TARİHTEKİ EN ÜNLÜ HEMŞİRELER


Tarihteki En Ünlü Hemşireler

Yıllar boyunca tarihimizin ünlü hemşireleri , bugün bildiğimiz modern hemşirelik uygulamalarını şekillendirmeye yardımcı oldu. Hemşireliğin henüz kurulmadığı dönemdeki deneyimleri, hemşireliğin tarih boyunca nasıl geliştiğini incelemek için değerlidir.

Aşağıdaki en ünlü otuz hemşireye bir göz atın. Bunlardan bazılarını zaten biliyorsunuz, bazılarının ise bugün kullandığımız hemşirelik kuramlarının yaratıcısı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca hemşire olarak bu güne kadar başarılmış olaylar neler ve bunu bende düşünmüştüm dediğiniz biri olabilir;

1. Martha Ballard (1734 - 1812)Ünlü Başarısı: Ballard'ın günlük bakım hakkındaki günlüğü, tarihçilere değerli bilgiler verdi.

Martha Ballard, hemşire ve bitkisel şifacı olarak da çalışan Amerikalı bir ebedir. Ayrıntılı günlük kayıtları, sağlık çalışanları hakkında çok az şey bilinen zamanlarda, ebe olarak çalıştığını ortaya koydu. Özellikle yeni doğum yapmış annelere bitkisel ilaçlar konusunda uzmandı.

Diğer bilgiler: Başka bir ünlü hemşire Clara Barton'ın halası. Günlüğü, tarihteki ilk bakım kayıtlarından biridir.


2. Dorothea Dix  (1802 - 1887)Ünlü Başarısı: Ruh Sağlığı Hemşireliği savunucusu

Dorothea Dix aslen meslek öğretmeniydi. New England'da özel bir okulda yöneticilik tecrübesi vardı. Hemşirelik savunuculuğu İç Savaş sırasında Birlik Ordusu için gönüllü olarak başladı. Kadın Hemşirelerin Baş Müfettişi olarak atandı ve askeri hastanelerde yaralı askerlere hemşirelik bakımı sağlamada 6.000'den fazla gönüllü kadını yönetti.

Diğer bilgiler: İç Savaş sırasındaki gönüllü görevinden sonra, akıl hastalıklarından muzdarip hastaların daha iyi tedavi edilmesi ve bakımı için savunuculuk yapmaya çalıştı. ABD'de zihinsel sağlık hastalıklarının tedavisine adanmış toplam 32 kurum kurulmasına yardım etti.

3. Mary Seacole (1805 - 1881)
Ünlü Başarı: Kırım Savaşı sırasında yaralı ve hasta askerler

Mary Seacole, Kırım Savaşı sırasında yaralı askerlerin bakımına gönüllü oldu. Başlangıçta Savaş Ofisine başvurdu ama reddedildi. Sonuç olarak, Kırım'a seyahat etmek için kendi parasını kullandı ve yaralı askerlerin bakımına yardım etti. Ayrıca 1850'deki kolera salgını sırasında Jamaika'daki hastaların tedavisine yardımcı oldu.

Diğer bilgiler: Mary Seacole'un “Pek Çok Ülkede Bayan Seacole'nin Harika Maceraları”başlıklı otobiyografisi , karma ırksal mirasındaki zorluklarının ortasında bir hemşire olarak çalışmalarını detaylandırdı.

4. Mary Todd Lincoln (1818 - 1882)
Ünlü Başarı: İç Savaş sırasında yaralı askerlere hemşire olarak gönüllü olan ilk ABD Başkanının karısı

Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln'ün karısıdır ve sık sık “ilk kadın” olarak adlandırılır . İç Savaş sırasında, Birlik hastanelerinde yaralı askerlere bakmak için gönüllü oldu.

Diğer bilgiler: Mary Todd Lincoln köle sahipleri olan zengin bir aileden geliyordu. İç Savaş sırasında yaralı askerlere hemşirelik yapıp, kölelerin haklarını savunmak için de çalıştı.


5. Walt Whitman (1819 - 1892)
Ünlü Başarı: İç Savaş sırasında hemşire olarak da çalışan ünlü bir şair

Bir şair olmanın yanı sıra, Walt Whitman aynı zamanda bir öğretmen, bir gazeteci ve gönüllü bir hemşireydi. Hiç resmi bir hemşirelik eğitimi almadı, ancak erkek kardeşi İç Savaş sırasında yaralandığı zaman gönüllü olmak için ilham aldı. Farklı İç Savaş hastanelerini ziyaret etti ve yaralı askerlerin bakımına yardım etti. Ayrıca duygusal destek sağladı ve yaralı askerlerin ailelerine ulaşmalarına yardımcı oldu.

Diğer bilgiler: Whitman'ın İç Savaş hastanelerinde gönüllü hemşire iken “Davul Muslukları” adlı şiir kitabı yazmıştır.

6. Florence Nightingale (1820 - 1910)Ünlü Başarı: Modern Hemşirelik Kurucusu

Florence Nightingale, İngiltere'de zengin bir aileden doğdu. Ailesinin iradesine aykırı olmasına rağmen hemşirelik yaptı. Resmi hemşirelik çalışmalarını Almanya'nın Kaiserswerth kentinde Protestan Deaconesses Enstitüsü'nde tamamladı. Daha sonra, Kırım Savaşı sırasında tam zamanlı hemşire olarak çalıştı.

Diğer bilgiler: Kırım Savaşı'nda askerlerin yüksek ölüm oranını sağlıksız uygulamalara bağladı. Savaş sırasında hemşirelik bakımı sağlamayı öğrendiği şeyler , Londra'daki St. Thomas Hastanesinde Hemşirelik Okulu'nu kurarken paylaşıldı .

7. Clarissa Barton (1821 - 1912)
Ünlü Başarı: Amerikan Kızıl Haç'ın Kurucusu

Clarissa Barton, hemşireliğe önce öğretmen ve kayıt memuru olarak çalıştı. İç Savaş sırasında bir hemşire olarak gönüllü oldu ve yaralı askerlere bakmak için savaş alanını cesaretlendirdi. Savaş alanına tıbbi ihtiyaçlar getirme çabalarından dolayı “Savaş Meleği” olarak adlandırıldı .

Diğer bilgiler: İç Savaştan sonra, Barton, İç Savaş gazilerini kaybedip bulmalarına ve kendi çıkarlarını savunmaya yardımcı oldu. Bu savunuculuk , 1881'de Uluslararası Kızılhaç Yardım Örgütü'ne dayanarak Amerikan Kızılhaç'ı kurması için ona ilham verdi .


8. Linda Richards (1841 - 1930)

Ünlü Başarı: profesyonel olarak eğitilmiş Amerikan Hemşire, organize Hasta Kayıt Tutma

Linda Richards, hemşirelikten önce öğretmendi. New England Kadın ve Çocuk Hastanesi'ndeki ilk Amerikan Hemşirelik Eğitim Okulu'nun açılış sınıfından biriydi. Bir yıllık eğitimden sonra Bellevue Hastane Merkezinde gece şefi olarak işe alındı. Orada çalışırken, daha sonra ABD ve İngiltere'de kabul edilen bir Hasta Kayıt Tutma sistemi geliştirdi.

Diğer bilgiler: Richards, İngiltere'deki Florence Nightingale yönetiminde 7 aylık yoğun bir eğitim programını tamamladı. Richards'a ABD'deki hemşirelik eğitimi sistemini güçlendirmesi için ilham verdi.

9. Safiye Hüseyin (1881 - 1964)
Ünlü Başarı: İngiltere'de deniz ataşeliği görevinde bulunan Ahmet Paşa'nın kızı olan ve Avrupa'da eğitim görmüş Safiye Hüseyin, uluslararası alanda katılığı kongre ve toplantılarda Osmanlı Devleti'ni en iyi şekilde temsil etmiş, yabancı ülkelerde sayısız konferans vermiş ve birçok devlet tarafından onur nişanı ile ödüllendirilmişti.

1912'li yıllarda Kızılay'ın açtığı kursu bitiren ve Çanakkale Savaşları'na gönüllü hemşire olarak giden Safiye Hüseyin, Balkan Savaşları'nda hemşirelik yaptığı için Çanakkale'de yaralanan askerlerin tedavisi için hazırlanan Reşit Paşa Vapuru'nda baş hemşire olarak görevlendirildi. Vapur, yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonra İstanbul'a gidiyor ve yaralıları hastanelere aktarıp, mühimmat ve erzak ile tekrar cepheye dönüyordu. 

Görevi sırasında Türk askerleri kadar yaralanan yabancı askerlerin de tedavisini yapan Safiye Hüseyin bir anısında, "Bir gün bir İngiliz yaralısı bulduk, gemiye getirdik. Zavallı çiçek gibi bir delikanlıydı. Başından aldığı bir yara ile gözlerini kaybetmişti. Gözlerinin üstüne siyah uzun bir sargı sarmıştık. Ağzına damla damla su akıttık. Yaralıların sayıkladıkları en tesirli kelimelerden biri de budur: 'Su'. Hiçbir ağır yaralının susuz ölmemesine son derce dikkat ederdik. Bir İngiliz yaralısının da ağzına su akıttık. Çok üzgündü, İngilizce mütemadiyen 'öleceğim' diyor, arkasından nişanlısının ismini söylüyordu. Ölüm halinde bulunan adama son vazifemi düşündüm. Ve onun düşman askeri olduğunu bir an için aklıma getirmeyerek kendisini İngilizce, kendi ana dili ile teselli ettim. Katiyen ölmeyeceksin, yaşayacaksın. Bütün bu korkulu günler geçecek. İyi olup memleketine gideceksin, nişanlına kavuşacaksın. Bu İngilizce teselli onun öyle hoşuna gitti ki, bir müddet sonra yüzünde müsterih, hatta memnun çizgiler peydahlandı ve öldü" diyordu.

Diğer bilgiler: Safiye Hüseyin, Kurtuluş Savaşı'nın ardından hayatını hemşireliğe adamış, ömrünün geri kalanını hemşirelikle ilgili yazılar ve konferanslar vererek geçirmişti. Safiye Hüseyin, 1964 yılında 83 yaşında gözlerini yine hemşirelerin kucağında kapadı.

10. Elizabeth Grace Neill (1846 - 1926)Ünlü Başarı: Yeni Zelanda'daki hemşirelerin ve ebelerin profesyonel savunucusu.

Elizabeth Grace Neill aslen bir gazeteciydi ama daha sonra hemşire oldu. Hemşirelerin ve ebe profesyonellerinin kayıt yaptırma gereğini gördükten sonra, Dr. McGregor'un Hemşire Kayıt Yasasını hazırlamasına yardımcı oldu. Ayrıca ebe eğitimini ve kayıtlarını düzenlemede öncü oldu.

Diğer bilgiler: Elizabeth Grace Neill ayrıca, ebe için eğitim alanı olarak hizmet etmek ve kadınların üreme sağlığına hizmet etmek için doğum hastanelerinin açılmasını savundu. Yeni Zelanda'daki ilk devlet doğum hastanesini, St. Helen's Hastanesi'ni açtı.


11. Anna Caroline Maxwell (1851 - 1929)Ünlü Başarı: “Amerikan Florence Nightingale” olarak bilinir

Anna Caroline Maxwell, New England Hospital'daki hemşirelik alanına ilk girdiğinde, resmi bir hemşirelik eğitimi almadı. Daha sonra Boston City Hospital Hemşireler Eğitim Okulu'nda okudu ve eğitim kursunu bitirdi. İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında orduya hizmet etti ve ilk Ordu Hemşiresi Birliği'ni düzenledi. I. Dünya Savaşı sırasında, Fransa tarafından verilen Halk Sağlığı için bir onur madalyası aldı.

Diğer bilgiler: Maxwell, Montreal Genel Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi ve St. Luke's Hastanesi gibi, Doğu Yakası hastanelerindeki hemşirelik okullarında farklı hemşirelik pozisyonları üstlendi. Ayrıca bu hastanelerde hemşirelik eğitimi programlarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi üzerinde çalıştı.

12. Martha Jane Cannary (1852 - 1903)

Ünlü Başarı: Güney Dakota, Deadwood'da bir çiçek hastalığı salgını sırasında hemşire olarak çalışan Amerikalı bir sınırcı ve silah avcısı “Calamity Jane” olarak bilinir.

Martha Jane Cannary, bir Ordu İzcisi olmak, aşçı, madenci, binici, altın arayıcısı ve hemşirelik de dahil olmak üzere yaşamı boyunca farklı işler yaptı. Bir erkek gibi giyindi ve en çok ateş etme becerisiyle tanınıyordu. Deadwood'daki çiçek hastalığı salgını sırasında, Cannary zaten Pony Express için bir binici olarak çalışıyordu. Enfeksiyonu yakalayan sekiz karantinaya alınmış erkeğin bakımı için gönüllü oldu.

Diğer bilgiler: Cannary, Deadwood'da çiçeğe yakalananların bakımında görev aldı. Onlara Epsom Tuzları ve tartar sosu kullanarak baktı. Bakımı altındaki enfekte olmuş sekiz erkekten beşi hastalıktan kurtuldu.


13. Sophie Mannerheim (1863 - 1928)
Ünlü Başarı: Finlandiya'ya modern bakım getirdi

Sophie Mannerheim'ın ilk kariyeri bir banka çalışanıydı. Bununla birlikte, kariyerini değiştirmeye karar verdi ve boşandıktan sonra hemşireliğe devam etti. Thomas Hastanesi'nde Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu'nda resmi hemşirelik eğitimi aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra Finlandiya'ya döndü ve modern hemşirelik eğitimini ülkesine getirmesinde etkili oldu.

Diğer bilgiler: Sophie Mannerheim, Finlandiya'daki hemşirelik eğitiminin resmileştirilmesini savundu. Hemşirelikteki savunuculuğu için Finlandiya'daki en ünlü hemşirelerden biri oldu.14. Lilian Wald (1867 - 1940)
Ünlü Başarı: ABD'de Halk Sağlığına Hemşirelikte Öncülük Etti

1890'larda Lilian Wald, Manhattan'daki göçmen yerleşim yerlerine temel hemşirelik bakımı ve hijyen dersleri verdi. Sağlıksız koşullar gördükten ve komşu topluluklardaki sağlık hizmetlerine yetersiz erişim gördükten sonra, Misafir Hemşire Hizmetini başlatmak için ilham aldı. Hükümetten gelen maddi destekle örgütü daha büyük bir boyuta taşıdı ve daha sonra Henry Caddesi Yerleşim Evi oldu. İhtiyacı olan insanlara kapsamlı yardım sağlayan ilk topluluk merkezi idi.

Diğer bilgiler: Lilian Wald, ABD'de üç büyük kuruluşun kurulmasına yardımcı oldu - Ulusal Halk Sağlığı Hemşireliği Örgütü, Ulusal Kadın Sendikaları Birliği ve Çocuk Bürosu.


15. Margaret Sanger (1879 - 1966)
Ünlü Başarı: Kadın Üreme Sağlığı ve Kontraseptif Eğitim Savunucusu

Margaret Sanger döneminde, kadınların üreme sağlığını ve kontraseptif eğitimini tartışmak tabu ve etik dışı olarak kabul edildi. Annesinin sağlığı, yaşamı boyunca 18 hamilelik yaptıktan sonra kötüleştiğinde Kadın Üreme Sağlığı alanında devrim yapmak için ilham aldı. Hemşireliği sürdürdü ve kendi kendine teşebbüs eden kürtajlar ve arka sokakları batırmak gibi üreme sağlığında sömürüye tanık olduğu misafir hemşire oldu.

Diğer bilgiler: Margaret Sanger, Doğum Planlaması Klinik Araştırma Bürosu'nu ve daha sonra Planlı Ebeveynlik Vakfı olan Amerikan Doğum Kontrol Ligi'ni kurdu. Ayrıca FDA 1960'ta onaylayana kadar oral kontraseptif hapların geliştirilmesinde yer aldı.

16. Mary Breckinridge (1881 - 1965)
Ünlü Başarı: ABD'ye hemşire-ebelik tanıtıldı

Mary Breckinridge, kırsal halk sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesinde öncüdür. İki küçük çocuğunun ölümünden sonra, hemşireliğe başladı.

Eğitimini New York'taki St. Luke Hastanesi'nde bitirdikten sonra, Breckinridge, 1910'da kayıtlı bir hemşire oldu. 1925'te, Frontier Nursing Service'i (FNS) kurdu. FNS, sağlık hizmetlerini doğu Kentucky'deki Appalachian dağlarında yaşayan insanlara daha da yaklaştırmaya adanmış bir hemşire midives takımıdır. At sırtında Appalachian dağlarına gittiler, böylece hasta ve hamile Appalachian halkına acil tıbbi yardım sağlayabilirler.

Diğer bilgiler: Mary Breckinridge, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikan Yıkılmış Fransa Komitesinin bir parçası oldu. Fransız ve İngiliz hemşire-ebe ile çalışarak ABD'ye hemşire-ebelik tanıtmak için ilham aldı.


17. Helen Fairchild (1885 - 1918)Ünlü Başarı: I. Dünya Savaşı sırasında savaş hemşireliğinin tehlikelerini, ailesine savaş mektupları aracılığıyla anlattı.

Helen Fairchild, I. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Seferi Gücü'ne dahil olan bir Amerikan hemşiresidir. ABD'deki ailesine savaş savaşı mektubu olarak günlük hayatını ayrıntılarıyla anlattığı birçok savaş mektubu gönderdi. Bir İngiliz merkez hastanesinde gastrik ülser ameliyatı geçirdikten sonra yaşadığı ameliyat sonrası komplikasyonlardan öldü.

Diğer bilgiler: Helen Fairchild, Ypres'in Üçüncü Muharebesi sırasındaki kaza merkezindeki görev sırasındaki görev için gönüllü oldu. Sonuç olarak, ağır bir şekilde hardal gazına maruz bırakıldı. Bir mide ülseri ameliyatından sonraki ameliyat sonrası komplikasyonlar nedeniyle öldüğünde, ölüm sonrası muayenesinde hepatik komplikasyonlar görüldü. Hepatik komplikasyonlar ameliyat sırasında anestezisi olarak kullanılan ve muhtemelen hardal gazına maruz kalması nedeniyle kötüleşen kloroformdan kaynaklanmaktadır.

18. Virginia Avenel Henderson (1897 -1996)
Ünlü Başarı: “İlk hemşireliğin hanımı” olarak bilinen Hemşirelik İhtiyaç Teorisini geliştirdi

Virginia Avenel Henderson, resmi hemşirelik eğitimini Ordu Hemşirelik Okulu'nda tamamladı. Daha sonra Öğretmen Koleji'nden Master Derecesi aldı. Eğitiminin ardından halk sağlığına kariyerine başladı ve Misafir Hemşire Derneği'nde çalıştı. Ayrıca, akademik araştırmalarına odaklanmadan önce bir hemşirelik öğretmeni oldu.

Diğer bilgiler: Henderson'un hemşirelik academe'deki kariyeri, 1939'da Bertha Harmer'in Hemşirelik İlkeleri ve Uygulamaları Ders Kitabının revize edilmesine yardım ettiğinde başladı.


19. Virginia Ohlson (1914 - 2010)
Ünlü Başarı: II. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'da hemşirelik mesleğinin yeniden kurulmasına yardımcı oldu.

Virginia Ohlson, atom bombasının etkilerini incelemek için Japonya'ya gönderilen bir ekibin parçası idi. Japonya'daki çalışmaları sırasında ülkedeki hemşirelik mesleğini yeniden canlandırdı. Bir öğretim pozisyonu için ABD'ye döndüğünde uluslararası hemşirelik öğrencilerine burs verilmesine yardımcı oldu.

Diğer bilgiler: Ohlson, Chicago'daki Hemşirelik Koleji'nde uluslararası öğrenci bursları için savunduğu bir öğretmen ve yönetici oldu. Okuldaki yıllık ders, hemşirelik akademisine olan katkılarını onurlandırması adını almıştır.

20. Christiane Reimann (1916 - 1979)
Ünlü Başarı: Uluslararası hemşirelik topluluğunun kurulmasında ve organize edilmesinde yardımcı oldu

Christiane Reimann, Danimarka'dan bir hemşiredir. Uluslararası hemşirelik camiasının gelişmesinde önemli bir etkiye sahipti. Uluslararası Hemşireler Konseyi kurulmasına yardım etti.

Diğer bilgiler: Reimann, Uluslararası Hemşireler Konseyi'nin ilk genel sekreteri oldu. Bir aile çiftliğini yönetmek için erkenden görevinden ayrıldı, ancak önemli uluslararası hemşirelik meseleleri konusunda danışman olarak kaldı.


21. Barbara Stilwell (1946 - ----)
Ünlü Başarı: İngiltere'deki ilk Hemşire Uygulayıcı Programını geliştirdi

Barbara Stilwell, ABD'de hemşire uygulayıcısı olmak için eğitim gören ilk İngiltere hemşiresidir. Çalışmalarını bitirdikten sonra İngiltere'ye döndü ve ilk Hemşire Uygulayıcı Programını geliştirdi.

Diğer bilgiler: UK's Nursing Times, Stilwell'i, İngiltere'deki Hemşire Uygulayıcı mesleğini getirme çalışmaları nedeniyle son 60 yıldaki en etkili hemşirelerden biri olarak adlandırdı.

22. Dame Claire Bertschinger (1953 ----)
Ünlü Başarı: Etiyopya'daki kapsamlı çalışması, tarihteki en büyük yardım programı olan Live Aid'in kurulmasına ilham verdi.

Dame Claire Bertschinger, kariyerini gelişmekte olan ülkelerdeki savunmasız insanlara yardım etmeye adayan bir Anglo-İsviçreli hemşiredir. 1984'te Etiyopyalı kıtlık döneminde Uluslararası Kızıl Haç için çalıştı. İnsanlara yardım etme tutkusu nedeniyle, Yılın Kadını Ödülü, Hemşirelikte İnsan Hakları Ödülü ve Florence Nightingale Madalyası gibi birçok uluslararası tanınma aldı.

Diğer bilgiler: Etiyopyalı kıtlık döneminde hemşire olarak çalışırken, binlerce kişinin kıtlıktan öldüğü bir zamanda 60-70 çocuğu barındırabilecek bir beslenme merkezi işletmiştir. Programa kimlerin dahil olacağına ve yardım edemeyeceklerine hayatta kalma şansı çok az olduğu için öncelik vermesi gerekiyordu. Bu kritik karar verme anlarında, “Kimin yaşayacağına ve kimin öleceğine karar verdiğimde bir Nazi komutanı gibi hissettim. Tanrı'yı ​​oynamak kalbimi kırdı. ”

23. Jeanne Prentice (1957 - ---)
Ünlü Başarı:
Doğal ve evde doğum için farkındalığı arttırdı

Jeanne Prentice hemşire ebedir. O doğal ve evde doğumu savundu. Ayrıca PUSH'a da liderlik etti! Kadınların nerede ve ne zaman bebek sahibi olacaklarını seçme haklarını destekleyen girişim.

Diğer bilgiler: Jeanne Prentice, evde doğum yapmayı tercih eden kadınların haklarını savunan ilk modern hemşiredir. Hekimler yerine evde doğumları denetlemede Sertifikalı Hemşire Ebelerin tanınmasını sağladı.


24. Echo Heron
Ünlü Başarı:
Yayınlanmış tıbbi kurgu ve kurgusal olmayan kitaplarda doğru hemşirelik rolleri

Echo Heron tıbbi kurgu ve kurmaca olmayan kitapları olan bir hemşire ve en çok satan yazar. Kitaplarında gerçekçi hemşirelik rolleri anlattı ve okurları farklı hastane ortamlarında hemşire olmanın nasıl bir şey olduğunu anladı.

Diğer bilgiler: Heron'un “Yoğun Bakım: Bir Hemşirenin Öyküsü” başlıklı ilk kitabı hızla New York Times'ın en çok satan listesine girdi. Kitap bugünlerde hemşirelik eğitiminde de sıkça kullanılıyor.

Bu ünlü hemşirelerin hemşirelik kariyerlerini nasıl idare ettiklerini ve tarihe nasıl damga vurduklarına bakın. Başarılarından ilham alın ve yıllarca asil bir kariyer olacak olan hemşirelikten gurur duyun.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder