ATRİYAL FİBRİLASYON


Atriyal fibrilasyon (AFib) anormal bir kalp ritmidir. Kalbin dört bölümü genellikle sabit, ritmik bir düzende vurur. AFib, atriyumun (kalbin üst odaları) hızlı bir şekilde seğirdiği ve düzensiz bir ritim yarattığı anlamına gelir.

Atriyal Fibrilasyon (A Fib) en sık görülen anormal kalp ritimlerinden biridir, özellikle kişi 65 yaşına ulaştığında (birçok hastada daha erken). Bu büyük bir sağlık sorunudur.


Kalp bir pompadır ve verimli çalışması için kalbin atımı uyarılar ile düzenlenir. Normal olarak, elektriksel uyarı kalbin tepesinde başlar, üst odalardan (atriya) alt odalara (ventriküllere) doğru aşağı doğru hareket eder ve odaların düzenli bir ritmik kasılmasını sağlar. 

Atriyal fibrilasyonda, üst bölmelerdeki elektriksel aktivitenin kontrolü düzensiz hale gelir ve atriyal fibrilat (hızlı titreme veya titreme) düzensiz bir ritme neden olur. 

Atriyal fibrilasyonu olan hastalar için inme en büyük risktir. Bazı hastalar atriyal fibrilasyonun farkında değildir. Bu hastalarda, A Fib'in ilk endikasyonu inme ile hastaneye geliş olabilir. 


Diğer hastalar düzensiz kalp atışlarının farkında olabilir ve  bu rahatsız edici olabilir. Kalp atışı uzun bir süre çok hızlı olursa, kalp yetmezliğine de yol açabilir. Bu nedenle, Kalp Ritmi Derneği'nin temel amacı, inme ve kalp yetmezliğini önlemek için atriyal fibrilasyon farkındalığı yaratmaktır. 

Atriyal fibrilasyon, kalbin primer elektriksel bir anormalliği olabilir, kalp kapakçıkları, koroner arterler, kalp kası, konjestif kalp yetmezliği ile ilgili problemler dahil olmak üzere altta yatan kalp problemleriyle ilişkili olabilir veya tiroid beziyle veya diğer metabolizma bozukluklarıyla ilgili problemlerle ilişkili olabilir.Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder