Antibiyotik Direnci

Antibiyotik Direnci ile Mücadelede Hemşirelerin Rolü


Antibiyotiklerin 20. yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olduğuna inanılıyor. Onlar olmasaydı, hastalıklar tedavi edilemez olurdu ve çok daha fazla yaşam kaybedilirdi.

Basit bir kulak enfeksiyonundan ciddi ölümcül kan enfeksiyonlarına kadar hemen hemen her türlü enfeksiyonun tedavisinde antibiyotiklere bağımlıyız.

Şimdi, antibiyotiklerin artık çalışmadığını düşünün.
Düşünürseniz, fikir oldukça korkutucu. Ve bu sadece hemşireler için değil, hastalar için de geçerli.

Antibiyotik direnci gerçekten ciddi bir tehdittir.Antibiyotik Direncinin Sebepleri Nedir?

Bir sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şeylerden biri, sorunun kökünü bilmektir. Antibiyotik direnci ortaya çıkması için pek çok neden var.

Aşağıdakiler, en yaygın sebeplerinden sadece bazılarıdır:

Aşırı antibiyotik reçetesi

Tüm enfeksiyonlar bakteri kaynaklı değildir. Bazı durumlarda, virüsler ve mantarlar suçlulardır.

Ne yazık ki, bakteriyel bir enfeksiyonu viral bir enfeksiyondan ayırt etmek, pahalı testler yapmadan zor olabilir. Aynı zamanda daha zaman alıcıdır.

Sonuç olarak, antibiyotiklerin proaktif olarak reçeteye alınması, herhangi bir enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik direncinde bir artışa yol açmaktadır.

Bütün bir antibiyotik kürünü bitirememe

Enfeksiyona neden olan tüm patojenleri tamamen yok edebilmelerini sağlamak için antibiyotiklerin belirli günlerde alınması gerekir.

Bir hasta antibiyotik tedavisini bitiremediğinde, kalan bakteriler gelişmeye başlar ve düşük dozda antibiyotik varlığına adapte olur. Uzun vadede bu bakteriler, dozajın ne kadar güçlü veya zayıf olduğuna bakılmaksızın, ilaçlara tamamen dirençli bir popülasyon yaratır.

Sağlık kurumlarında enfeksiyonun kontrol altına alınamaması

Daha fazla insan enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldıkça yayılmasını durdurmak oldukça zor olabilir. Sıkı ve etkili enfeksiyon kontrol politikaları olmayan sağlık bakımı, antibiyotiğe dirençli bakteriler geliştirmeye daha yatkın olanlardır.

Yeni ve daha güçlü antibiyotik eksikliği

Araştırmalar, güçlü antibiyotik talebine ayak uyduramıyor. Yani direnç oluşmuş enfeksiyonlar için yeni antibiyotikler üretmeye yetişilemiyor.


Peki, Antibiyotik Direnci ile Mücadele İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bir hemşire olarak, hasta bakımının ön safhasındayız ve bu önleme konusunda rolümüzü daha da büyütüyor. İşte durumun kontrolüne yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

Her zaman zamanında antibiyotik verin ve hastalarınızın doğru dozu aldıklarından ve en iyi yoldan alındıklarından emin olun.

Ünitenizin nasıl antibiyotik kullandığının farkında olun.

Enfeksiyon kontrolü ve önleme politikalarına kesinlikle uyun.

Antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılmasını önlemek için el yıkama gibi enfeksiyon kontrol uygulamaları yapın.

Hastalarınızın doz atlamadığından ve tüm seyri tamamladıklarından emin olun.

Hastalarınızın antibiyotik tedavisini her 2-3 günde bir yeniden değerlendirin. Mümkün olduklarında klinik ve mikrobiyolojik durumlarını alın.

Hastanızın antibiyotik tedavisi ile ilgili tüm bilgilerin dozaj, süre ve endikasyon gibi daima mevcut olduğundan emin olun. 

Hastalarınıza antibiyotiklerini nasıl kullanmaları gerektiği ve kötüye kullanmanın tehlikeleri hakkında bilgi verin. Ayrıca antibiyotik direncinin ne olduğunu da öğrenmelidirler.

Hastalara, hapşırdıklarında ellerini yıkamak ve burunlarını örtmek gibi enfeksiyonu kontrol edebilecek uygulamalar hakkında bilgi verin.

Dozaj ve süre de dahil olmak üzere her antibiyotik reçetesini belgelemeye dikkat edin.

Hastaları, başkaları için reçete edilen antibiyotik alma veya evde bulunan bir antibiyotiğe tekrar başlama tehlikesi hakkında bilgilendirin.

Kurumunuzun antibiyotik direncini ortadan kaldırmak için yürütülen antibiyotik idare çabalarına katılma konusunda daha proaktif olun.


Sonuç

Sağlık uzmanları olarak, antibiyotik yönetim çabalarına katılmak için en iyi pozisyondayız. Daha uyanık ve proaktif olarak sorunu ve ciddi ölümcül sonuçları tersine çevirmek için çok çalışmalıyız. Şimdi uygun önlemleri almazsak, herkes için daha fazla soruna neden olabilir.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder