TÜRK DİZİ VE FİLMLERİNE DAMGA VURAN HEMŞİRE KARAKTERLERİ


Hemşirelik gibi kutsal bir mesleğin özel olarak kabul edilip dizilere ve filmlere konusu olması çok güzel değil mi sizce de?

Her dizi ve fimde mutlaka hastane sahneleri olur. Elbette hemşire ve doktorlar da. Ama bazı diziler vardır ki bu dizilerde yer alan hemşire karakterleri dizi ve filmlere damga vurmuş, hatta dönemin en konuşulan karakterleri arasına bile girmiştir. Peki hangi diziler bunlar? Hep beraber bakalım.

1-) Pamuk Hemşire
90'lı yılların unutulmaz dizisi. Pamuk Hemşirenin çalışma hayatını konu alıyor bu dizi. Aslında adı da Pamuk Hemşire değil. O kadar yumuşak, sevecen ki hastanede herkes ona Pamuk Hemşire diyor. Her hastayla kendi yakınıymış gibi ilgileniyor. Bu arada Pamuk Hemşirenin forması dönemi yansıttığı için eminim ilginizi çekecektir. İlgimizi çeken diğer bir detay 90'lı yılların dizisi olmasına rağmen Pamuk Hemşire'nin lisans mezunu olması.


2-) Cesur Hemşire
2013 yılında yayınlanan bir komedi dizisi. Başrolde tahmin edeceğiniz gibi erkek bir hemşire var. Dizi, erkek bir hemşire ile doktor eşinin hastane macerasını izleyiciye aktarıyor. Bilirsiniz ki erkeklere hemşirelik mesleğini tercih etme hakkı 2007'de verilmişti. 2013 yılında yayınlanan bu diziyle erkeklerin de hemşire olabileceği izleyiciye aktarılıyor.

3-) Derman1983 yılında çekilen bir film. Dizinin başrolünde köye atanan Mürvet ebe-hemşirenin her zorlukta, görevini hakkıyla yerine getirdiği konusu izleyiciye aktarılıyor. Köyde kendisinden başka hiçbir sağlık personeli yok. Köy halkı da hemşireye saygı ve sevgiyle yaklaşıp, hemşireliğin saygın bir meslek olduğu güzel bir filmle izleyiciye aktarılıyor.


4-) Çanakkale yolun sonu
Behice hemşire, 4 dil bilen tahsili iyi, gönüllü olarak birliğe katılmış bir hemşire. Cephede üstün hizmetler veriyor. Hemşireye olumlu bir yaklaşım sergilenen bu dizide, cesur, çevik, fedakar bir hemşire olan Behice, yine filmin önemli bir karakteri.


5-) Payitaht AbdülhamidBir iyilik meleği Zeynep hemşire diziye sonradan katılan önemli bir karakter. Kardeşi hasta olduktan sonra kardeşine en iyi bakımı verebilmek için hemşire oluyor. Daha sonra sarayda çalışmaya başlayan, hemşire dışarıdaki hastalarına da zaman ayırmayı ihmal etmiyor.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder