HEMŞİRE KİMDİR?hemşire kimdir

Hemşirelik Nedir?

Hemşirelik Nedir? Genellikle hemşirelik okumak isteyen öğrenciler veya kariyer değişikliği düşünen profesyoneller tarafından sorulan bir sorudur. Ancak bu yaşlanmayan soru - ne kadar basit olursa olsun - açık uçlu bir soru. Başka bir deyişle, farklı uzmanlıkta çalışan hemşirelerden çok sayıda cevap alabilirsiniz.

Biz belki bu yazımızı geç yazdık ama genel anlamda ve uluslararası anlamda hemşireliğe bir bakalım.

Peki, Hemşirelik gerçekten nedir ?

Gerçek bir dünyada, hemşireler her zaman sağlık hizmetinin ön saflarında yer almaktadır. Hastaların rahatını ve iyileşmesini sağlamak için sağlık bilimlerinin ilkelerini bakım sanatı ile birleştirirler. 


Yatak bakımı sağlamanın yanı sıra, hemşireler ayrıca hasta savunucuları, sağlık eğitimcileri ve farklı sağlık hizmetlerinin koordinatörleri olarak da hizmet eder. Uzmanlık alanları, hemşirelerin yaşlı bakım evleri, hapishaneler, iş yerleri, özel klinikler ve hatta askeri bölgeler dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda çalışmasını sağlamıştır.

Hemşirelerin rolü, bir insanın beşikten mezara kadar hayatını kapsar. Sadece doktorun talimatlarını takip etmekle kalmaz, aynı zamanda hastanın düzenli ve etik bir şekilde kaliteli bakım aldığından emin olurlar. Bu nedenle hemşirelik eğitimi, 4 yıllık bir Hemşirelik programını tamamladıktan sonra bitmeyen sürekli bir yolculuktur.

Hemşireliğin Tanımı

Uluslararası anlamda hemşireliği tanımlayan bazı kabul görmüş kuruluşlar vardır;


Amerikan Hemşireler Derneği:

“Hemşirelik, sağlık ve yeteneklerin korunması, teşviki ve iyileştirilmesi, hastalık ve yaralanmaların önlenmesi, insan tepkisinin teşhisi ve tedavisi ile ıstırabın azaltılması ve bireylerin, ailelerin, toplulukların ve toplumların bakımında savunuculuktur. “


Uluslararası Hemşireler Konseyi:

“Hemşirelik, her yaştan, aileden, gruptan ve topluluktan, hasta veya iyi ve her ortamda bireylerin özerk ve işbirliğine dayalı bakımını kapsar. Hemşirelik sağlığın teşviki, hastalığın önlenmesi ve hasta, engelli ve ölen insanların bakımını içerir. Savunuculuk, güvenli bir çevrenin teşviki, araştırma, sağlık politikasını şekillendirmeye, hasta ve sağlık sistemleri yönetimine katılım ve eğitim de önemli hemşirelik rolleridir. ”


Kanada Hemşireler Derneği:

“Hemşirelik uygulaması, hemşirenin bireye en iyi sağlığı sağlaması ve elde etmesi için yardımcı olduğu dinamik, özenli ve yardımcı bir ilişkidir .”


Hemşire Nasıl Olunur?


Hemşirelik Eğitimi

Lise yıllarından başlayabileceğiniz bir eğitim. Sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümlerinde okuyabilir ve sonrasında lisansınızı tamamlayarak (lisansınızı tamamlamaz iseniz yardımcı hemşire olursunuz) hemşire olabilirsiniz.

Lisans eğitimi 4 yıllık bir eğitim olup ülkemizdeki üniversitelerde oldukça yaygındır.

En iyi hemşirelik okulları ve taban puanları için tıklayın


Hemşirelik İstihdamı

Hemşirelik önü açık olan bir meslektir. Hemşirelik mesleğinin geleceği konulu yazımızda bundan uzun uzun bahsettik.Hemşirelik sizin için uygun mu?

Hemşirelik ne çabuk zengin olunan bir meslek ne de rahat edebileceğiniz bir memurluktur. Bu ömür boyu bağlılık gerektiren ciddi bir iştir. Ancak hasta bakımının günlük zorluğuyla birlikte, her hastanın yaşamında bir fark yaratmanın benzersiz bir mutluluğu ve hazzını taşır.

Hemşireliğin sizin için uygun olup olmadığınızı anlamanız için şu yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz;
Yorumlar

  1. Günümüzde lisede hemşirelik bölümü yok;hemşire yardımcılığı bölümü var burayı duzeltirseniz sevinirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. yardımcı hemşire olarak güncelledim ki zaten lisansınızı tamamlarsanız demişiz ama genede teşekkürler düzelttim

      Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder