ELEKTROKARDİYOGRAM NASIL ÇALIŞIR?

elektrokardiyogram nedir?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum bu yazıyı okuyunca EKG olayı tamamdır diyemeyeceğim çünkü EKG derya deniz. Ancak şunu söylemek istiyorum ki EKG yi hemşire veya sağlık çalışanı olarak az çok bilmeliyiz.

Bu yazı öğrenci hemşireler ve EKG biriminde çalışan yada acilde, yani EKG çeken hemşireler için oldukça güzel olacağını düşünüyorum.

Hem ön bilgi hem de hastalara bilgi vermek yada gelen soruları cevaplamak adına yeterlidir. Keyifli okumalar.
elektrokardiyogram nedir
Doktorlar, kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek ve vücudun en önemli organlarından birinde herhangi bir anomaliyi tespit etmek için EKG veya EKG olarak da adlandırılan bir elektrokardiyogram testi kullanır. Bir EKG, kalbin içinden akarken elektrik darbelerinin zamanlaması ve gücünün kaydını yapar. EKG cihazından hareketli bir kağıt şeridinde çıkan kayıt daha sonra kalbin normal çalışıp çalışmadığını görmek için doktor tarafından okunur ve yorumlanır.


Bunu anlamak basit gibi görünse de, testin ve kalbin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, gerçekten bir akıl almaz derecede zordur.

Kalbin elektriksel sistemi

Kalp, kalp kası kasılmasına neden olacak elektrik sinyalleri üretebilen özel dokulardan oluşur. Her kasılmada, kalp oksijeni emmek ve vücudun her tarafındaki hücrelere iletmek için akciğerlere kan pompalayarak çalışır.

Özellikle sinoatriyal düğüm olarak da adlandırılan sinüs düğümü, kalp boyunca elektriksel aktivite oluşturmaktan sorumlu olan dokudur . Kalbin atriyumuna veya sağ üst odasına yerleştirilen sinüs düğümü, saniyenin her bir kesirinde, atriyal kaslardan geçen ve büzülmelerine neden olan elektriksel bir uyarı gönderir. 

Uyarı daha sonra kalbin ventriküllerine ulaşması için atriyoventriküler düğüm boyunca ilerler.
Elektriksel impuls organ içinden akarken, kalp normalde çoğu yetişkinlerde istirahat halinde dakikada yaklaşık 60 ila 100 kez daralır veya atar.


EKG okumasını anlama

Kalbin her aktivitesi elektrokardiyogram okuması ile görülebilir. Vadiler ve tepeler gibi bir çizgi grafik görünüyor. Bu tepeler ve dalgalanmalar aslında kalpten akan sinyallerin “dalgalarını” temsil eder. 

P dalgası, kalbin üst odalarından gönderilen elektrik sinyalini temsil eder. Bu arada, QRS dalgası alt bölmelerdeki elektriksel aktiviteyi gösterir. Son olarak, T dalgası, dinlenmeye geri döndüğünde kalbin aktivitesini kaydeder.

EKG kağıdına yansıyan dalgaların boyutu, şekli ve her dalga arasındaki zaman aralığı, doktorun durumu teşhis etmesine yardımcı olacağı değerli bilgiler olan kalp aktivitesinin hızını ve düzenini yansıtır. EKG, kalbin ritmine ışık tutmasının yanı sıra, olası kalp kası hasarını belirleyebilir ve kalsiyum ve potasyum dahil olmak üzere anormal kan elektrolit seviyelerini tespit edebilir.

Nasıl EKG çekilir

Elektrokardiyogram genellikle birkaç dakika süren ağrısız bir işlemdir. Acilde, poliklinikte veya EKG odası denen birimde yapılabilir. EKG ekipmanı taşınabilir bir test aracı olduğundan hemen hemen her yerde yapılabilir. Hastaneye kabul edilen hastalar için kalp düzeni bir EKG sistemi tarafından sürekli izlenebilir.

Test sırasında hastanın başlangıçta, elektrotları yani EKG kablolarını takmak için pürüzsüz bir yüzey sağlamak adına göğsü, kolları ve bacakları tıraş etmesi gerekebilir. Ancak biz bunu uygulamada çok sık kullanmayız. Alan temizlendikten sonra, hastanın göğsündeki, her kol ve bacağın üzerindeki cilde birkaç EKG yerleştirilerek çekim yapılır.


Üç ana EKG tipi

Elektrokardiyogram, üç farklı amaca bağlı olarak doktor tarafından istenmektedir . Dinlenme EKG'si, doktor siz dinlenirken kalbinizin nasıl çalıştığını bilmek istediği zaman ister. 


Doktor, kalbin aktiviteye tepkisini belirlemek isterse, ikinci tip, egzersiz EKG'si istenir. Bu test hasta yürürken veya koşu bandında koşarken yapılabilir. 

Ayrıca, hastanın bütün gün kalp atışlarını izleyen 24 saatlik EKG olarak adlandırdığımız aletler de var.

EKG vazgeçilmez bir testtir sağlık durumunuzun daha kötüye gitmesini önlemek adına oldukça önemlidir. 

Hızlı, acısız, az maliyetli ve etkili......

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder