HEMŞİRELERİN İZLEMESİ GEREKEN FİLM ve DİZİLER


film dizi

Bir hemşire olarak izlemekten zevk aldığım film ve dizileri paylaşmak istedim. Bazen meslek adına çok şey öğrendiğim, bazen mesleğimle gurur duyduran bazen de mesleğin zorluklarını göz önüne seren film ve diziler.1-) Florence Nightingale (2008)

Hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale'nin yarı gerçek yarı kurgu hayatınından bahsediyor bu film. 

Konusu kısaca şöyle. Florence Nightingale seçkin bir ailenin kızı. Birçok hastanın çaresizliğini gören Nigtingale kayıtsız kalamıyor ve ailesinin tüm itirazlarına karşı hemşire ( o zamanlar hasta bakıcı) olmaya karar veriyor. Ailesi seçkin bir aile olduğu için haliyle herkes tarafından tanınıyor. Nightingale de bundan yararlanarak dönemin ünlü devlet adamlarıyla görüşmeler yapıyor. Her hemşirenin izlemesi gereken muazzam bir film.2-)Wit (2001)

Vivian Bearing yumurtalık kanserine yakalanmış bir edebiyat profesörüdür. Doktor Kelekian, Vivian üzerinde araştırmalar yaparak onu tam bir denek olarak kullanır. Doktor Kelekian’ın öğrencisi Jason da hocası gibi hastalarının duygularını pek önemsemeyen biridir. Vivian kendini çok yalnız hisseder. Onu anlayan tek kişi hemşire Susie'dir. Susie, Vivian'a dondurmalar getirir, eline kremler sürer ve bir arkadaşı gibi onu dinler.3-) Kırılgan (2007)

Mercy Falls Çocuk Hastanesi kapatılmaya karar veriliyor. Çünkü donanımsız. Tahliye ediliyor. Bir tren kazası oluyor. Diğer hastanelerde yer olmadığından dolayı tahliye işi erteleniyor. Ancak birçok malzeme götürülmüş, cihazlar sökülmüş durumda. Hemşire Amy bu düzensizlikle baş etmek zorunda. Ancak hastanenin birçok bilinmeyen sırlarıyla da karşı karşıya kalıyor.
4-) Hemşire Jackie (dizi)
Jackie hastalarına karşı acımasız bir hemşire. Ancak ailesine sıcak davranıyor. Yaşadığı sırt ağrıları yüzünden ağrı kesici bağımlısı oluyor. Olaylar ardından gelişiyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi.
5-) Code black (dizi)


Yine müthiş bir dizi. Hastaların hastaneye akın  etmeleri ile doktor ve hemşirelerin bozuk bir sistemde her şeyi göze alarak hastaları kurtarmak için olağanüstü gayretle çalışmalarını konu alıyor. Dizi tıp terimleri ve gerçeklikten hiç sapmadan ilerliyor. Hem izleyip hem de içerisinde geçen bilgilerin doğruluğu neticesinde bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Acil serviste belirli bir hasta sayısına ulaşılınca black code veriliyor ve olaylar başlıyor.

Sizde beğendiğiniz hemşirelerin izlemesi gerektiğini düşündüğünüz dizi ve filmleri bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar

 1. harika bir yazı olmuş elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 2. yazıyı çok beğendim ilk fırsatta filmleri izleyeceğim

  YanıtlayınSil
 3. sizlere netflix dizisi olan savaş zamanlarını da öneririm 2. dünya savaşında hemşireleri anlatan bir kısa dizi

  YanıtlayınSil
 4. patch adams ve savaş vadisini de listeye ekleyin

  YanıtlayınSil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder