AKADEMİSYEN OLMAKMerhaba arkadaşlar. Akademik personel olmak konusunda yazı yazmak istiyordum ama çok geciktirdim bunu. Yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşların aklında hep bu vardır, belki de yüksek lisansı akademik personel olmak için yapıyor yada yapmayı düşünüyorsunuzdur.

Bu bağlamda bloğumuz ile çok alakalı biz yazı olduğundan çok da erteleyemedim. Bu yazıya başlama nedenim farklı ortamlarda gördüğüm yazılardı, akademik personel olanlar ben böyle okudum, şöyle okuyorum ve şu zorluklar ile akademisyen oldum gibi gereksiz övücü yazılar görmekten açıkçası usandım artık.

Ben size akademik personel olamazsınız demedim, eğitimci olamazsınız dedim diye haykırasım gelmiyor değil.

Gelelim bana diyeceksiniz ki siz hangi sıfatla yazıyorsunuz yani nesiniz; ben de bir akademik personelim ama kesinlikle bunu sizlere yansıtarak yazı yazmam benim mesleğim beni ilgilendirir ama bazı konularda tabi ki okuduğunuz yazının kim tarafından yazıldığını bilmek istersiniz bu en doğal hakkınız.


Akademik Personel Ne Demek?


Akademisyen olmak, üniversitede çalışmak belkide hepimizin hayali, evet olabilir neden olmasın bilgilerinizi mesleğinizi icra edecek kişilere aktarmak kadar güzel ne olabilir ki.

Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi gibi alanlarda üniversiteler alım yapıyorlar ve sizler buna başvurarak akademisyenliğe adım atıyorsunuz.

Torpil gibi konular çok konuşuluyor bu alımlarda olması muhtemel hatta oluyordur ama şunu söylemek istiyorum, hiçbir üniversite akademisyen olamayacak birini torpil ile akademisyen yapmıyor.

Birde işin şu boyutu var; ben akademisyen oldum, eeeee çok zor mu ki bu akademisyen olmak yani bu süreci anlatırken şu çileleri çektim hala okuyorum işte ben buraya kazıya kazıya geldim, sizin buraya gelmeniz için ohooooo.

Bunlar boş laflar, içinizdeki akademisyeni bu lafları okuyarak veya dinleyerek üzmeyin lütfen, evet zor gelinen bir yer ama anlatıldığı kadar değil.

Akademisyen Olmak Zor mu?


Bence değil, bence istediğiniz kişi olmak zor değil. Torpil varmış ben olamam, okusam da beni almazlar, bu işler o kadar kolay değil gibi düşünen biri iseniz bu yazıyı okumayı bırakın ve başka yazılar ile vaktinizi değerlendirin derim.

Bu yazı aslında bir bakış açısı, bazı insanlarımızı eleştiri yazısı, bir motivasyon yazısı artık hangisini çıkarırsanız o yazı. Ama samimi bir yazı her yerde bulamazsınız...

Neden akademisyen olmak zor değil, o zaman herkes olurdu. Evet zor kısımları var ama bu zor olan kısım neresi biliyor musunuz, sizin vazgeçtiğiniz an yani vazgeçmeniz zorlaştırıyor bu durumu ve acele etmeniz.

Yüksek lisans yaptım hani ben akademisyen olacaktım hani nerede nerede işte hep torpil.... Bırakın hayıflanmayı da sakin olun, zamana yayın biraz.

Bizler hemşireyiz, hemşire kimdir? Ülkede meslek olarak boş kalmayacak meslekler arasında sayılıdır, şimdi aranızdan biri atama yok demesin, ülkedeki meslekler içerisinde yığılması en az olanlardan hemşirelik.

Bir tarih bölümü mezunu düşünün, yüksek lisans doktora yapıyor akademisyen olacak sizin gibi. O kişinin yarışmak zorunda olduğu kaç kişi var biliyor musunuz? Tarih bölümü mezunu adam zaten iş bulamadığı için imkanı var ise okumaya devam ediyor ve meslektaşları da öyle, sırada yüzlercesi akademisyen olmak için bekliyor.

Hemşirelik öyle mi peki, bir hemşire yüksek lisans mezunu olana kadar zaten mevcut işinde çoluk çocuk sahibi ve hayallerinden uzaklaşmış bir şekilde başka hayallere kapılarak yaşıyor. Mutlu da mesleğini icra ediyor. Akademisyenlik evet lisans yıllarında hep istediğimiz ama sonrasında yüzüne bakan yok. Durum böyle olunca kolaylaşıyor akademisyen olmak.

Diğer yandan, bölüm çok özellikle iki yıllık sağlık bölümleri çok değil mi? Dersine girebileceğiniz bir sürü bölüm var. Akademisyen açığı evet var.

Akademisyen olmak sizce zor mu? Hala zor olduğunu mu düşünüyorsunuz?


Akademisyen Olmak İçin Ne Gerekli?


ALES, bu ALES sınavı hayatınızın her köşesinde size lazım, beş yıl geçerli alın bunu dursun süresi doldukça tekrar alın ne zaman lazım olacağı belli olmaz.

Ben size burnu havada ne yazdığı ne söylediği belli olmayan kişilerden çok daha fazlasını yazmak için buradayım. Ben sizden biriyim.

Söylediklerimi dikkate alın veya almayın ama gerçekten samimice yazıyorum. ALES puanınız baş köşenizde dursun.

Tecrübe; devlet hastanesinde veya özelde her ne ise sahada çalışmaya başlayın, saha da yeterince çalışmayan biri akademisyen olamaz olsa da eğitimci olamaz. Sahaya bir an önce başlayın ne kadar deneyim o kadar iyi.

YDS; bu sınav da başucu sınavlarından ama kronolojik olarak sonraya bırakılabilir. Lakin olsa çok daha güzel olur. Buna zaman ayırın yabancı dil bilmeyen akademisyen de olmaz. Meslek zaten uluslar arası bir meslek, biz bilgiyi yurt dışından alıp çevirip size veriyoruz. Dolayısı ile yabancı dil çok önemli.

Yüksek Lisans; tezli bir yüksek lisansa başlayın, okuyun.


Akademisyen Nasıl Olunur?


Gelelim akademisyenliğe, şimdi makale yazmış bir meslektaşım, okuyorum. Mezun olmuş, yüksek lisansa başlamış sonrasında bana göre değil demiş bırakmış, şimdi alan dışı doktoraya geçmiş (lisans üzerinden) yazmış da yazmış, 2014 den beri okuyorum diye de eklemiş....

Yahu sevgili meslektaşım 2014 daha dün zaten ayrıca okuyorsun da elde var kaç 0. Aklınıza şu geldi mi? Yahu bu adam yüksek lisansı tamamlamamış olmasına rağmen akademisyen nasıl olmuş....?

Evet lisans hemşire olan herkes akademisyen olabilir arkadaşlar. Bırakın hocam ya, dediğinizi duyar gibiyim, hayır bırakmayalım devam........

Yök kadro açıp yayınlıyor, diyor ki akademisyen alacağım şartlar şu, eğer iki yıllık eğitim veren üniversitelerde öğretim görevlisi olacaksanız, çoğu ilan yüksek lisans şartı aramaz veya yapıyor olmak der mezuniyet aramaz.

Aradıkları şey deneyim ve lisans mezunu olmaktan başlar ve tabi ki ALES.....

Şimdi örnekler ile devam edeyim konuya;

Akademisyen olacaksınız ilanlara bakıyoruz;


İlan 1- Öğretim görevlisi alınacak şartlar şunlar;

1- Hemşirelik lisans mezunu olmak,

2- 5 yıl acil servis deneyimi olmak,

3- ALES den 70 ve üzeri almış olmak...

Bu kadar bu şartları taşıyan kişiler bu ilana başvurabilirler ve eğer başarılı bir ALES puanı ile sıralamaya girer ve üniversite tarafından yapılan sınavda başarılı olur sa akademisyen olur.

İlan 2- Öğretim görevlisi alınacak şartlar şunlar;

1- Hemşirelikte tezli yüksek lisans yapıyor olmak,

2- ALES den 70 ve üzeri almak,

3- 4 yıl hemşirelik deneyimi olmak....

İlan 3- Öğretim görevlisi alınacak şartlar şunlar;

1- Hemşirelik alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak,

2- ALES den 70 ve üzeri almış olmak

Bu ilanda deneyim istememiş, çünkü tezli yüksek lisans yapmak deneyim yerine geçmektedir.

Sonra ilanlar zorlaşabilir; YDS isterler veya yüksek lisans bölümünü direk yazıp o bölümden mezun olmanızı isterler ve hatta tez çalışmanızın konusunu dahi isterler onlar artık özel ilanlara giriyor ve bu konuda önceden yapabileceğiniz bir şey yok.


Sonuç


Sonuç olarak akademisyen olmak taaaa yıldızlar da bir olay değil. Kendinize güvenin, çalışın okumaya çalışmaya iyi şeyler yapıp üretmeye devam edin.

Siz akademisyen olmayın akademisyenlik sizi çağırsın arasın bulsun siz kendinizi o kıvama getirmeye çalışın.

Kesinlikle akademisyen olunca da sahadan özünüzden mesleğinizden kopmayın, gerekirse sahaya inin bir hemşire arkadaşınızı dinleyin sorun ne, ne yapabilirsiniz?. Sonra dönüp öğrencilerinize bu sorunlara yönelik eğitim verin öğüt verin.

Hepinize başarılar diliyorum, sorularınızı yorum kısmına bırakın, bazen sosyal medyada yayınlananlar altına yorum yapıyormuşsunuz ama ben onları göremiyorum. Arkadaşlar vasıtası ile buraya bakıyorum ara ara. O yüzden buraya yorum yaparak sormanızı rica ediyorum.

Sevgilerle.....

Yorumlar

 1. Yazı için teşekkürler. Yeterince aydınlatıcı olmuş😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazınız çok motive edici Hocam. Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim ALES puanım 70, Cerrahiden tezli yüksek lisans yaptım nasipse yarında tekrar YDS'ye giricem. Fakat 32 yaşındayım sizce geç mi kaldım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler 🙂

   Sil
  2. Geç değil bence hocam, yaş ne olursa olsun öğrenmek çok güzeldir. life long learning ; sizi tebrik ediyor başarılar diliyorum

   Sil
 2. Peki iyi bir üniversite mezunu olmak bir avantaj mıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğitim acısından evet ama, ekstra bir puan veya katkısı yok

   Sil
 3. Merhaba ben tıp istiyordum fakat iki yıldır kazanamıyorum ve hemşirelik yazmayı düşünüyorum ama beni iten etken hemşire doktor ilişkisi. Sanki doktorlar hemşirelere yardımcılarıymış gibi muamele yapıyor statü farkımız var dercesine hemde. Ben bundan korkuyorum ve hemşirelikte kalmayıp akademisyen olmak istiyorum. Düşüncem yanlış mı ya da hayatımı kötü etkileyecek bir düşünce mi bana yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncene saygı duyuyorum. Ancak az öncede benzer yoruma cevap verdim. Hemşireler doktorların yardımcısı gibi muamele görüyora katılmıyorum. Bu sizin ile alakalıdır. Eğer eğitiminizi doğru alır işinizi hakkıyla yaparsanız hiçbir doktor size kötü muamele yapmaz. İşinizi yapamasanız dahi kötü muameleyi haketmiyorsunuz o ayrı mesele tabiki ama. Bu yönde korkunuz olmasın.

   Sil
 4. dgs ile hemşireliğe geçmeyi düşünüyorum şuan araştırma yapıyorum fakat görüştüğüm birisi yapamayacağımı dgs ile geldiğim için diğerlerinden kötü olacagımı bana degıl her zaman dıgerlerıne sans verıldıgını ve hocaların dgs ıle gelenlerı umursamadıgını falan soyledı sızce oyle mı ? dgs kursuna baslamıstım fakat moral olarak baya etkıledı. bılınen universite secme ve okulda kal gıbı seylerde soyledı ne yapacagımı bilmıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lisans eğitimini tamamlayıp diplomanı alırsın. Lisans diplomasından sonra herşey aynı ister lisans tamamlama ol ister dgsli. Bunun yanında lisans eğitiminde kimse sana farklı davranmaz. Dgs den geldiğini dahi bilmez için rahat olsun bu konuda.

   Sil
  2. Umarım vazgeçmemişsinizdir. Dgs liyim ve hocalar bizi hiçbir şekilde ayırmıyor. İlk başladığımız zamanlar derslerde eksiklerimiz oldu ve hocalar bunların olabileceğini söyledi. Zamanla farkı kapattık hatta bir hocamız dgsli olduğumuza inanamamıştı. Şu anda da son sınıftayım ve yükseklisansa hazırlanıyorum. Sakın söylenenleri dinlemeyin çalışırsanız yapamayacağınız şey yok.

   Sil
 5. Merhaba.Ben de hemşirelik 4.sınıfa geçtim. Yüksek lisans düşünüyorum. Sorum şu hangi üniversitede yapacağım önemli mi. İkinci sorum ise okulu bitirir bitirmez başvuru yapabilir miyim. şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapabilirsin. Hangi okul olduğu önemli değil. Tezli olsun yeterli.

   Sil
 6. İyi günler dilerim. Ben laborantım sağlıkta lisans tamamlamayla sağlık yönetimi bitirdim. Hemşirelikten yüksek lisans yapabilir miyim? Ve kpss de yüksek lisans bitirmenin bir artısı var mı mezuniyet hangi bölüm oluyor? Bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lisans tamamlama sonrası lisans hemşire oldu iseniz evet yapabilirsiniz. Laborant oldu iseniz yapamazsınız. Ancak bazı bölümler alım yaparken şartlara laborant da koyabilir takip etmeniz gerekir.

   Sil
 7. iyi günler ben üniversite hastanesinde hemşire olarak çalışıcam.Yüksek lisansımı yapıp akademisyen olmak istiyorum.Üniversite hastanesinden de geçiş yapabiliyormuyuz.

  YanıtlaSil
 8. böyle bir yazı yazdığınız için öncelikle teşekkür ederim. Ama şöyle bir şey de duydum yüksek lisans yapmak için üniversitede genel ortalamanızın 4 üzerinden 3.5 olması gerekiyor,doğru mu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu isteyen üniversiteler var. Ne kadar çok olursa tabi ki o kadar iyi olur. Ancak 3.5 istemeyen üniversiteler de mevcut. Alıma çıktıkları an üniversiteler bazı şartlar koyabiliyor lakin genel anlamda böyle bir sınırlama yok şu an 3.5 olarak.

   Sil
 9. hemsireasli8610 Ocak 2020 03:23

  Aynen aynen. Ben de bundan şikayetçiyim zaten. Şimdi gelelim ikinci yönteme. ÖYP sistemi- ALES, YDS ve üniversite not ortalamanıza göre sıralamaya gireceksiniz. Ales’in %60ı not ortalamanızın %25i ve TOEFL ya da YDSden aldığınız puanların %15i baz alınarak ÖYP puanı bulunuyor. Üniversite not ortalamanız 3ün altında değilse, Ales’ten iyi bir puan (85+) alınırsa YDS/TOEFLile fark atılıyor ve değerlendiriliyorsunuz. Simdi gelelim detaylara. Bu yöntemde patron YÖK olacak. Tıpkı ÖSS gibi puanlarınıza göre merkezi sistem üzerinden tercih yapıp devlet eliyle uygun bulunan yere yerleşeceksiniz. Yerleştiğiniz yer sizin akademisyen olacağınız üniversite olacak ama hemen orada göreve başlayamayacaksınız. Şöyle ki akademisyenlik için ilk şart eğitim. Yüksek lisans ve doktorayı yine yapmanız lazım. Bu eğitimleri alacağınız yer için de ayrıca yine bir tercih yapacaksınız ve yine sizi yök atayacak. Ortalama 5-6 yıl boyunca orada eğitim görecek ve sonra akademisyen olacağınız üniversiteye geçebileceksiniz. Bu süre zarfında 4.000-4500 civarı her ay maaş alacaksınız. Devlet size verdiği eğitimin karşılığını alacağından emin olmak adına size sözleşme imzalatacak. Eğitiminizden sonra en az 6 yıl akademisyenlik yapmazsanız sizden yaklaşık 400-500.000 TL ceza talep edilecek. Son olrak, sağlam torpil bulmanız lazım, yani en azından bir rektör olmalı. Hani şimdi siz yok canım o kadar da değil diyebilirsiniz ancak eğer OYP puanında başarılı olur da mülakata girerseniz görürsünüz. Bu ülkenin üniversitelerinde de ozellikle de son yıllarda işler pekte dürüstlükle yürümüyor malesef. Ayrıca bu yıldan itibaren alımlar dahada zorlastı en basarılı tanıdıklarım bile giremediler. Aslında sizler için de en garantisi arastırma görevlisi olupta yüksek lisansa devam etmekti fakat son çıkan KHK,yla 15bin arastırma görevlisi mağdur oldu cok fazla bırakan oldu hani bu saatten sonra değermi siz karar verin. Ben de yüksek lisansımın ikinci yılında devlet üniversitesinde 50d kadrosuyla Araştırma Görevlisi oldum. Lisans ortalamam 3.63/4, ALES 87, ÜDS 85'ti. Puanlarım kadroya girebilecek düzeydeydi ama benim gibi hatta benden çok daha yüksek puanlara sahip kişilerin kadroya giremediği durumlar oldu. Dedim ya burası Türkiye. Herkese kolaylıklar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklı olduğunuz yanlar oldukça fazla ancak ÖYP zaten bitti artık. Ancak sizi anlıyor ve hak veriyorum.

   Sil
 10. Yüksek lisans ta seçilmek cok zor genel olarak mülakatlar da neye önem vermeliyiz ne yapmamız gerekiyor hangi okullara başvuru yaparsak daha iyi olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunlar ile ilgili çok ca yazdık . Dilerseniz foruma konu açın orada tekrar toparlayalım bunları.

   Sil
 11. Atandıktan sonra yükseklisans yapılabilir mi

  YanıtlaSil
 12. Hemşirelik okuyorum ve bi işitme kaybı yasadım sağ kulağım %50 duymuyor işitme cihazı ile mesleği icra edebilir miyim

  YanıtlaSil
 13. Hocam her konuyu çok güzel bir şekilde aydinlatiyorsunuz onun için teşekürler size sormak istediğim iki sorum var.
  1)hemsirelikte zorunlu nöbet kaç gün personel sayısına mi bağlı?
  2)hemsirelikte görev yaparken ikinci öğretimde bir bölüm okunabilir mi?
  Şimdiden teşekürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler;

   1- Nöbet çalıştığın birim, personel, bölge, amir hepsine bağlı. Haftada 2-3 nöbet gelir bence

   2- Okuyabilirsin, örgün dahi okuyabilirsin. Okul durumuna göre nöbet veya mesailerin ayarlanır genelde.

   Sil
 14. Merhaba hocam ben 11 yıllık hemşirelik, yüksek lisans yapmak ve nasipse öğretim görevlisi olmak istiyorum, akademisyen kadrolarında en çok boşluk olan yada en çok işime yarayacak bölüm sizce hangisi, örneğin benim yaşadığım şehirde, sağlık bilimleri fakültesinde hemşirelik esasları, psikiyatr, kadın doğum ve pediatri de 1 adet ogretim uyesi bulunmakta, bu alanlardan birinde yüksek lisans ve doktoramı yapsam şansım daha mi yuksek olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sorunuzun yanıtı kısa olamayacak kadar güzel bir soru. Bu yüzden forumda yanıtladık sorunuzu, cevabınızı buradan okuyabilirsiniz.

   Sil
 15. İyi günler, benim bir sorum var. Eğer bir hastanede 4b li olarak çalışıyorsak ve akademik personel alımı olursa ve kazanırsak bulunduğumuz hastaneden istifa ettiğimizde direkt araştırma görevlisi olarak başlayabiliyor muyuz? Çünkü sanırım bir madde vardı 4b li personel istifa ettikten sonra başka kamu kurumlarına 1 yıl başvuramaz diye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok bu durum farklı , önce başvuruyorsunuz akademik personel olarak kabul edildiğinizde kurumunuzdan buna istinaden ayrılış yapıyorsunuz. Sorun olmaz.

   Sil
 16. Hocam ben hemşirelik birinci sınıfım en az kaç yıl hastanede çalışıp öğretim görevlisi olabilirim her ünv tede farklımidir

  YanıtlaSil
 17. tezli yüksek lisans yapmış biri için genelde deneyim istemezler. Gene de üniler alıma çıkarken farklı farklı şartlar koyabilir. En az diye bir durum yoktur. Üst limit üniversiteler tarafından belirlenir.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba hocam belki soracagim cok sacma olacak ama merak ediyorum ogretim gorevlisi olmak icin boya da bakiyorlar mi yani kisa boylu olmak sorun olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen sadece lisans mezunu olman dahi yetiyor. Akademisyen olmak biraz zor liyakat hayli az..

   Sil
 19. Merhabalar
  Ben ebelik lisans mezunuyum ve hemşirelik bölümünde tezli yükseklisans yaptım şimdide doktora yapmak istiyorum ve okulda kalmak istiyorum. Lisansımın ebelik olması bu durumda bir sıkıntı yaratır mı? Bilginiz var mıdır?
  Teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akademisyenlik ilanlarına çıkarken lisans bilginizi genelde sormazlar. Örneğin halk sağlığı hemşireliğinde tezli yüksek lisans yapmış olmak derler. Bu durumda ebe olmanızın bir sakıncası yoktur.

   Bu durumun sakınca oluşturabilmesi için akademisyenlik ilanına bu durumu da eklemeleri gerekir, örneğin hemşirelik lisans mezunu olmak ve halk sağlığı hemşireliğinde tezli yüksek lisans yapmak şartı. Bu durum sorun teşkil edecektir.

   Her iki şekilde ilana da üniversiteler çıkabilir. Ama kural olarak şimdiden olamazsınız diye bir durum yok. Umarım anlatabilmişimdir. Başarılar hocam.

   Sil
  2. Çok teşekkür ediyorum sağlıcakla kalın :)

   Sil
 20. merhaba..hemşireyim ve şuan anatomi alanında doktora yapıyorum..alanımın avantajları ve dezavantajları var biliyorum ama bu yolda ilerlemek nasip oldu.. bir yandan çalışıp okuyarak elimden geldiğince emek veriyorum eğitimime ama ilanlar hep adrese teslim:(( ümidim kırılıyor.. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlanların adrese teslim olduğunu zaman zaman dile getiriyoruz. Ama elimizden isyan etmek geliyor sadece. Okumak güzeldir, hangi bölüm olursa olsun. Düşüncem haksızlık, liyakatsızlık ancak iki makale ile rektör de olabilirsin, düz memur da ülkemizde maalesef durum budur.

   Sil
 21. Merhabalar ben diyaliz 1.sınıg öğrencisiyim. Çap ilk ve acil yapmak istiyorum bu iki bölümü bitirdikten sonra dgs ipe hemşirelik okuyup daga sonra yüksek lisans, doktora yapabilir miyim? Öğretim görevlisi olmak istiyorum da. Dgs geçişli olmak sıkıntı yaratır mı? Dgs geçişliler akademisyen olabilir mi? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Sağlıklı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaratmaz bu saydıklarını yapabilirsen olur. Yüksek lisans ve doktora için hemşirelik diploması yeterli. Onu nasıl aldığın önemli değil. Lisans tamamlama dahi yeterli.

   Sil
 22. Merhaba ben devlet hastanesinde radyoloji teknikeriyim. Dgs ile hemsirelik ya da fizyoterapi bolumune gecmek istiyorum ancak çok kararsizim .
  Birincisi. Yuksek lisans doktora icin hangisini secsem daha kolay yapabilirim. Alimlari iyi?
  Ikincisi .yurt disinda calisabilme gibi bir niyetim var yurt disindan hemsire mi kolay alirlar yoksa fizyoterapist de kolay alinir mi?

  Akademisyen olmak istiyorum her türlü meslegi yapmak icin istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemşirelik bu saydıkların için güzel geliyor bana ama fizyoterapi hakkında çok bilgim yok .

   Sil
 23. Merhabalar,ben kadın hastalıkları ya da çocuk hastalıkları hemşireliğinden yüksek lisans yapmayı düşünüyorum hangisinde yüksek lisans daha az yapılıyor acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam sayıları bilmiyorum ama ikisi de hemen hemen benzer sayıda. Köklü bölümler, ikisi de güzel ilginize göre seçin birini.

   Sil
 24. hocam kıymetli yazınız için çok teşekkür ederim ben ve benim gibi akademisyenlik düşünüp cesareti olmayan arkadaşlarıma umut oldunuz.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba hocam öncelikle bu güzel yazınız için teşekkür ederiz. Ben yeni mezun olmuş bir hemşireyim. Yüksek lisans yapıp kendimi daha çok geliştirmek ve mesleğime katkıda bulunmak istiyorum bunun için ALES e girdim ve 81 puan aldım. Ancak not ortalamam 2.79 bu yüksek lisans yapmama engel olur mu acaba??

  YanıtlaSil
 26. merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim ve hemşirelik okumayı düşünüyorum bölümümü ingilizce okursam ne gibi avantaj ve dezavantajlarım olur?akademisyenlik düşünüyorum ilerisi için bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bölümü ingilizce okumanız henüz ülkemizde bir avantaj sağlamıyor. İlerde YDS den güzel puan alarak bunu halledersiniz. Ama ingilizce okumak istiyorsanız elbette bir farkı olacaktır. Özel alanlarda belki ama devlette bir fark yok şu an.

   Sil
 27. Yüksek lisans için dikkat edilmesi gereken tek şey tezli olup olmaması mı?
  Ortalamam 3.00 olsa işim zorlaşır mı ?
  Hem hastanede hemşirelik yapıp hem de yüksek lisans yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tezli olması ve hastane içerisinde aktif bir bölüm olması(tercihen) , aktif bölüm ne demek? cerrahi, kadın doğum, acil, yoğun bakım gibi dal olmuş alanlar. Ortalama nın katkısı olur ama genelde mezun olunan ortalama yeterli oluyor. Hem çalışıp hem okuyabilirsin.

   Sil
 28. hemşirelikte bölümü birincilikle bitirmenin akademisyenlik vb için katkısı oluyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır olmaz. Yüksek lisansa girerken diploma notundan dolayı küçük bir artın olur. Ancak onu ALES ile sağlaman çok daha kolaydır. Gene de birincilikle bitirmek güzeldir tabi.

   Sil
 29. Merhaba hocam nasipse ben de akademisyen olmak istiyorum sizce ilk önce atanmalı mıyım yoksa yüksek lisans mı yapmalıyım? ikincisi ise yüksek lisansımı hangi bölümde yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık ikisi de olur. Eskiden deneyim isteniyor idi artık istenmiyor. İstense dahi yüksek lisans deneyim yerine geçiyor. Hangi bölüme gelince hemşirelik dersleri vereceksin sonuçta ana derslerin ilgili bölümleri bu konuda avantajlıdır. Cerrahi, esaslar vb...

   Sil
 30. Merhaba ben lisans mezunuyum. Doğum ve kadın hastalıkları hemşireliği yüksek lisansa başvuracağım fakat yazılı sınava gireceğim. Bu sınav acaba uzmanlıkla mı ilgili yoksa genel hemşirelik bilgileri üzerine mi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genel hemşirelik vardır içerisinde ama ağırlık kadın doğum ile ilgili sorarlar.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder