HEMŞİRELİĞİN KURULUŞUNDAN BERİ VAR OLAN 10 KURALilk hemşire
İyi Bir Hemşire Nasıl Olunur: 1880'den bu yana değişmeyen 10 Kural


Hepimiz her gün daha iyi hemşire olmak için çalışıyoruz. İşe gidip yorulmadan hastalarımızla ilgileniyoruz. Her gün, günün sonunda olmak istediğimiz en iyi hemşire olabileceğimiz düşüncesiyle savaşıyoruz.

Birçoğumuz hemşirelik tarihini biliyoruz; bu tarihin iyi bir hemşire nasıl olunur konusunda çok şey öğrettiğini biliyoruz. 1880'lerde Hemşirelikte rol model olan Florence Nightingale her zaman mesleğin öncüsü ve kurucusu olarak kalmıştır.

Bu kadar başarılı olan, hemşirelik gibi bir mesleğin dünyanın ihtiyacı olduğuna inandıran kendisi de hemşire olan bir kişi. 

Nasıl bu kadar başarılı olabilmiş? 

O zamanlarda da yoğun iş yükü, stres yokmuydu? 

Her gün yıpranıyoruz dediğimiz şu günlerdeki gibi değil miydi yoksa? 

Elbette daha yoğundu. Aşısı olmayan onlarca salgın hastalık. Bir o kadar dolu koğuşlar, sayısı az olan hemşireler, kullan at olmayan ve sürekli temizlenmesi gereken aletler, az sayıda sağlık çalışanı ve çok sayıda bulaşıcı hastalık ve savaş....

Peki bu hemşireler bu kadar iş yükü ve yokluğun arasında bu mesleğin temellerini nasıl atmışlar ki biz hala onların kuramlarını kullanıyoruz. Başarılarının sırrı ne?

1880'lerden bu yana, her zaman olmaya çalıştığımız iyi hemşireler olmamız için takip etmemiz gereken on kural:


1. Eğitiminize değer verin.


Her zaman, eğitime değer vermenin, hastalara kaliteli Hemşirelik bakımı verebilme anahtarından biri olduğuna inanmalıyız.

2. Dini inancımız.


Florence Nightingale, başkalarının yararına yapılan herhangi bir eylemin 'Tanrı'nın çağırması' olduğuna inanıyordu. Yardımına ihtiyaç duyan insanlara özen göstermenin, dinen olması gereken şeylerden biri olduğunu biliyordu. Onun gibi olmalıyız, insanlara yardım edebilmeli ve karşılığında hiçbir şey beklememeliyiz.

Biz inancımızın bir eli olarak, hasta, yaşlı ve düşkünlere el uzatmalı hem mesleğimizi yerine getirmeli hemde vicdani huzura ermeliyiz. Vicdanımız ve inancımız ile baş başa bir meslek sahibi olduğumuzu unutmamalıyız.

3. Araştırma.


Kaliteli bakım verebilmek için önce ne yaptığınızı bilmeniz gerekir. 1880'lerden bu yana gelişerek devam eden hemşirelik bakımı temelinde aynı amaca yöneliktir ve hiç değişmemiştir sadece geliştirilmiştir.

Araştırmaya ve gelişen tıbba ayak uydurmaya açık olmalıyız.

4. Çevrenize önem verin.


Florence Nightingale Çevre Teorisinde belirttiği gibi iyi bir ortam, doğru Hemşirelik bakımı için gereklidir. Hastalarla ilgilenirken dikkate almamız gereken farklı hususları aklımızda tutmalıyız.

Temiz hava, sessiz ortam, hijyenik malzemeler aklınıza ne gelirse bizim dikkat etmemiz gereken ve yaptığımız her işlemi etkileyen çevresel koşullardır. İyi bir hemşirelik bakımı bu çevrenin kaliteli olmasına bağlıdır.

5. Temizlik.


Çevre Teorisi doğrultusunda temizlik, sürekli gözetilmesi gereken şeylerden biridir. Sadece bize kaliteli Hemşirelik bakımı sağlamada değil, hastalara da hızlı iyileşmede yardımcı olacaktır.

6. Beyaz düşünün.


1880'lerde hemşirelerin daima beyaz üniforma giymeleri, saçlarını bakımlı tutmaları ve belirli kurallara göre giyinmeleri beklenirdi. Bu sadece onları çok temiz ve düzenli göstermekle kalmaz, aynı zamanda hastaların hemşirelerine saygı duymasını sağlardı.

Şimdi de öyle değil mi; bakımlı tırnaklar, saçlar, formalarımız ve hafif makyajımız belki. Hemşire bakımlı titiz ve güzel kokar. Bu hastaların size saygı duymasını sağlar. Konuşmamız, duruşumuz, giyim kuşam ve bakımımız en önemlisi merhametle dinleyişimiz.

Bu kavrama biz beyaz düşünmek dedik.

7. Profesyonelliği koruyun.


1880'lerde Hemşirelik toplumunun sadece birkaç üyesi vardı. Hemşirelere sürekli olarak profesyonel  hizmetlerini sürdürmeleri öğretildi. Büyüyen bir topluluğa ait olmakla birlikte, sadece hemşireler olarak değil, insanlar olarak da profesyonel olmalıyız.

Bir ekibin en büyük parçası olarak birbirimizi kollamalı, zinciri asla bozmamalıyız.

8. Saygı.


Her gün insanlarla tanışıyoruz ve onlara yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Hangi hastalıklara sahip olursa olsun her türlü insana, farklı kültür ve inançlara sahip olanlara bile saygı duymayı öğrenmeliyiz.

9. Merhametli olun.


Florence Nightingale, şefkatinden dolayı çok sevilen bir insandı. Yaptığımız her şeyde onun kadar şefkatli olmayı öğrenelim.

10. Eğitici olun.


Hemşireler her zaman öğretmen ve savunucu olmalıdır. Nightingale gibi, birçok kişiye hastalıklarından, hayatlarını nasıl idame ettireceklerinden, ilaçlarını nasıl kullanacağından ve hastalıkları ile nasıl başa çıkacaklarından bahsetmeliyiz.

Hemşire olmak eğitici olmaktır. Çoğu insanın başına ilk defa gelen yüzlerce hastalık karşısında onlara eğitmen olarak da yardımcı olabilmeliyiz.

Öğrenmek asla bitmeyecek bir olgudur, her gün yeni bilgilere ulaşılmakta bazen de eski bilgiler güncellenmektedir. Her ne olursa olsun ana kurallar yıllardır aynı kalmış. Mesleğin yapı taşlarını oluşturan bu kuralları hatırlamalı ve iyi birer hemşire olmak istiyorsak bu kurallar çerçevesinde kendimizi geliştirmeliyiz.


Türkiye de şu sorun var, bakanlıkta bu sorun var, yada ülkemizde durum belli gibi bahanelerden uzak durmalı. İnsanlara insan oldukları için merhametimiz, vicdanımız, inancımız ve mesleğimiz doğrultusunda yardım etmeliyiz.

Bizim işimiz bu; en kötü zamanlarında insanların yanında olmak. En kötü zamanınızda nasıl olduğunuzu hatırlayın; sinirli, gergin, memnuniyetsiz, hasta, yorgun, çekilmez................ işte bizim yardımcı olduğumuz insanlarda en kötü anlarındalar...

Saygıyla......

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder