YÜKSEK LİSANS EĞİTİM SÜRECİ ve DEVAM ZORUNLULUĞUMerhaba arkadaşlar. Bugün size yüksek lisans yaparken okulun nasıl olabileceği hakkında bilgi vereceğim; çoğunuz çalışan insanlarsınız belki aileleriniz çocuklarınız var ve yüksek lisans yapmak istiyorsunuz. Bu konuda aklınıza takılan sorular;

Örgün öğretim yüksek lisans yaparken dersler nasıl olacak? 

Uzak bir ilde yüksek lisans yapıyorsan gidiş geliş sıkıntılı olacak mı?


Çalıştığım iş yerinden bu konuda nasıl izin alacağım?

Ne kadar süre gidiş geliş yapmam gerekecek? 

Dersler haftada kaç gün?, gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Yüksek lisans ile ilgili tüm sorularınızın cevabı burada

Öncelikle yüksek lisans yapmaya karar verdiyseniz bazı zorlukları göze alıyor olmanız gerekir gene de bu durumun bazı kolaylıkları da vardır; çalışan insanlar yüksek lisans yaparken veya uzak illerden gelen insanlar geliş gidiş yaparak bazı zorluklara katlanıyorlar. 

Yüksek Lisans Haftada Kaç GünYüksek lisans lisans öğrenimi gibi haftanın 5 günü süren bir öğrenim değil. Ancak bunu şimdiden bilmeniz mümkün de değil yani hangi üniversitenin yüksek lisans bölümüne baş vurursanız başvurun size başvurudan önce derslerimiz şu şekilde olacak veya haftanın şu günleri olacak gibi bilgiler vermezler. Genelde örgün öğretim olacak ve devam zorunluluğu olacak diye söylenir. 

Şöyle de bir konu var kontenjanı fazla olan yani 20 kişi 50 kişilik kontenjanlar ile yüksek lisans bölümü açan bölümler genelde bu konularda daha disiplinli kararlar alırlar. Örneğin Haftanın 3 günü ders olacak bunlar Pazartesi, Salı, Çarşamba olacak,  ve bu derslere devam zorunluluğu olacak gibi kararları net ve esneksiz olur. Çünkü 50 kişi için ayrı ayrı gün belirlemek ya da konuşup hangi derslerin nasıl olacağını saptamak zordur. Bu şekilde olduğunda net bir karar verilir ve o karara öğrenciler uyar. 

Ancak 10 kişi olan, 3 kişi olan, 5 kişi olan kontenjanlarda bu kararı vermek biraz da sınıf arkadaşlarınızın da sözüyle olabilir yani toplanıp kendi aranızda şu gün gelelim veya şu dersi bu şekilde alalım, birleştirelim, haftanın 2 gününe düşsün, bir gününe düşsün gibi kararlar alınabilir. Hocanıza konuşup bu durumu düzeltebilirsiniz.

Yüksek lisansa başvurunuzu yaptınız kabul edildiniz. Kontenjan 50 kişilik de olsa haftanın her günü dersiniz olmaz iki veya üç günü ders olur bunlar da belirli günler olur ve gider gelirsiniz. 

Hastaneden Yüksek Lisans İçin İzin Nasıl Alırım?


İzin konusunda çalıştığımız kurum sizi nöbetli çalışabileceğiniz bir yere verir ve size okuduğunuz için ekstra bir izin verilmez. Yani ben 3 gün okula gidiyorum, mesai saatinden de 3 gün düşülsün mantığında bir uygulama yok. Ancak nöbet tutarsınız nöbet tuttuğunuz zaman aldığınız izinlerle haftanın okul olan günlerinde boş olursunuz, bu konuda yönetim size kolaylıklar sağlamak zorunda. 

Örneğin bir yüksek lisans öğrencisi Cuma ve pazar günleri çalışarak hafta içi her günü boş olabilir, Cuma günü 16-08 nöbet tutarsınız pazar günü de 8-8 nöbete gelirsiniz. Dolayısıyla hafta içi günlerde okulunuzda devam edebilirsiniz.

Bu konuda size insiyatif gösterilir, nöbet tutulan birimlere verilirsiniz ve okulunuz için size izin verilmiş olur. Yönetimin bunu yapması için; okulu kazandığınızda başhekimliğe bir dilekçe verirsiniz ki bazen okullar bunu ister; çalıştığınız kurumdan okumanıza dair bir engel olmadığını gösteren belge bunu bazen üniversitelerde sizden isteyebilir, başhekime gidersiniz ''Ben böyle böyle bir bölüm kazandım ve öğrenimi örgün olarak devam edeceğim bunun uygunluğu konusunda bir belge yazarsınız başhekim bunu imzalar başhekim bunu imzaladıktan sonra öğreniminiz bitene kadar yönetim size okul konusunda yardımcı olur.

Uzak Bir İlde Yüksek Lisans Zor Olur Mu?


Diğer konuda geliş gidiş yapmak hususunda var; dediğim gibi bu evrakı aldınız işyerinin sorununu hallettiniz ve okulunuz başladı okulunuz maksimum haftada 3 gün, minimum 1 gün olur. Gider gelirsiniz bir şekilde gidip gelmeden malesef olmuyor. Ve inanın çok uçuk uzaklıkta yerlerden insanlar yüksek lisans yapabiliyorlar. İstanbul-Samsun arası yapan dahi vardı. İmkanlar dahilinde dersler haftada 3 gün ise haftada bir gün gelir kalır dersler bitince dönersiniz. Buda yapılabilir yani haftada bir kere geliş gidiş iki gece kalış yaparsınız. 

Kalacak yer konusunda öğrenci olduğunuz için KYK misafir öğrenci çok uygun oluyor, duruma göre özel yurtlar ve öğretmenevleri de tercih edilebilir. 

Ama çok uzun bir süreç değil, yüksek lisansın ilk senesinde bu durum sizi zorlar. Yüksek lisansın ilk yılı genelde dersler ile geçer bu dersler; okuduğunuz bölüme göre değişen derslerdir. Zaten cuma-pazar çalışıp hafta içini boşaltmış iseniz okulun durumuna göre kalan bir iki günlük zamanda sizin haftalık tatiliniz olabilir. Bir yıl bu şekilde okuduktan sonra yüksek lisansın ikinci yılı gelir.


Tez Yazarken Okula Gitmek Gerekir Mi?


2. yılı genellikle tez yılı olduğu için geliş gidiş biraz daha azalabilir. Bu sizin seçtiğiniz tez hocanızın insiyatifine kalmış; tez hocası ile baş başasınız Hoca size sürekli gel diyebilir veya haftada bir gel veya işte ayda bir gel diyebilir. Bu tamamen hocanız ile sizin aranızda ve sizin çalışmanıza gösterdiğiniz gayret ile ilgili durumlardır. 

Bu konuda da yapabileceğiniz tez hocası seçerken hocanın geliş gidiş konusunda önceki öğrencileri ile konuşarak veya kendisiyle konuşarak fikir sahibi olmanız. ''Hocam ben uzaktan geliyorum tez aşamasında öğrencilerinizin sürekli gelmesini mi istiyorsunuz veya uzaktan geldiğim için bir insiyatif olabilir mi? '' gibi konuşarak size insiyatif tanıyabilecek hocaları seçmenizde yarar var. 


Yakından gelen öğrenciler diğer hocaları seçebilir; uzaktan geldiğinizi arkadaşlarınızla konuşup geliş gidiş sorunları yaşadığınızı ve bu konuda insiyatifi olan bir hocayı tez hocası olarak seçmek istediğinizi konuşun. Böylelikle daha az geliş gidiş yaparak tez kısmını tamamlayabilirsiniz.

Tez Aşaması


Ayrı bir konuda yüksek lisans yaparken bölümünüz ile ilgili birimde çalışın. Örneğin cerrahi hemşireliği yüksek lisans yapıyorsunuz; cerrahi hemşireliği yüksek lisans yaparken cerrahi servisinde çalışın. 

Yönetimle konuşun güzel bir dille; ''ben yüksek lisans yapıyorum bölümüm cerrahi hemşireliği ve yüksek lisansımı yaparken gerek tez konusunda gerek seminer konusunda ben cerrahi hemşireliği konusunda çalışmalar yapıyorum dolayısıyla beni cerrahisi servisine verirseniz çalışmalarımı daha verimli yürütebilirim, hastane için daha verimli olabilirim, ayrıca okulumu da daha rahat okuyabilirim'' diyebilirsiniz.

Cerrahi servisine geçtiğiniz zaman tez çalışmanız cerrahi hemşireliği konusunda olacağından ulaşabileceğiniz hastalar elinizin altında olur. Öğrenim gördüğünüz konu ile ilgili çalışmaları deneyimlersiniz. Bir nevi staj gibi olur. Bazı çalışmalar için cerrahi servisindeki yatan hasta ve yakınları ile daha iyi ilişkiler kurarak çalışmalarınıza veri elde edebilirsiniz. Mutlaka tez çalışmanızı yaptığınız konu ile ilgili serviste çalışmaya özen gösterin. 

Tez Sınavı


Gerekli tez çalışmasını da yaptıktan sonra 2 yıl süresi olan yüksek lisans tez sınavıyla beraber biter. Bitirme sınavında; tezinizi yazdıktan sonra ki bunun detaylarını da daha sonra paylaşırız tezinizi savunmanız gereken tarihi size üniversite verir o tarihte tezinizi ayrıca bir slayt haline getirip savunursunuz.

Tez savunma yada bitirme sınavı dediğimiz bu sınavda; genellikle 4 hoca olur, biri tez hocanız biri dışardan bir üniversiteden davet edilen hoca ve iki tane bölümden hocanız olur. Bu hocalarınız karşısında tezinizi savunursunuz. Bu yaklaşık yarım saat, bir saat sürer; size tez ile ilgili sorular sorarlar. Bunlar genellikle bilgi olmaz; tezi nerede yaptınız, bu sonuçlara ulaşırken hangi anketleri kullandınız, bu anketlerin geçerliliği nedir, hangi ülkelerde bu tez yapılmış veya hangi illerde yapılmış, o illerde çıkan sonuçlar sizin yaptığınız da çıkan sonuçlarla örtüşüyor mu, sizin sonuçlarınızı farklı çıkmasının veya güzel çıkmasının sebebinin çalışmayı yaptığınız hastaneye ilgisi var mı...................

Ayrıca slayt hazırlarken çalışmayı yürüttüğünüz bölümün işleyişin, hastanenin fotoğraflarını koyarsınız; ben burada çalışıyorum, test çalışmamı burada yaptım, gibi renklendirebilirsiniz sunumu. 

Sizin yaptığınız tez çalışmasına ne kadar hakim olduğunuzu test ederler. Eğer hakimseniz ki tezi hazırlayan sizsiniz, gelecek olan sorular sizi kesinlikle yormayacak, üzmeyecek ya da zorlamayacak sorulardır. Dolayısıyla tez sınavınız o aşamaya gelen insanlar için sonsuz geçeceğiniz bir sınavdır. 


Tez sınavından sonra genelde hocalar sizi dışarı davet ederler ve kendi aralarında durum değerlendirmesi yaparlar. 5-10 dakika sonra sizi çağırırlar ve sonucu söylerler zaten evraklarınız hazırdır hemen orada hocalar tarafından imzalanır.

Hocalarınızı bir bitirme yemeğine davet edebilirsiniz önceden ayarladığınız bir yerde bitirme yemeği yiyebilirsiniz. Mezuniyetiniz hayırlı olsun......

Aklınıza takılan başka sorular varsa bu yazı altına yorum yapabilirsiniz. 


Yorumlar

 1. Size bu sayfayı açtığınız ve kafamızdaki soruları cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Uzun zamandır hemşirelik ile ilgili böyle bir sayfa arıyordum sonunda buldum. Yazılarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler, umarım faydalı olmaya devam ederiz

   Sil
 2. bu blogu açtığınız için teşekkürler
  yol gösterenimizin olması güzel oluyor
  şu an atanma aşamasındayım
  umarım güzel bir yer olur ve ona göre gerekli donanımı kazandıktan sonra
  belki de bloga yazarlık başvurusu yaparım :)
  elinize emeğinize sağlık
  umuyorum yakında hak ettiği kadar ziyaret edilen ve başvurulan bir forum olacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. değerli görüşleriniz için teşekkürler. En kısa aramızda görmek dileği ile hoşçakalın

   Sil
 3. gercekten cok yararlı cok detaylı mükemmel bir sayfa cok tesekkurler tum arkadaslarıma atacagımm

  YanıtlaSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder