HEMŞİRELİK HAKKINDA BILMEDIKLERİNİZ1-) Hemşirelik kepi

Uzun yıllar boyunca kullanılan hemşirelik kepi, hemşirelik kıyafetinin vazgeçilmez bir parçası olarak kullanıldı. Ülkemizde de 1941 yılınddan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Aslında bu bir rahibenin saçlarını düzgün bir şekilde yerinde tutması için kepi kullanma alışkanlığından doğdu. Ancak kepin uygulamalarda pratikliğin önüne geçmesi, keplerin kayıp kirlenmesi gibi nedenlerle kaldırıldı. Ancak bazı ülkelerde hala kullanılıyor.


2-) İlk hemsirelik Okulu

Hemşirelik tarihi çok eskiye dayanıyor. İlk hemşirelik okulu M.Ö 250 yılında Hindistan'da kurulmuştur.

3-)Öğrenci hemşireler günü

12 mayıs hemşireler günü olarak zaten tüm ülkelerde ortak kutlanıyor. Ama 8 mayıs Amerika'da Ulusal hemşirelik örgencileri günü olarak kutlanmaktadır.

4-) Tüik verilerine göre hemşirelik

Tüik 2016 verilerine göre Türkiye'de hemşire başına düşen kişi sayısı 522'dir.

5-) En güvenilir meslek

Elbetteki en güvenilir meslekler içerisinde bir sağlıkçının olması beklenirdi.
Amerika'da yapılan araştırmaya göre en güvenilir meslekler arasında hemşirelik 1. sırada.


6-) İlk hemşirelik üniforması

Bir önceki yazıda eski hemşirelik kıyafetlerini sizler için derlemiştik. İlk hemşirelik üniforması hasta bakımı yapan rahibelerin giymeyi alışkanlık haline getirdiği elbise, önlük ve kepten oluşmuş.


7-) Vietnam'da hemşirelik

Elbetteki bir şeyleri ögrenebilmek için hocalarımıza danışmamız, aklımıza takılan soruları sormamız gerekiyor. Ancak Vietnam'da hemşirelik öğrencilerinin profesörleriyle konuşmasına izin verilmezdi. Onlar ders kitaplarıyla, resüsitasyon alıştırmalarıyla mesleğini öğrenirdi.

8-) İlk Türk hemşire

İlk Türk hemşire (1912) Safiye Hüseyin'dir. Avrupa da eğitim almış olup birçok ülke tarafından başarıları dolayısıyla ödüllendirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra açılan ilk hemşirelik Okulu Kızılay Özel Hemşirelik Lisesidir. (1925)

Cumhuriyetin ilanından sonra açılan bu hemşirelik okulunda 16 öğrenciyle eğitime başlandı.


9-) Ülkemizde kaç hemşire var?

Tüik 2017 verilerine göre ülkemizde 166.142 hemşire var. Bunların yaklaşık 14.000'i Ankara'da 27.000'i Istanbul'da görev yapmaktadır.

10-) Hemşirenin kelime anlamı nedir?

Hemşire "hem" yani birlikte ve "şıra" yani süt kelimelerinin birleşimiyle meydana gelip süt-taş, kardeş anlamına gelmektedir. Her bir hastaya kardeş edasıyla yaklaşan bu kutsal mesleği icra edenler için elbetteki böyle güzel anlamı olan bir ifade kullanabilirdi. Bu bile bu mesleğin bize ne kadar değerli olduğunu gösterir sanırım.Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder