HEMŞİRE FORMASI NASIL SEÇİLİR?

Sağlık çalışanları olarak, iş hayatımız boyunca giydiğimiz iş elbisemiz formalarımız. Yani normal devlet memurları veya öğretmenler gibi farklı iş elbisesi kombinasyonlarımız olmuyor malesef.

Peki Formamızı Doğru Seçebiliyor muyuz?


O kadar çok seçeneğimiz yok aslında ama eskiye nazaran şu an online satışların da gelişmesi ile Türkiye'nin her yerinden forma alabiliyoruz.

Eskiden bir sağlık çalışanı forma alacağı zaman, ilaç mümessili gibi bazı kişiler hastaneye forma getirirmiş hala devam eden yerler vardır. Sağlık çalışanları bu formalardan seçer oracıkta alırmış.

Ama forma da çeşitli kalitelere sahip, çoğu sağlık çalışanının çalışma saatleri oldukça uzun. Bu uzun saatler boyunca da sadece oturmuyorlar; eğilip kalkıyorlar, bazen koşturuyorlar, bazı teknik girişimler yaparken formalar kirlenebiliyor, terlenebiliyor, bazen uzanılabiliyor dinlenmek için....... Tüm bunlar olurken formamız hep üzerimizde.

Hemşirelik tarihi ne kadar eski ise hemşirelik forması tarihi de o kadar eski. Peki yıllarca forma giyen hemşireler; formadan ne bekliyorlar?

Bu konu hakkında bir araştırma yaptık, gerek uzaktan online gerek ben ve arkadaşlarımın çalıştığı hastanede sağlık çalışanları ile konuştuk. 

Bir formadan ne bekliyorsunuz diye sorduk ve en sevdikleri hatta unutamadıkları formalardan bahsetmelerini istedik.

İşte size derlediğimiz biz sağlıkçılar gözünden formalarımız ile ilgili yazımız; aşağıdaki başlıklar görüştüğümüz sağlık çalışanlarından alınan bilgilerin derlenmesi ile oluşturulmuştur.HEMŞİRE FORMASINDAN BEKLENTİLERİMİZESNEKLİK


Bir hemşire forması esnek olmalı dedi katılımcılarımızın çoğu. Nedir bu esneklikten kastınız diye de sorduk. Sağlık çalışanı olarak, iş saatlerimizde ne ile karşılaşacağımızı kesinlikle bilemeyiz. Sakin bir şekilde oturuyor veya diğer işler ile ilgileniyorken birden bire acil bir olay olabilir, müdahalemiz gerekir.

Bu noktada bazen koşar, bazen ani ve hızlı hareketler ile müdahale ederiz. Biz bu müdahaleleri yaparken aman formamız kirlenmiş mi, bir yere mi takılmış, yırtılmış mı demeyiz. 

Önceliklerimizden biri formamızın esnek olması yani bizim bu hareketli zamanlarımızda bize ayak uydurabilmesi ve bizim hareketlerimizi kısıtlamaması.


ŞIKLIK

Tabi ki bu esneklik sağlanırken şıklıktan da ödün verilmemesi gerekir. Hemşire olarak iş hayatımızın tek kostümü formalarımız. Dolayısı ile üzerimizde şık bir forma ile çalışmak tabi ki isteriz.


DAYANIKLILIK

Bir forma esnek, şık olduğu kadar dayanıklı da olmalı. Birkaç yıkama sonrasında esnekliğini ve duruşunu kaybetmiş bir forma bize çok daha maliyetli oluyor.

Hastane çalışanı olduğumuz için, hastanede iki saat de çalışmış olsak o forma mutlaka yıkanır. Dolayısı ile her iş günü sonrası formamız yıkanır. Buna dayanabilecek yapıda olması gerekir.


SAĞLIK

Her gün yüzlerce kişinin sağlığı ile ilgileniyoruz. Kendi sağlığımız da tabi ki önemli. Bir forma nasıl sağlıklı olabilir?

Çalışırken tempomuz bizi terletir, formamız nefes almalı, pamuk oranı iyi olmalı. Kumaşı hava alabilen bir kumaş olmalı mevsimine göre ince kumaş tercih edilmeli.


SONUÇ

Çok daha fazla fikirler de olmasına rağmen genel ortak kanı yukarıda saydıklarımızın kesinlikle olmazsa olmaz olduğunu gösterdi. Çalışanlar formalarından genel anlamda memnundu ama bu memnuniyeti hemen bulamadıklarını da belirtiyorlar.

Yani bu kadar firma yada araştırılabilecek yazı yoktu diyorlar. Deneye deneye tecrübe ile bulmuşlar sevdikleri formayı.

Bu araştırma neticesinde bir marka çıkıyor ortaya size bunu yazının sonunda söyleyeceğim, hatta bir de indirim linki vereceğim. 

Ancak tabi ki istediğiniz firmadan forma almakta özgürsünüz herkesin sevdiği bir marka vardır. 

Şimdi sizlere bazı kumaş türlerinden bahsetmek istiyorum, forma alırken duymuş olmanız muhtemel ama genelde yabancı kalmışız bu terimlere. Formada her ay almıyoruz yenisini alana dek yeni bir şey çıkıyor.


HEMŞİRE FORMASI KUMAŞ TÜRLERİTERİKOTON
Terikoton kumaşın hafif ve nefes alan bir yapısı var. Her mevsim giyilebilir, çalıştığımız alanlar kapalı alanlar olduğu için. Ama özellikle yazın çok kullanışlı olacağınız düşünüyorum. Çünkü terleme yapmaz iddiaları var.

Ayrıca bu kumaş % 35 pamuk oranına sahip, 115 gr / m2 oranında ithal bir kumaş. Dolayısı ile SAĞLIK maddemizi karşılayan bir forma.

İnce olmasına rağmen deforme olmayan bir yapıya sahip, uygun şartlarda yıkandığında (40 derece ve altı) uzun düre giyilebilir - DAYANIKLILIK-

Ürünü incelemek ve okurlarımıza özel indirimden faydalanmak için tıklayın..


COTONMAX
Pamuk oranı yüksek, terikoton kumaşa kıyasla daha kalın ve dayanıklı bir kumaş. Yaz kış kullanıma uygun. % 65 pamuk oranına sahip 140 gr / m2 ağırlığında. 40 derece ve altı yıkama tavsiye ediliyor.

Ürünü incelemek ve okurlarımıza özel indirimden faydalanmak için tıklayın..
DRY TOUCH

Yeni duyduğumuz bu kumaş için dokusu pamuk gibi, özellikleri pamuktan iyi deniliyor. 

Sertifikalı performans kumaşlarından olan dry touch, kanallı lifleri sayesinde nefes alabilen formalar arasında en iyisi. Havayı içeriye nemi dışarıya almasındaki başarı ve aynı zamanda teri pamuktan 10 kat daha fazla emmesi ile tam bir SAĞLIK forması.

Doğal elyaf görüntüsüne benzer yapısı vardır. Pamuğa göre daha az buruşur, az çeker ve dayanıklıdır. Aynı zamanda pamuktan daha yumuşak bir his verir.

%50 pamuk, %50 dry touch kumaştan yapılan bu formalar 30 derece ve altında yıkanmalı, güneş ışığının direk etkisinden uzak kurutulmalı.

Formada gelinen son nokta diyebiliriz belki.

Ürünü incelemek ve okurlarımıza özel indirimden faydalanmak için tıklayın..

U-FLEX LİKRA
Bu forma tamamen kadınlara özel.

Likralı terikoton kumaştan imal edilmiş. Hafif, hava alan gözenekli dokusu ve likranın verdiği mükemmel esneklik ile çok konforlu.

İnce ama dayanıklı.

% 60 pamuk, % 35 polyester, % 5 likra , 30 derece ve altı yıkama, direk güneşten uzak kurutma.

Ürünü incelemek ve okurlarımıza özel indirimden faydalanmak için tıklayın..ALPAKA
Terikoton kumaşa göre daha kalın, 185 gr /m2

Hafif bir ütü ile bile giyilebilir, çok kırışmaz, kolay temizlenir ve dayanıklıdır. Medikal giyimde en çok tercih edilen kumaştır. % 25 viskon % 75 polyester.

Ürünü incelemek ve okurlarımıza özel indirimden faydalanmak için tıklayın..


Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Uçak medikal bundan sonra okurlarımızın tümüne indirimli olarak ürünlerini sunmaktadır.

Bu linki tıklayarak indirimli alışveriş yapabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder