HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS SERÜVENİMhemşirelik yüksek lisansYazıya başlamadan önce yazmayı planladıklarım bunlar değildi ama baktım yazı kendi kendine başlıktaki halini almış. Bozmadan size sunayım dedim. İyi okumalar.

HEMŞİRELİKTE YÜKSEK LİSANS

Hemşirelikte yüksek lisans yeni yeni çoğu öğrenci arkadaşımızın aklında olan bir üst öğrenim olmaya başladı. Önceleri çok uzak bir ihtimal iken şimdi çoğu lisans okuyan öğrenci arkadaşlarımız yüksek lisans düşünmekte. Bu bağlamda üniversiteler de yüksek lisans bölümlerini açarak ve yaygınlaştırarak, kadrolarının da genişleterek hemşirelikte yüksek lisans öğrenimine büyük katkı sağladılar.


Günümüz koşullarında hemen hemen her ilde olmasa da her ile yakın bir üniversitede hemşirelik lisans mezunlarının yüksek lisans yapacağı bölümler bulunmakta. Bizler de sitemizde yüksek lisans ilanlarını yayınlayarak sizlere bu konuda fikir vermeye, yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

Hemşire yüksek lisans yaptıktan sonra ne olur ya da bu sizin hayatımıza ne katacak? çok çeşitli deneyimler ve yazılar var bu konuda. Sizler de yüksek lisans yapmaya karar verirken mezuniyetinizin sonunda olmak istediğiniz yer konusunda hayallere sahipsiniz. Peki bu hayaller gerçek mi? Yüksek lisans yapmaya neden karar verdiniz veya neden ihtiyaç duydunuz? Aslında bu soruların cevapları yüksek lisans sonrasında ne olacağınızın da cevapları. 

Lisans okurken öğretmenlerimize daha doğrusu hocalarınıza imrendiğiniz, örnek aldığınız veya ileride ben de bir hoca olmak istiyorum dediğiniz anlar mutlaka olmuştur. İşte çoğumuz da belki de bu yüzden akademik personel olmak adına yüksek lisans yapmayı tercih ediyor olabiliriz. 

Bundan başka sebeplerden bir tanesi de hemşirelik mesleğini yapmak istememek ten kaynaklanıyor olabilir; bir kaçış yolu olarak yüksek lisans yaparak akademik personel olmak veya farklı alanlara yönelmek istiyor olabilirsiniz.

Yüksek lisans yaparak çok sevdiğiniz hemşirelik mesleğinde uzmanlaşmak ve sahada çalışırken daha bilgili daha otoriter olmak istiyor olabilirsiniz. Her ne olursa olsun yüksek lisans yapmak güzeldir. 

Peki yüksek lisanstan sonra doktora yapmak ister miydiniz? Şu an bu düşünce size çok uzak gelebilir yüksek lisans yeterli benim için diyebilirsiniz ama işin içine girdiğinizde yetmeyeceğini daha iyi anlayacaksınız. 

Geçtiğimiz zamanlarda bir akademisyen ilanı açıldığında bazı ilanlar da yüksek lisans mezunu olmak dahi yazmıyordu. Lisans mezunu hemşireler akademisyen kadrolarına başvurabilmekte idi. Yakın zamanda değişen akademik kadro şartları ile artık yüksek lisans yapmayı standart hale getirmeye başladılar. Hatta yüksek lisans tezli olması şartı da koyuldu. Bazı ilanlarda ise doktora yapıyor olmak ibaresi mevcut.

Durum böyle olunca ve yüksek lisans bölümlerinin artması ve hemşirelerin yüksek lisansa olan ilgisinin de artmış olması ile mezun sayılarımız da giderek artıyor. Dolayısı ile bir üst öğrenim olan doktora yapmak sizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Yüksek lisansın sahada çalışan hemşireler için bazı kazanımları oldu; gerek uzman hemşirelik gerekse maaşlarının biraz daha artmış olması gerekse kadro derecelerinin çok hızlı bir şekilde düşüyor olması ile avantajlar sağlanmış oldu. 

Artık devlet sizi uzman hemşire olarak görmeye başladı bu ileride daha da sistematik olacaktır. Bunun yanında doktora mezunu bir hemşirenin de sahada çalışırken kağıt üzerinde olan hakları henüz yüksek lisans kadar değil. Kadro derece düşmesi tabii ki olacaktır ancak zaten siz doktora bitirene kadar kadro dereceniz 2 lere veya 1 lere kadar geleceği için doktoranın çok da fazla bir etkisi bu konuda olmayacaktır. 

Peki biz neden doktora yapmak istiyoruz? Ben yüksek lisansa başlarken bırakın doktora yapmayı yüksek lisansı bile yarıda bırakmayı düşünüyordum. Çok samimi söyleyeyim yüksek lisansa başlamak ta ki tek nedenim sahada daha etkili, daha otoriter, daha bilgili çalışmaktı. Hiçbir akademik kadro düşünmedim. 

Hani ilk okul defterlerimizin arkasında ''kocaman bir ormanda en kötü ağaç olacağıma, küçücük bir çalılıkta en güzel çalı olurum'' diye hatırladığım bir yazı vardı. Belki de bunu kendime düstur edinip sahada en iyi hemşire olmaya çalışıyor olmak beni yüksek lisansa yönlendirdi. 

İş arkadaşlarım çok farklı derecede mezuniyetlere sahip, çok farklı derecede deneyimlere sahip hemşireler ama benim hayalim olan, aklımda kurduğum, okurken hayal ettiğim meslek sahada bulduğum meslek kesinlikle değildi. 


Kendimi geliştirmek istedim; bu konuda bazı kurslara sertifikalara yönelmek istedim ama baktım ki bunlar da çok efektif değil. Çok düzenli olanları ise bayağı maliyetli. Her ne kadar sertifika maliyetini Devlet hastane aracılığı ile karşılıyor olsa da 2 yılda gidebileceğimiz sertifikalı eğitim sayısı biri geçmiyor. Onu da yönetime yalvar yakar ancak gidebilirsiniz. Hal böyle olunca eğitim almak adına aklıma yüksek lisans geldi ve sevdiğim bir bölümde yüksek lisans yapmaya karar verdim. 

Bu kararı verirken konu ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Ülkemizde bir okul okumak için okumak istediğiniz okulla alakası olmayan çeşitli sınavlara girmek zorundasınız. Zaten memuriyet için girdiğimiz kamu personeli seçme sınavı da benzer bir sınav ve hazır bu sınava çalışmışken ve bilgilerim taze iken ALES sınavına girdim. O zamanlar ALES sınavı ve diploma notu bir yüksek lisans programına girmek için yeterliydi. Başvurumu yaptım ve kabul edildi. Bundan sonraki süreçte 4 kişilik sınıfta yüksek lisans eğitimimi gayet güzel bir şekilde aldım.

Yüksek lisans bana çok şey kattı. Belki derste öğrendiğim her şeyi çalıştığım yerde kullanmıyorum ama iş arkadaşlarımın bana karşı tutumu değişti, yönetimin bana karşı tutumu değişti. Kendimi daha bilgili ve güvende hissettim. 

Bazı şeyleri özellikle meslekle ilgili bazı konuları öğrendiğinizde, daha eğitimli olduğunuzda kendinize daha çok güveniyorsunuz ve bazı işlemleri yaparken bu güven size artı olarak dönüyor. Hastalara vermiş olduğumuz hizmet kalitesi artıyor ve hastaların size bakış açısı da aynı oranda pozitif olarak değişiyor. 

Yüksek lisansı bitirdikten sonra aynı bölümün doktora bölümünü açıldığını gördüm, doktora bölümüne girmek için de bazı sınavlara girerek özellikle YDS sınavına girerek puanlarımı tamamlayıp bu bölüme de başvurmaya karar verdim. Gerekli evrakları hazırladıktan ve başvuru yaptıktan sonra başvurum kabul edildi. 

Doktora yapmak aslında yüksek lisans ile aynı fakat bu kez daha araştırmacı, daha bilgi toplayıcı, konuları daha ve derine inerek eğitimler alıyorsunuz ve artık eğitimleri siz kendiniz bulup almaya başlıyorsunuz kimse size eğitim vermiyor. 

Bir yetişkin olarak sevdiğim bir bölümde, sevdiğim bir meslekte doktora yapıyor olmak gerçekten çok zevkli. Okuduğunuz her makale yapılan her araştırma size keyif veriyor. Hatta ve hatta saha da mesleğinizi yürütürken bu araştırmış olduğunuz bilgilerden yararlanıyor olmanız daha da keyifli.

Doktora yapmak hayalleriniz içinde olsun, ister akademik kariyer ister sahada çalışan bir hemşire olun doktoralı olmak size umduğunuzdan çok fazla şey katacaktır.

Bana en çok sorulan soruları da şuraya özetleyeyim tekrardan;

- Diploma notu önemli mi?

Lisans diploma notunuz yüksek lisans için önemli, hatta direk doktoraya başvuru yapmak isteyenler için çok daha önemli. Yüksek tutmakta fayda var ama olmaz ise olmaz değil. Mezun olabildiğiniz not ortalaması ile yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Dünyanın sonu değil, not ortalamanız yüzünden üzülmeyin ama yüksek olması her zaman avantajlıdır unutmayın.


- Hangi alan?

Defalarca cevaplamama rağmen defalarca soruldu. Sevdiğiniz alan bakın özetliyorum; hastanede bölümü olan bir alan (kadın doğum, cerrahi, halk sağlığı, acil........), sevdiğiniz alan, ömür boyu çalışabileceğiniz bir alan ve tezli hepsi bu kadar.

- Doktora için yüksek lisans bölümü fark eder mi?

Eder. Hangi alanda doktora düşünüyorsanız o alanda yüksek lisans yapmaya özen gösterin. Ama her doktora bölümü de illaki o alanda yüksek istemeyebilir. Siz önleminizi alın alamaz iseniz de o an açılan doktora bölümü şartlarına göre hayatınıza devam edersiniz.

Sorularınız olursa yorum kısmına iletin....


Yorumlar

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize kaleminize sağlık 👏👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler, sizin hikayeleriniz daha canlı daha başarılı olacak. İnanıyor ve mutlaka bekliyorum sevgiyle kalın.

   Sil
  2. Çok teşekkürler 🙏

   Sil
 2. Yuksek lisans uaparken calisiyormuydunuz?

  YanıtlaSil
 3. yüksek lisans ve doktora yaparken aynı zamanda çalışmak zor oluyor mu ? derslere katılım konusunda sıkıntı yaşanıyor mu ? çok yoğun bir süreç olmalı ayrıca yazınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mediforum.net de konu açarsanız daha detaylı yazarım buraya yorum kısmına sığacak gibi değil

   Sil
  2. denedim fakat pek anlayamaadım maalesef siteyi

   Sil
 4. Yurt dışında yüksek lisans hemşirelik okuyorum, Türkiye'de geçerli olur mu? Yada bir sınava mı girmem gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denklik almanız gerekiyor, kurum denklık verıyorsa sorun yok ama vermıyorsa gelip bir süre burada staj ve benzeri uygulamalar yapmanız gerekiyor.

   Sil
 5. Mezun hemşireler Tıp fakültesinde mesela Anatomi dalında yüksek lisans yapabilirler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapabilirler, anatomi alanında hemşire alan yüksek lisans ilanları görmüştüm.

   Sil
 6. iş bulma konusu için yüksek lısans okumak mantiklımı

  YanıtlaSil
 7. iyi bir gelecek için ne yapmam lazım bu bölümde zaten aşırın severek yazdım bu bölümü ama hak ettıgımız maaşı almak için exstra ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani yazdık bunları maaşımızı yükseltmenin yolları diye aratırsanız var. Ancak yani burada hayal ettiğiniz yükseltme 2-3 bin olmasın max olacağı şu ortamda 5500 zaten.. Bu meslekte ekstra işler elbette yapılır maaş için; evde bakım gibi fazla mesai gibi yoğun bakımlarda çalışmak gibi ancak yani sürekli mi çalışarak geçecek hayatımız. Elimden geldiğince yazıyorum, iyi gelecek zaman alır, mesleğe yatırım yapmanız gerekir... Sabır gerekir...

   Sil
  2. cokkk tesekkurler bu sayfayı kaydettım mükemmelsiniz

   Sil
 8. Hemsirelikte yüksek lisans yapmak istiyorum 1. Sınıfım hala 4. Sınıfta yüksek lisans başvurusu yapılıyor değil mi ?Bide doktora yapmak için önce yüksek lisans yapmam gerekiyor değil mi? Şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvuruyu yapabilir misiniz okul bitmeden? Sanmıyorum başvuru yaparken diploma notunuzu da isteyeceklerdir. Yani diplomanız hazır olmalı, en azından geçici mezuniyet belgeniz hazır olmalı.

   Doktora yapmak için yüksek lisans yağmanız gerekir ve tezli olması gerekir. Bu bir kanun değil elbette, tezsiz yüksek lisans yapan biri de doktora yapabilir veya direkt doktora da yapılabilir. Ama bu zaman dek ki alımlarda bunu pek görmedim. Yani doktora ilanlarında tezli yüksek lisans yapmış olmak yazar.

   İlerde bir gün bir alım olur örneğin doktora ilanı yüksek lisans şartı koymazlar ve yapabilirsiniz. Burada farklı branş için gördüğüm bir yüksek lisanssız doktora ilanında Ales ve yds puanlarının biraz fazla istendiğini görmüştüm.

   Sil
 9. Merhaba. hangi bölümde yüksek lisans ve doktora yaptınız? Vee hangi ilde çalışıyordunuz, merak ettim.. Seçtiğiniz bölümü, çalışırken zorlandığınız yerleri ve bu yolculuğunuzu merak ettim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. samsunda okudum amasyada çalıştım. Hiç zorlanmadım Cuma - pazar çalışıp hafta içi full okuldaydım. grisini zaman zaman yazıyorum blogumda.

   Sil
 10. Merhaba, verdiğiniz bilgiler biz hemşirelik öğrencileri ve hemşireler için çok değerli. Çok teşekkür ediyorum. Yüksek lisans yaparken çalışmak hakkında yazdığınız bir yazı var mı? Varsa nasıl ulaşabilirim? Bir sorum daha olacaktı? Hemşirelik bölümünü %100 ingilizce okuyorum dolayısıyla daha çok çalışma ve emek sarf etmem gerekiyor. Bölümü ingilizce okumanın akademik ve mesleki hayatta katkısı olur mu? Ne tür katkısı olur? Cevap verirseniz çok sevinirim tekrar teşekkürler değerli deneyiminizi bizimle paylaştığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deneyimlerimden parça parça bahsettim ama hem okumak hem çalışmak konulu yazım var mı ? Bu yazı var. Yüksek lisans yaparken çalışmak çalıştığınız hastanenin size verdiği izne bağlı olur. Nöbetli çalışırsınız ve nöbet aralarında okula gidersiniz. Yani ekstra boşluğunuz olmaz ama nöbetlerimi ben cuma pazar tutup okuluma gidiyordum. İngilizce okumanızın faydası konusunda, fayda sağlamıyor devlette, ama nedir? acıbadem vip servislerinde çalışabilirsiniz özel hastanelerin yabancı hasta bakan servislerinde çalışabilirsiniz. Akademik anlamda YDS bakarlar, YDS si olan herkes sizinle eşit olur. Ancak atıyorum kıbrıs ta ingilizce eğitim veren özel bir üniversitede akademisyen olmak isterseniz işe yarayabilir elbette.

   Sil
 11. Merhaba yüksek lisans ve doktora için agnonun 3 ün altında olması sorun olur mu?

  YanıtlaSil
 12. akademisyen olmak istiyorum yüksek lisans ve doktorada hangi bölümleri seçersem daha rahat kadro bulurum bir de mezun olmadan alese ve yökdile girmek sence mantıklı mı çünkü 5 yıl geçerliliklerinin olduğunu okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen kadro bulmak için herhangi bir yüksek lisansı tezli yapman bile yeterli olabilir, bazen lisans mezunu olman dahi bazı kadrolar için yeterli olabilir, bazen de doktoralı olsan dahi yeterli olmayabilir. Daha kolay diye bir durum bence yok sadece önerim ders verebileceğin ana konuları seçmen, cerrahi, kadın doğum, acil, dahiliye , esaslar gibi .

   Sınavlara da gir mutlaka.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder