HEMŞİRELİK BAKIM PLANIÖrnek bir hemşirelik bakım planının incelenmesi, hemşirelik öğrencileri için faydalıdır. Hastaları için bakım planları oluşturma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ancak, bunu öğrenmek zaman alır. Bol uygulama ile, bir hemşire kısa bir süre içinde bakım planlarında ustalaşabilir.Hemşirelik Bakım Planı Neden Önemli?

Hemşirelik bakım planı oluşturmak çoğu hemşirelik öğrencisi için genellikle istenmeyen bir iştir ancak hemşirelik uygulamalarının çekirdeğidir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir:

  • Bireyselleştirilmiş hasta bakımı için odak sağlar. 
  • Hasta için planlanan bakım akışını yönlendirir.
  • Önceliklendirmeyi kolaylaştırır. 
Bir bakım planı oluşturmak, hemşirenin hasta için tanıların bir listesini yapmasını sağlar. Listede, önce acil müdahale gerektiren en önemli sorunu belirlemek kolaydır.
  • Bakımın sürekliliğini arttırır. 
Bir hemşirelik bakım planı, hemşireler arasında hasta bakımı için iyi bir iletişim aracıdır. Hastaya atanan hemşireler, vardiyalarında planlı müdahaleler gerçekleştirirken planı sürekli günceller.
  • Hastanın ihtiyaç duyduğu bakımın yoğunluğuna hızlıca bir bakış verir. 
  • Hastanın sağlık ihtiyaçlarını tahmin etmede rehberlik eder. 
  • Bakım planları oluşturmak hemşirelerin dokümantasyon becerilerini geliştirmelerini sağlar. 
Hasta için yapılan değerlendirmeleri ve müdahaleleri özetledikleri için sağlık eylemlerini belgeleme becerilerini geliştirirler.


Bir Hemşire Planının Genel Biçimi

Sağlık kurumlarının farklı bakım planı formatları vardır. Kullanılan en yaygın format tanı, veri, beklenen sonuçlar, müdahaleler ve değerlendirmeyi içerir .


Tanı 

Bu, hastanın en üst düzey sağlık hizmeti ihtiyacıdır. Sağlığın iyileştirilmesine ve hastanın genel iyiliğine odaklanır. Teşhis ayrıca problemli durumlar ve koşullar gibi ilgili nedenlerle de bağlantılı olabilir.

Örnek: Dengesiz beslenme: 

Gıda alımının yetersizliği ile ilgili vücut gereksinimlerinin az olması
Anemi ile ilişkili doku hipoksisine bağlı aktivite intoleransı
Lökosit fonksiyonunun azalmasına bağlı enfeksiyon riski

Veriler 

Bu, hasta için yapılan hemşirelik tanısını destekleyen bir değerlendirme listesidir. Yapılan hemşirelik teşhisi için destekleyici veri görevi görür.

Örnek: 

Genelleştirilmiş zayıflık

takipne
Gecikmiş yara iyileşmesi

Beklenen Çıktılar 

Bunlar, yapılan hemşirelik bakımı planının hedefleridir. Beklenen çıktılar karşılandıktan sonra yapılan bakım planı başarılı sayılır.

Örnek: 

Hasta taburcu edilmeden önce, ağırlık ölçümünün iyileştirilmesi ve enerji seviyelerinin arttırılmasıyla ortaya konduğu gibi günlük metabolik ihtiyaçlar için yeterli besin alımını gösterecektir.

Vardiya sonunda, hasta belirlenen risk faktörlerinin anlaşılmasını sözlü olarak verecektir. Hasta taburcu edilmeden önce, aktivite sırasında stabil yaşamsal belirtilerle kanıtlandığı gibi fiziksel aktivite toleransı sergileyecektir.

Girişimler 

Bunlar hasta için istenen sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olacak eylemlerdir. Planlanan müdahaleler, yapılan tanı için çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Geleneksel hemşirelik bakım planlarında, özellikle hemşirelik öğrencilerine öğretilenler için, müdahaleler, gerekçeli gerekçelere veya uygulama nedenlerine sahiptir.

Örnek:

İşbirliği yapmak için isteksizlik belirtileri arayın. (Gerekçe: Hastayı durumunun kapsamı hakkında eğitmeye odaklanma gereğini yansıtır.)

Uygun konumlandırma ve vücut mekaniğini teşvik edin. (Gerekçe: Bu teknikler enerji tasarrufu sağlar ve kaza sonucu yaralanma riskini azaltır.)

Yara pansumanlarını temizleyin ve değiştirin. (Gerekçe: Kötü hijyen ve uygun olmayan yara bakımı ile ilgili yara enfeksiyonu gelişimini önlemek.)

Değerlendirme

Bu, uygulanan müdahalelerin etkinliğini belirler. Ayrıca bir sonraki hemşireye, bir sonraki vardiya için hastanın hemşirelik bakımı planını oluşturma veya güncelleme konusunda rehberlik eder.

Örnek: 

Hastada iştah artışı (sözlü).

Hasta stabil yaşamsal belirtilerle yatağın etrafında yürümeyi tolere etti.

Hasta, insizyon bölgesi etrafındaki sağlam cilt bütünlüğü ile kendini gösteren hiçbir olası yara enfeksiyonu belirtisi göstermedi.Bir Hemşirelik Bakım Planı Yazmanın En Kolay Adımları


# 1: Veri toplama

Burası değerlendirmenin başladığı yerdir. Baştan ayağa bir değerlendirme yapın. Hastanın geçmişini alın. Anormal tanı testi sonuçlarını dahil edin. Toplanan verileri, hastanın belgelenmiş belirti ve bulguları ile ilişkilendirin.

# 2: Analiz

Toplanan verileri analiz eder ve yorumlar. Hemen öncelik verilmesi gereken herhangi bir sağlık sorunu var mı? Toplanan verilerin analizi, hemşirelik bakımı planınıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hemşirelik tanınızı doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

# 3: Bilgiyi düzenle

Odak sorununuzu seçtikten sonra ilgili tüm bilgileri bir araya getirin. Onları bakım planı formatında hizalayın. Bazı terimlerin daha resmi tıbbi terimlere çevrilmesi gerekebilir. Tüm bilgiler bakım planı şablonunda düzenlendiğinde müdahaleleri formüle etmek daha kolaydır.

# 4: Kaynaklarla doğrula

Bu adım, öğrenci hemşireler için önerilir. Bakım planı taslağınızı kaynaklarınızla doğrulayın. Bakım planlarında sıklıkla kullanılan kaynaklar NANDA, NOC ve NIC'dir. Mevcut kaynaklarla oluşturulan bakım planının doğrulanması olası hataların düzeltilmesine ve dokümantasyon becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

# 5: İnceleme

Veri girişini tamamladıktan sonra bakım planınızı gözden geçirin. Hemşirelik bakım planlarının, herhangi bir yasal sorun ortaya çıkarsa mahkemede kullanılabilecek yasal belgeler olduğunu unutmayın. Bakım planının netliğini ve doğruluğunu sağlayın.Hemşirelik Bakım Planı Yazmada İpuçları

Sık sık çalışın - Her gün bir örnek bakım planı hazırlamak, belgelendirme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Tecrübeli hemşireler, hasta bakımını belgeleme konusundaki uzun yıllara dayanan deneyimleri nedeniyle hızlı bir şekilde iyi hemşirelik bakımı planları yazabilir. Bol miktarda pratik yaptıktan sonra, hemşirelik tanıları ve müdahaleleri ezberleyeceksiniz.

Kaynaklardan öğrenin - Hemşirelik bakımı planları için bolca kaynak vardır. Öğrenci hemşireler arasında evrensel olarak bilinen referans, NANDA'dır. Hemşirelik bakımı planlarının oluşturulması için pek çok kaynak ürettiler. Hemşirelik tanıları listesi her yıl kapsamlı ve günceldir.

Değerlendirme ve önceliklendirme becerilerini arttırın - Kaliteli bir hemşirelik bakımı planı oluşturmak değerlendirmeye başlar. Herhangi bir uygun değerlendirme yapılmadan hastanın sağlık sorunlarını tanımlayamazsınız. Önceliklendirme, hastanın sağlık sorunlarını tanımladıktan sonraki bir sonraki önemli adımdır. Değerlendirme ve önceliklendirmeden elde edilen yeterli veriye sahipseniz, bir hemşirelik bakımı planı oluşturmak kolaydır.

Kendi hemşirelik bakım planı şablonunuzu oluşturun - İnternette birçok bakım planı şablonu vardır. Kullanım kolaylığı için, kendi bakım planı şablonunuzu oluşturmak en iyisidir. Kendi şablonunuzu oluşturacaksanız, bakım planı yazımında ustalaşmak daha kolaydır.

Belgelendirme becerilerinin gelişmesi zaman alır. Sık sık bir örnek bakım planı yazmayı deneyin. Gerçek hemşirelik bakımı planlarını okumak da yardımcı olacaktır. Meslektaşlarınızın bakım planlarını inceleyin ve yazma stillerinden öğrenin.

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder