TELE - HEMŞİRELİK (UZAKTAN HEMŞİRELİK YAPMAK)Yurt dışında özellikle Avrupa ülkelerinde var olan ve gelişmeye ve yayılmaya devam eden bir çalışma şeklinden bahsedeceğim. Öğrenimimin bir kısmı yurt dışında geçti ve halen iletişimde olduğum hemşire sınıf arkadaşlarım var. Ben onlarla çalışma şart ve şekilleri hakkında iletişimde olmaktan memnuniyet duyuyorum aynı şekilde bende onlara buradaki koşullardan bahsediyorum.

Gene bu konuda bir konuşma yaparken arkadaşım şunları söyledi; çocuklarımı okula bıraktıktan sonra, bir doktoru görüp, semptomlarımı açıkladım, ve reçetemi aldım. Sıcak arabamı bile bırakmadan dakikalar içerisinde.

Nasıl? Benim ve çocuklarımın kendi evimin (veya aracımın) rahatlığında muayene olabileceğim bir aile doktorum, çocuk doktorum ve hatta bir terapistim olan telehealth uygulamam var.

Bir hastane hemşiresi olarak, kendime ve aileme temel sağlık koşullarına ilişkin semptomları değerlendirmek ve telehealth teknolojisini birinci basamak ziyaretlerine ek olarak kullanmak konusunda çok rahat hissediyorum ve açıkçası, kolaylık. Zaten hasta olduklarında kim bir sırada saatler geçirmek ister?

İşte telehealth diye bir uygulama var ve işlemler müşteri hizmetleri gibi konuşularak halledilebiliyor. Ülkemiz için belki uzak bir ihtimal ama ben gene de bu konuda biraz araştırma yaptım ve size de bundan bahsetmek istiyorum. Bakarsınız yakın gelecekte bu tür işler yapan hemşire oluruz.


Telehealth'in Geleceği

Telehealth, Avrupa'da ortaya çıktığından beri tıp dünyasını değiştirdi ve popüler bir şekilde büyümeye devam ediyor. Örneğin Stanford Çocuk Sağlığı, bu ay , 2019'da yaptığı telekomünikasyon ziyaretlerini 1.100'den 2.500'e çıkarmayı planladığını duyurdu.Çocukların ve bakıcılarının, uzaktan bir kamera kullanarak telhealth'i ile sağlık hizmeti alıyor. Özel bir klinikte bir doktora görüntü ve video iletmek, ailelerin paradan, zamandan tasarruf etmelerini ve okul ve işle ilgili ara verme durumunu en aza indirmelerini sağlar.

Ayrıca Tyto gibi tele sağlık alanında geliştirilmekte olan ürünler de bulunmaktadır. Bir sağlık bakım sağlayıcısının uzaktan akciğerler, kalp, kulaklar, cilt ve boğaz da dahil olmak üzere tam bir fiziksel değerlendirme toplamasına olanak sağlayan özel adaptörlere sahip küçük bir kara kutu. Uzaktan değerlendirme araçları, tek başına uygulamalar ile sadece hastanın sağlığının teşhisine ve sorularına yanıt olarak semptomlarını aktarma konusundaki doğruluğu ve bilgisi kadar iyi. Şu anda, Tyto gibi cihazlar doktor ofisi tarafından sunulmak zorunda ve pahalı olabilir, ancak ilerleyen teknoloji ile zamanla ucuzlayacağa benziyor.

Özellikle hastaların evde yoğun bir şekilde takip edilmesine ihtiyaç duyulan durumlar veya cilt rahatsızlıkları gibi durumlar için önemli.

Telehealth'te Hemşireler Nasıl Çalışabilir?

Daha fazla sağlayıcıya erişimi olmayan kırsal topluluklar, daha geniş bir sağlık ekibi ile işbirliği yapmak için, telekomünikasyonun hayati ve kritik bir önemi olabilir.

Telehealth hemşireliğinin kullanıldığı, büyüyen alanlardan birkaçı:
 
Okul hemşireleri . Stanford Çocuk Sağlığı ayrıca bölgedeki okul hemşirelerine uzaktan bağlanır ve her iki sağlık uzmanının da çocuğun bakımı için işbirliği yapmasına ve doğrudan okul hemşiresinin ofisten bir eylem planı tasarlamasına olanak tanır.
Evde bakım . Evde bakım, geçmişte tele sağlık temelli bir alandır ve teknolojiyi kullanmakla daha fazla hasta ile büyümeye devam edecektir.
Hastane içi işbirliği . Özellikle uzman doktorların kolayca bulunamayacağı kırsal alanlarda, hemşirelik ekipleri, bölgedeki uzmanlarla neredeyse anında işbirliği yapmak için uzaktan sağlık hizmetlerine yöneliyorlar. Florida'da telehealth uygulayan bir YBÜ , hem hastalar hem de çalışanlar daha iyi desteklendiklerini ve bakımın kalitesinden daha memnun olduklarını bildirmişlerdir, ancak finansman bir sorun olmaya devam etmektedir.
Telehealth YBÜ'leri . Alaska ve Washington gibi devletler , hastaları sepsis yönetimi ve yara bakımı gibi şeyleri uzaktan izleyen önemli bir bakım hemşiresi merkezi olan tele-sağlık YB'lerini uygulamaya koydu . Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde kendi ilan ettiği önde gelen tele-ICU sağlayıcısı olan Advanced ICU Care şirketi , Houston'dan New York'a ve Maryland'e kadar Tele ICU / Critical Care RN'ler için çeşitli iş alanlarına sahiptir.
 
Telehealth NICU'ları . NICU seviyesindeki Telehealth da araştırılmaktadır ve solunum sorunları için yenidoğan transferlerine olan ihtiyacı azaltdığı ve hastaneler ve aileler için önemli maliyet tasarrufları sağladığı bulunmuştur.
Tele-sağlık pozisyonları . Giderek artan bir şekilde, hastaneler ve tele-sağlık şirketlerinin, hastaları değerlendirme ve izleme, risk belirleme ve hastaları eşlik eden telehealth cihazlarını doğru bir şekilde kullanma konusunda eğitmek konusunda telekomünikasyona ihtiyaç duyulmaktadır. 

Görüldüğü üzere tele sağlık, ülkemize yeni gelen e nabız gibi olmaz dediğimiz fikirlerden olabilir. Ancak gerekli yasal düzenlemeler ile, olabilecek bir sistem gibi görünüyor.


Avrupa'da çok çeşitli örneklerinin olduğu bu sistem ile tele hemşire olarak gerek hastalara eğitim verebilir gerek evdeki hastaları kontrol edebilir gerek ise gene konferans şeklinde doktorlar ile iletişim kurabilirsiniz.

Yoğun bakım ünitelerinde konferans görüşme şeklinde uzman doktorların hastaları takip edebildiği ve hemşireler ile iletişimde olarak çalıştıkları birimler oluşturulmuş. Hatta uzman hemşireler de tele hemşire olarak çalışarak kırsal bölgedeki hastanelere uzmanlıkları ile ilgili alanlarda bağlanarak oradaki hemşirelere yardımcı olmaya başlamışlar.

Kim bilir geleceğin mesleklerinden biri de tele- hemşirelik olabilir.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder