HEMŞİRELİKTE YÜKSEK LİSANS YAPMANIN ARTILARI ve EKSİLERİ

Hemşirelik yüksek lisansKarşınıza farklı farklı yazılar ile çıkıyorum. Ancak sürekli gelen sorularınız bu yazıları güncellemem gerektiğini hatırlatıyor. Bende tabi ki yeni yeni yazılar okuyor veya yeni meslektaşlarım ile tanışıyorum böylece değişen konuları takip etmiş oluyorum.

Bu yazımda sizlere yüksek lisanstan bir kez daha bahsetmek istiyorum.

Yüksek Lisans mezunu hemşire olarak çalışmanın yararları elbette var, en önemlisi kariyerinizi bir üst seviyeye çıkarmanız için daha fazla fırsat açabilir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri yüksek lisansını tamamlamaktır. Ancak, ilk olarak artıları ve eksileri tartmanız önemlidir. Bu sizin için doğru kararın yüksek lisansa başlamak olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hemşirelik alanında yüksek lisans derecesinin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Benim yüksek lisans serüvenim burada 


Hemşirelikte Yüksek Lisans Neden Yapmalıyım?


Artıları


Daha iyi kariyer fırsatları sunar


Hemşire eğitimcileri ve klinik hemşire uzmanları gibi yüksek lisans gerektiren hemşirelik uzmanlıkları ve rolleri vardır. Sağlık kurumlarındaki ve hastanelerdeki bazı pozisyonlar da Yüksek lisans diplomasına sahip hemşireleri desteklemektedir.

Bir hemşirelik uzmanlığına odaklanmayı veya hastanenizde yönetici rolüne doğru yükselmeyi planlıyorsanız, yüksek lisans derecesini almanız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeylerden biri olmalıdır.

Ayrıca Y.L. odaklanmak istediğiniz hemşirelik uzmanlığı hakkında daha derin bilgi edinmenizi sağlar.

Bir Y.L. programını tamamlamak, çalışmalarınızda daha derinlemesine gitmenize olanak sağlar, böylece seçtiğiniz alanda uzman olabilirsiniz. 

Yeni doğan ünitesin veya kardiyoloji gibi önemli birimler de de, yüksek lisans derecesi, işinizi güvenle ve başarılı bir şekilde yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz ileri düzey becerilere sahip olmanıza olanak sağlar.

Buraya bir parantez açmak istiyorum izninizle;

Çoğunuzun yukarıda yazılanlara şu his ile baktığını biliyorum. Hocam ülkemizde liyakat yok, çok güzel anlatmışsınız ama biz okusak dahi hakkımızı alamayız.

Belki haklısınız, bu konulardan bıktınız ve isteksiz siniz, ama şunu unutmayın artık eski yöneticilik anlayışları değişiyor. Bilim, eğitim hemşirelikte ön plana çıkacak, çıkıyor. Belki şu an zor bu yazılanlar ama buna doğru ilerleyecek ve kanunlar düzenlenecek. Sizler şimdiden bu geleceğin hemşirelik yöneticileri ve uzmanları arasında olmalısınız.

Daha yüksek maaş alma şansınız olur


Y.L. derecenizi almak, Lisans olarak aldığınızdan daha yüksek bir maaş almak anlamına gelir. Evet şu an bu maaş farkı okumayı teşvik edecek kadar yüksek değil. Ancak bunun düzenlemeleri gelecektir. Şu durumda maaş farkınız direk ve dolaylı yollar ile 400-600 tl arasında artacaktır. 

Daha yüksek maaş almanın diğer yolları burada 

Saygınlık


Çalıştığınız kurumda bir uzman olacağınız için her ne kadar aynı işi yapıyor olsanız dahi bir saygınlığınız olur. Ekip şefi, bölüm sorumlusu, eğitim hemşiresi, supervizor gibi hemşirelik alanlarında aday olma şansınız yükselir.

Hemşirelik dernekleri yönetimine katılmanız kolaylaşır, ayrıca kurum içi projelerde yer alabilirsiniz, toplum yararına yapılan projelerde görev alabilirsiniz. Sağlık müdürlüğüne bağlı bazı birimlerde yönetici olabilirsiniz.

Eğitim arkasından saygınlığı, arkasından kariyeri getirir. 

Uzman hemşirelik ile ilgili bilgi gerekli ise burada 

Akademisyen olmak istiyorsan buraya
 

Eksileri


Okula daha fazla zaman gerekir


Hemşirelik okulunda 4 yıl geçirmek zaten zor. Yüksek lisansını tamamlamak için okulda yaklaşık 1,5 ila 2 yıl daha geçirmen gerekir.

Y.L. yaparken çalışıyorsanız, sorumluluklarınızı nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Evde birçok aile ile geçirmeniz gereken zamanı kaçıracak, hatta kendinize zaman ayıramayacaksınız. Gerçekten güçlü bir aile desteğine sahip olmak gerekecektir.

Maliyet


Y.L. kesinlikle pahalıdır. Özellikle farklı bir ile geliş gidiş yapacaksanız. Devlet okullarına ücret ödemezsiniz ancak yol masrafı, ve çalışmalarınıza, tezlerinize harcayacağınız ve şu an görünmeyen bir çok masrafınız olacak.

Maliyetine rağmen, sizin için birçok fırsat açacak büyük bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Eğitim süreci ile ilgili daha fazla bilgi gerekli ise buraya buyrun

Sorumluluk


Daha fazla beceri kazanmak ve daha yüksek bir pozisyon kazanmak, daha fazla sorumluluk almak demektir. İşiniz daha zor olacak ve daha fazla yasal sorumluluk kazanacaksınız. Bunun yanında sizlere verilen görevler ve sizden beklentiler artacak.


Doğru seçim


Eğer doğru bir bölüm seçmez iseniz, ülkemizde açılan bölümlerin çokluğu ve sonrasında yaşanan bazı sıkıntıların okumadan önce bilinmiyor olması nedeni ile problem yaşayabilirsiniz.

Yüksek lisans seçim klavuzumuz dahi var burada 

Hangi bölüm uzmanlık verir, hangi bölüm doktoraya veya akademik personel olmaya elverişli bunların araştırılması ve doğru seçimin yapılması gerekir.

Bölüm seçimi hakkında detaylı bilgi burada

Doktoraya devam ederim diyorsanız buradaki yazımızı okuyun.

Yüksek lisans duyurularını nasıl takip edeceğim diyorsanız buraya

Daha fazla tavsiye lazım diyorsanız buraya

Hemşirelikte doktora yapmak ile ilgili yazımız burada 

Yüksek lisans bölümlerini merak ediyorsan burada 


Yorumlar

 1. Harika bi yazı olmuş. Detay olması çok hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
 2. Elinize sağlık çok iyi oldu❤️

  YanıtlaSil
 3. yüksek lisans yaptiktan sonra universitelerde akademisyen olarak calisilabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ama onlarında alımına başvuru yapmanız gerekiyor. Alınırsanız evet çalışabilirsiniz. Bazı üniversiteler lisans mezunu dahi alır akademisyen olarak.

   Sil
 4. Merhaba benim agnom 2,34 YL yapabilir miyim ales den kaç almam gerekir bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapabilirsin ama alıma cıkarken üniversiteler bazen farklı kurallar koyuyorlar bunlar ıcerısınde ortalamayı yuksek isteyenler de olabilir.

   Sil
 5. Özel ünilerden hem yüksek lisans imkanı olan hem iş anlamında çalışabileceğim bildiğiniz önerebileceğiniz bir yer var mı istanbulda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acıbadem eğitim ve iş imkanında güzel diye biliyorum. Daha fazla detay için forumda konu açabilirsiniz. Forum burada

   Sil
 6. H3mşirelerdeilerde hastane yönetimine girebiliyorlar mı örneğin başhekim başhekim yardımcılığına bile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar hekim, ama yönetimde hemşire olabiliyor, başhemşire yada sağlık bakım hizmetleri müdürü veya çeşitli müdürlükler

   Sil
 7. Merhaba sözleşmeli hemşirelikte yüksek lisans yapılır mı? Yapılırsa ne gibi artıları veya eksileri olur bunu anlatabilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunuzu tam anlamadım ama sözleşmeli çalışan bir hemşire yüksek lisans elbette yapabilir. Çalışma şekli bakımından artıları olur. Sorumlu hemşire vesaire olma şansınız artar. Kadroluların aldığı maaş farkı gibi haklarınızda korunur ilerde kadroya geçince bu haklardan yararlanırsınız. Derece kademe gibi.

   Sil
 8. Merhaba, Hemşirelik anabilim dalında yl yapmak mantıklı mı ? Alan olarak psikiyatri istiyorum aslında ama bu alanı tam anlayamadım tez konumuza göre mi uzmanlasıyoruz? Yanıtlarsanız cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun yanıtı üniversitede. Ne olarak mezun edeceklerini onlar bilir. Bu şekilde mağdur olanlar var. Alan olmalı

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder