YURT DIŞINDA ÇALIŞMAK; KANADA (SORU- CEVAP)
yurtdışında hemşirelik
Merhaba,


Bu yazımda sizlere çok ilgi gösterdiğiniz bir konudan bahsedeceğim.

Nedir bu konu;

Yurt Dışında Çalışmak; KANADA


Çok farklı sorular geliyor sizden. Bende bu soruları toparlayıp güvendiğim bir firma yetkilisine sormaya karar verdim. Çünkü biz her ne kadar yanıtlamaya çalışsak da, değişen durumlar, güncellenen kanunlar ve değişikliklere yetişmek imkansız.

Bu yüzden bunu en iyi bilen, bu işi yapanlardır dedik ve sizin için sorularınızı sorduk.

Bu bir röportaj yazısı gibi olsun istedik...


Sorularımız ile başlayalım;


1- Merhaba, bize kendinizden bahseder misiniz? Ne zamandır bu işle ilgilisiniz? Kaç kişi gönderdiniz? Firmanız bu işin neresinde...


Merhaba.  İstanbul Üniversitesi İngilizce öğretmenliği 2002 mezunuyum. 2000-2010 yılları arasında üretim yapan bir firmanın dış ticaret bölümünde çalıştım ve 2010'dan beri de yurtdışı eğitim danışmanlığı yapıyorum.

2010 yılından beri yurt dışına dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans, 8-18 yaş arası öğrencilerin yurt dışına eğitimsel gezileri ve yarışma katılımları olmak üzere yüzlerce öğrenciyi götürdük.2- Peki Türk sağlık çalışanları nasıl karşılanıyor orada?


Kanada'daki Health Care Administration programı ise bu yıl başladı. Covid 19 salgını yüzünde Türkiye'deki sağlık çalışanları emekleri, gayretleri ve başarılarında dolayı tüm dünyada gözde oldu.

Yine bu dönemde Avrupa ülkeleri, İngitere, Amerika ve Kanada gibi gelişmiş ülkeler yetişmiş sağlık personeli konusunda ne kadar eksik olduklarını gördüler.

Kanada bir göçmen ülkesi. Yeni gelenler de çok iyi karşılanıyor. Kanada sosyal bir ülke ve ülkesinde çalışanlara geniş olanaklar sunuyor.3- Neden sağlık çalışanlarına ihtiyaçları var?


Bu ülkelerin nüfusu giderek yaşlanırken sağlık alanında çalışacak yeterli iş gücüne sahip olamamaları ve genç nüfuslarının azlığı sebebiyle ülkeleri dışında iyi eğitim almış, deneyimli iş gücünü ülkelerine getirmek istiyorlar.4-  Türk sağlık çalışanları Kanada da ne gibi zorluklar ile karşılaşabilir?


Türkiye'den gideceklerin tek sorunu dil seviyeleri olacaktır. Sağlık sektöründe çalışanların çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerekiyor. Ama bunun da kolayı var. Gitmeden Türkiye'de veya gidip Kanada'da bu eksikliklerini tamamlayabilirler.

Dil sorunundan başka yaşayacakları çok sorun olmaz. Her şey düzen dahilinde işliyor. Yapılacaklar diploma denkliği almak, hemşireler odasına kayıt olmak ve iş bulmak. Sağlık çalışanların özellikle hemşirelerin iş bulması zor değil.5- Bu diploma denkliği, hemşire odasına kayıt olma ve iş bulma konusunda sizler yardımcı oluyor musunuz? Bizlerin yapması gereken nedir?


Türkiye'den gidecek hemşirelerin diploma denkliği ve hemşire odasına kaydı konusunda biz yardımcı oluyoruz. Hemşireler istenen belgeleri sağlıyor ve işlemleri biz takip ediyoruz. İş bulma konusunda da desteğimiz var.


6- Health Care Axdministration Diploma programının özel avantajları var mı?Eğer Health Care Axdministration Diploma programına giderlerse bu süreçte hem dil seviyeleri istenen düzeye geliyor hem de garanti işe yerleştirmeli maaşlı staj süresinde sektörde çalışıyorlar ve genellikle staj yaptıkları hastane veya sağlık kuruluşunda devam ediyorlar.

Ama Türkiye'den gitmeden diploma denkliği ve oda kaydı yaptırıp direk iş bularak gitmek isterlerse de biz,iş bulma konusunda  destek oluyoruz.7- Health Care Axdministration Diploma programına kayıt olmak için ne gerekiyor ( sağlık diplomamız olmalı mı? dil seviyemiz nasıl olmalı? .......)


Bu programa kayıt olmak için en az lise mezunu olmak, sağlık alanında eğitim veya dengi sektör deneyimi gerekiyor. Belgeler de diploma ve çalışma deneyimi ile ilgili referans mektubu. Daha sonra Kanada'daki okul ile online mülakat yapılıyor. İngilizce seviyesi de B1 düzeyinde olmalı.

Sağlık alanında diplomanız olması tercih sebebi ama yoksa en az 2 yıllık sağlık sektöründe çalışma deneyimi  gerekiyor.

Referans mektubu; Çalıştıkları iş yerinden hangi tarihler arasında, hangi görevde çalıştıklarını yazan bir mektup. Örnekleri bizde mevcuttur sizlere gönderebiliriz.8- En çok zorlandığımız konu dil konusu, bu konuda sizlerin ne gibi çalışması var. Dil okulu konusunda hem Türkiye hem Kanada da? 


En çok zorlanılacak konu dil seviyesi gibi görünse de bunun çok kolay çözüm yolu var. İsterlerse online olarak Kanada'daki canlı derslere bağlanabilirler ve Kanada'daymışcasına sınıfa dahil olup seviyelerini geliştirebilirler. Bu dersler hafta içi her gün 19:00 21:30 gibi akşam saaterinde oluyor. Bu derslerde Türkiye'de derslerin işlendiği gibi sıkıcı gramer konuları değil, her gün iletişimde kullanabilecekleri şekilde konuşma ve dinlemeye dayalı interaktif dersler yapılmaktadır. O yüzden eğlenerek öğrenebilirler.9- Lise sağlık mezunları kayıt olabilir mi?

Lise sağlık mezunları deneyim olmadan kayıt olabilir. Çünkü sağlık eğitimi almışlar ve sağlık konusuna hakimler.


Çok teşekkürler eklemek istedikleriniz varsa ekleyebiliriz...


Health Care Administration diploma sadece yeni mezunlar için değil de deneyimli hemşireler için de uygun. Biz zaten deneyimliyiz ne stajı demesinler. Bunun aslında adı Co-op. yani sektörde işe yerleştirme. 

B1 seviyesi IELTS 5 oluyor. Bu eğitimden ve stajdan sonra IELTS 7,5 seviyesinde İngilizceleri oluyor. Zaten Kanada'da hemşirelik yapabilmek için İngilizce seviyeleri IELTS 7,5 olması lazım. 

Sonra başka avantajı o ülkede iş deneyimi kazanıyorlar. Sektörde çalışıyorlar hem maaş alıyorlar hem de daha sonrası için iş bulmaları kolaylaşıyor.

Başka bir avantajı da eşleri de onlarla gidebilir ve onların ilk gittikten itibaren full time çalışma hakları oluyor. Çocukları da 18 yaşına kadar yani üniversiteye kadar ücretsiz okuyor ve sağlık harcamaları da ücretsiz.

Bu süre deneyimli /deneyimsiz tüm hemşireler için Kanada'da sektöre girme ve Kanada'da iş deneyimi kazanma ve İngilizcelerini geliştirmek için harika bir sistem;

Program Süresi: 92 hafta – 40 hafta eğitim, 12 hafta okuma araları*, 40 hafta maaşlı Co-op
*Eğitim 8’er haftalık dönemler şeklinde yapılır. Aralarda 2’şer hafta okuma haftası olur. Bu sürede bir sonraki dönem için hazırlık yapılır. Okuma aralarında full-time çalışma hakkınız vardır.
Ders Gün ve Saatleri: Pazartesi – Perşembe 17:45 – 21:45


Akademiyed Yurt dışı eğitim danışmanlığına sorularımızı cevapladığı için teşekkürler...

Eğer sizinde yurtdışında çalışma hayaliniz var ise; uzmanından bilgiler almanızı tavsiye ederiz.

Akademiyed resmi sitesi; link.


Tüm soru ve sorunlarınız için kendilerine verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder