ENJEKSİYON SONRASI SİNİR HASARIsinir hasarı

Son zamanlarda yanlış iğne başlıklı haberler görmekteyiz. Yanlış iğne den felç oldu gibi, amniyotik bant haberi olayındaki gibi hala duymayanlarınız bu haberi şuradan okuyabilirler. Hemşireler olarak biz sürekli enjeksiyon yapanlar olduğumuz için bu haberlerin hedefi olan konumda çalışmaktayız.

Oldukça can sıkıcı olan bu durum günümüz avukatlarının da para kazanma yolu olduğu için hayli karşımıza çıkacağa benziyor. Bir komplikasyon olarak sınıflandırılan enjeksiyon sonrası sinir hasarı konusunda yazmak istiyorum. Dedim ya komplikasyon yani yan etki.

AVUKATLARIMIZ


Avukatlarımızın paylaşım yaptığı birbirlerinden yardım fikir aldığı bir platformu inceledim yorumlarına baktım, harıl harıl bu konuda nasıl tazminat kazanırlar bunun peşindeler, amenna ekmek paraları ise bu yol devam edebilirler. Ancak yorumlarına baktığımızda konuyla ilgili bilgileri olmadığı gibi sanki hemşireler bir enjeksiyon gelse de adamı yürüyemez hale getirelim diye bekliyorlar gibi görmekten çekinmiyorlar bizleri.

Enjeksiyon sonrası sinir hasarı; sadece enjeksiyon yapan kişinin hatası nedeniyle oluşan bir komplikasyon değildir, bunun çeşitli nedenleri vardır ve sadece küçük bir yüzdesi hemşire hatası olabilir ve bu olayın hemşire hatası olabilmesi için diğer tüm olasılıkların tam olarak düzgün olması gerekir, bunun belgelenmesi gerekir ve sonra hemşire suçludur denilebilir. Ne hikmetse önce hemşire suçludur deniliyor, sonra bilir kişi raporları vesaire ile hemşire kendini aklamaya çalışıyor ve en sonunda aklansa dahi yetmiyor bu sefer tüm sağlık camiası olayı ört pas etmekle suçlanıyor.

Durum böyle olunca da hemşire olarak hem baskı hem halkın tepkisi üzerimizden eksik olmuyor.

ENJEKSİYON


Gelişmekte olan ülkelerde yılda kişi başı 2 enjeksiyon yapıldığı ve bu enjeksiyonların % 50’sinin güvensiz uygulandığı, % 75’inin ise gereksiz olduğu belirtilmektedir (World Health Organization)

İntramuskuler enjeksiyon; 2-5 cc kadar ilacın kas içine verilmesidir. Kas, subkutan dokuya oranla bol damarlı olup, daha az sinir içermektedir. Bu nedenle fazla miktarda ve irritan olan ilaçlar verilebilir.

İntramuskuler enjeksiyon bölgeleri büyük sinir ve damarlardan zengin olması sebebiyle enfeksiyon riski de daha fazladır ve bu nedenle apse, kist, nekroz gibi durumlar daha sık görülmektedir.

Enjeksiyon uygularken; enjektör boyutu, enjeksiyon yeri, bunların şahsa göre (yaş, kilo, kaşektik yapı vs.) değişkenlik gösterebileceği, uygulama açısı dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Uygulama sırasında sinir, damar ve kemik yapılardan uzak, emin bir bölge seçilmelidir (Çakırcalı E. İlaç uygulamaları)

KOMPLİKASYONLAR


Gluteal bölgeye uygulanan enjeksiyon sonrası gelişen en önemli komplikasyon siyatik nöropati iken apse, nekroz, enfeksiyon, kontraktür, hematom, kronik ağrı, periostit gibi komplikasyonlar da gelişebilir.

Siyatik sinir ise cerrahi işlemler, toksik maddelere maruziyet, enfeksiyon, bası yapan lezyonlar, penetran yaralanmalar, femur başı fraktürleri, direkt veya sinir yakınına yapılan ilaç enjeksiyonlarına bağlı olarak hasara uğrayabilir.

Tipik bulguları; düşük ayak, parmak fleksiyon ve ekstansiyon kaybı, dizestezi, süreğen bacak ve ayak ağrısı ve ayak duyusunun kaybıdır.


SİNİR HASARI NASIL OLUŞUR?


Enjeksiyon lokalizasyonunun yanlış seçimi, enjekte edilen materyalin bulunduğu yer ve kendine özgü etkisi de zedelenmede rol oynar. İğnenin kendisinin ya da enjekte edilen maddenin doğrudan doğruya sinire ulaşması, enjekte edilen maddenin kendisinin, oluşan ödemin veya oluşan nedbe dokusunun kitle etkisi ile de zedelenme oluşabilmektedir.

Gluteal kasın ince ve gluteal yağ dokusunun az olması halinde uygun olmayan yere yapılan enjeksiyonlarda yine zedelenme riski artar. Bu sebeple bebeklerde ve ileri yaşlardaki kaşektik kişilerde zedelenme daha sık görülmektedir.

Uzun iğne kullanılması, uygulamanın dik açı ile değil de daha paralel bir açı ile yapılması ve bireysel anatomik farklılıklar, varyasyonlar da riski arttıran diğer sebeplerdir. Ayrıca bazı antibiyotikler, lokal anestezikler, steroidler, paraldehit ve bazı analjezik ilaçlarda enjekte edilen materyal sinir dışında olmasına rağmen sinir hasarı gelişebilir (Bulut Y, 2007).

Enjeksiyonun sinir ile kılıfı/fasikülleri arasına yapılması durumlarında veya ilacın sinire yakın olarak veya epinöral seviyede birikmesi halinde; sinirin doğrudan yaralanmasından çok verilen ilacın yapısı nöronal hasara yol açmaktadır.

Epinöral seviyede ilacın göllenmesine bağlı yaralanmalarda bulguların başlangıcı daha geç ortaya çıkabilmektedir.

Enjeksiyon sırasında iğnenin sinire tekabül etmesi halinde ise; ani, şiddetli bir ağrı duyulur ancak, sinire isabet eden enjeksiyonlarda da nörolojik arazlar hemen ortaya çıkmaz; ilacın sinirde sebebiyet verdiği tahribata paralel olarak enjeksiyon anından daha geç zamanda görülür. Ancak değişik çalışmalarda; enjeksiyonun doğrudan sinir içine yapılmasının seyrek olduğu, hemen hemen mümkün olmadığı, bu nedenle zedelenmenin enjeksiyonun sinirin yakınına yapılması ya da siyatik sinirin içinden geçtiği boşlukların içinde ilacın göllenmesi sonucunda oluşabileceği bildirilmektedir.

Siyatik nöropatiye bazı ilaçların direkt nörotoksik etki göstererek sebep olduğu da sıçanlarda yapılan deneysel bir çalışmayla gösterilmiştir.

SONUÇ


Siyatik sinir lezyonlarının oluşmasında ülkemizde halen öncelikle enjeksiyon olmak üzere iatrojenik nedenler önemli yer oluşturmaktadır.

İntramuskuler enjeksiyon çok basit bir işlem gibi görünse de, komplikasyonları en aza indirmek için uygulayıcı yeterli eğitime sahip olarak; bölge anatomisini, enjeksiyon bölgelerinin avantaj/dezavantajlarını, enjeksiyon bölgelerinin sınırlarını, enjeksiyon uygulama tekniklerini iyi bilmeli ve bu bilgilerini sürekli güncellemelidir.

Her yıl milyonlarca enjeksiyon uygulandığını düşünürsek, bu ciddi sorunun çözümüne yönelik tüm çalışmalar yapılmalı, sağlık çalışanlarının karşısına malpraktis davası olarak geri dönen bu durum için başta komplikasyon/malpraktis ayrımı yapılarak, sağlık çalışanlarının da bu konuda gerekli eğitimi alması ve gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir.

Bu tür davalara hedef olan sağlık çalışanlarının haksız yere suçlanmasına neden olan, hem hastaların hem sağlık çalışanlarının korkulu rüyası olan ve basında daima ‘yanlış iğne vuruldu, felç oldu’ şeklinde başlıklarla sunulan bu durum hakkında hukukun mutlak dili; enjeksiyon sonrası bir kusur oluştuğu, öyleyse ortada bir ‘suç’ olduğu ve dolayısıyla bir de ‘suçlu’ olduğu şeklindedir.

Oysa bazen suçlu olmayabilir; yukarıda bahsettiğimiz varyasyonlar, ilaç primer etkisi, enjeksiyon sonrası oluşan ödem ve/ veya nedbe dokusu, bireysel anatomik farklılıklar, mükerrer enjeksiyonlarda uygulayıcı belirsizliği ve tanı koymada kesin bir yöntemin olmayışı gibi durumlar ‘suçlu’ kavramını ortadan kaldırmaya yetecek başlıca durumlardır.

Biz hemşireler tamamen bizden kaynaklanmıyor demiyoruz ancak diğer nedenler içerisinde hemşire hatası oldukça düşük olduğundan ve ispatlanmadan medyaya ve mahkemeye direk yanlış iğne, hemşire hatası gibi yansıtılması tüm meslektaşlarımızı rahatsız etmektedir.

Her meslekte olduğu gibi hatalı işlem elbette vardır ama ayırt edilmesi gerekmektedir. Bizler profesyonel hemşireler olarak kendimizi sürekli geliştirmeye ve bu konuda önlemler almaya devam edeceğiz.......Örnek bir sinir hasarı konusu; link

Yorumlar

 1. Bomboş ve faydasız bir yazı olmuş vakit israfı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, okumak ve okuduğunu anlamak bazı kişiler için daha fazla zaman gerektirir. Olmuyorsa fazla zorlamamak gerekir.

   Sil
 2. Merhaba yazınız çok gzl ama benim sorunum biraz farklı felç falan olmadım ama kalcamın her iki tarafında da fındık büyüklüğünde bir şey oluştu bastırınca agrı yapıyo acaba bunun ne oldugunu nasıl ögrenirim kendi kendine geçermi yada hangi bölüme gitmem lazım bu arada amikozit 500 mg igne kullandım şimdiden tesekkür edrim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun. Bu zaman zaman oluşabilen bir durum. Acaba hareketsiz bir yaşamınız mı var? veya çok fazla enjeksiyon olduğunuz bir dönem mi?

   Bunlar emilmeyen enjeksiyonlardan kaynaklanan durumlar, elbette başka bir sürü şey olabilir ancak enjeksiyon sonrası enjeksiyon yerinde oluştuğu için öyle düşünüyorum.

   Genellikle kendi kendine geçer, ancak orada bir enfeksiyona neden olursa kendi kendine geçmesi beklenmez.

   Bir müddet takip edin, aynı yerlere tekrar enjeksiyonlar yaptırmayın. Bol hareket ederek oradaki kan akımını ve dolayısı ile emilimi artırmaya çalışın.

   Yani bu durumun çok fazla nedeni ve çok fazla sonucu olduğu için ve enjeksiyon yerini görmediğim için ve de en önemlisi bir hekim olmadığım için açık uçlu bırakıyorum cevaplarımı.

   Önerim aile hekiminiz de olur, enjeksiyon olmaya gittiğinizde doktorunuza bir danışmanız.

   Önemli bir durum değil, ancak takip etmeniz gereken bir durum.

   Sil
 3. Teşekkür edrim 14 tane oldum sabah akşam inşallah geçer tekrar teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip edin eğer azalmadığını veya daha kötüye gittiğini düşünürseniz lütfen doktorunuza görünün.

   Sil


 4. Kan vermek için gittiğim ibni sina hastanesinde en yaşlı hemşire özellikle belirttim bunu kemik zarimindelmis ağrıdan duramıyorum yanlis varsa bunmeslege gore ayarilmaz düzgün ve bozuk kisi vardır ve her bozuk olan kisi yaptini cekmelidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş olsun, yaşadığınız durum kan alırken mi oldu? Kemik zarı delinmesi durumu nasıl tespit edildi. Ağrınızın sebebinin bu olduğundan emin misiniz?

   Şu an durumunuz nasıl? Kemik zarı delinmesi durumunu hiç duymadım. Aksine kemik içi ilaç uygulaması yaparız kemiği iğne ile delerek.

   Sil
 5. İki gün önce saat 10 gibi minoset agrı kesici kullandım 11.30 dodex igne vuruldum 3.30gibi vurulan yerden belime dordu agrı daha sonrasında her iki bacakta uyuşukluk ve diz kapaklarda his kaybı acile gittim sinire gelse vurulmadan hemen sonra olurdu aradan cok zaman gecmiş deyip serum takıldı gecer diye eve geldim ve gecmedi ne yapıp hangi doktora gitmem gerekiyor bel agrım cok şuan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beyin cerrahi olabilir. Enjeksiyona bağlı hasar evet enjeksiyon olurken veya olduktan hemen sonra kendini gösterir. Dodex hem ml olarak az hem de emilimi kolay olan bir ilaç, dodex in sorun yaratacağını sanmıyorum. Beyin cerrahisi bel ağrınız için başvuru yeriniz olabilir. Geçmiş olsun

   Sil
 6. Cok teşekkürler cevap verdiğiniz İcin

  YanıtlaSil
 7. Ben reçetesiz koluma enjeksiyonu vurdum. Daha önce kendim vurmamıştım koluma vurduğum yerde şişti ve ağrı yapiyor kolum ağrıdan hareket etmekte zorlaniyom . Korkuttuyor beni yardimci olabilirmisin lütfen cevabınızı merakla bekliyorum teşekürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vurduğun yerde kızarıklık, şişlik, sıcaklık olabilir. Oluşan ödem kolunu hareket ettirdiğin zaman ağrıya da neden olur. Muhtemelen ilaç olması gereken yerden daha fazla yüzeye yakın kalmıştır veya vururken aseptik teknikler az gelmiş olabilir. Geçicidir kolunu yukarıda tutmalısın. Ayrıca sıcak ve soğuk uygulamalar da iyi gelebilir. Ancak soğuk uygulama acıyı hafifletirken kana akımını yavaşlatacaktır, acın diner ancak orada biriken bir ilaç var ise emilimi yavaşlayacaktır. Öte yandan sıcak uygulama ilacın emilimini hızlandıracaktır ama oda ödem yapar. İkisini de kullanmalısın ağrım çok yok diyorsan ve ödemini takip edebilirsen sıcak uygulama yapabilirsin.

   Sil
 8. Ben b12 iğnesini yaptırırken çok acımıştı sonra sağ bacakta bir uyuşma oluştu git gide kötülesiyor günlerdir geçmedi kalçamdada ağrı var ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günlerdir geçmedi ve git gide kötüleşiyor ise bir hekime başvurun. Acil servis veya aile hekimi

   Sil
  2. Teşekkürler cevap için

   Sil
 9. Vitamin iğnesi sinire gelirse bir sorun olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir iğne sinire gelirse elbette sorun olur. Ne iğnesi olduğu fark etmez. Eğer emilemeyen enjeksiyonun sinire basısından bahsediyorsanız vitaminler biraz daha az miktar ve emilimi kolay olduğundan iyileşme hızlı olacaktır.

   Sil
 10. Merhabalar, yaklaşık 20 gün önce ara ara göğsüme saplanan ağrı sebebiyle acil servise gittim. Naprosyn jel reçete edildi ve kalçadan iğne yapıldı. Kuvvetli bir elektriklenme hissetmemle birlikte ayağa kalkamadım. Oturup dinlenmemi söylediler fakat sağ bacağımı komple hissetmiyordum. Yarım saat sonra topallayarak çıktım. İlk hafta sadece topuk ve ayak sağ tarafında yanma karıncalanma vardı, ikinci hafta baldırimda kas yanma hissi ve gerilmeler başladı son üç gündür ise bacak arkası yukarı doğru gerilme çoğaldı. Acının tarifi yok, uyku mümkün değil, yemek yemek imkansız, oturmak haram. Ancak yürüyerek acıyı azaltabiliyorum oda topallayarak. Ssk yok, özele gitmeye imkan zaten yok. Acilde mudahele yok. Hadi bir şekilde hallederiz desek bakıyorum 1 haftadır hiç bir klinikte randevu yok. (Yürüyerek ve canım yanarak yazıyorum lütfen kusruma bakmayın) Sorum şudur; bu yanmalarin yukari doğru çoğalması ilerleme mi yoksa iyileşme belirtisimidir? Ödem oluştu ise zamanla geçmesi mümkünmudur.? Ortopedi veya nöroloji randevusu almaya çalışıyorum sanırım doğru branşlar? Bu geçen vakitte iyileşme yönünde mi yoksa kötüleşme yönünde mi ilerliyor bu belirtilere göre sizce? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam inanın buradan yukarıdaki konuda yazdıklarımdan başka söyleyecek her sözüm sizi yanlış yönlendirme olur. Öncelikle bu şekilde teşhis konmaz tedavi olmaz onu zaten bilirsiniz ancak tekrar edeyim. Kaldı ki ben hemşireyim zaten teşhis koyamam. Ancak deneyimlerim okuduklarım ve gördüklerim ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Yazdıklarım tıbbi bir yardım olarak kabul edilemez onu öncelikle belirteyim....

   Yani tarif ettiğiniz şey sinire baskı gibi. Sinire direk gelen bir iğne ile zaten yerinizden fırlarsınız. Bunun yanında acıyı iğne yapılırken ve sonuna doğru hissetmiş iseniz basıya benziyor ki bası olmazsa zaten şu anda da yürüyemezsiniz.

   Bu durumda geçici ayak düşmesi de oluyor yani ayağınızı sanki sürüyerek ilerliyorsunuz ama bunu tabi ki görmeden bilmek zor.

   Aşağısı yukarısı olayı sinire olan basının yer değiştirmesi küçülmesi büyümesi durumu olabilir. İyileşecektir bence ama geçer geçer diyerek yardım almamak da olmaz.

   Bu bir komplikasyon, yani olabilecek bir durum . Ama bir uzmanın sizi görmesi gerekir bence. Ortopedi olur fizik tedavi olur. Olmadı acil servis olur aile hekimi olur artık randevu zamanı ve maddi duruma göre birini seçin görünün bence. En olmadı bir acil servise gidin bir doktor gözüyle en azından bakılır. Geçmiş olsun.

   Sil
 11. Ön görünüz ve kıymetli tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu sabah, halen randevu bulamamış olmam dolayısıyla acil servise gittim. En kısa sürede Beyin sinir cerrahisine görünmem gerektiğini söylediler. Bu süreçte reçetesiz ilaç kullanmayan biri olamama rağmen bulduğum her ağrı kesici hapı içmiş bulundum. Bu tür komplikasyon veya sinir ödemi, baskı, gollenme vs. gibi rahatsızlık yaşayanlarin vücuda gereksiz ilaç yüklemesi yapmamasını tavsiye ediyorum, çünkü gerçekten ağrı kesiciler çözüm değil. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Sağlıkla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun, bu denli fazla şikayetleri olan biri ile ilk defa karşılaştım. En son sonucu da bizimle paylaşırsanız, durumdan müzdarip olan ve olacak olanlar için burada bir yorum kalmış olur. İyi olacak her şey umarım kısa zamanda atlatırsınız. Çok tatsız bir durum olmuş.

   Sil
  2. Ayrıca durumunuzu foruma taşıdım oradan da gelişmeleri foruma kayıt olup yazabilirsiniz. Buraya yazarsanız da buradan ben kopyalar oraya aktarırım.

   Konu bu linkte

   Sil
 12. Iyi gunler babam b12 vitamini ignesi yaptırdı kalçadan. Ewe gelir gelmez bacakta uyuşma ve ağrı başladı beyin cerrahisine gitti doktor sinire denk gelmiş dedi on beş gündür Ewde dışarı çıkamıyor. Yürürken normal yürüme degil bacağını attırarak yürüyor iğne de verdi.ama faydası olmadı ağrısı ara ara oluyormuş kötü bir şey yoktur demi geçer mi bu durum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyin cerrahisi gerekli olanları söylemiştir. Yukarıda yazılanlar haricinden başka bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak genellikle geçer bu durum. Geçmiş olsun. Orada oluşan hasar sinir hasarı mı yoksa sinirde oluşan bası kaynaklı mı onu bilmeden kesin konuşulmaz. Beyin cerrahisi kontrol önermiştir, bir süre sonra tekrar gitmenizde fayda var.

   Sil
 13. Sağlık ocağında sol kalcamdan sulced iğne vuruldum. 2 _3 gün iğne ucunun denk geldiği yer uyuştu ve eğilip kalkmalarda hareket kisitliligi oldu. Norolojiye gittim. Dopler çekildim, ilaca bağlı olmadığını iğnenin kılcal damara yakın olduğunu söyledi. 30 gün sonrasına E M G sırası aldım. Dr.agrilarimin 6 ay süreceğini devam edeceğini belirtti. Intefnetde Sağlık ile ilgili gruplarda paylaşım yaptım. Aynı şekilde 6 ay da düzeltirsin dediler. Şu an yürümekte yatmakta ,oturmakda zorlanıyorum. İğne ucunun denk geldiği yerde şiddetli ağrı 7/24 geçmiyor. Sizden ricam ağrının azalması için tavsiyeleriniz ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gereken yerlere müracaat etmişsiniz. Onlar bir problem yok dediler ise yoktur. En kısa zamanda geçer umarım.

   Önerilerime gelince ;

   1- İğnenin yapıldığı yeri, kızarıklık şişlik ve akıntı yönünden takip edin. Bunların herhangi birinin varlığı bölgede enfeksiyona işaret eder ve tekrar hekime görünmeniz gerekir.

   2- 20 dk boyunca buz uygulaması işe yarayabilir, ancak bu genellikle ilk 24 saatte yapıldığında rahatlatır. Bunu deneyin. 24 saat sonrasında ısı uygulamak da ağrınızı hafifletebilir, sizin 24 saat geçmiş bunu da deneyebilirsiniz ( bir havluya ütü basın sonra havluyu bölgeye koyun)

   10 gün içinde azalma olmaz ise tekrar gidin sizi fizik tedaviye yönlendirebilirler.

   Geçmiş olsun

   Sil
 14. 30.09 2021 günü samsun 19 mayıs üniversitesi hastanesinin acil bölümüne bel ağrısıyla gittim hemşire hanım iğne vurdu iğneyi vurarken bir gariplik olduğunu hissettim ayağım yoktu sanki hemşireye ayağımı hissetmiyorum dedim oda normal olduğunu söyledi 5 dakikaya geçer dedi 3 saat bekledim geçmedi kendisine tekrar dedim bana bu akşam geçer dedi bende vurundum bendede oldu dedi vurduğu ilacın çok etkili bir ilaç olduğunu söyledi e nabızdan baktığımda vurduğu ilacın arveles olduğunu gördüm bugün 6.gün hala aynı beyin ve sinir cerrahı ve nöroloji doktoruna göründüm yanlış yapılan iğne sonrası olduğunu kanıtlamış oldum 15 güne geçmezse ameliyat olcam şimdi hata kimin hemşireninmi doktorunmu benimmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Beyin ve sinir cerrahı size ne söyledi konu ile alakalı. Nasıl bir ameliyat ile nasıl bir sorunu düzeltecekler. İğne yapıldıktan sonra yürüyor muydunuz, ayağınızı hiç mi kullanamıyor sunuz? ağrı mı var sadece.......... gibi bir çok sorunun yanıtlanması gerekir .

   Sizin bir hatanız yok, doktorun da bir hatası yok. Tek kişi hemşire kalıyor iğneyi uyguladığı için ama hatalı diyemeyiz. Bu bir komplikasyon. Olabilirliği kanıtlanmış bir durum. Çok farklı etkenlere de bağlı bir durum. İğneyi nasıl yaparsak yapalım olabilme ihtimali var yani.

   Bir hata veya bir suçlu bulmak ya da neden böyle oldu gene olur mu? sorunuza cevap bulmak istiyorsanız bu beyin ve sinir cerrahında.

   Sil
Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder