GÜNEŞTEN NASIL KORUNURUZGüneşten korunma yolları

Güneşten korunma nedir?

Güneş güvenliği asla mevsim ile alakalı değildir. Yaz mevsiminde, piknik yapma zamanı, havuza ve plaja gitme zamanı - ve güneş yanığı gibi daha derin maruz kalma zamanları vardır. Ancak kış mevsiminde de kayak ve sonbahar yürüyüşleri gibi zamanlarda da güneş ışınlarına karşı dikkatli olunması gerekir. Açık havada çalışan insanların daha fazla önlem alması gerekiyor.
Güneş koruması için ihtiyaç güneşe aşırı maruz kalma anlamında yapılan çalışmaların artması ile daha fazla gündeme gelmiştir.

Cilt kanseri ve erken yaşlanma en önemli sorunlardandır. Güneşten gelen zararlı ışınlar da göz sorunlarına neden olabilir , bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve size çirkin cilt lekeleri ve kırışıklıklarla dolu bir cilt verebilir.

Güneşin vücuda verdiği zarar bize UVA olarak bilinen uzun dalga boyları ve UVB olarak bilinen daha kısa dalga boyları gibi ulaşan görünmez ultraviyole (UV) radyasyondan kaynaklanmaktadır .

UVB radyasyonu güneş yanığına neden olabilir . Ancak, uzun dalga boylu UVA, cilde nüfuz edebileceği ve dokuya daha derin seviyelerde zarar verebileceği için de tehlikelidir.


Bronzlaşma

Bronzlaşma, cildin güneş yanıklarına karşı bir miktar koruma sağlaması için ilave pigmentasyon üreterek potansiyel olarak zararlı UV radyasyonuna tepki gösterdiğinin bir işaretidir. Aslında, bronzlaşmış cilt, zarar görmüş yani güneş ışığına maruz kalmış ve buna önlem almış cild demektir.

Kimler daha dikkatli olmalı?

Cilt rengimiz ne olursa olsun, hepimiz güneş yanığı ve UV ışınlarına aşırı derecede maruz kalmanın diğer zararlı etkileri kurbanıyız. Cildimizi korumak için hepimizin önlem alması gerekmesine rağmen, özellikle dikkatli olması gerekenler:


  • Soluk ten
  • Sarı, kırmızı veya hafif kahverengi saçlı olanlar
  • Cilt kanseri öyküsü
  • Cilt kanseri olan bir aile üyesi


İlaç, kozmetik ve güneşten korunma

Bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız , doktorunuza bazı ekstra güneş koruma önlemlerini sorun, çünkü bazı ilaçlar güneşe karşı duyarlılığı artırabilir.

Alfa hidroksi asitleri (AHA'lar) içeren kozmetikler , güneş ışığına karşı duyarlılığı ve güneş yanığı duyarlılığını da artırabilir. FDA'nın AHA içeren ürünlerle ilgili güneş yanığı uyarısı vardır.Güneşten Korunma Önerileri

Güneşte Kalma Zamanını Azaltın

Bu, özellikle güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında önerilir. Bulutlu bir günde bile güneşin UV ışınlarının% 80 kadarı bulutların arasından geçebilir. Gün boyunca mümkün olduğunca gölgede kalın.

Giyim seçimleri

Vücudunuzu koruyan kıyafetler giyin. Dışarıda olmayı planlıyorsanız, vücudunuzun mümkün olduğunca üstünü örtün. Geniş kenarlı bir şapka, uzun kollu, eldiven ve uzun pantolon giyin. Güneşten koruyucu giysiler mağazalarda mevcuttur. Gölge için bir şemsiye kullanmayı düşünün.

Güneş Kremi Hakkında Ciddi Olun

Aşağıdakilerden emin olmak için güneş koruyucu etiketlerini kontrol edin :

Yüksek bir "güneşten korunma faktörü" (SPF); SPF, bir güneş korumasının cildi güneş yanığından koruyabildiği dereceyi gösterir . Sayı ne kadar yüksek olursa, koruma o kadar iyi olur. En az 30 SPF değerinde bir güneş koruyucu göz önünde bulundurun - ve her saat yeniden uygulayın.

"Geniş spektrumlu" koruma - UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyan güneş kremi. Çinko oksit, ABD'de satılan en iyi UVA engelleyicidir. - en az% 7 konsantrasyon olmalı.

Suya dayanıklılık - cildinizde daha uzun süre kalabilen, ıslansa bile; "suya dayanıklı", "su geçirmez" anlamına gelmez. Suya dayanıklı güneş kremlerinin etikette belirtildiği gibi yeniden uygulanması gerekir.Güneş Koruyucu Uygulamanın Püf Noktaları

Tavsiye edilen güneşten koruyucuyu, açık olan tüm cilde, özellikle dudaklarınız, burnunuz, kulaklarınız, boynunuz, elleriniz ve ayaklarınız için eşit şekilde uygulayın.

Çoğumuz, ürünün vaadettiği SPF miktarınca koruma için yeterince güneş koruyucu katmanı sürmüyoruz.

Dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu uygulamak için etiketi doğru süre için kontrol edin.

Etiket zaman vermiyorsa, güneşe çıkmadan önce yaklaşık 15 ila 30 dakika bekleyin.

Eğer çok saçınız yoksa , kafanızı korumak için şapka takmak gerekebilir.

Güneşe maruz kalmış cilde en az 1 saat - 80 dakikada bir uygulamayı tekrarlayın. Ne sıklıkta uygulayacağınız ürün etiketinde belirtilmiş ise ona uyun.

Bebeklere ve çocuklarda güneş korumasına ekstra özen gösterin. 6 ayın altındaki çocuklara güneş koruyucu uygulamadan önce bir doktora danışın.

Her dışarı çıktıklarında 6 aydan büyük çocuklara güneş kremi uygulayın.


Gözleri Güneşten Koruma

Kar, kum, beton veya su güneş ışığını yansıtarak UV radyasyonuna maruz kalmayı artırarak katarakt ve göz kanseri gibi göz problemleri geliştirme riskinizi arttırır . Polarize veya mavi bloker gibi doğru güneş gözlükleri gözlerinizi koruyabilir .

Gözlerde yeterli koruma olmadan kumsalda veya karda uzun saatler, fotokeratit veya korneanın geri dönüşümlü güneş yanığı olarak bilinen kısa süreli bir durumla sonuçlanabilir . Bu acı verici durum - "kar körlüğü" olarak da bilinir - geçici görme kaybına neden olabilir .

Güneş gözlüğü alırken, özellikle% 99 -% 100 UV koruması sunan bir etiket arayın. Bu, camların her iki UV radyasyonu formunu bloke etmesini sağlar.

Gözlük "güneş gözlüğü" olarak etiketlenmelidir. UV veya görünür ışıktan çok az veya hiç korunma sağlayamayan moda aksesuarları olarak satılan koyu renkli veya renkli gözlüklere karşı dikkatli olun.

Daha pahalı güneş gözlükleriyle veya daha koyu tonlu gözlüklerle daha fazla UV koruması aldığınızı varsaymayın.

Güneş gözlüklerinizin renkleri bozmadığından ve trafik sinyallerinin tanınmasını etkilemediğinden emin olun.

UV koruma seviyesinden emin değilseniz güneş gözlüklerinizi test etmek için bir göz doktoruna danışın.

UV koruması sağlayan kontakt lens kullanan kişiler de güneş gözlüğü takmalıdır.

Işığın güneş gözlüklerinin yanlarından hala girebileceğini unutmayın.

Çocuklar, UV koruma seviyesini belirten oyuncak güneş gözlükleri değil gerçek güneş gözlükleri takmalıdır. Polikarbonat mercekler en kırılmaya dayanıklı olanlarıdır ve çocuklar için daha güvenlidir.


Sözde "Bronzlaşma Hapları"

FDA tarafından hiçbir tür bronzlaşma hapı onaylanmamıştır.

Bununla birlikte, ürünleri pazarlayan "bronzlaşma hapları" olarak adlandırılan şirketler var. Bu haplardan bazıları, yutulduğunda cildin turuncudan kahverengiye kadar bir dizi rengi dönüştürebildiği, craksanten olarak bilinen bir renk katkı maddesi içerir.

Canthaxanthin, yalnızca gıdalarda ve oral ilaçlarda ve sadece küçük miktarlarda renkli bir katkı maddesi olarak kullanım için onaylanmıştır.

Dihidroksiaseton (DHA)

Bazı bronzlaştırıcı spreyler, ten rengini koyulaştırmak için cildin en dış katmanındaki ölü yüzey hücreleriyle etkileşime giren bir renk katkı maddesi olan DHA'yı içerir. Genellikle " güneşsiz bronzlaşma " losyonlarında, kremlerde ve püskürtülen ürünlerde kullanılır.

DHA, cildi renklendirmede kullanım için FDA tarafından onaylanmıştır, ancak harici uygulama ile sınırlıdır. Endüstri, FDA'ya, dudaklarınıza veya göz çevrenize uygulamak veya solumak gibi başka kullanımlar için onaylamayı düşünmek için güvenlik verileri sağlamamıştır. Bu nedenle, eğer varsa, riskler bilinmemektedir.

Piyasadaki bazı bronzlaşma ürünleri güneş kremi içermez. FDA bu ürünlerin bir uyarı beyanı taşımasını gerektirir.


Cilt Kanseri Kontrolü

Cildinizi düzenli olarak cilt kanseri belirtileri açısından kontrol edin . Büyüklük, şekil, renk veya doğum lekelerinin , mollerin ve lekelerin hissindeki değişiklikleri farketmeye çalışın . Herhangi bir değişiklik bulursanız veya iyileşmeyen yaralar bulursanız doktorunuza görünün.Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder