Cruise Gemi Hemşiresi Olmak

Merhaba arkadaşlar tatilde olduğum için çok yazamadım bu aralar. Tatillerimi yurt dışında geçirmeyi seven ve bu tatillerde yurt dışındaki hemşirelik kongrelerine de katılmaya çalışan biriyim.

Bu zamanlarda hemşirelik ile ilgili gelişmeleri de takip ediyorum. Hal böyle olunca size karşılaştığım ve ülkemizde görmediğim bir hemşirelik dalından bahsetmek istiyorum. Seyahat hemşireliği. 
Çoğunuz için belki uygun olmayabilir. Ve yurt dışındaki uygulamalar sonradan ülkemizde yaygınlaşıyor, belkide var biz bilmiyoruz ve belki de yaygınlaşıyor sessiz sedasız.


Eğer düşünüyorsanız şimdiden hazırlık yapmak isteyebilirsiniz. Belki gençken hem çalışıp hem dünyayı gezmek isteyebilirsiniz, belki orta yaşlardasınız ve elinizi ayağınızı klasik hemşirelikten biraz çekmek istiyorsunuz. İşte tam size göre bir hemşirelik dalı seyahat hemşireliği.

Ben bu konudan bahsederken ülkemizde örneğini görmediğim için biraz yurt dışındaki prosedürden bahsedeceğim ama genelde benzer olmakta bu prosedürler. O yüzden bu yazı da sizin için gayet faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı.

Aklımızda bulunsun değil mi?


İşinizde bir değişikliği arıyorsanız veya mezun olduktan sonra gerçekten heyecan verici bir hemşirelik uzmanlığı arıyorsanız, seyahat hemşiresi olarak çalışmak göz önünde bulundurmanız gereken bir hemşirelik dalı.

Bir hastane veya klinik ortamda çalışmaktan farklı olmasa da, okyanusun ortasında sağlık hizmeti sunmak heyecan verici bir deneyim olabilir. Ancak, herhangi bir hemşirelik uzmanlığında olduğu gibi, sizin için doğru kariyer olup olmadığını öğrenmek için öncelikle araştırmanız en iyisidir.

Bu konuda size yardımcı olmak için, seyahat hemşiresi olma konusunda bilmeniz gerekenleri aktarmaya çalışacağım.

Gereksinimler

Bir yolcu gemisinde hemşire olarak çalışmak için gereken nitelikler ve şartlar teknik olarak diğer hemşirelik uzmanlıklarıyla aynıdır.
Hemşirelik lisans mezunu olmalısınız.
Advanced Cardiovascular Life Support veya ACLS sertifikasına sahip bir hemşire olmanız gerekir. (Bu kısım yurt dışındaki hemşirelerden istenenler arasında ülkemizde farklı bir sertifika istenebilir)

Çoğu gemi, acil serviste çalışma konusunda en az 2 yıl deneyime sahip hemşireleri işe alma konusunda daha ılımlılar, bunun da nedeni olası acil durumlar için hazırlıklı olmanızı istemeleri olabilir diye düşünüyorum.


Ayrıca, kruvaziyer hemşiresi başvurusu yapmadan önce iyi derecede ingilizceniz olmalı. Bu farklı kültürlerden ve ulusal kökenlerden gelen insanlarla daha verimli ve rahat etkileşim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, çeşitli ülkelerden olabilecek takımın diğer üyeleriyle iyi çalışmanıza yardımcı olabilir. Uluslararası meslektaşlarınız olacağını düşünerek, uluslararası meslektaşlarınızın kullandığı tıbbi dil ve terminolojiler hakkında bir fikriniz olmalıdır.

Bir yolcu hemşiresi olarak çalışmak, karada çalışan bir ortamda çalışmakla neredeyse aynıdır.

Başlangıçta, hasta bakımı sağlamaktan siz sorumlusunuz. Deniz tutması, güneş yanığı, kritik bakım veya yaralanmalara ilk yardım sağlama gibi durumlarda, hastalarınızın sağlık gereksinimlerine dikkat etmeli ve özellikle de karadaki en yakın sağlık tesisine nakledilmeleri gerekiyorsa, onlara eşlik edebilmelisiniz.

Bunun dışında, gemi ekibine rutin tıbbi bakım sağlamanız gerekebilir.

Bir seyahat gemisinde, tipik olarak hemşirelerden ve doktorlardan oluşan daha küçük bir sağlık ekibiyle çalışacaksınız. Bununla birlikte, ekibinizin büyüklüğüne rağmen, iyi donanımlı bir tıbbi tesise sahip olmayacaksınız. Çoğu yolcu gemisinde gemide eczane, laboratuvar ve röntgen cihazı genelde bulunuyor.

Yolcu gemisi hemşireleri çoğu zaman 12 saat çalışmak zorundadır ve izin günleri vardır. Şanslıysanız ve geminiz izin süreniz boyunca limanda ise, gezi yapabilirsiniz. Tıbbi ekibiniz küçük olduğu için hemşirelerin nöbetçi olmak zorunda olduğunu unutmayın.Yolcu Gemisi Hemşirelerinin Maaşları

Bir yolcu gemisi hemşiresi her ay 4,200 ila 4,900 dolar kazanabilir . Oran, seçtiğiniz seyir hattına ve deneyiminize bağlı olacaktır.

Çoğu seyir hattı ücretsiz yemekler, özel bir kabin ve seyahat imkanı sunar. Bazı şirketler hemşirelerin seyahat masraflarını da karşılamaktadır.

Tipik olarak, cruise hemşireleri 6 aylık bir sözleşme ile işe alınır. Bundan sonra, yeni bir teklif almadan önce birkaç hafta izin verilir.

İş Bulmanın Zorlukları

Düşündüğünüzün tersine, mevcut kruvaziyer hemşireliği işlerinin sayısı sınırlıdır. Uzmanlığı sürdürmeyi gerçekten düşünüyorsanız, iş piyasası yani özel sektörde rekabet edebilecek şekilde hazırlanmalısınız.

Çok kültürlü bir ortam olduğu için yeni bir dil öğrenmeyi veya iş deneyimi kazanmayı düşünün. İş bulmak için en iyi yollarından biri doğrudan seyir hattı şirketleri ile iletişim kurmak ve şu anda hemşire işe alıp almadığını öğrenmek.

Eğer Türkiye'de kurulmuş bir cruise gemi şirketi var ise araştırıp başvuru yapabilirsiniz veya görüşebilirsiniz.

Bunu farklı ek bir iş olarak da düşünebilirsiniz, bir dönem bunu yapabilir mevcut işinizden ücretsiz izin alarak dahi deneyimleyebilirsiniz.


Ama unutmayın ki, kendinizi böyle bir işe hazırlar iken çoklu dil bilmeye ve deneyim kazanmaya gayret edin. Örneğin italyanca belki yunanca belki fransızcayı da dillerinize ekler seniz şansıznı daha yüksek olabilir.

Bol şanslar.....

Yorumlar

 1. Türkiyede yolcu gemilerinde hemşirelik yapmak için lise mezunu olmak yeterli mi gemi şirketleri yeterli olduğunu söylüyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gemi şirketleri yeterli diyorsa yeterlidir. Ellerinde konu ile ilgili kapsamlı bilgi vardır mutlaka

   Sil
 2. Şuan gemilerde sağlıkçı alımı var mı . Ben liseden sağlık bakım teknisyeni olarak mezun oldum bu pozisyonda iş bulabilirim mi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ;Alım gormesım ama alım olursa bulursun neden olmasın

   Sil
 3. İngilizce için şirket mi sınav yapıyor acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin belgeleyebileceğiniz Toefl gibi belgenız var ise oluyor ama şirketlerinde yaptığı durumlar vardır.

   Sil
 4. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler. İlk başvuru aşaması nasıl oluyor ? Tavsiye mahiyetinde şirket ismi verir misiniz ?

  YanıtlayınSil
 5. Merhabalar bende gemi hemşiresi olmak istiyorum lisans mezunuyum ama şimdiye kadar doğru dürüst bir ilana rastlamadım yardımcı olabilir misiniz ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlan görürsek biz de yayınlarız elbette. Ama yaygın değil fazla.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder