HEMŞİRELİK VE YABANCI DİL

YABANCI DİL HEMŞİRELİKTE NE İŞE YARAR?


Günümüzde yabancı dil bilme oranı oldukça arttı. Bazı mesleklerde yabancı dil biliyor olmak çok avantajlı. Sizler de hemşire olmadan önce kendinizi geleceğe hazırlamak için yabancı dil öğrenmiş olabilirsiniz. Şimdi hemşirelik yapıyorsunuz, peki yabancı diliniz ne işe yarıyor?

Hemşireler için yabancı dili kullanarak kariyer veya aldıkları maaşlarında fark olur mu?

1. Yurt Dışında ÇalışmakHemşireler belirli prosedürlerden geçtikten sonra yurt dışında çalışabilmekteler. Bu konu ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca buradan da yurt dışı hemşire maaşlarına göz atabilirsiniz.

Yabancı dil bu yurt dışı düşünen hemşirelerin ilk önce yapması gerekenlerden. Dolayısı ile bir hemşire olarak yabancı dilim ile ne yapabilirim konusunda yurt dışında çalışmak bir seçenek olabilir.


2. Turistik Gezi Hemşireliği


Bazı turist firmaları, tabi ki büyük ve köklü olanlardan bahsediyoruz. Gemi turları başta olmak üzere bazı turlarında hemşire çalıştırıyorlar. Yurt dışında daha yaygın olan bu meslek seyahat hemşireliği olarak geçiyor.

Bu konu hakkındaki detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Tabi ki ülkemizde çok yaygın olmayan bu meslek, tatil bölgelerinde veya büyük gezi firmalarında bir seçenek olarak karşımıza çıkabilir. Yabancı dilinizi hemşire olarak kullanmak için iyi bir seçenek.

3. Kızılay


Kızılay bazı dönemlerde bünyesine hemşire alıyor. Bu alımlar ve Kızılay ile ilgili detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Peki yabancı dil neden? Kızılay yabancı ülkelerde de şubesi olan veya çalışma yapan bir organizasyon, dolayısı ile yabancı dil bilen hemşireler bu büyük organizasyonun daha üst seviye bölümlerinde görev alabilmekteler. Bu da yabancı dil bilen hemşireler için bir seçenek.

4. Uluslararası Özel Hastaneler


Günümüzde yeni bir turizm sektörü oluştu, sağlık turizmi. Bu konuda büyük şehirlerdeki bazı köklü hastaneler yurt dışından bir çok hastaya hizmet veriyor. Bu hastaneler yabancı dil bilen hemşireler için daha ılımlılar. Yüksek maaş, yabancı hastalar ile ilgilenme ve iletişim kurabilme becerileri bir arada olan hemşireler için verilebilir.


Yabancı dil bilen hemşirelerin değerlendirmesi gereken özel sektör alanlarından.

5. Akademik Eğitim


Artık yüksek lisans da dahil olmak üzere YDS yani yabancı dil puanı standart olmaya başladı. Dolayısı ile eğitimini üst öğrenimlerde devam ettirmek isteyen hemşireler de yabancı dil bilmek zorunda artık.

Bu da yabancı dl bilen hemşireler için bir avantaj sağlamaktadır.

6. Devlet Memuru Yabancı Dil Tazminatı


Bu madde de devlet memuru olan ve diğer seçenekler ile uğraşmak istemeyen hemşireler için. Eğer yabancı dil biliyorsanız ve fazla uğraşmadan değerlendirmek istiyorsanız beirli puan aldıktan sonra maaşınıza belirli oranlarda artış sağlamış olursunuz.

2019 itibari ile bu tazminat;

A ( 96-100); 156 tl
A ( 90-95); 117 tl
B (80-89); 78 tl
C (70-79); 39 tl

Bu fiyatlar aşağı yukarı bu şekilde olup ek göstergeye göre değişkenlikler gösterebilir ama çok fark olmaz. 

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder