SAĞLIK TEKNİKERLERİ ve HEMŞİRELİK HAKKINDA

SAĞLIK TEKNİKERLERİ ve HEMŞİRELİK


Daha önce diyaliz sertifikası alan hemşirelerin hakları korunarak kademeli şekilde diyaliz merkezlerinde diyaliz teknikerleri çalıştırılacak.
Bildiğiniz, duyduğunuz üzere, Diyaliz teknikerlerinin istihdam sorununu çözmek adına Sağlık bakanlığı bir açıklama yaptı ve bu açıklamada; Diyaliz merkezlerinde sadece diyaliz teknikerlerinin hizmet vereceğini ve hemşireler için diyaliz hemşireliği sertifika programlarının durdurulduğunu açıkladı.

Bazı platformlarda ve hala devam ederek, hemşirelerin iki yıllık sağlık bölümlerinin mesleklerini yaptıkları ve hemşireler yüzünden atanamadıkları vurgusu yapılmaktadır.

Hemşirelik mesleği tarihine bakıldığında 1800'lü yıllardan beridir mesleğini icra eden dünyaca tanınmış ve kabül görmüş bir meslek olduğu gün gibi ortadadır.

Hemşireler bu tarihten bu yana, gerek hasta bakımı gerek tedavide doktor ile beraber ekip çalışması, gerek evde bakım, gerek yaşlı bakım, gerek diyaliz, gerek fizik tedavi, gerek ameliyathane gerek acil bakım gibi sağlığın her alanında hastanın olduğu her alanda bakım tedavi ve sürdürülebilir sağlık adına hizmetler vermektedir.

Ülkemizde oluşturulan iki yıllık sağlık bölümler, çoğu tekniker adı altında sağlığın çeşitli alanları için personel yetiştirilmeye başlanması ile ortaya çıkmış ve geçmişleri çok yenidir.

Bu bağlamda Hemşireler hiçbir sağlık teknikerinin işini gaspetmiş atanmasına engel olmuş durumda değiliz olamayız. Zaten yıllardır yaptığımız mesleği belirli alanlara bölerek personel yetiştirilmiş, bu personelin istihdam sorunu oluşunca da sebep hemşireler gösterilmeye çalışılmıştır.


İKİ YILLIK EĞİTİM

Sağlık bakım teknikerleri ve diğer iki yıllık sağlık bölümleri, hasta bakımında tek başlarına görev alabilecek düzeyde midir? Eğer öyle ise bu sağlık personelleri de birer hemşire kadar bakım verebilmelidir. Verebiliyorlar ki tek başlarına görev alacaklar açıklaması yapıldı.

Öyle ise Hemşirelik bölümü neden dört yıl, Hemşireler neden 2 yıl fazladan maddi manevi zaman harcıyorlar?

Bu sorular tabi ki aklımıza geliyor. Öyle ki sağlık bölümleri arasında 4 yıllık eğitim alan sayılı bölümler vardır; hemşirelik, ebelik, fizyoterapistlik gibi.. Ayrıca hemşirelik mesleği, yüksek lisans ve doktora bölümleri ile profesyonel sağlık personeli olarak yetiştirilmekte ve çalışmaktadırlar.

Aynı zamanda bu bölümler açılırken düşünülmeyen istihdam sorunu, mezun sayısı arttıkça gündeme gelmekte ve daha birçok bölüm ile beraber sırasıyla patlak verecektir.

TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ

Bu bölümler açılırken sesini duymadığımız Türk hemşireler derneği ise, haklarımızı koruyacakları yönünde açıklama yapmıştır.

Bizim bir hak kaybımız yoktur, sağlık bakımının ve verilen hizmetin bir hak kaybı vardır.

Ayrıca hemşireler lisans tamamlarken, böyle olmaz lisans mezunu bu şekilde tanımlanamaz derken, mesleği lisans dahi tamamlamayanların eline bu şekilde verebildiniz.

Bir hemşire 40 yaşından sonra kamudan mı atılacak, lisans tamamlama ile bir şekilde eline bir kitap alıp meslek adına birkaç cümle okuyorlar, gelişimi takip ediyorlar. Sınavlara uzaktan da olsa girerek mesleki kariyerlerine devam etmeye öğrenmeye çalışıyorlar. Bu konuya karşı çıktığınız kadar şu anki konunun bu seviyeye gelmesi sürecine karşı çıkmadınız.

Yaptığınız açıklamalar edebi ve boştur.


DİYALİZ TEKNİKERLİĞİ

Gelelim diyaliz teknikerliği konusuna, diyaliz merkezleri yönetmeliği derki; diyaliz merkezi diyaliz teknikeri veya sertifikalı diyaliz hemşiresi ile hizmet verir.

Zaten diyaliz teknikerliğinin önü kapalı değil ki, diyaliz merkezleri 2010 da çıkan yönetmelik ile diyaliz teknikeri zaten çalıştırır, ama almıyorlar. Hemşire tercih ediyorlar.

Sorun şimdi diyaliz teknikerlerin demi, hemşireler demi, bakanlık tamı?

Biraz düşünmek gerekir, mesleğimizi hemşireler alıyor elimizden derken biraz bu konu üzerinde kafa yormak gerekir.

Bakanlık diyaliz teknikeri alın demiş, bakanlıkta değil sorun demek ki, diyaliz merkezlerine seçenek sunulmuş onlar hemşire tercih etmiş bunun nedenini sormanız gerekir kendinize.

Ben anlatayım biraz; diyaliz teknikerlerinin eğitimi yetersiz kalmaktadır. Yani hastayı diyalize sokar çıkarırsınız amenna ama iş bununla bitmez.

Bakım, eğitim, gerekli durumlarda ilaç uygulama, acil durumlarda gerekirse CPR a kadar hızlı girişimler gerekir.

Bunlar aynı anda yapabilmeniz için gerekli olan personel şudur; Yaşlı bakım, ATT, diyaliz teknikeri, perfüzyon teknikeri, fizyoterapi, engelli bakımı ve rehabilitasyon, tıbbi sekreter...

Yukarıda saydıklarım hepsi iki yıllık sağlık bölümleri bu bölüm mezunlarının hepsini diyaliz merkezinde bulundurmanız gerekiyor etkili bakım için veya bir hemşireyi.

Hemşire hem görev tanımı gereği, hem de aldığı eğitim gereği yukarıdaki bölümlerden oluşan bir ekibin tüm işini yürütebilir. Bu yüzden diyaliz merkezleri hemşire tercih ederler.


SAĞLIK TEKNİKERLERİ İSTİHDAMI

Eğer istihdam sorunundan bahsediyorsanız ve bunu çözmek istiyorsanız, bu diyaliz teknikerleri ile bitmez.

Biyomedikal cihaz teknikeri bölümünüz var, bu arkadaşlar işsiz, aramızda görmek isteriz artık EKG cihazına mı bakım yaparlar, tomografiye mi bilemiyoruz ayrıntısını, biz hemşireler olarak sürekli bozulan cihazlardan bıktık, atansınlar.

Yaşlı bakımı bölümü açtınız; e yoğun bakımlarda yaşlı hastalara da hemşireler bakıyor yaşlı bakımı kısmına her bölümde ve yoğun bakımda yaşlı bakımı mezunu arkadaşlarımız atansın hemşirelere yardımcı olurlar veya kendi profesyönel işlerini yaparlar. 

Hemşireler yaşlı hastalara baktıkları için mesleğimizi elimizden aldılar demesinler.

Evde hasta bakımı; bu bölümde evde bakım birimlerine sadece evde hasta bakımı görevlendirilsin, hemşirenin yaptığı invazif girişimler konusunda eğitim aldılar mı bilmiyorum ama sonuçta atanamıyorlar işsizler, madem okudular atansınlar.

Podoloji; bu bölümü dahi açtınız, ayak bakımı biz hemşireler yıllardır gerek diyabetli hastalara gerek bakım gereksinimi olan hastalara ayak bakımı da veriyoruz ancak gerekli gördünüz açtınız. Şimdi bu arkadaşlar da hemşireler mesleğimizi yapmamıza izin vermiyor diyebilir. 

İlk ve acil yardım; Acil servislere de bu bölüm mezunu arkadaşları sanırım verirsiniz.

Odyometri; Yıllardır işitme testini de biz hemşireler olarak yaptık, bu arkadaşlarda istihdam edilmeyi tabi ki isterler.

Ameliyathane teknikeri; Gene hemşire olarak ameliyathaneler de de yıllarca hizmet verdik, ameliyat öncesi, sonrası hazırlıklar ve bakımın yanı sıra ameliyat sırasında gelişebilecek her türlü durum için hazırdır hemşire hem eğitim hem yönetmelikçe.

E şimdi ameliyathane teknikerleri, malzeme den mi sorumlu bakımdan mı bilmiyoruz ama atanmak isterler.

Çevre sağlığı, otopsi yardımcılığı, engelli bakımı, nükleer tıp teknikeri, acil afet yönetimi ... ve sayamadığım bir çok bölüm ile hemşireliği 30 küsür parçaya bölüp aklınıza gelen her alanda bölüm açmışsınız.

Şimdi bu bölüm mezunları ne olacak, çoğunun üst öğrenimi hemşirelik yani hemşireliğe geçiş yapabiliyorlar. Bu demektir ki hemşirelik bu bölümün bir üstü. Yani bu bölümü kapsar dahası da vardır.

Şimdi yukarıda saydığım bölümler hemşirelerin hem yapabildiği hem de görev tanımında olan bölümler. Yani bir hemşire hepsini yapar. Görev tanımlarından yukarıdaki mesleklerin yapabileceği görevi çıkarırsanız hemşirelikten, hemşirede hiçbir şey kalmaz.

Birde yerlerine taşeron çalıştırdığınız tıbbi sekreterler var, hemşireler olarak bıktık kağıt işlerinden tıbbi sekreter atansın da biraz rahat edelim.


HEMŞİRELERİN MEZUNLARIN HAKKINA GİRMESİ

Şimdi bu yazıyı okuyan herkese soruyorum; hemşireler mi bir yerleri gasp edip doldurmuş yoksa hemşireler mi yerinden edilmekte????Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder