HEMŞİRELİK ANILARI HEMŞİRELİKTE NASIL AKTİF OLDUM ?


Merhabalar, bir şeyler yazılmaya başlamış, bende biraz bekledim ve sonunda bu yazıyı göndermeye karar verdim.


Umarım yayınlanır ve meslektaşlarıma faydası olur.

Ben bu yazımda hemşire olduktan sonra meslek adına nasıl aktif olabildiğimi anlatacağım.

Evet yüksek lisans yaptım ve bir uzman hemşireyim. Yüksek lisansa başlamam da şu an bu yazıyı okuduğunuz sitenin de etkisi çok fazla.

Hep sorular sorardım veya yazıları okurdum. Zaten sorduğum sorular ile ilgili ertesi haftalarda bir makale çıkarırlardı. Çok detaylı bilgilere sahip oldum kendilerine teşekkür ederim ve katkı sağlamak adına bu yazıyı yazıyorum.

Bu sitenin önemi benim için çok büyük, çünkü bu sitedeki içerikler hemen hemen hepsi hemşirelerin sorduğu sorulardan doğan içerikler, dolayısı ile merak edilen ve beklenen yazılar oluyor.

Her neyse konumuza dönmek istiyorum.

NASIL AKTİF BİR HEMŞİRE OLABİLDİM?


Evet, aslında atandığım zaman küçük bir ilde idim, o kadar sosyal bir insan değilim. Oldukça içime kapanığım ve atanmadan önce şunu söylerdim;


- '' Bir işim olsun, işimi güzel yapayım benim için iş hayatı yeterlidir.''

Çok sosyal bir insan olmadığım için evde genelde dizi izler, kitap belki biraz okurdum.

İşimi çok seviyorum, çalışırken bitmeyen bir enerjim var.

İşe başladığım haftalarda mesai usulü çalıştım, dolayısı ile her gün işe gidiyor, normal memur gibi zaman geçiriyordum.

Daha sonra oryantasyonum bitti ve nöbetlere girmeye başladım. Hemşire sayımız yeterli olduğundan fazla mesaimiz olmuyordu. 

O zamanlar 24 saat çalışmak ta serbestti. Şimdi de tutulabiliyor eğer maruziyetiniz var ise. Örneğin öğrenci olmak seminerlere katılmak vesaire......

Nöbet sonrası 3 günlük izinlerim dahi oluyordu ve tek başıma asosyal hayatımla beraber çok sıkılıyordum.


Projeler

İnternette bazı araştırmalar yapmaya başladım, 

Birtane yazıya rastladım, TUBİTAK projesi idi, çağrı yapılmıştı ve başvuran kişiler Denizli'de bir Deprem Bilim Okulu adı altında projeye ücretsiz katılım sağlayacaklardı.

İlgimi çekti, şartlar da hep öğretmenler vardı ama hemşire olmaz demiyordu. Başvuru formunu doldurdum.

Bütün öğretmen topluluğunun yanında tek farklı meslek bendim ve bir haftalık kampa ücretsiz olarak katılma hakkı kazandım.

Ne torpil, ne başka bir şey seçilmiştim. Hemen idareye koşup izin aldım ama yıllık izin almıştım.

Kamp o kadar güzel gelmişti ki hem tatil, hem proje, hem eğitim her şey vardı içinde. Bu arada bir sürü öğretmen ile tanışma fırsatım oldu. Onlarda bir hemşire tanıdılar.

Bu olay beni çok memnun etti, üzerine KIZILAY'ı takip ettim. UMKE'yi takip ettim.

UMKE bulunduğunuz ilde kordinasyon merkezi var ise muhtemelen il sağlık müdürlüğündedir. Uğramanızı tavsiye ederim. Burada da gönüllü oldum ve bazı eğitimlerini aldım, ara ara tatbikatlara katıldım.

Aktif bir operasyonum olmadı ama çok şey katabiliyor mesleğiniz ve sosyallik adına.

Kızılay eğer engeliniz yoksa yurt dışına dahi gönderebiliyor.

Ardından Somali başvurusu yaptım bir dönem lakin henüz bir haber yok ondan.


Kurslar

Bunlar ile uğraşırken, sağlık bakanlığının dışarıdan kişiler için çok pahalı olan ama hastane gönderdiğinde ücretsiz olan kurslarını kovaladım.

Oldu bir kaç kursa katılabildim, o kurslar da gerek mesleki eğitim gerek ise sosyallik adına muazzamlar. Tabi hemen çıkmayabiliyor siz başvurun bırakın kovalayın olmuyor diye vazgeçmeyin, illa ki olacak bir tanesi.

Bir kaç yıl sonra gene internette dolaşırken bu siteye rastladım. Bende yüksek lisans yapmalıyım dedim ve gerekli araştırma ve sorularıma gelen cevaplar ile yüksek lisansa başladım.

ALES puanı almak için çabaladım, başvurular yaptım, mülakatlara girdim ama sonunda Acil hemşireliği tezli ve örgün yüksek lisansımı yaptım. Uzman acil hemşiresi oldum.


Neden Yüksek Lisans?


Bu kararımı vermeden önce, aklıma eğitimim geldi. Aslında çok iyi eğitim alarak mezun olmadım. Hastalar bana soru sorduklarında hemen cevap veremiyordum, gidip doktora soruyordum ve sonra cevap verebiliyordum.

Çoğu konuda eksiğim vardı. Meslek hayatımda bir şeyler yapıyordum ama çoğunu neden yaptığımı bilmiyordum.

Bu beni okumaya itti, bunu yaparken de yüksek lisans tercihim oldu.

Yüksek lisans hayatım boyunca 100 km ötede bir ile gidip geldim, yeri geldi haftada 4 gün yeri geldi 2 gün, bir şekilde bitirdim.

Tez aşamasında zaten çok gitmedim ama güzel bir tez hazırladım ve bunu çalıştığım hastanede yaptım.

Bunun üzerine yönetim bir plaket verdi, çalışmalarınız ve katkılarınızdan dolayı diyerek.

Bu sayede çalıştığım hastanede tanınan biri oldum.

Avrupa ajanslarının proje hazırlama okullarına hastanemiz adına gittim. Bazı projeler hazırladım ancak hayata henüz geçmedi.

 Daha sonra YDS ye girmem gerekti, 4 denemede YDS den 65 alabildim.

Şu an Doktora yapıyorum.....

Daha neler neler, şimdi bunları neden anlattım.


Hemşirelik mesleği çok çok güzel bir meslek aslında.

Meslektaşlarımız, gerek geç atanma, gerek atanana kadar evlenmiş olma, çoluk çocuk derken bazı şeyler den uzak duruyorlar.

Bu meslektaşlarım adına üzücü tabi ki ama bazıları adına güzel;


Nasıl?


Onlar bu işlerden elini eteğini çektiği zaman, bu tür olaylar ile ilgilenen sayılı hemşire kalıyor. Yani sizler yüksek lisans, doktora, proje, kamp, seminer, eğitim,...... hepsine gidebilirsiniz. Zaten gitmek isteyen çok az kişi olduğundan kabul edilme oranınız çok iyi oluyor.

Umarım biraz ilham vermişimdir.

Sorularınız olursa bu yazı altına yani siteye yazarsanız, ara ara bakıp cevap yazmaya çalışacağım.

Bize bu fırsatı verdiği için admine tekrar teşekkürler, çalışmalarında başarılar.

Uzman Hemşire Sema D.

Yorumlar

 1. Merhaba ben hemşirelik adına çok önyargılıyım ama bu yargımında doğru olduğunu düşünüyorum. Hemşirelik doktor ilişkisi beni itiyor doktorlar hemşirelere önemsiz biri imiş gibi davranıyorlar bir de ben doktor olmak istiyordum ama olamadım. Ve doktor olamayıp hemşire olsam bu düşünce beni ne kadar etkiler. Hemşirelikte yükselsem bu doktor hemşire ilişkisinin kötü olması ortadan kalkar mı. Bu sorular benim için çok önemli cevaplarsanız çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bu soruya çok objektif cevap verebileceğimi sanmıyorum. Meslek hayatım boyunca hiçbir doktor ile sorun yaşamadım. Belki çalıştığım ilden dolayı belki çalıştığım doktorların karakterinden belki benim karakterimden veya iyi çalışmamdan bilemiyorum ama sorun yaşayacağını sanmıyorum. Herşey sana bağlı diye düşünüyorum. Kötü niyetli herkes sorun yaşar doktor olsun hemşire olsun temizlik personeli olsun. Ama iyi niyetli herkes sorun yaşamaz yaşa sa da sonradan anlaşılır haklı olduğu ve düzelir.

   Sil
 2. Merhaba , ben İngilizce hemşirelik 1. sınıf öğrencisiyim alanımla ilgili araştırmalar yapmak ve hocalara proje fikri sunmak istiyorum fakat pek birşey de bulamıyorum saçma geliyor fikirlerim . Ayrıca üniversitede de akademisyen olarak kalmak istiyorum. Sizce bunlar için çok mu erken?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Proje için erken, sahaya inmeden sahanın projelerini üretmek imkansız olmasa da yetersiz projeler üretmene ve zamanını boşa harcamana neden olur. Bunun için bekle. Üniversitede akademisyen olarak kalmak diye bir durum yok, lisans sonrası lisansüstü okuyacaksın, eğer illa kendi üniversitende kalmak istiyorsan eğer lisansüstünü de bu üniversitede okuyarak şans elde edersin. Şimdilik bu konular çin yapman gereken bir hazırlık yok...

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder