GECE NÖBET TUTAN HEMŞİRELER İÇİN 5 İPUCU

gece nöbeti

Size daha önce ''hemşireliği zor bir meslek yapan 16 neden'' konulu bir yazı yazmıştık. Gece vardiyasında çalışmak bu zorluklardan bir tanesi, peki nasıl bunun üstesinden geliriz? İşte bu yazımız bununla alakalı.''Hemşirenin bir günü nasıl geçer'' yazımız ise tarafınızdan çok okunan bir yazı oldu, ama burada da gündüz mesaisi yapan hemşirelerden bahsettik. Şimdi ise gece nöbet tutan hemşirelerden bahsedelim.

Bir gece vardiyasında hemşire olmak son derece önemlidir. Ayrıca inanılmaz derecede yorucu olabilir. Bu yazımızda gece nöbeti tutan hemşireler için önemli ipuçları derledik. Ve hemşire olamayan arkadaşlar da, bu hayat kurtarıcı işi yapan, bu yorulmak bilmeyen kahramanların yüzleşmek zorunda oldukları zorlukları görmek için okumaya devam edebilirler.

1. İç saatinizi anlayın.

İç saatiniz, normal 24 saatlik bir döngüyü takip eden içsel eğiliminizdir. Ayrıca, vücudunuz  bu sürecin çoğunu düzenlemeye yardımcı olur: hormonlar, sıcaklık, kalp atışı, vb. 


Doğal olarak gece yarısı ve sabah 6 saatleri arasında uyku bastırır ve uyumak isteriz.  Bu saatlerin farkında olun ve vücudunuzu buna hazırlayın, doğal olanın yani uyuma eylemi yerine tam tersi olan eylemler yapın.

Aile üyelerinizden farklı bir uyku düzeniniz olacak, ama uykunuzu planlamak sizin için daha iyi olacaktır.

Örneğin odanız için karartma perdeleri alın. Uyku ortamınızı optimize etmek için göz maskeleri veya kulak tıkaçları kullanın. Bir uyku programı yapın ve ona sadık kalın. Uzun süreli kesintisiz uyku aldığınızdan ve ailenizin bu dönemlere saygılı olduğundan emin olun.

2. Kendinizi sağlıklı tutun.

Ne kadar sağlıklı olursanız, vücudunuz gece nöbetlerinde daha sağlam olur. Uykusuzluk, gündüz uyuşukluk, yüksek tansiyon, diyabet, adet düzensizlikleri, soğuk algınlığı ve kilo alma gibi sorunlar açısından daha fazla risk altında olmanıza neden olur.

Doğru beslendiğinizden emin olun: şeker ve cips yerine protein ve kompleks bileşenli atıştırmalıklar bulundurun. Bolca su için. 


3. İş arkadaşlarınızla bağ kurun.

İş arkadaşlarınız bir aile gibidir; dahası, hepiniz gece vardiyasında siperlerdeki askerler gibisiniz. Çok farklı ve genellikle daha samimi bir ortam. Bir takım olarak çalışmak, etkili bir şekilde iletişim kurmak ve zor anlarda birbirlerine güvenebilmek için sıkı bağlar kurun.

4.Çay ve kahve konusunda aşırıya kaçmayın.

Kafein arkadaşınız olabilir - ihtiyacınız olduğunda sadece uyanıklığımızı artırabilir. Ancak, çok dikkatli olun çok fazla kafein sizi rahatsız edebilir ya da uyku kalitenizi etkileyebilir. Sizin uyanık tutan ve sonrasında uykunuzu engellemeyen bir denge bulun.

5. Ev hayatınızı planlayın.

Ev hayatınızı güçlü kılmanız önemlidir, eviniz bir konfor ve istikrar yeridir. Aynı zamanda normal ailelerin yaptığı şeyleri planlamak zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Uyku düzeninden dolayı siz uyurken aile fertleri ayakta olacağından, onlara notlar bırakabilir, uyku kalitenizi ve siz yokken de aileniz ile bağ kurmanızı sağlamış olursunuz.

------

Gece hemşire olarak çalışmak gerçekten zor. Hastane biraz daha sessiz olabilir, ancak hastalar nadiren uyur ve genellikle geceleri daha rahatsız edici veya daha fazla endişelidir. 

Gece ilerledikçe hastalarınız biraz sinirli veya hoşnutsuz olabilirler. Ve acıkırsan? Her yer çoktan kapanmış olacak. Bu yüzden yiyecek stoklamayı unutmayın.

Gece çalışmak zor ama güzel yanları da olabilir. Eğer uyku düzeninizle baş etmeyi başarırsanız bir kaç gündüz size kalmış olacak. Ailenizle hafta içi vakit geçirebileceksiniz.


Yazımızı beğendiyseniz paylaşmanızı istiyorum.

Siz değerli hemşirelerin yorumları da tabi ki önemli, eğer atladığımız yerler var ise tamamlamanız bizi çok mutlu eder. 

Ayrıca hemşireliğe yeni başlayacak bir meslektaşımız iseniz ''mesleğe yeni başlayan hemşirenin bilmesi gerekenler'' yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İçinizdeki merhamet hemşirelik hayatınız boyunca sönmesin.... Sevgiyle...

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Arşiv

İletişim Formu

Gönder