ÖDEV, SUNUM, SEMİNER, TEZ YAZMA

ÜNİVERSİTEDE ÖDEV, SUNUM, SEMİNER, BİTİRME TEZİ, TEZ YAZMA


Eğer bir tez, seminer veya araştırma yazısı yazıyorsanız, bilimsel bir araştırma yapmak zorundasınız. Yazacağınız bilgiler bilimsel olmalı ve kabul edilmiş teoriler üzerinden gitmelisiniz. Elbette sizin bir teziniz olacaktır, belki daha önce yapılmamış yeni bir tez attınız ortaya ve bunu geliştirmek ve kanıtlamak adına çalışmalar da yapıyor olabilirsiniz.

Böyle dahi olsa konuyla ilgili yapılmış çalışmaları incelemeniz gerekiyor. Bu güne kadar ne kanıtlanmış, sizin tezinize yakın veya tamamen zıt ne tür çalışmalar yapılmış bunlardan haberdar olmanız gerekiyor.


Bilimsel Yazı

Bir bitirme tezi de aynı yüksek lisans tezi veya doktora tezi gibi hiç fark etmez bilimsel bir yazıdır. Ben size bunun teoriğini anlatamam bu konu çok uzun bir konudur ve karmaşıktır, bunu gerek lisans eğitiminde gerek almadı iseniz de yüksek lisans eğitiminde bilimsel hazırlık veya araştırma dersi olarak alacaksınız.

Ben size pratik olarak olayın mantığından biraz bahsedeceğim. Bu bahsettiklerimi gerek tez yazarken, gerek seminer yazarken gerek ise herhangi bir konuda slayt yani sunum hazırlar iken de kullanabilirsiniz.

Hemşire olarak araştırmacı olmamız gerektiğini ve sürekli gelişen tıp bilimine yetişebilmek adına okumamız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Meslek ve öğrencilik hayatınızın her döneminde sizden istenen her ne ise ödev dahi olsa bu şekilde hazırlamak size katkı sağlar.

Öncelikle sondan başlamak istiyorum; bütün bu tez, seminer, sunum, ödev......... her ne hazırlıyorsanız bunun adına bilimsel yazı diyelim ki sürekli aynı şeyleri yazmamış olayım. Bir bilimsel yazının olmaz ise olmazı kaynaktır. Bir cümle yazdığınızda, elbetteki bu cümle sizin kendi cümleniz olacak ama temeli bir kaynağa dayanmak durumundadır. O yüzden kaynak çok önemlidir. 


Kaynak

Bu kaynağın ise kabul edilmiş bir kaynak olması tabi ki elzemdir. Yani bir cümle yazıp bunu Hemşire Rüya söylemiştir diye kaynak koyarsanız bu kesinlikle bilimsel bir yazıdan uzak olacaktır.Hemşire Rüya kaynak gösterilemez mi evet bilimsel bir kaynak gösterilebilir ancak; Hemşire Rüya öncelikle bu sözünü bilimsel kurallar ile kanıtlamak zorundadır.

Bu kanıtlanmışlığı nasıl anlayacağız derseniz; bunun da çok karmaşık bir sıralama ve durumu olmakla birlikte, sizin kanıtlanmış yazılara yönelmeniz Pub Med veya Google akademik gibi arama motorlarından bulduğunuz tezler ve makaleler olabilir. Çünkü bu yazılar buralaera konulmadan önce belirli filtrelerden geçerler en önemlisi bilimsel etik kurullarından onay alınarak yapılan bu çalışmalar bilimsel yazılar için kaynak olabilirler.

Siz de eğer bir çalışma tez yapmadan önce veya bir derleme yazmadan önce bilimsel etik kurullarından onay alarak bu çalışmanızı yapar ve tez, derleme, makale olarak bir üniversiteye veya hakemli bir dergiye onaylatırsanız bilimsel bir kaynak olabilirsiniz.


Konu Belirleme

Gelelim bu kaynakları nasıl bulacağımıza; eğer bir bilimsel yazı hazırlıyorsanız, ortaya bir tez atmanız gerekir veya fikir diyelim. Buna bilimsel yazı dilinde hipotez denir, H0, H1 gibi terimler kullanılır ama bunlara girmeyelim biz.

Konu belirlemek diyelim kısaca, konunuz halk sağlığı ile ilgili olsun. Ve halk sağlığı gündeminde örneğin aşılar var şu an. Bazı insanlar aşıların gereksiz olduğunu ve bebeklerine bu aşıların yaptırılmaması gerektiğini savunuyor, doğru mu?

Haberlerde veya sosyal medyalarda benim gördüğüm bu yönde, peki bir hemşire veya sağlık çalışanı olarak biz ne diyoruz aşılar hastalıklara karşı bağışıklık kazanmak ve salgın hastalıkları önlemek için olmazsa olmaz halk sağlığı çalışmalarıdır.

İşte bu bir çalışma olsun, tabi ki bu ben örnek olarak veriyorum defalarca yapılmıştır bu çalışmalar ki zaten gündem de olan bir konu. Yapılmış olsa dahi yapabilirsiniz, bu konuya farklı bir bakış açısı getirebilirsiniz veya yurt dışında yapılmış bir çalışmayı ülkemize uyarlayabilirsiniz veya farklı bir bölgemizde yapılan çalışmayı kendi bölgenize uyarlayabilirsiniz. Geliştirilebilir.

Bizim şu an bir konumuz oldu; Halk sağlığı alanı ile ilgili aşılama çalışmalarını halkın bir kesiminin reddetmesi ve sonuçları gibi bir konu.Araştırma Yapmak

Konumuzu belirledikten sonra yapacağımız şey araştırmaya başlamak; bu araştırmayı yaparken Google akademik ve Pub Med arama motorlarını kullanacağız. 

Pub Med yabancı diliniz iyi ise yapılan araştırmanızın dünya genelinde olması açısından güzel, aslında Google akademik de işinizi görür mantıkları aynı ama hangisini kullanmak isterseniz, kolayınıza hangisi gelirse bakarsınız veya her ikisinde de arama yapabilirsiniz. Ben yabancı kaynaklar açısından Pub Med kullanıyorum.

Bir başka arama motoru olan Google Akademik de daha sade yapısı ile vazgeçilmeziniz olur, devam edelim. Araştırmanızın aramalarını yaparken filtreler kullanarak çıkan sonuçları azaltabilirsiniz. Bunun yanında aklınızdaki çalışma ne ise ona odaklanın. Eğer henüz tam oturmamış ise fikriniz genel bir arama yaparak fikirleri gözden geçirebilirsiniz.


Gebelerde aşı, bebeklerde aşı, yaşlılarda aşı artık ne üzerine çalışacaksanız verileri toplamaya bilgisayarınıza indirmeye başlayabilirsiniz.

En az 20 makale veya tez indirmelisiniz. Eğer ödev yada sunum yapıyorsanız gene bu yazıların genel bilgiler kısmında aşı konusuyla ilgili bilgiler yer alır. Bu bilgiler bilimsel ve günceldir bunlardan alıntı yaparak slayt yada ödevinizi de hazırlamanız mümkün.

Gene bu yazıların çoğunda kullandıkları ölçekler yer alır, bu ölçekler doğruluğu ispatlanmış ölçekler olduğu için kendi çalışmalarınızda kullanabilmeniz mümkündür. Bazı ölçeklerde geliştiriciden izin almanız gerekebilir.

Gene bu çalışmaları tezinizin tartışmalar kısmını yazarken de kullanacaksınız, örneğin A çalışmasında çıkan sonuçlar şunlar olmasına rağmen bizim sonuçlarımız bu şekilde çıktı ve bu farkın şundan kaynaklandığını düşünmekteyiz gibi.

Zaten siz bir tez veya makaleyi inceler, okurken yapılış şeklini de az çok anlayacaksınız. Bu tezlere göre de kendi tezinizi yazacaksınız. Genel bilgiler kısmındaki bilgiler genellikle aynı olur burada dikkat etmeniz gereken; Bu bilgileri kendi tezinizde kullanırken mümkün olduğunca kaynağından okumaya çalışmak ve okuduğunuzu kendi cümleleriniz ile yeniden revize ederek yazmak ardından da kaynak göstermek. Kaynağı okuduğunuz tezin gösterdiği kaynağı gösterebilirsiniz.


Bu kaynak gösterme olayını biraz daha açacak olursam anlamayanlar için şu şekilde;Bu fotoğraftaki alttaki yazıda 8 diyerek kaynak işaret edilmiş ben bu yazıyı okuyup, bu kısmı kendi cümlelerimle kullanabilir ve yukarıya kaynaklardan koyduğum sekiz numaralı kaynağı da gene kendi çalışma kaynaklarıma aktarabilirim. Bu olayın etik olanı, 8 numaralı kaynağı bulup kendim okumak sayılabilir ancak bu şekilde de yapılabilir.

Gerekli araştırmamızı nasıl yapacağımızı ve kaynak göstererek bilimsel yazı yazmayı bu şekilde kısaca anlattım. 

Bundan sonraki kısımlar için üniversitenizin size verdiği, genel anlamda aynı olan ama bazı farklılıkların da bulunabileceği yazım kılavuzlarını edinmeniz. Bu kılavuzlar üniversitenizin internet sitesinde vardır.

Bu kılavuz çerçevesinde yazınızı yazarsınız. Bölümlerin her birine dikkat ederek, yazım kuralları çerçevesinde yazılır. Önemli olan kapsamlı araştırma yapmanız, konuya ve bu konuda ki eksikliklere hakim olmanız ve çalışmanızı bu şekilde yürütmeniz.

Aklınıza takılan bir yer olursa yorum yazabilirsiniz. Sosyal medyada ki paylaşımların altına değil bu yazının altına yorum bırakırsanız görme ihtimalim daha fazladır.


Sizler için yazarımız Rüya hemşire tarafından yazılmış bitirme tezi konusunu da ekliyorum.


Bitirme Tezi 


Lisans son sınıf öğrencileri için bir stres sebebi bitirme tezi. Öğrenciler dertlenir durur. Tezi nasıl hazırlayacağım, neler yapmam gerekiyor, tez nasıl yazılır der durur. Biz de sizler için bu konuyu güzelce derledik.Bitirme tezi nedir?

Bitirme tezi, üniversite son sınıf öğrencilerinden istenen, akademik içeriğe sahip bir projedir. Aynı zamanda tezden öğrencilere not verildiğinden, ortalamayı da etkiliyor. Ve genelde 50-70 sayfadan oluşuyor.

Bitirme Tezleri genellikle 3 nüsha halinde basılmakta, 2 nüsha üniversiteye, 1 Nüsha da size kalmaktadır.

Bitirme tezi olarak makale istendiği gibi, herhangi bir sorumluluk projesi (tiyatro gibi güzel bir örneğini de gördük.), yazılım veya programlar gibi çok farklı konular da istenebiliyor.


Bitirme Tezi ne işe yarar?

Eğer okuduğunuz bölümde kariyer yapmak isterseniz, tezinizi güçlü bir madde olarak CV'nize ekleyebilirsiniz.

Bilimsel bir çalışma yaparken gerek izlediğiniz yol gerek ise bu konulara yatkın olup olmadığınızı anlar, hocalarınızı şaşırtabilecek kadar azimli çalışarak çok farklı konulara ışık tutabilirsiniz. Meslek adına yaptığınız bu çalışmalar kim bilir çok farklı boyutlara da taşınabilir.


Yazım kuralları

Her üniversitenin sitesinde yazılan ve genelde bölüm başkanları tarafından belirlense de genellikle kurallar birbirine yakınlık gösterir.


Yazım özelliği

1-) Tez, A4 kağıdına yazılmalıdır.

2-) Kağıdın bir yüzü kullanılmalıdır, arkası kesinlikle kullanılmamalıdır.

3-) Yazı tipi olarak 'Times New Roman Tur' kullanılmalıdır.

4-)Harf büyüklüğü 12 punto olmalıdır. Çizelge içlerinde en az 8, en fazla 12 punto kullanılmalıdır.

5-) Sayfa kenar boşlukları, soldan 3, sağdan 3, alttan ve üstten 3 cm olmalıdır.

6-) İçindekiler ii ile başlanmalı ve sayfa numaraları romen rakamıyla yazılmalıdır.

7-) Sayfa numarası sağ üst köşeye yazılmalı.

8-) Satırlar en soldan başlanmalı ve aynı hizada olmalıdır.

9-) Noktalama işaretlerinden sonra bir karakter boşluk bırakılmalıdır.

10-) Tez yazım kurallarına uyulmuş bir şekilde, kolay, anlaşılır ve sade bir dille yazılmalıdır.


Satır aralıkları ve paragraflar

1-) Yazıda 1.5 satır aralığı kullanılmıştır.

2-)Şekiller, çizelgeler, dipnotların yazımında ve kaynak belirtiminde tek satır aralığı kullanılmalıdır.

3-) Ana bölüme geçilecekse yeni bir sayfaya geçilmelidir.Sayfa numaralandırmaları

1-) Özet ve içindekiler kısmı numaralandırılırken, i, ii, iii şeklinde (10 punto) ve sayfanın alt-orta bölümüne yazılmalıdır.

2-)Giriş bölümünden sonra başlayan bölümlerde 1, 2, 3 şeklinde (10 punto) ve sayfanın sağ- üst bölümüne yazılmalıdır.

Bu bölümler sizi zorlayabilir buna şu şekilde bir çözüm bulabilirsiniz; harfli sıralama yaptığınız sayfaları ayrı word de, sayılı sıralama yaptığınız sayfaları ayrı word de tutabilir çıktı alınca birleştirebilirsiniz.


Kaynak bölümü

Yazıda verilen her kaynak, tezin 'kaynaklar' bölümünde mutlaka yer almalıdır. Kaynak gösterme 'soyadı ve yılı' sistemine göre belirtilmeli. (Soyadın ilk harfi büyük diğerleri küçük olmalı)


Tez bölümleri

Dış kapak
İç kapak sayfası
Onay sayfası
Ön sayfalar
İçindekiler
Şekil Listesi
Çizelge Listesi
Simge Listesi
Kısaltma Listesi
Önsöz
Özet (Abstract) (İngilizce ve Türkçe olarak)
Tez Metni
Giriş
Ana Metin
Sonuç
Son Sayfalar
Kaynaklar
Ekler
Özgeçmiş


Bitirme tezi sunumu

Tezler genellikle 3-4 hocadan oluşan bir jüriye sunulur. Hocalar, tez hakkında sorular sorabilir. Konuya hakim olup olmadığınızı, tez çalışmasında ne kadar katkınız olup olmadığını ölçmeye yönelik sorulardır bunlar. Eğer tez çalışması sizin ise zaten korkmanıza gerek yok çok kolay atlatabileceğiniz bir sunumdur.

Sunum yaparken tezin çıktıları hocalara verilir, tezi anlatan bir slayt ile siz önemli sonuç ve bulguları hocalarınıza aktarırsınız.

Rüya hanıma teşekkürler, umarım yararlı bir yazı olmuştur, sorularınızı bekliyoruz iyi çalışmalar...Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder