AMELİYATHANE TEKNİKERLERİ HAKKINI İSTİYORSon zamanlarda Diyaliz teknikerleri ile diyaliz hemşireleri arasında tartışmaya neden olan konulardan biri oldu diyaliz teknikerlerinin diyaliz merkezlerinde çalışmaları konusu.

Tabi ki çalışacaklar lakin Sağlık bakanının Diyaliz teknikerlerinin sorununu çözüyoruz artık diyaliz merkezlerinde sadece diyaliz teknikerleri çalışacak açıklaması ile birlikte hemşireler saf dışı bırakılmaya doğru gitmiş ve tepki almıştır.

Bizler de hemşireler olarak konuyla ilgili bir açıklama yaptık buradan o açıklamayı okuyabilirsiniz.

Aynı şeyleri tekrar yazmamak adına habere devam ediyorum. Bugün başka bir haberde ameliyathane teknikerlerinin de haklarını istediklerini atanamadıklarını Sağlık bakanına yazdıklarını okudum.

Tabi ki kendileri de haklı onlarda bir bölüm okudu ve atanmak ümidi ile bekledi. Yalnız mezunların artması ile bu durumlar patlak vermeye başladı.

Hemşirelik mesleğini 30 a yakın iki yıllık bölüme resmen bölerek bölümler açıldı ve bu bölümlerin çoğunun mesleğimiz dedikleri işi yıllardır hemşireler yapmakta.

Eğer bütün bu bölümler kendi işimizi yapalım dese hemşireye neredeyse hastanede gerek kalmayacak.

İşte haber;


Konu ile iligli yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Bizler Ameliyathane Teknikerleri olarak görev tanımımızın aldığımız eğitim doğrultusunda doğru ve net olarak değişmesini,mezun olan ve olacak meslektaşlarımızın çalışma sahalarının arttırılmasını istiyoruz. Yapacağınız bu değişimler sağlıkta kaliteyi artıracaktır. Gereğinin yapılması konusunda yardımcı olmanızı arz ederim.

Haberin Ameliyathane teknikerleri eğitimi konusundaki bölümü

Cerrahide Dünya standatlarına ulaşmak için 2002 yılında kurulan Ameliyathane (Teknikerleri) Hizmetleri bölümünün amacı, Türkiyede 42 üniversiteden mezun olan Ameliyathane(Teknikerleri) Hizmetleri öğrencileri Ameliyathane Teknikeri unvanını alır. Güvenli cerrahiyi sağlamak için öğrencilere üniversite labaratuvarlarında ve gerçek ameliyathanelerde cerrahi disipline uygun olarak Cerrahlar ve akademisyenler tarafından eğitim verilir.

Ameliyathane Hizmetleri öğrencileri;eğitim döneminde cerrahi hastalıklar,ameliyathane teknolojileri,anatomi,fizyoloji,anestezi,mikrobiyoloji,ilkyardım,tıbbi terminoloji,sterilizasyon ve dezenfeksiyon derslerinin yanında genel kültür dersleriyle de desteklenmektedir.

Not: bizler hemşire olarak bu dersleri zaten alıyoruz, lakin hangi iki yıllık bölümde cerrahlar gerçek ameliyathane ortamında eğitim veriyor bilemiyoruz.


Görev Tanımı Değişsin

Üniversite müfredat programlarının tamamında cerrahi güvenliği artıracak şekilde,steril cerrahi ekibe dahil edilmek üzere ameliyathane teknikeri öğrencileri yetiştiriliyor. Malesef Ameliyathane Teknikerleri görev tanımında “cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardm eder ”maddesinden dolayı steril vakaya girmeleri tamamen hastane yönetiminin insiyatifine bırakılmış durumdadır.Görev tanımında değişiklik yapılarak “Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur” maddesinin eklenmesi gerekmektedir.

Görev tanımında “Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur” maddesi olmadığı için Ameliyathane Teknikerleri özel sektördede iş bulamayarak mağdur olmaktadır. Bazı devlet hastanelerindede steril olarak ameliyata dahil edilmeyerek mesleğinin gereğini yapamamakta ve geri planda heba olmaktadır. 

Gene Sertifika Programları Öne Sürülerek Hemşireler Konuya Dahil Edilmiş

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde düzenlenen bir aylık Ameliyathane sertifika programlarına katılan ebe-hemşire,saglık memuru,toplum sağlıgı teknisyeni,çevre sağlığı teknisyeni,labaratuvar teknikerleri bile steril vakaya dahil olma hakkı kazanırken cerrahlardan ve akademisyenlerden cerrahi eğitim alan Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata girmekte ve özel hastanelerde iş bulmakta zorlanmaktadır. 

Saglık Bakanlığı bünyesinde düzenlenen Ameliyathane sertifika programlarından dolayı Cerrahi standartları oluşturmak için kurulan Ameliyathane Teknikerleri ameliyathanelerde görev alamamaktadır,sertifika programları iptal edilerek ameliyathane teknikeri alımları artırılmalıdır. 

Sağlık Hizm. Genel Müd. Sağlık İnsan Gücü Planlama Daire Başk.’ nın Temmuz 2015 Sayı 1 de yayınladığı, “2023 Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi” adlı bilimsel çalışmanın 2. Sayfasında en çok ihtiyaç duyulan branşın, %71,4 ile Ameliyathane Teknikerliği olduğu görülmektedir. Bizler Ameliyathane Teknikerleri olarak ameliyatlara steril olarak girebilmemiz için Kanun Ve Yönetmelikte görev tanımımızın değişmesini ve alım sayılarımızın artmasını talep ediyoruz.


Editörün notu

Sanki hemşireler cerrahi eğitim almamış gibi konuşmaya devam etmişler. Ayrıca ameliyathanede çalışmak için sertifika alınmıyor daha profesyonel olan her meslek gurubu belirli sertifikaları alır. Sertifika meslek kazandırmaz insanlara, mesleği diploma verir öncelikle bunu anlamaları gerekiyor.

Bizim mesleğimizin özünde var zaten ameliyathane. 4 yıl boyunca aldığımız eğitim hiçe sayılarak sağda solda demeç verilmesi bizi artık rahatsız etmektedir.

Hakkını arayan her önlisans bölüm hemşireleri ve aldıkları sertifikaları öne sürmekten derhal vazgeçmelidir. Şişirerek anlattığınız eğitimin kat kat fazlasını zaten almakta ve yıllardır işimizin başındayız.

Detaylı yazımız ise burada.

Ayrıca ameliyathane hemşirelerinin görev tanımları da burada


Yorumlar

 1. Madem hemşireler kat be kat alıyor eğitim o zaman ameliyathane hizmetleri bölümünü kapatalım. Zira şu durumda bile hemşirelerden sıra gelmiyor gerçekten işi yapması gereken kişilere!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence sağlık sektörünün bu kadar bölünmesi olmaz zaten.

   Sil
 2. Merhabalar öncelikle biz hemşire değil ameliyathane teknikeriyiz karıştırmayın lütfen. Ben mesela bilgi üniversitesi mezunuyum ve yr. Doç can karaca (Genel cerrahi) dahil olmak üzere bir çok değerli hocamızdan eğitim aldık. Hem uygulama hem teorik. Birincisi bunu eleştirmek size düşmez hemşire hanım. Kimseyi işinden ettiğimiz yok. Herkes görev ve sorumlulukları dahilinde çalışacak. Yönetmelikte ki açığı diye getiren meslektaşlarımıza bu üslupla yaklaşmanız hiç etik değil. Bu durumda söz sahibi siz değilsiniz. Bizim aldığımız eğitimi sorgulamak da size düşmez. Kişisel görüşlerinize saygım sonsuz ama yanlış bilgi vermek hoş değil. Çok değerli cerrahlar dan eğitim alıp okulumuzun gerçek bir ameliyathane ortamı yaratan laboratuvarlarını görmeden konuşmanız gülünç doğrusu. Ayrıca ben mezun olurken İstanbulun en eski ve en kıdemli hastanesi olan Şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesi genel cerrahi ameliyathanesinde stajımı ameliyathane teknikeri olarak başarı ile yaparak örnek personel taktiri aldım. Rica ediyorum. Birbirimize sahip çıkacağımız günlerde şu yazıya denk gelmek baya üzdü beni. Haklarını arayan sağlık personeli arkadaşlarım adına sertifikalı hemşirelik ve cerrahi hemşirelik üzerine kendini geliştirmiş hemşirelere lafımız yok. Ama bu bizim mesleğimizi hiçe sayabilirsiniz anlamına gelmiyor. Hemşirelik baya geniş spektumlu bir bölüm. Biz AMELİYATHANE alanı için eğitim alan sadece ameliyathane ortamı değil sterilizasyon ünitesi içinde yetkin personeliz. Yazılarınızı buna göre şekillendirirseniz ve düşman tavrınızı düzeltirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler, burada size düşmanca bir tavır yok, sizin hakkınızı ararken öne sürdüğünüz (genel olarak) hemşireler yüzünden çalışamıyoruz durumu olayı buralara getiriyor. Bizim sizi reddetme gibi bir tutumumuz yok.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder