Acil Hemşireleri Ne Yapar?acil hemşireliği


Acil hemşireliği hakkında birçok soru alıyorum. “Hemşireler ne yapıyor” serimizle birlikte ilerlerken hemşire blog yazarı olarak Acil hemşireleri ne yapıyor bakalım.

Acil servisler farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Bazı aciller kendi yoğun bakımına, travma bölümüne sahiptir, buralara hastalar adeta akar..


Acil hemşireleri ne yapar?

Ne içine edelim dalış  acil hemşireleri yapmak . Herhangi bir madde işaretine tıklayarak o bölüme atlayabilirsiniz.

Öncelikle hemşirelik kanununa bakalım; https://mediforum.net/konu-acil-servis-hemsireligi.html

Çoğunlukla, hayatı tehdit eden koşulları seçmede keskin bir gözle birden fazla hastayı yönetmek için koşarsınız. Birçok hemşire size acil servisi sevmediklerini söyleyecek; yoğun, hızlı tempolu ve sinir bozucu… Ama aynı zamanda heyecan verici, daha özerk ve güven oluşturuyor. Her gün heyecan olmayacak, her gün kahraman olmayacaksınız ve evet, itiraf edeceğim, bazen işiniz ayak tabanlarınızı yakacak kadar yoracak...Acil servis hemşiresi olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı bilmek ister misiniz? 


Size bir Acil hemşiresinin hayatındaki tipik bir günün nasıl olduğunu göstereyim.

Toplanıp güne başlayabilirsiniz

Acil servislere de vardiyalı gelirsiniz; 16 saat, 24 saat ve bazen 8 saat. Vardiyanızın olmasını istediğiniz zaman için birçok farklı fırsatınız var. Haftada 2 kez 24 saat veya 2 kez 16 saat bir mesai veya hep mesai................ ve günün her saatinde işe gelebilirsiniz.

İşe gelince bölümün mevcut durumuna göre bir alanda başlarsınız; muayene, muşahede, triyaj, travma, res...... Bu tipik olarak acil servisin büyüklüğüne ve çalışma şekline bağlı olarak değişir.


Res: Resüsitasyon bölmesi veya “res odası”, acil serviste en ağır hastalar ve en hızlı müdahaleler için özel bir odadır. Travmalardan tıbbi bilinmezlere kadar her türlü hasta res odasında bakılabilir .

Bu bilgileri dinlemek önemlidir, çünkü potansiyel olarak bu hastalardan biriyle ilgileniyor olabilirsiniz, aynı zamanda bu hastalara ekstra yardım gerektirdiğinden hazır olmalısınız( o alanda çalışmıyor olsanızda).

Tipik olarak bir hasta hemşire oranınız yoktur. Acil serviste yasalarla kapılara gelen bir hastayı geri çeviremezsiniz. Daha fazla hasta almayı reddedemezsiniz. Hastaları servislere taşıyamaz veya taburcu edemezseniz, bekleme odası dolar. Hastalar bekleme odasında beklerken, triyajdaki hemşireler bu hastalardan sorumludur.

Bu nedenle, bir hastanın yatışı olduğunda hemen organize edip çıkarmalısınız ki bekleyenlere yer açılsın. Hız her zaman önemli...


Vardiyanızda 100-300 hasta arasında herhangi bir sayı olacak. Acil hızlı hareket ediyor, hastalarınızı iyi tanımak için çok zamanınız olmayacak. Hareket acil serviste hayati önem taşır veya hastalar bekleme odasında fazla tutulmaya gelmez.

Odaklanmış bakım ve hasta akışı

Her tür hasta için bakım yapılacak her şey hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir . Bu nedenle acil hemşireleri sağlık sistemi için hayati önem taşımaktadır. Örneğin, bir göğüs tüpüne olan ihtiyacı nasıl anlayacağınızı bilmelisiniz, göğüs tüpünün yerleştirilmesi için malzemeleri ve olası komplikasyonları bilmelisiniz.


Bir Acil hemşiresi olarak, hayatı tehdit eden durumları tanımak, onları stabilize etmek, daha sonra bu hastayı uzun süreli bakım görecekleri uygun yere götürmek için eğitileceksiniz. Acilde her şey kısa vadeli ve hızlı hareket eder.

Acilde boş odalara sahip olmak oldukça nadirdir. Yani bir hasta varsa, bir de bekleyen vardır; her zaman tam kapasite olacaksınız. Ancak tüm hemşirelerin belirli bir görevi olmayacaktır. Bir hasta acil servise girdiğinde, birçok hemşireden geçer.

Bir triyaj hemşiresi hava yollarını, solunumunu ve dolaşımını (ABC) ve başlıca şikayetini hızlı bir şekilde değerlendirecek ve daha sonra hastanın tam bir triyaj almak için bekleyip bekleyemeyeceğini veya hemen görülmesi ve Travma veya Resüsitasyon odalarına gitmesi gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Triyaj hemşiresi bir hikaye toplayacak, hayati belirtiler alacak, hastayı potansiyel bulaşıcı hastalıklar, potansiyel kötüye kullanım, gözden geçirme geçmişi ve ilaçları vb.Için taradıktan sonra hastanın ihtiyaç duyacağı herhangi bir testi isteyecektir.  • El yaralanması röntgen çeker
  • Göğüs ağrısı EKG ve kan çalışması alır


Sonra başka bir hemşire. Bu hemşireler doktor orderlerini yerine getirecek ve hastanın bakımını koordine edecektir.

Son olarak, en ağır hastaların acil tıbbi yardım aldığı Travma ve / veya Resüsitasyon odalarına görevlendirilmiş hemşireleriniz var. .

IV erişim gerekli mi?.

Hastanın ishali var mı ?…

Şimdi, bir hastada laserasyon onarımı yapıldıysa  eve taburcu edilecek mi?


Acil hastalarının ilk değerlendirmesi

Ne olursa olsun, gördüğünüz her hastanın üzerinde bir değerlendirme yapılması gerekir. Ancak, acil hemşireliğinin en önemli kısmı ilk olarak hangi hastayı göreceğinizdir. Bu, öğrenmesi zaman alan ve birçok takım çalışmasıyla gerçekleştirilen bir beceridir.

Tüm hastaların odalarına girmeyi ve kendini tanıtmayı, bir dizi hayati öneme sahip takipleri almayı, bir ABC değerlendirmesi yapmayı ve bakım planını hızla gözden geçirmeyi seveceksiniz. Tüm hastaların görülmesi 30 dakikadan fazla sürmemelidir. Tam bir değerlendirme değil, tüm hastalarınıza göz kulak olduğunuzdan ve ilk önce kimin görüneceğine dair kendi kararınızı verebildiğinizden emin olmaktır.Başlangıçta ilk kimin göreceğine siz karar verirsiniz, ancak daha sonra tüm hastalarınıza göz kulak olur ve bu kararlılığı kendiniz yaparsınız. Meslektaşlarınıza güven önemli çünkü biri çıkıp, “O hastayı 45 dakika boyunca görmedim çünkü hemşire stabil olduğunu söyledi”. diyebilir.


Özellikle hastaların çok hızlı kararsız hale gelebildiği acil serviste kayıtlarınızı güzel tutun.

Mesela;

“Merhaba, benim adım Suzan, hemşirenizim. Raporda, laboratuvar sonuçlarını beklediğinizi söylediler, sonuçlar gelir gelmez size bildireceğim. Sormak istediğiniz bir şey var mı?"

Onlarla konuşurken, bağlanmamışlarsa ve gerekli ise sürekli hayati belirtiler için onları monitöre bağlayın. Takipleri güncelleyin ve ABC'leri sağlam olduğu sürece bir sonraki hastaya geçin.

Daha sonra bilgisayarda oturup bir yapılacaklar listesi derlemeye başlayın. Bu yapılacaklar listesini zamanlama, önem ve hasta durumuna göre belirleyin. Bir hastada solunum yolu tedavisi varsa ve başka bir hastada IV antibiyotik varsa, her iki ilacı da alın, önce solunum tedavisine ihtiyaç duyan hastaya gidin (ABC)!, Bir saturasyon alın, buhar tedavisine başlayın. Sonra Antibiyotiklere gidin sonra geri dönüp tedavi sonrası saturasyon alın.

Şimdi, neredeyse herkesi monitöre bağladığınızı söyledik. Bazı insanlar bunun aşırı olduğunu söylüyor, bunun daha akıllı değil daha akıllıca çalıştığını söylüyorum. Ancak, solunum tedavisi gören hastanın nabızını ve kalbini izlemeniz gerekecek ve IV antibiyotik alan hastanın bir reaksiyon için izlenmesi gerekecek, böylece bir şey ters giderse monitör sizi uyaracaktır.

(Ancak her zaman olduğu gibi, tesisinizdeki izleme ve izleme politikalarınızı takip edin!)

Acil hastalarının gerçek değerlendirmesi

Tüm hastalarımın stabil olduğundan ve zamana duyarlı görevleri yerine getirdiklerinden emin olduktan sonra, her hasta için kendi değerlendirmenizi yapın.

Şimdi, bu baştan ayağa değerlendirme olacak.

Bir hafta önceki bacağındaki morluk ? Odaklanmak için önemli görünmüyor.

Kırık camdan kollarındaki açık laserasyon? Önemli.

Her bir hastanın en azından kardiyak, solunum ve nöro muayenesine ihtiyacı vardır. Eğer hasta zihinsel durumu değiştirmişse, detaylı bir nöro muayene yapın. Göğüs ağrısı için buradalarsa , ayrıntılı kardiyak ve solunum muayeneleri yapın.

Acilde yapılan değerlendirmenin iyi bir örneği bağırsak hareketleridir. Acil'de normal bağırsak hareketlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını sormak uygundur. Eğer bir değişiklik olmuşsa, daha ayrıntılı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.


Bağırsak hareketlerinde herhangi bir değişiklik olmasa bile, son bağırsak hareketinin ne zaman olduğunu sormak uygundur.

Acile gelmelerine sebep olani bulmaya çalışıyorsunuz.

Göğüs ağrısı hastasıyla bugün kaka yapamamış hasta arasında seçim?  almaları gereken acil hayat kurtarıcı bakıma göre belirlenir. Göğüs ağrısı; Kalp krizi geçiriyor olabilirler ve zaman önemli! Şimdi hasta karın ağrısı için buradaysa, son kez ne zaman kaka yaptıklarını soracaksınız. Her hasta için aynı değerlendirme olmaz.

Değerlendirmeniz sırasında bir şeyle karşılaşırsanız, değerlendirmeyi durdurunuz ve bir doktora haber veriniz.

Nöro muayenesi yapıyorsanız ve hasta yüz sarkması ve konuşma bozukluğu yaşıyorsa, son bağırsak hareketlerinin ne zaman olduğunu sorarak değerlendirmeye devam etmezsiniz değil mi? Yardım alın, zaman önemli....

Bu hastada inme varsa, daha fazla değerlendirmek için zamanımız yok, bir hekimin hastayı hemen görmesi gerekir.

İşte bu kadar.....

Hazırsınız:)

Yorumlar

Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Archive

İletişim Formu

Gönder