HEMŞİRE NASIL BİR ANNE OLUR?


Annelik şüphesiz en kutsal duygulardan. Günümüzde artan çalışan anne sayısı ile artık çok daha fazla anne çocuklarına bakarken çalışıyorlar. Daha iyi bir gelecek, yaşam koşulları, profesyonel mesleklerden çok ayrı kalamama gibi durumlar ile çocuklar anne yanlarında olmadan büyümek zorunda kalabiliyor.

Meslek guruplarına bakıldığında çalışan anneye sahip çocuklar içerisinde annelerinin mesleklerine göre bazı çocuklar şanslı olabiliyorlar.


Tabiki sürekli yanında annesi olan bir bebek veya çocuk gibi olmasa da.

Daha önce sizlere Hemşire nasıl bir eş olur başlıklı bir yazı yazmıştık. O kadar ilgi ile okundu ki, ilginize teşekkür ederiz. Bu yazımızda ise sizlere hemşire annelerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Bazıları aynı ben diyebileceğiniz, bazıları ise de yok o kadar da değil diyebileceğiniz özellikler olabilir. Şimdiden uyarayım istedim, hadi başlayalım.....


1. Gebelik planlama ve gebelik dönemiBu dönem boyunca hemşireler gerek bilgi gerek tecrübeleri ile daha etkin bir şekilde gebeliklerini planlayabilir. Kendileri için gerekli olan vitaminleri bilir ve etkin doğum takvimi kullanarak başarılı bir planlama yapabilir.

Ayrıca hemşireler gebelikleri süresince gene bilgilerinden yararlanarak; bulantı, ağrı, baş dönmesi, aşırı kilo alma, gebelik diyabeti gibi sorunları ile daha kolay başa çıkabilirler.

Endişe duymaz ve kendinden emin ve gebelik dönemi fizyolojisine hakim biri olarak hem kendisi hem ailesi için rahat bir gebelik dönemi geçirebilir.2. Doğum ve ilk günler


Eğer bir hemşire iseniz, doğum yapacağınız hastaneyi veya doktorunuzu daha kolay seçebilirsiniz. Bu konuda iş arkadaşlarınız da size oldukça yardımcı ve destekçi olacaktır.

Sağlık çalışanı olduğunuzdan yapılan işlemler hakkında daha rahat bilgi alabilir ve olası durumlarda daha az endişe duyarsınız. 

Alışık olduğunuz ortamda doğum yapar ve ilk saatlerinizi daha rahat geçirebilirsiniz. GEne çevrenizdeki iş arkadaşlarınız da bu konuda size yardımcı olabilirler.

3. Rahattırlar


Bu maddeye kadar anlattıklarımdan dolayı kendilerini rahat ve emin hissederler. Bu durum hem aile bireyleri, hem eşleri için de oldukça rahatlatıcıdır. 


4. İyi bir yenidoğan bakımı


Yenidoğan bakımı, emzirme, göbek bağı bakımı, sarılık kontrolü gibi yenidoğan bebeğin bakımını içeren karmaşık bir çok durumda meslekleri gereği en iyi bakımı yapabilirler.

Yapmaları gereken annelik bakımını daha kolay anlayabilir ve yerine getirebilirler.


5. Sakindirler


Çocukluk döneminde en çok sorun bebeğin veya çocuğun ateşlenmesi, havale geçirmesi gibi korkulardır. Eğer bir hemşire anne iseniz bu durumlar için gayet sakin ve tecrübelisinizdir.

Ateş olması durumunda yada her hangi bir sağlık sorununda sakinliğinizi korumanız ve gerekenleri yapmanız aileniz açısından da büyük şanstır.

6. Yorgundurlar 


Çalışma hayatınıza geri döndüğünüzde yani çalışan bir anne olduğunuzda nöbetli çalıştığınız zamanlar oldukça yorgun olurlar. Çocuklar anneleri ile zaman geçirmek istediklerinde çoğu zaman enerjileri olmaz.

7. Çocuklarına daha çok zaman ayırabilirler


Hemşire anneler çok yorulsalarda diğer meslek gruplarından esnek çalışırlar. Yani aylık mesailerinin bir kısmını çocukları uyuyorken tamamladıkları için, diğer meslek guruplarına göre çocukları uyanıkken onlarla zaman geçirme şansları daha fazladır.

Tabi hemşire anneler uyanık kalabilirler ise:)


8. Hafta ici boş zamanları olur


Evet hemşire anneler her ne kadar bazı hafta sonları çalışıyor olup, haftasonuna aile toplantılarından uzak kalsalar da.

Hafta ici bazı günler çalışmadıklarından; çocukları ile sakin bir AVM gezisi, sinema günü veya hafta içi aile piknikleri yapabilirler.

Bu aktiviteler diğerlerinden daha eğlenceli olur çünkü hafta sonu çok yoğun olan yerler hafta içi gayet sakin olabilir.

Ayrıca çocuklarının okul toplantıları için de hafta içi uzunca zamanlar ayırabilirler.


9. Esnek çalışma olanakları


Üst üste nöbet tutup tüm haftayı çocukları ile uzun bir tatil yapmaya ayırabilme imkanları vardır. Her zaman olmasa da ve bunu yapmak çok yorucu olsa da esnek çalışma zamanları ayırabilirler.


10. Duygusaldırlar


Hemşire anneler daha duygusaldır. Çalıştıkları ortam gereği, ölümü sürekli hatırladıkları için yavruları için daha sıkı ve duygusal bağları güçlenir.

11. Bazen pinpiriklidir


Hastanede karşılaştıkları çeşitli hastalıklar, hemşire anneleri daha sorgulayıcı yapabilmekte. Acaba yavrum da şu damı var bu olabilir mi, gibi düşünebilirler.

Bilgi bazen bu tür olumsuzluklar getirebilir:)


Hemşirelik zor bir iştir, stresli bir iştir. Gece vardiyası olan bir iştir. Ama tüm bunların yanında hemşire annesi olmak çocuklarına daha fazla zaman ayırma ihtimali olmak demektir.

Çocuklarının sağlıkları konusunda daha hızlı etkin ve sakin kararlar alabilmek demektir. Çoğu zaman kendi yavrunu yatağında uyutup işe gelmek ve o uyanana dek başka yavrulara yardım etmektir.


Başka çocukları iyileştirip bakım yaparken ağlamalarına acı çekmelerine dayanamamaktır. Anne olmak her canlıya duyulan sevgi ve merhameti artırdığı için hemşire anne olmak mesleğini çok daha farklı boyutta icra etmektir.

Tüm annelerimizin ellerinden öperim.......

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder