NÖBETLİ ÇALIŞMANIN ARTILARI VE EKSİLERİ

NÖBETLİ ÇALIŞMANIN ARTILARI VE EKSİLERİ
Güncelleme; 08.07.2021

Bir hemşire olarak, haftada SADECE üç gün çalışmanın şaşırtıcı olduğunu duyduğum sayıyı unuttum. Hatta ooohhhhhh 3 gün çalış yat sözü de bu işin gerçekten kabaca eleştirilen kısmı. Gerçek şu ki, çok yorucu. Çok yorucu.

16 saatlik vardiyalar genellikle 17 veya 19 saatlik vardiyalara dönüşür. Akşam yemeği planlarını veya spor salonunu unutun. Aslında, herhangi bir iş gününde başka hiçbir şey yapamazsınız. Evet, saatler uzun, yorucu bir iştir. Hareket halindeyken sürekli herhangi bir senaryonun zihinsel hazırlığı, bitmeyen çoklu görevler ve bir dakikalık kişisel zamanın bile olmayışı tamamen çekilmez hale gelebiliyor.

Uzun ve yorucu olmasına rağmen, birçok hemşire haftada sadece üç vardiya halinde çalışmak istemeye devam ediyor. Peki, hemşireler neden haftada üç gün çalışmayı tercih ediyor? 

16 Saatlik Nöbetlerin Avantajları


Haftalık daha az iş günü çalışmış olmak


Büyük olasılıkla, haftada üç gün çalışmak, dört gün izin almanız anlamına gelir. Bu çekici olabilir. Çocuk bakımı gerektiren kişiler de bu seçeneği geleneksel 8-5 mesaisine tercih edeceklerdir.

İş yaşam dengesi


Hemşirelik mesleğinizden dört gün uzakta olmak, kişisel hayatınızdan daha fazla keyif almanıza ve ailenizle daha fazla zaman geçirmenize olanak sağlar.

Çoğu hemşire hastanede uzun mesailer yaptıktan sonra ailesiyle birlikte zaman geçiremiyor. Diğer hemşireler, aile ile daha iyi zaman geçirebilmek için vardiyalar ile çalışmaktadır.

Esneklik


Hemşireler iş dışındaki hayatlarına daha fazla zaman ayırmak için vardiyaları bir araya getirebiliyorlar. Bazı hemşireler bu esnekliği günlük işleri, okula gitmek veya seyahat etmek için kullanırlar. İdeal olarak, tüm hemşireler günlerini rahatlamak ve arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek için kullanmayı çok ister.

Haftada üç vardiya çalışmak çekici görünebilir, ancak kesinlikle eksi yönleri vardır.


16 Saatlik Nöbetlerin Dezavantajları


Sürekli bitkin


Diyelim ki kendi programınızı seçmenize izin veren bir hastanede çalışıyorsunuz. Şu anda gece vardiyasındasınız ve Pazartesi, Salı ve Çarşamba gecesi çalışmayı tercih ediyorsunuz. Bu, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri uyuduğunuz anlamına gelir. En iyi ihtimalle, o hafta üç gününüz var. Ve çoğu zaman ailenizi veya arkadaşlarınızı haftanın diğer günlerinde görmeniz olanaksız.

Hemşireler uyumak, çalışmak ya da ihmal edilen ev işlerine yetişmek için günlerini harcamaktadır. Gerçek şu ki, her vardiya iki gün. Gece vardiyasında çalışan hemşireler çalışmadan önce ve sonra tekrar işten sonra uyumak zorundadır. 16 saatlik bir vardiya bunlarla beraber iki gün oldu.

Duygusal hasar


Gece vardiyasından sonra yorgunluk hissetmek normaldir, ancak yorgunluğa genellikle duygusal bir akşamdan kalma eşlik eder.

Bir Arjantinli çalışmada; Uyku Tıbbı dergisinin Amerikan Akademisi tarafından 2007 yılında yayınlanan gece vardiyası işçileri gündüz vardiyası işçilerinden serotonin bakımından daha düşük seviyelerde olduğunu bulmuşlardır.

Uzun bir vardiyanın ardından hemşireler oturup yemek yedikleri için şanslılar. Hemşireler yatağa çöker ve uyuyakalırlar.

Sağlık riskleri


Sorun üç vardiya değil, vardiyaların uzunluğu. Hemşireler için çoğu gün 16+ saattir. Bu sonsuz saatler sağlığınıza zarar veriyor. Depresyon, anksiyete, obezite, kardiyovasküler hastalık ve hatta bazı kanserlerin riskleri araştırılmış ve duyurulmuştur.

2007 yılında, Dünya Sağlık Örgütü gece vardiyası çalışmasını ritim bozukluğu nedeniyle olası bir kanserojen olarak sınıflandırmıştır. Gece vardiyası sağlığınıza zarar verebilirken, gün aşırı vardiya daha da kötü olabilir.

Cleveland Clinic'e göre, bazı gece vardiyası ve gün aşırı vardiya çalışanları, aşırı yorgunluk, uyku zorluğu, baş ağrısı sorunları ile karakterize edilen vardiyalı iş uyku bozukluğu (SWSD) yaşayabilir. Yukarıdaki semptomları tanımak ve gerektiğinde profesyonel yardım istemek önemlidir.


Bu Hemşireler İçin Ne İfade Ediyor?

Hemşire olmayanlar, haftada sadece üç vardiya çalışmanın neden yorucu olduğunu asla tam olarak kavrayamayacaklar. Fakat sorun yok çünkü hemşireler bu mesleği vardiyalar için seçmiyor.

Uzun saatler çalışmanın dezavantajlarını, sağlığınızı ve mutluluğunuzu nasıl ele alacağınızı bilmek önemlidir.

Bazı İpuçları


 • İşe gitmeden önce bolca uyuyun
 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın
 • Derin nefes al
 • Molalarını al.
 • İş yükü izin veriyorsa, servisten uzaklaşın
 • Sağlıklı atıştırmalıklar yiyin

16 saatlik vardiya hiçbir yere gitmiyor ve hemşireler haftada sadece üç gün çalışmak istemeye devam edecekler. Saatler uzun ve iş çok yorucu ama hemşireler hasta için her şeyden önce bunu yapmaya devam ediyor. Bir dahaki sefere haftada üç gün çalışmanın ne kadar rahat olduğu yerine, çalışma haftası boyunca kaç hayat kurtardıklarını veya değiştirdiklerini sorun.

Yorumlar

 1. Peki her devlet hastanesi seçenek sunuyor mu vardiyalı programı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen hemen hepsi vardiyalı çalıştırır

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder