HEMŞİRELİKTE UZMANLIK ADIMLARI

HEMŞİRELİKTE UZMANLIK ADIMLARI

UZMAN HEMŞİREMerhaba arkadaşlar. 

Konu ile alakalı yazılarımız sık sorulan sorular kısmında var. Ancak aklınızda hemşirelikte uzmanlık hakkında soru işaretleri hala olduğunu düşünüyorum.

Elbette olacak ve tüm yazıları okuma vaktiniz olmayabilir. Ben gelen sorular üzerine bu yazıyı yazma gereği duydum.

Aslında eksiklik bizden kaynaklanmıyor. Yönetmelik çok eksik ve genel hatları ile durumu tam olarak anlatmıyor.

Yönetmeliğin daha keskin çerçeveleri olsa bu soru işaretleri oluşmaz. Bunun yanında hemşirelikte uzmanlık çok yeni bir olgu ve bu bakımdan eksiklikler zamanla giderilecek ve belki de yeni bir yönetmelik çıkarılacak.

Eğer yeni yönetmelik çıkarsa bu kez okumakta olduğunuz bölümleri kapsamayan bir durum oluşabilir. Bu yüzden uzmanlık konusunu anlamak önemlidir.

Uzmanlık ne demek?


Öncelikle bu soruyu anlamak gerekiyor. Bir devlet memuruna uzman dediğinizde bu ne demek oluyor?

Hemşirelik konuşuyoruz buradan devam edelim. Hemşire yiz ve uzman hemşire olmak istiyoruz. 

Uzman olan bir kişi bağlı bulunduğu mesleğin tüm alanları konusunda uzman olamaz değil mi? Örneğin öğretmenler matematik öğretmeni, biyoloji öğretmeni gibi çeşitli alanları var ama öğretmen olarak meslek sahibiler.

Burada bizim mesleğimiz ile elbette kıyaslanamaz çünkü her öğretmen her ders için öğretmenlik yapamaz. Ama genel olarak öğretmenlik yapmayı bilir.


Hemşirelikte Uzmanlık


Bizler hemşire olarak her birimde mesleğimizi icra edebilecek düzeyde mezun oluruz.

Mesleğimizin özü itibari ile hastanenin her biriminde hemşireye ihtiyaç duyulur. Bu bazen sertifika ile mesleğin üzerine özel bilgiler eklenerek daha özel alanlarda çalışan hemşireler olabiliriz.

Bazen belirli alanlarda yüksek lisans yaparak bu alanların uzman hemşireleri olabiliriz.

Konu çok dağılıyor biliyorum ama özeti şudur; bir hemşire yüksek lisans yaptı diye genel anlamda bir uzman hemşire olmaz. Bunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Örneğin acil hemşireliği yüksek lisans programından mezun olmuş bir hemşire acil servis uzman hemşiresi unvanı alabilir ancak bir dahiliye servisinde uzman hemşirelik yapamaz. Çünkü uzmanlığı acil servistir. Eğitimini bu yönde alır.

Bunun yanı sıra acil servis uzman hemşiresi olan bir hemşire de dahiliye servisinde normal hemşire olarak çalışabilir. Ancak uzmanı olduğunuz birimde çalışmak isteme hakkınız hem mantıken hem kanunen vardır.

Tezli mi ? Tezsiz mi?


Yüksek lisansın tezli veya tezsiz olması yukarıda bahsettiğim gibi yönetmelikte belirtilmemiş. Sadece alanında yüksek lisans yapan hemşireler olarak bahsedilmiş. Bu durumda tezli veya tezsiz yüksek lisans yapmak şimdilik uzmanlık yolunda bir engel veya avantaj teşkil etmiyor.


Yüksek Lisans Sonrası


Yüksek lisans bitirdikten sonraki süreç konusunda da çok fazla soru alıyoruz. Anlıyoruz emek verdiniz heyecanlısınız hemen emeğinizin karşılığını almalısınız.

Bize göre de diploması e devlete düşen her hemşirenin başka birşey yapmasına gerek kalmadan uzmanlıkları verilmeli. Ancak şimdilik bu böyle değil.


Süreç şu şekilde;


- Önce muhtemelen geçici mezuniyet belgesi alırsınız. Bu belgeyi personel şubenize verirsiniz ve bir yüksek lisanstan mezun olduğunuzu ve gerekenin yapılmasını istersiniz.

Bu durumda personel şubeniz gereken yazışmaları yapar diplomanızı işler ve gerekli kadro derece ilerlemenizi yani terfinizi verir.

Ancak hala uzman olmamışsınızdır.

- Okulunuzdan alacağınız Sağlık bakanlığınca tescil edilmiş diplomanızın aslı gerekir. Bu tescil aslında sizin okuduğunuz okulun Sağlık bakanlığınca tanınmış olması ve diplomanızın onaylanmasıdır. 

Bu süreçten sonra bu diploma gene personele gelir ve işlenir. Uzman oldunuz mu? henüz değil?

- Son olarak uzmanlığınızı çalıştığınız birim ve diplomanızın konusu ile ilgili bakanlık inceler ve uzmanlık verir. Bu kendiliğinden olur ama takip etmeniz gerekir.

Her Yüksek Lisans Bitiren Uzman Olur mu?

Bu soru da oldukça fazla geliyor. Şu bölümü okusam uzman olur muyum gibi. 

Bunun yazılı bir kanunu kuralı elimizde sabit olarak yok. Ama şu mantığa dikkat etmeniz gerekiyor;

- Hemşirelikte yönetim okudunuz, acil serviste çalışıyorsunuz acil servis uzmanı olabilir misiniz?

Mantıken de olmaz neden çünkü hemşirelikte yönetim okurken acil serviste hemşirelik yapmak ile ilgili dersler almadınız. Yani acil servise özel bir eğitim almanız gerekiyor ki bu alanın uzmanı olun.

Bu mantığı tüm bölümler ile kurun ona göre karar verin.

Kısaca aldığınız eğitimi icra edeceğiniz birimde çalışmanız gerekiyor uzman olabilmeniz için.


Uzman Olduğumu Nasıl Anlarım?


Bütün bunları yaptınız, uzman olduğunuzu teyit etmek istiyorsunuz. Bu konu da aslında kolay olmalı ama henüz değil.

Buradan personel bilgilerinize bakabilirsiniz. E- devlet ile giriş yapılıp hizmet dökümünü inceleyebilirsiniz. Burada diplomanızın işlendiği tarihleri ve buna karşılık verilen kadro derece ilerlemelerini görebilirsiniz.

Burada eğitim bilgilerinize de bakarak durumu takip edebilirsiniz.

- Bir diğer husu da şudur size uzman hemşire kimliği henüz verilmiyor. YAni uzman olduğunuzu kalbinizde hissediyorsunuz ancak:)

Bu durum çözülebilir mi bilmiyorum, bir değişiklik olduğunda gene yazacağım ama şimdilik böyle.

- Uzman hemşire olduğunuzu yani sizi Sağlık bakanlığının uzman kabul ettiğini en net özel hizmet tazminatınızı artırımlı almak ile anlarsınız.

Diplomanızı vermeden önce bu özel hizmet tazminatı puanı katsayınıza bakın, bunun 5 puan artırımlı ödenmesi gerekiyor uzmanlara. Eğer bu ödenmeye başladı ise ki 40-70 lira yapar aylık, bakanlık sizi uzman saymış demektir.

Normali yanlış hatırlamıyorsam 98 artırımlı katsayı 103 olması gerekiyor ama emin değilim. Bilen arkadaşlar yoruma yazarsa memnun olurum.

Eğer bu artırımlı ödeme gerçekleşmiyor ise uzmanlık ile ilgili adımları tamamlayıp bu ödemeyi geriye dönük tescil tarihinden itibaren faizi ile alabilirsiniz.


Sonuç


Çok karışık olmamış olduğunu umuyorum. Yazılarım sizden gelen sorulara cevap oluşturması açısından biraz dağınık olmuş olabilir. Lütfen anlamadığınız yerleri yazın sorun çekinmeyin.

- Diplomanızı tescil ettirin

- Personel şubeye verin

- Durumu takip edin

- Özel hizmet tazminatının artırımlı ödendiğine mutlaka bakın

Yorumlar

  1. Sayfanızı yeni keşfettim ve neredeyse aklımdaki bütün soruları cevaplayabilecek yazılarınız var. Üniversiteden yeni mezun olmuş bir hemşire olarak keşke daha önce keşfetmiş olsaydım diyorum eminim okuyan ve sayfanızı keşfeden öğrenciler akıllarındaki soruları kolaylıkla yanıtlayabileceklerdir. Lütfen bilgileri paylaşmayı bırakmayın sizin gibi sayfalara ihtiyaç var.. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben teşekkür ederim. Yorumlarınız mutlu ediyor , elbette yazmaya devam edeceğim.

      Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder