YURTDIŞINDA HEMŞİRELİK İÇİN DİPLOMA DENKLİĞİ

CGFNS SERTİFİKASYON PROGRAMI


Arkadaşlar daha öncede yazdığım gibi dil sorununu da halletmiş olan meslektaşlarım Avrupa'da hemşirelik yapabilmeleri için Türkiye'den aldıkları diplomalarını yurtdışına göndererek denklik alacaklar ve bunu sertifikasyon programları ile yapacaklar.

Dediğim gibi yapmanız gerekenler biraz karışık, ama kolay sınava gireceksiniz bu sınav size hemşirelikle ilgili sorular sorulacak ve bilgisayar ortamında yapacaksınız bu sınavı, ingilizceniz iyi ise ki zaten ön koşullarda IELTS sınavı var geçebilirsiniz.

Sizin diplomanız denklik alırsa ve sundukları sınavı geçerseniz yurtdışında ABD'de hemşire olmanızın yolu açılacak. Bu belge hem size vize başvurunuzda yardımcı olacak hemde iş başvurunuzda.
Yapılması gereken adımlardan birisi de budur.

Peki nedir bu programlar; her eyalet kendi belirlediği yani tanıdığı bir kuruluşla çalışıyor. Bunlardan bir tanesi CGFNS INTERNATIONAL size bundan bahsetmek istiyorum.

NEDİR BU CGFNS?

ABD'de hemşirelik yapmak isteyen ve ABD dışında eğitim görmüş hemşireler için olan bir sertifikasyon programı. Bu program sayesinde ilk düzey hemşirelik (genel hemşirelik veya kayıtlı hemşirelik RN ) belgesi alınabilir.

Bu program ile NCLEX-RN sınavına girebilmeniz için lisans alabilirsiniz.

Buraya başvuru için gerekli belgeler; 

1- Diplomanız ve transkriptiniz, bu belgeler Ingilizce olmalı ve resmi kayıtlı biri tarafından çevirisi yapılmalı, yapılamıyorsa CGFNS ücret karşılığı yapıyor.

2- pasaportunuzdan fotograf yükleme

3- Onaylandıktan sonra girecek olduğunuz sınav CGFNS Qualifying Exam bu sınava girmeniz gerekiyor. Size mail yoluyla bir sınav giriş belgesi yollanacak. Sınav yurt dışında olacak.

4- IELTS sınavından 6,5 almanız ve belgelemeniz gerekiyor. IELTS sınavı hakkında detaylar için tıklayın.

445 dolar ücreti var, eğer sınava tekrar girecek olursanız 350 dolar daha veriyorsunuz.

Yorumlar

 1. Lise mezunu hemsire nasil denklik alabir

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denklik için en az lisans mezunu olmanız gerekir.

   Sil
 2. Herhangi bir üniversitenin hemşirelik fakültesinden olmasında sıkıntı var mı? Yoksa yurt dışında geçerli diplomalar veren okullar mı olmak zorunda

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. https://mediforum.net/konu-almanya-da-hemsire-olmak-hakkinda.html

   Sil
 3. Danimarka vatandasiyim Turkiyede saglik meslek lisesi hemşirelik bölümünü bitirdim 1 yil ozel hastanede calistim Danimarkada hemsire denkligim olabilirmi

  YanıtlayınSil
 4. Ankara saglık meslek lisesi mezunum fransada calısabilirmiyim?

  YanıtlayınSil
 5. türkiyede herhangi bir üniversiteden 4 yıl hemşirelik okuduk diyelim
  amerikada çalışabilir miyiz burdaki diploma orada geçerli midir ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet gecerlı ancak denklık almak ıcın belırlı sınav ve eğitimlere gittiğiniz ülkeye göre tabi oluıyorsunuz.

   Sil
 6. Merhaba,ben hemşireyim 1 sene oldu atanıp çalışalı.İngilterede hemşirelik yapmak istiyorum.Bunun için hangi IELTS bizim için geçerli?Akademik mi genel mi ?Bir de OET sınavı oluyormuş mesleki seviyeyi öğrenmek için.Sadece IELTS puanı yetmez mi ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. IELTS sınavından 6,5 almanız ve belgelemeniz gerekiyor. Bunun yanında ülkeler yeni yeni şeyler isteyebilir elbette. Bunları gitmek istediğiniz ülkeler ile bir şekilde görüşüp bulmak gerekir. Genel yeterli, OET bakalım bilmiyorum.

   Sil
  2. IELTS Sınavının içeriği sağlık sektörüne özgü değildir ve çok geniş bir konu yelpazesini kapsar.

   IELTS’in sadece iki versiyonu vardır, OET’nin ise sağlık profesyonellerine özgü 12 farklı versiyonu vardır.

   OET Dişçilik, Diyetisyenlik, Tıp, Hemşirelik, Mesleki Hastalıklar Tedavisi, Göz Sağlığı, Eczacılık, Fizik Tedavi, Ayak Sağlığı, Radyoloji, Konuşma Bozuklukları ve Veterinerlik olarak ayrılır ve adaylar uzmanlık alanlarına göre değerlendirilir.

   IELTS sınavına her sene yaklaşık 3 milyon kişi katılırken OET sınavını sağlık alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler tercih ettiği için katılım oranı daha IELTS testine göre daha az.

   OET Reading ve Listening bölümleri bütün adaylar için aynı olmakla beraber, Writing ve Speaking testleri profesyonellik bölümlerine göre özel olarak hazırlanır.

   OET çalışma hayatındaki gerçek senaryoları kullanarak iletişim yeteneğinizi test eder. Konsültasyon ve başvuru mektubu yazma gibi örnekler kullanarak öğrencinin spesifik durumlarda daha başarılı olmasını sağlar.

   OET güzle görünüyor, işinizi görür

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder