Avrupa'da Diyaliz Hemşireliği var mı?


Avrupa'da Diyaliz Hemşireliği
Bildiğiniz üzere son zamanların en tartışmalı konularından biri Diyaliz teknikerliği ve diyaliz hemşireliği hakkında yaşanmakta. Bu bağlamda Bakanlık Diyaliz hemşireliğini ortadan kaldıracak uygulamalar yapmaya hazırlanırken biz de Avrupa'da diyaliz nasıl oluyor biraz araştırdık.


Çünkü her seferinde Avrupa standarlarından bahsedildiği için biz de dedik ki bu Avrupa standartları bu konuda ne diyor bakalım.

Merak edenler için;
Yukarıdaki haberlerin hepsinde bu bölümler mevcut hemşireler yerine kendilerinin atanmasını istiyorlar.

Gelin Avrupa'da Diyaliz hemşireliği varmı? bakalım;

Diyaliz hemşireliği Avrupa'da hemşireler arasında en çok aranan kariyer yollarından biridir. 2020 yılına kadar tahmin edilen% 19'luk iş artışı ile, özel bir hemşirelik alanında yoğunlaşmak isteyen hemşireler için umut verici bir kariyer.


Diyaliz Hemşireliği Nedir?

Diyaliz hemşireliği , nefroloji hemşireliği alanındaki bir hemşirelik alt uzmanlığıdır. Bir diyaliz hemşiresi olarak, akut ve kronik böbrek hastalıkları olan hastaları tedavi etmekte usta olacaksınız.

Periton ve hemodiyaliz tedavileri sağlamada sertifika almak için ek eğitimler gereklidir. Diyaliz geçiren hastalar, farklı özel hemşirelik bakımına ihtiyaç duymaktadır, bu nedenle sürekli eğitim ve sertifika almak önemlidir.
Diyaliz hemşireliği, üç alana ayrılır - kronik, akut ve periton diyalizi birimleri.

Kronik diyaliz

Nefroloji hemşireleri tarafından basitçe “kronik” olarak adlandırılır. Bu diyaliz hemşireliği alanında, haftada 2-3 hemodiyaliz tedavisi gerektiren kronik böbrek hastalıkları olan hastalara bakmanız gerekecektir.

Akut diyaliz

Nefroloji hemşireleri tarafından “akut” olarak adlandırılır. Bu diyaliz hemşireliği alanında, acil veya acil hemodiyaliz tedavisi gerektiren akut böbrek hastalıkları olan hastalara bakmanız gerekecektir.

Periton diyalizi

Bu genellikle akut diyaliz tesisleri için ek bir görevdir ancak hemodiyaliz tedavilerinden tamamen farklıdır. Öğleden sonra veya akşam saatlerinde kurulum yapmanız ve makineyi ertesi gün sabaha çıkarmanız gerekir.


Diyaliz Hemşiresi Nasıl Olunur?

Bu kariyere devam etmeye zaten karar vermişseniz, diyaliz hemşireliği alanına girme konusunda adım adım yol gösteren bir kılavuz:

1. Lisanslı bir RN ol


Her şeyden önce, lisanslı bir kayıtlı hemşire olmanız gerekir. Hemşirelik Ön Lisans Derecesini veya Hemşirelik Lisans Derecesini tamamladıktan sonra , lisanslı bir kayıtlı hemşire olmak için NCLEX sınavına girmeye hak kazanırsınız.


2. İlgili tecrübe kazanın

Nefroloji Hemşireliği Sertifika Komisyonu'na hak kazanmak için, nefroloji alanıyla ilgili ilgili iş tecrübesi edinmeniz gerekir. İş deneyimi gereksinimi, sertifikasyon uygulamasından üç yıl önce bir nefroloji ünitesinde kayıtlı bir hemşire olarak çalışan en az 3.000 saatlik bir deneyimi içerir .

3. Derecenizi yükseltin

Nefroloji Hemşireliği Sertifika Komisyonunun sertifikasına hak kazanabilmek için bakalorya derecesi veya hemşirelikte yüksek lisans derecesi gerekir . Sertifika almadan önce derecenizi yükseltmeyi düşünün.

4. Nefrolojide sürekli eğitim birimleri edinmek

Sertifikasyon üzerine nefrolojide sürekli eğitim birimleri gerekmektedir. Sertifikasyon başvurusundan 2 yıl önce tamamlanmış en az 20 irtibat saatinde nefrolojide CE birimlerinde buluşmalısınız.

5. Nefroloji Hemşireliği Sertifika Komisyonu'ndan (NNCC) sertifika almak

NNCC, diyaliz birimlerinde pratik yapan RN'ler için sertifika incelemeleri sunar. Tüm uygunluk şartlarını yerine getirdikten sonra sertifikayı Sertifikalı Diyaliz Hemşire (CDN) haline getirebilirsiniz .
Kariyer Büyüme ve Gelişme Olanakları


• Bir alt alanda uzmanlaşmak

Yetişkin, çocuk veya geriatrik diyaliz hemşireliği gibi bazı grup popülasyonlarına bakım sağlama konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Uzmanlığınızı sürekli böbrek replasman tedavisi, palyatif bakım ve organ nakli gibi spesifik klinik alanlarda da geliştirebilirsiniz.

• Daha yüksek pozisyonlara terfi
Diyaliz hemşireliğinde güvenilirliğinizi arttırırken, organ kurtarma veya nakil koordinatörü ve hemşire yöneticisi gibi denetim pozisyonlarına terfi edebilirsiniz. Ayrıca, akademi ve araştırmada olduğu gibi klinik ortam dışındaki yüksek konumlara da geçebilirsiniz.


• İleri Uygulama Hemşireliği'ne girin
Yüksek lisans veya doktora derecesine sahip diyaliz hemşireleri, ileri uygulama hemşireleri olarak sertifikasyona devam edebilir. Bu yol sayesinde, böbrek hastalığı olan hastalar için birinci basamak sağlık kuruluşu olarak hareket edebilirsiniz. Sertifika alındıktan sonra, ileri düzey hemşireler reçeteleri yazabilir ve kendi uzmanlıkları altında prosedürler yapabilir. Bu, doktorların yaptıkları ile benzerlik gösterir, ancak bazı eyaletlerde sınırlamalar getirilmiştir.

• Uygulama Nefroloji Vaka Yönetimi

Bazı deneyimli diyaliz hemşireleri nefroloji vaka yönetimine taşınır. Bu alanda, böbrek hastasının bakımının bir savunucusu olmanız gerekir. Hasta ve hastanın ailesi ile danışma seansları sağlayacaksınız. Hastanın bakımın devamlılığını sağlamaktan siz sorumlusunuz.Sonuç

Evet Avrupa'da dedik ya, gelişmiş toplumlarda diyaliz hemşireliği olmak ve bu alanda gelişmek bu şekilde. Yani sertifika programları var ve hastanın bakımından hemşireler sorumlu.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder