HEMŞİRE ŞAPKASI (KEPİ) YAPIMI

Merhabalar öncelikle bu konuyu bir hemşire arkadaşımız açmak istedi. Kendisi misafir yazarımız ve gerek bazı kutlamalarda, gerek okul etkinliklerinde, miniklerin tiyatrolarında veya hastane etkinliklerinde gerekebilecek bir bilgi.

Hemşire kepi


Hemşirelik tarihinde hemşirelik kıyafetlerine baktığımızda; özellikle bir hemşirenin kepi mesleki anlamda ayırt edici özelliklerden olduğunu görürüz.

Kep hakkında eskiden ilk hemşirelerin rahibeler olduğu ve saçlarını bir nevi toplamak için bu kepi kullandıklarını söyleyen var, ülkemizde de uluslararası platform gibi geçmiş yıllarda kep kullanıldı.

1998 yılında kep giyme zorunluluğu kaldırıldı, ki tüm dünyada da artık hemşireler kep giymiyorlar.

Kep; baş ağrısı, saç dökülmesi yaptığı, saçı yeterince toplayamadığı, temziliğinin zor ve pratik olmadığı tüm hemşireler tarafından bilinen can sıkıcı durumlardandı.

Bunun yanında hala bir hemşire sembolü gösterilirken kepler kullanılıyor, etkinlikler, mini tiyatrolar gibi oyunlarda da hemşireyi bir kep ile belirtmenin oldukça belirgin ve sevimli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda sizlere bir kep yapımından bahsetmek istiyoruz. Dolayısı ile siz de kendi etkinliğinizde veya çocuğunuzun bir etkinliği için evinizde bu keplerden yapabilirsiniz.

Veya bir 23 nisan etkinliği yapıyorsanız çocuk servisinde, o gün tüm servis hemşireleri bu keplerden takabilir, bunları bazı sevimli kahramanlar ile süsleyebilir,,,, neden olmasın:)Kumaş hemşire kepi yapımı


Unutmadan şunu söyleyeyim hemşire keplerinde bazı şeritler vardır, bu şeritler öğrenim durumu veya deneyim ve kurslar ile eklenirmiş eskiden.

Şimdi malzemelerimize bir bakalımMalzemeler

  • Beyaz kumaş
  • Kırmızı keçe
  • İnce lastik (isteğe bağlı)

Araçlar


  • Pergel, cetvel
  • Makas
  • Dikiş makinesi
  • Kumaş tutkalı


Dikime hazırlık


Şimdi aslında bir arayüzey kumaşı var burada önemli olan. Bu kumaş şapkaların destekli kalmasını sağlayan kumaşa ütülenerek yapıştırılan bir kumaş. Bulabilirseniz bunu kullanmanız gerekiyor.

Belki bilen elinde olan vardır. Bunu yukarıdaki gibi kestiğimiz kumaşa ütü ile uygularsak çok daha destekli bir kep elde etmiş oluyoruz.

Yukarıdaki şekildeki gibi kumaşınızı kesip, kenarlarını dikmeniz gerekiyor.

Burada aşağı uzanan dikdörtgenin birleşme yerindeki çentiklerine dikkat edin. 


ÜtülemeŞimdi alttan katlayarak şekildeki hale getirdiğiniz kumaşınızı ütüleyerek sabitleyin.

Aşağı uzanan dikdörtgen yukarıda kalacak ve üstteki büyük dikdörtgen eşit parçaya bölünmeyerek katlanacak bunlara dikkat edin.


Dikme
Ütüden sonra aynen o şekildeyken, kuyruk kısmını geriye alın, kumaşı kuyruk kısmı etrafında geriye yuvarlayarak kep şeklini verin.


Burada kepin ön yüzeyi bıraktığımız fazla katlama payı olurken, kepin iç ve dikilen yüzeyi ise kısa bıraktığımız pay oluyor.

Sonra uçlarını dikebilirsiniz.


Son adımlar
Dilerseniz bu kepin arkasını lastikli yapabilirsiniz.

Ölçü alarak kişiye özel bu şekilde de dikebilirsiniz.

Bu basit klasik bir yöntemdir, süslemek ve geliştirmek sizin elinizde.

Son olarak kırmızı keçe ile istediğiniz şekli yapabilirsiniz ama tabi ki biz hilal yapacağız.


Resimdeki görsel yabancı kaynaklı olduğu için bu şekilde işaret kalıbı kesmiş, bizim kalıbımız hilal olacak ve yapıştırılacak.

Bunun yanında etkinliğinizin türüne göre işaretler de seçebilirsiniz.Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder