HEMŞİRE NE DEĞİLDİR?

HEMŞİRELER İLE İLGİLİ KALIPLAŞMIŞ YANLIŞ KAVRAMLAR
Hemşirelik mesleği sağlık sektöründe hemen hemen her alanında aktif çalışan meslek mensubu kişilerdir. Halk tarafından yanlış bilinen ve bir türlü kırılmayan bazı kavramlar hemşireliğe yapışıp kalmış durumdadır.

Sizler için halk tarafından yanlış bilinen ve doğru olduğuna inanılan bazı konuları dile getirdik.


1. Hemşire hasta altı temizler


Evet hemşireler olarak hata altı temizlememiz gerekiyorsa yaparız, hatta yatak çarşaflarını da değiştirebiliriz. Bu konuda biz bunu kesinlikle yapmayız demiyoruz ama unu yapan başka görevliler var hastanelerde.

Bazı hemşirelik öğrencileri veya yeni başlayanlar bunu görev saymasalar da evet görevlerimiz arasında  ama dolaylı olarak.

Ayrıca halk bazen bu hasta altı temizlemekten ibaret saydıkları hemşirelik görevinin çok daha fazlası olduğunu bilmiyor.

Hemşirelik hasta altı temizlemek yada hastaların ilaçlarını dağıtmaktan çok daha fazlasıdır.

2. Hemşire Doktor yardımcısıdır.


Hayır. Hemşire profesyonel sağlık ekibinin bir parçasıdır. Ancak asla doktor yardımcısı değildir. Bu mesleğin en aşağılayıcı yargılarından biridir. Hasta ziyaretlerinde doktorla beraber yürümemiz ve söylediklerini not almamız belki yanlış yorumlanıyor olabilir ancak durum böyle değildir.

Hemşireler yüksek düzeyde analitik ve eleştirel düşünme becerilerine sahiptir. Hemşirelik kendi bilgi birikimine ve etik standartlarına sahip bağımsız bir meslektir.

Hastanın daha iyi bakım almasını sağlamak ve eksikliklerini gidermek için Doktor ile etkileşim içerisindedir.

3. Hemşireler hastanenin tüm eksikliklerinden sorumludur


Hemşireler sanki her şeyin sorumlusu gibi bir çok alakasız soruya maruz kalırlar; hastane neden pis?, doktoru neden bekliyoruz?, klima neden çalışmıyor?, çarşaflar neden temiz değil?, bize ne zaman bakılacak?, lavaboda peçete bitmiş? .................. onlarcası. 


Bizler hemşire olarak sizlerin tüm sorunlarını elbetteki dinleriz, ancak stresinizi atacağınız asıl söylemeniz gereken kişiye söyleyemeyip gelip bize içinizi dökeceğiniz bir meslek grubu değiliz. 

Hemşireler ile alakalı olmayan sorunlarınızı çözecek zamanımız olmayabilir, bu sorunları söyleyecek çok sayıda farklı meslek gruplarını hastanede bulabilirsiniz. Ancak gene söylüyorum vaktimiz oldukça biz size her konuda yardımcı oluruz. 

4. Herkes hemşire olabilir


Hemşirelik okumak belki diğer meslek gruplarına göre daha az puan ile kazanılabilir bir lisans derecesi olabilir. Son zamanlarda puanları hayli yükseliyor. Ancak herkes hemşirelik okusa da hemşire olmak okumak dan çok daha fazlasıdır.

Ayrıca okuyup mesleğini devam ettiremeyen hemşireler de vardır, çünkü hemşirelik sadece diploma sahibi olmak ile olmaz. Beceri, Özveri ve bilgi gerektirir. Bilgi tamam ama beceri ve özveriyi herkes kazanamaz.

O yüzden başına geçseniz yapamayacağınız meslek ile ilgili ön yargılı olmaktan vazgeçin zorluklarını görün veya görmek istemeseniz de ne var hemşire olmakta geldi de ben gitmedim üniversitesine muhabbetinden vazgeçin.


5. Bir gün iş 3 gün yatış


Hastaneler 7/24 hizmet veren birimlerdir. Evet hemşireler de vardiya usulu ile çalışmaktadırlar. Özellikle acil servislerin iş yoğunluğu zaten mesai sonrası olmakta ve servislerde mesai dışı saatlerde daha az sayıda hemşire ile çalışmaya devam etmektedir.

Ama insanlar genelde oooo kaç gün yatış var nöbetten sora söylemini asla bırakmazlar. Her mesleğin belirli çalışma saatleri vardır ve mesai sonrası bir dakika dahi fazla çalışmayı reddeden meslek mensupları gelip hemşireler 3 gün yatıyor diyebilmektedirler.

Herkes rahat olmalıdır ki hemşire bir memurun çalışması gereken haftalık mesai saatini fazlası ile doldurmakta ve geceleri yoğun sayılabilecek şekilde ailesi ve çocuklarından uzak uykusuz kalmaktadırlar. 

3 gün diye tabir edilen iznin bir günü pazar günü çalıştığı için hemşirenin pazarı, bir günü uyuması için verilen izin, bir günü de diğer vardiyasının gecesini hastanede geçireceği için gündüz evde olsun diye verilen izindir.

Sizde yanlış bilinen durumları yorum kısmında yazabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder