşire ünvanı almak. Bu konuda sorun olacağını sanmıyorum sonuçta teknik olarak doktora yapmak alanında dr. unvanı almak demek olmalı.

Doktora yüksek lisans sonrası veya öncesi direkt olarak yapabileceğiniz bir üst öğrenim. BAzı üniversiteler doktora programlarına ilana çıkarken yüksek lisans şartı aramaz. Bu durumda başvuru şartları biraz ağır olabilir; YDS, ALES ve mezuniyet ortalaması yüksek lisanstan daha fazla istenebilir.

Yapılabilirse mantıklıdır; zira gene en genç doktoralı hemşire de 30 yaşında imiş yani bu durumda bu hemşire direkt doktora yapmış olmalı yoksa yetişmez.

Alanınıza ağırlığınızı biraz daha koymak adına doktora çok faydalı olabilir. Şimdilerde artan yüksek lisans yapan sayısı ve kontenjanları hastanelerde uzman hemşire sayısının arttığını gösteriyor. Doktora yaparak bu sıradanlıktan ayrılabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer akademik bir kariyer düşünüyorsanız doktora yapmış olmanız daha rahat akademik personel olarak atanmanızı ve atandıktan sonra direkt olarak unvan almanızı sağlayabilir.

Hemşirelik yönetmelikleri


Hemşirelik yönetmelikleri bu konuda biraz eksik kalıyor, her şey açık olarak belirtilmemiş. Bu hemşireler doktora yapınca ne olacak veya akademik personel olmasa dahi lisansüstü eğitimlerinden sonra uzmanlıklarını almaları maaşlarının biraz daha artması kesinlikle yöneticilik konumlarında çalışmaları hatta bazı akademisyenlerin yaptığı çalışmaları hastane ortamında yapabilmeleri gerekir.


Yani bir uzman hemşire mesleğin ve sağlığın gelişmesi adına hastane ortamında yani sahada bir çalışma yapabilmeli, bunu yapabilmek için bir akademisyene ihtiyaç duymamalı. 

Bu gelişmeler neticesinde saha çalışanları mesleği ve uygulamaları daha rahat geliştirebilirler. Doktora yapmak bu yönde önünüzü açabilir.

İlerde bu yönetmelikte değişikler olacağını düşünmekteyiz. Doktora yapan hemşireler için daha farklı pozisyonların sahada açılacağını ümit etmekteyiz.

Bir işin uzmanı olmak doktorasını yapmak kesinlikle çok iyidir. Yapmadan ne olacağını bilemezsiniz geleceği tahmin edebiliriz ama emin olamayız.

Gene de doktora yapmış bir hemşirenin sahada çalışırken çok aktif roller alacağından eminiz. 

Sorularınızı bizimle lütfen paylaşın.


Yorumlar

 1. Doktoraya baş vurucam, hangi yabancı dik sınavına girmem gerekiyor. Yds, yök dil,tıp dil?

  YanıtlaSil
 2. Doktora yaptıktan sonra hastanede konum olarak ya da maaş olarak ne gibi değişiklikler mümkün ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen yönetime bağlı. Kanunda açıkça belirtilmesine rağmen herhangi bir hak vermiyorlar şimdilik.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder